Рішення
від 22.08.2023 по справі 922/2011/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.08.2023м. ХарківСправа № 922/2011/23

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Кухар Н.М.

при секретарі судового засідання Горішній Ю.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (вул. Безлюдівська, буд. 1, м. Харків, 61109; код ЄДРПОУ: 03359500) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бел-Гер" (вул. Садова, буд. 50, м. Куп`янськ, Харківська область, 63701; код ЄДРПОУ: 00383001; адреса для листування: вул. Героїв Праці, буд. 68Д, кв. 71, м. Харків, 61121 (Лаврінов Роман Вікторович)) про стягнення 81814,11 грн, за участю представників:

позивача - Клименко Т.В.,

відповідача - Лаврінов Р.В.,

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" 17.05.2023 звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бел-Гер" про стягнення суми заборгованості за Договором розподілу природного газу №094200АN01DP016 від 01.01.2016 за період з лютого по листопад 2022 року в розмірі 81814,11 грн. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач, в порушення умов договору та приписів чинного законодавства, не виконано зобов`язання в частині оплати вартості величини річної замовленої потужності.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 22.05.2023 позовну заяву Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" було прийнято до розгляду; відкрито провадження у справі № 922/2011/23; розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами. Одночасно повідомлено сторін, що судове засідання з розгляду справи відбудеться 20.06.2023 о 14:00.

У відзиві на позовну заяву, який надійшов до суду 09.06.2023, відповідач проти позову заперечував, посилаючись на те, що об`єкт газоспоживання з 24.02.2022 по 09.09.2022 перебував у окупації, а з 09.09.2022 - в зоні можливих бойових дій. У зв`язку з пошкодженням об`єкту газоспоживання та неможливістю працювати через форс-мажорні обставини, з 01.03.2022 газопостачання підприємства відповідача було перекрито за ініціативи його співробітників. Технічний огляд та технічно обслуговування ШРП співробітниками Куп`янського територіального підрозділу АТ "Харківгаз" за Договором на експлуатацію складових газорозподільної системи України не проводилось. Отже, відповідач наполягає на факті недоведеності постачання та використання газу за весь час ведення бойових дій, оскільки на цей час ані працівники Товариства, ані працівники позивача не мають змоги потрапити до м. Куп`янська та зняти показники з приладів ГРМ. За таких обставин, відповідач просив відмовити у позові та стягнути з позивача витрати на правову допомогу в розмірі 4000,00 грн.

21.06.2023 позивачем надано до суду відповідь на відзив відповідача на позовну заяву, в якій позивач зазначив, що аргументи відповідача, викладені у відзиві, є необґрунтованими та спрямовані на уникнення зобов`язання за Договором розподілу природного газу № 094200АN01DP016 від 01.01.2016. Твердження відповідача про неможливість здійснити оплату за договором зумовлено настанням форс-мажорних обставин, а саме військовою агресією Російської федерації проти України та введенням військового стану, на думку позивача, є необґрунтованим, оскільки відповідачем не надано доказів неможливості виконання зобов`язання за спірним договором внаслідок настання форс-мажорних обставин, а саме в матеріалах справи відповідного сертифікату, виданого Торгово-промисловою палатою України чи уповноваженими регіональними торгово-промисловими палатами.

07.08.2023 до суду надійшов відзив відповідача на відповідь позивача, в якому відповідач зазначив, що позивач, в порушення умов Договору, продовжував постачати відповідачу газ, не дивлячись на відсутність передплати та те, що відповідач перебував в окупації.

Також 07.08.2023 відповідачем було подано до суду клопотання про переведення розгляду справи зі спрощеного на загальне провадження та клопотання про призначення у справі судової почеркознавчої експертизи.

У задоволенні вищевказаних клопотань відповідачу було відмовлено, про що постановлено відповідну ухвалу від 22.08.2023.

У судовому засіданні, яке відбулося 22.08.2023, представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечував на підставах, викладених у відзиві на позовну заяву та просив стягнути з позивача витрати на правову допомогу в розмірі 4000,00 грн.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.

Акціонерне товариство "Харківгаз" (позивач) є оператором газорозподільної системи.

Відповідно до Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодекс ГРМ), Оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Відповідно до п. 1 розділу 3 глави VI Кодексу ГРМ споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природною газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.

Договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким оператор газорозподільної системи забезпечує цілодобовий доступ об`єкта споживача до газорозподільної системи для можливості розподілу природного газу (гл. І розділ 1 Кодексу ГРМ).

Відповідно до п. 3 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ, договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Згідно з п. 4 глави 3 розділу VI Кодекс ГРМ, договір розподілу природного газу між оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.

Як свідчать матеріали справи, Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бел-Гер" (відповідач) було підписано заяву-приєднання до умов Договору розподілу природного газу № 094200AN01DP016 від 01.01.2016.

Тобто відповідач, як споживач, приєднався до умов типового публічного договору розподілу природного газу, текст якого затверджений Постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015.

Послуги з розподілу природного газу надавалися позивачем відповідачу по точці комерційного обліку, яка визначена Додатком № 4 до Типового договору розподілу природного газу, яка додається до заяви-приєднання, а саме - м Куп`янськ, вул. Садова, 50.

Згідно з п. 2.1 Договору, оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.

Постановою НКРЕКП № 2080 від 07.10.2019 внесено зміни до Кодексу ГРМ (та до Договору відповідно), згідно з якими з 01.01 2020 запроваджується новий порядок розрахунків за послугу з розподілу природного газу, зокрема, змінено принцип визначення величини потужності для споживачів природного газу та здійснено перехід від приєднаної потужності до замовленої, яка розраховується відповідно до вимог Кодексу ГРМ, виходячи із об`ємів споживання об`єктів споживачів за попередній рік.

Пунктом 12.2 Договору передбачено, що якщо в установленому порядку Регулятором будуть внесені зміни до редакції Типового договору розподілу природного газу, оператор ГРМ зобов`язується розмістити повідомлення про такі зміни на сайті та в офіційних друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, не менше ніж за десять днів до набрання змінами чинності, крім випадків, для яких цим Договором встановлений інший термін та/або порядок повідомлення про внесення змін.

У разі незгоди споживача зі змінами він має право розірвати цей Договір шляхом надсилання письмового повідомлення оператору ГРМ протягом десяти календарних днів з дня, коли він дізнався чи міг дізнатися про внесені до цього Договору зміни.

Позивач зазначає, що нерозірвання цього Договору у вказаний строк та продовження споживання природного газу свідчить про згоду споживача з внесеними до цього Договору змінами.

Відповідно до п. 6.1 Договору (зі змінами), оплата вартості послуги оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем

Пунктом 6.3 Договору передбачено, що величина річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ.

Споживач, що не є побутовим, оплачує замовлену потужність виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу.

Відповідно до п. 2 гл. 6 розд. VI Кодексу ГРМ, річна замовлена потужність об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу, крім випадків, передбачених цією главою.

Газовий рік - період часу, який розпочинається з першої газової доби жовтня поточного календарного року і триває до першої газової доби жовтня наступного календарного року (згідно з п. 4 глави 1 розділу 1 Кодексу ГРМ).

Споживач, що не є побутовим, має право не пізніше ніж до 20 жовтня календарного року, що передує розрахунковому (крім замовлення потужності на 2020 рік, яке здійснюється до 01 листопада), подати оператору ГРМ уточнену заявку на величину річної замовленої потужності сумарно по всіх його об`єктах з розбивкою по кожному об`єкту в газорозподільній зоні відповідного оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік. У такому разі, якщо фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену споживачем річну потужність сумарно по всіх його об`єктах, величина перевищення має бути сплачена споживачем за півторакратною вартістю тарифу на розподіл природного газу на користь оператора ГРМ відповідно до договору розподілу природного газу.

Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.

Враховуючи умови договору та норми Кодексу, сторонами було визначено плановий обсяг замовленої річної потужності споживача на 2022 рік, про що сторонами складено Акт № ХА00042039 приймання-передачі природного газу від 30.09.2021, який становить: 84 730,81 м3 - величина річної замовленої потужності на 2022 рік, та, відповідно, 7 060,90 м3 - величина замовленої потужності на місяць.

Відповідно до п. 6.8 Типового договору розподілу природного газу, надання оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

На підставі вищевикладеного та умов договору, AT Харківгаз було складено наступні акти наданих послуг:

- № ХАЯ82003041 від 28.02.2022, згідно з яким об`єм розподіленого природного газу споживачу у лютому 2022 року склав 7 060,9 м.куб., вартість наданих послуг складає 16 861,43 грн;

- № ХАЯ82005552 від 31.03.2022, згідно з яким об`єм розподіленого природного газу споживачу у березні 2022 року склав 7 060,9 м.куб., вартість наданих послуг складає 16861,43 грн;

- № ХАЯ82007228 від 30.04.2022, згідно з яким об`єм розподіленого природного газу споживачу у квітні 2022 року склав 7 060,9 м.куб., вартість наданих послуг складає 16 861,43 грн;

- № ХАЯ82008850 від 31.05.2022, згідно з яким об`єм розподіленого природного газу споживачу у травні 2022 року склав 7 060,9 м.куб., вартість наданих послуг складає 16 861,43 грн;

- № ХАЯ82010498 від 30.06.2022, згідно з яким об`єм розподіленого природного газу споживачу у червні 2022 року склав 7 060.91 м.куб., вартість наданих послуг складає 16861,45 грн;

- № ХАЯ82012290 від 31.07.2022, згідно з яким об`єм розподіленого природного газу споживачу у липні 2022 року склав 7060.9 м куб, вартість наданих послуг складає 16861,43 грн;

- № ХАЯ82013976 від 31.08.2022, згідно з яким об`єм розподіленого природного газу споживачу у серпні 2022 року склав 455,44 м.куб., вартість наданих послуг складає 1 087,82 грн;

- № ХАЯ82015595 від 30.09.2022, згідно з яким об`єм розподіленого природного газу споживачу у вересні 2022 року склав 18892,91 м.куб., вартість наданих послуг складає 4496,39 грн;

- № ХАЯ82018764 від 30.11.2022 згідно з яким об`єм розподіленого природного газу споживачу у листопаді 2022 року склав 4001,18 м.куб., вартість наданих послуг складає 9554,82 грн (обсяг розподіленого природного газу у серпні-вересні, листопаді 2022 року було відкориговано АТ Харківгаз, у зв`язку з тим, що внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, яка почалася 24.02.2022, у Харківській області були пошкоджені деякі ГРС. Тому АТ Харківгаз, керуючись вимогами пункту 9 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ, здійснило перерахунок вартості річної замовленої потужності по об`єкту споживача, що було враховано у актах).

Дані акти направлено споживачу листами № 610-Сл-15800-1222 від 21.12.2022, № СЛ-60К від 13.03.2023, що підтверджується відповідними чеком, описом вкладення та накладною.

Отже, на даний час залишається неоплаченим борг за надані послуги з розподілу природного газу за період лютий-листопад 2022 року в сумі 81814,11 грн.

Як вказує позивач, ним у повному обсязі були виконані зобов`язання щодо забезпечення можливості цілодобового доступу відповідача до газорозподільної системи та надання послуги з розподілу належних йому об`ємів (обсягів) природного газу, згідно з умовами договору.

В свою чергу, відповідачем не виконано зобов`язання за договором в частині оплати вартості величини річної замовленої потужності.

Заперечуючи проти позову, відповідач стверджує, що позивачем не доведено факту постачання та використання газу відповідачем за весь час бойових дій.

Суд вважає такі доводи відповідача необґрунтованими з огляду на наступне.

За умовами п. 2.1 Договору розподілу природного газу № 094200АN01DP016 від 01.01.2016, Оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.

АТ "Харківгаз" надавав послуги з розподілу природного газу споживачу по точці комерційного обліку, яка визначена Додатком № 4 до Типового договору розподілу природного газу, яка додається до заяви-приєднання, а саме: м. Куп`янськ, вул. Садова, 50.

Враховуючи умови договору та норми Кодексу, сторонами було визначено плановий обсяг замовленої річної потужності споживача на 2022 рік, про що сторонами складено Акт № ХА00042039 приймання-передачі природного газу від 30.09.2021, що становить: 84 730,81 м3 - величина річної замовленої потужності на 2022 рік, та, відповідно, 7060,90 м3 величина замовленої потужності на місяць.

Відповідно до п. 6.8 Типового договору розподілу природного газу, надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач - АТ "Харківгаз" у повному обсязі виконав свої зобов`язання щодо забезпечення можливості цілодобового доступу відповідача до газорозподільної системи та надання послуги з розподілу належних йому об`ємів (обсягів) природного газу.

Будь-яких доказів , що під час військової агрессії припинялось газопостачання на теріторії міста Купянск відповідачем не надано.

В свою чергу, відповідач заперечує проти факту споживання газу, посилаючись на припинення діяльності ТОВ "Компанія "Бел-Гер" під час знаходження Товариства в окупації та перекриття запірної арматури газопостачання працівниками Товариства з 01.03.2022, проте будь-яких доказів на підтвердження вказаних обставин не надав.

Відповідно до положень ст. 6, 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Частиною 1 ст. 638 ЦК України визначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Згідно зі ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Аналогічна норма міститься у ст. 193 Господарського кодексу України.

Відповідно до ст.ст. 610, 611 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання), а у разі порушення зобов`язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Правовідносини між споживачем та газорозподільною організацією врегульовані Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем.

Разом з тим, відповідач посилається па настання форс-мажорних обставин (а саме, військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану на території України) та зазначає, що Торгово-промислова палата України підтвердила, що зазначені обставини, до їх офіційного закінчення є надзвичайними, невідворотними та об`єктивними обставинами для суб`єктів господарювання за договорами чи іншими зобов`язаннями, виконання яких настало і виконання яких стало неможливим внаслідок настання таких форс-мажорним обставин.

У розділі 10 Договору сторони визначили, що вони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов`язань за цим договором, якщо це невиконання є наслідком непереборної сили (форс-мажорних обставин). Під форс-мажорними обставинами розуміють надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами цього Договору. Строк виконання зобов`язань відкладається на строк дії форс-мажорних обставин. Сторони зобов`язані негайно повідомити про форс-мажорні обставини та протягом чотирнадцяти днів з дня їх виникнення надати підтвердні документи щодо їх настання відповідно до законодавства. Засвідчення форс-мажорних обставин здійснюється у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до ст. 617 ЦК України, особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

Листом вих. № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 Торгово-промислова палата України на підставі ст. 14, 141 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", Статуту ТПП України, засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні". Враховуючи це, ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об`єктивними обставинами для суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Відповідно до ст. 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні", Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб`єктів малого підприємництва видасться безкоштовно. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Верховний Суд у постанові від 19.08.2022 по справі № 908/2287/17 зазначив, що сертифікат торгово-промислової палати, який підтверджує наявність форс-мажорних обставин, не може вважатися беззаперечним доказом про їх існування, а повинен критично оцінюватися судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами. Адже визнання сертифіката торгово-промислової палати беззаперечним та достатнім доказом про існування форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) без надання судом оцінки іншим доказам суперечить принципу змагальності сторін судового процесу.

У постанові Верховного Суду від 01.06.2021 у справі № 910/9258/20 вказано, що статтею 14-1 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" визначено, що засвідчення дії непереборної сили шляхом видачі сертифікату про форс-мажорні обставини покладено на Торгово-промислову палату України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати; форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру, і при їх виникненні сторона, яка посилається на них як на підставу неможливості виконання зобов`язання, повинна довести наявність таких обставин не тільки самих по собі, але й те, що ці обставини були форс-мажорними саме для даного конкретного випадку виконання зобов`язання; доведення наявності непереборної сили покладається на особу, яка порушила зобов`язання. Саме вона має подавати відповідні докази в разі виникнення спору.

Водночас, у матеріалах справи відсутній сертифікат, виданий Торгово-промисловою палатою України чи уповноваженими регіональними торгово-промисловими палатами, що засвідчує наявність форс-мажорних обставин, які впливають на виконання зобов`язань за спірним договором. Твердження відповідача про неможливість здійснити оплату за договором зумовлено настанням форс-мажорних обставин, а саме військовою агресією Російської федерації проти України та введенням військового стану, які були відомі позивачу, є необґрунтованим, оскільки відповідачем не надано доказів неможливості виконання зобов`язання за спірним договором внаслідок настання форс-мажорних обставин.

Суд також вважає за необхідне звернути увагу, що АТ "Харківгаз" на сьогодні забезпечує газом більш ніж 450 тисяч споживачів і є єдиним оператором газорозподільної системи на території Харківської області та є підприємством критичної інфраструктури, від безперебійної роботи якого безпосередньо залежить можливість отримання природного газу населенням, лікарнями, дитячими садками, закладами освіти, військовими частинами, рятувальними службами, правоохоронними органами підприємствами, установами, тощо.

АТ "Харківгаз" є на 100 % тарифним підприємством, всі роботи здійснюються оператором газорозподільної системи за рахунок коштів тарифної виручки. При цьому, витратна частина по обслуговуванню газорозподільної системи у воєнний час не тільки не зменшилась, але й збільшилась за рахунок росту числа аварійних викликів та потреби додаткового обстеження газопроводів не предмет їх ймовірного пошкодження ворожими диверсійними групами.

Несплачена заборгованість ставить під загрозу ефективне функціонування аварійно-диспетчерських служб підприємства, забезпечення їх паливно-мастильними матеріалами, матеріалами для локалізації витоків газу та, в цілому, унеможливлює своєчасне реагування на ймовірні аварії, пошкодження тощо.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Приймаючи до уваги все вищевикладене у сукупності, враховуючи, що доводи позивача не спростовані відповідачем та останнім не доведено належними доказами факту припинення газоспоживання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" обґрунтовані, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. 29, 42, 73, 74, 86, 91, 123, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бел-Гер" (вул. Садова, буд. 50, м. Куп`янськ, Харківська область, 63701; код ЄДРПОУ: 00383001; адреса для листування: вул. Героїв Праці, буд. 68Д, кв. 71, м. Харків, 61121 ( ОСОБА_1 )) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (вул. Безлюдівська, буд. 1, м. Харків, 61109; код ЄДРПОУ: 03359500) - заборгованість за Договором розподілу природного газу №094200АN01DP016 від 01.01.2016 за період з лютого по листопад 2022 року в розмірі 81814,11 грн; витрати зі сплати судового збору в розмірі 2684,00 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до ст.ст. 256-257 ГПК України.

Повне рішення складено "28" серпня 2023 р.

СуддяН.М. Кухар

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення22.08.2023
Оприлюднено31.08.2023
Номер документу113087867
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/2011/23

Ухвала від 20.12.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Кондратова І.Д.

Постанова від 14.11.2023

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Крестьянінов Олексій Олександрович

Ухвала від 23.10.2023

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Крестьянінов Олексій Олександрович

Ухвала від 16.10.2023

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Крестьянінов Олексій Олександрович

Ухвала від 22.08.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кухар Н.М.

Рішення від 22.08.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кухар Н.М.

Ухвала від 08.08.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кухар Н.М.

Ухвала від 22.05.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кухар Н.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні