Постанова
від 14.11.2023 по справі 922/2011/23
СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2023 року м. Харків Справа № 922/2011/23

Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Крестьянінов О.О., суддя Білоусова Я.О., суддя Фоміна В.О.,

за участі секретаря судового засідання Дзюби А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бел-Гер" (вх. №2091) на рішення Господарського суду Харківської області від 22.08.2023 (рішення ухвалене суддею Кухар Н.М. в приміщенні Господарського суду Харківської області 22.08.2023 о 17:37 год, повний текст складено 28.08.2023) у справі №922/2011/23

за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (вул. Безлюдівська, буд. 1, м. Харків, 61109; код ЄДРПОУ: 03359500)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бел-Гер" (вул. Садова, буд. 50, м. Куп`янськ, Харківська область, 63701; код ЄДРПОУ: 00383001; адреса для листування: вул. Героїв Праці, буд. 68Д, кв. 71, м. Харків, 61121 (Лаврінов Роман Вікторович))

про стягнення 81814,11 грн

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Харківської області від 22.08.2023 у справі №922/2011/23 (суддя Кухар Н.М.) позовні вимоги задоволено повністю, стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бел-Гер" на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" заборгованість за договором розподілу природного газу №094200АN01DP016 від 01.01.2016 за період з лютого по листопад 2022 року в розмірі 81814,11 грн; витрати зі сплати судового збору в розмірі 2684,00 грн.

ТОВ "Компанія "Бел-Гер" звернулося до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Харківської області від 22.08.2023 у справі №922/2011/23 та ухвалити нове, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги відповідач посилається на недоведеність позивачем факту постачання ним та використання відповідачем газу за весь час ведення бойових дій, оскільки ані працівники товариства, ані працівники позивача не мають змоги потрапити на підприємство та зняти показники приладів ГРМ, оскільки м. Куп`янськ Куп`янської міської територіальної громади (де знаходяться потужності виробництва ТОВ "Компанія "Бел-Гер", які приєднані до ГРМ) знаходилося в окупації з 24.02.2022 по 09.09.2022, та по теперішній час знаходиться в зоні можливих бойових дій, а бомбардування міста відбувається кожен день.

Відповідач просив врахувати, що до початку повномасштабного військового вторгнення російської федерації він вчасно та в повному обсязі проводив розрахунки за послуги оператора ГРМ та мав передоплату за березень 2022 року. З 01.03.2022 запірна арматура газопостачання була перекрита за ініціативою співробітників відповідача, але не опломбована у зв`язку з відсутністю відповідальних робітників позивача на робочому місці та відсутністю зв`язку з ними. У березні, після окупації міста, діяльність товариства була зупинена, та враховуючи відсутність керівництва та постійні бойові дії, виробничий процес наразі не відновлювався. Відповідач звертався листами до позивача, в яких повідомляв, що підприємство відповідача з 24.02.2022 знаходиться в окупації та просив не здійснювати нарахування за розподіл природного газу у зв`язку з форс-мажорними обставинами та пошкодженням об`єкту газоспоживання.

Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 23.10.2023 поновлено ТОВ "Компанія "Бел-Гер" строк на апеляційне оскарження рішення Господарського суду Харківської області від 22.08.2023 у справі №922/2011/23, відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ТОВ "Компанія "Бел-Гер" (вх. №2091) на рішення Господарського суду Харківської області від 22.08.2023 у справі №922/2011/23, повідомлено учасників справи, що розгляд апеляційної скарги відбудеться 14.11.2023.

30.10.2023 від позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому він просив у задоволенні апеляційної скарги відмовити.

Відповідно до розпорядження Східного апеляційного господарського суду щодо повторного автоматизованого розподілу справи та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.11.2023 у зв`язку з навчанням судді Шевель О.В. для розгляду справи сформовано колегію суддів у складі: головуючий суддя Крестьянінов О.О.; суддя Білоусова Я.О.; суддя Фоміна В.О.

У судовому засіданні керівник та представник ТОВ "Компанія "Бел-Гер" підтримали доводи та вимоги апеляційної скарги.

Представник АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" проти доводів та вимог апеляційної скарги заперечував.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши в межах доводів та вимог апеляційної скарги законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, колегія суддів Східного апеляційного господарського суду встановила таке.

01.01.2016 ТОВ "Компанія "Бел-Гер" (споживач) та АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (оператор ГРМ) шляхом підписання заяви-приєднання №094200AN01DP016 уклали публічний типовий договір розподілу природного газу на об`єкт товариства за адресою: м. Куп`янськ, вул. Садова, 50 (далі договір).

Цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема, надання підписаної споживачем заяви приєднання (п. 1.3 договору).

Відповідно до п. 1.4 договору послуга розподілу природного газу послуга оператора ГРМ, яка надається споживачу та включає в себе забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи і розподіл (переміщення) належного споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача.

За цим договором оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором (п. 2.1 договору).

Споживач має право здійснювати відбір/споживання природного газу з газорозподільної системи за умови включення його до Реєстру споживачів будь-якого постачальника у період фактичного відбору /споживання природного газу, що в установленому Кодексом газотранспортної системи порядку підтверджується оператором газотранспортної системи до початку такого періоду (п. 3.1 договору).

За умови включення споживача до Реєстру споживачів будь-якого постачальника у розрахунковому періоді та відсутності простроченої заборгованості за цим договором оператор ГРМ забезпечує розподіл природного газу, що належить споживачу, до межі балансової належності його об`єкта з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу (п.3.2 договору).

Відповідно до п. 5.1 договору облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

Згідно з п. 6.1 договору, оплата вартості послуги оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.

Пунктом 6.3 договору передбачено, що величина річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ. Споживач, що не є побутовим, оплачує замовлену потужність виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу. Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.

Надання оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 6.8 договору).

Відповідно до п. 7.1 договору оператор ГРМ зобов`язується, зокрема, забезпечити можливість цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи та передачу належних споживачу об`ємів (обсягів) природного газу з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання споживачем вимог цього договору; забезпечити належний рівень комерційного обліку природного газу по споживачу, у тому числі формування загального об`єму та обсягу розподілу (споживання) природного газу споживачу за відповідний період з урахуванням наданих споживачем оператору ГРМ показань лічильника або контрольного зняття показань лічильника оператором ГРМ згідно з вимогами Кодексу ГРМ; щомісячно в особистих кабінетах (за наявності) та у платіжному документі побутового споживача зазначати фактичні обсяги споживання природного газу та показання лічильника (за наявності), на основі яких визначені обсяги споживання.

Споживач зобов`язується, зокрема, здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим договором; забезпечувати безперешкодний та безоплатний доступ на власні об`єкти чи земельну ділянку представникам оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов`язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо (п. 7.4 договору).

Оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, у тому числі у разі подання споживачем або його постачальником (який уклав з оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов`язаних з припиненням /обмеженням газопостачання споживачем) письмової заяви про припинення газопостачання (п.п.3 п. 9.1 договору); визнання в установленому порядку аварійним стану газорозподільної системи та/або ліквідації наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт (пп.5 п.9.1 договору).

У травні 2023 АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" звернулося до Господарського суду Харківської області з позовом про стягнення з ТОВ "Компанія "Бел-Гер" на свою користь суми заборгованості за договором розподілу природного газу №094200AN01DP016 від 01.01.2016 за період лютий - листопад 2022 у сумі 81814,11 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що на виконання умов договору сторонами визначено плановий обсяг замовленої річної потужності споживача на 2022, про що складено акт №ХА00042039 приймання передачі природного газу від 30.09.2021, відповідно до якого величина річної замовленої потужності споживача на 2022 становить 84730,81 м3, а на місяць - 7060,90 м3.

АТ "Харківгаз" складено та направлено ТОВ "Компанія "Бел-Гер" акти наданих послуг за період лютий листопад 2022 у розмірі 81814,11 грн. При цьому, позивач зазначає, що ним у повному обсязі були виконані зобов`язання щодо забезпечення можливості цілодобового доступу відповідача до газорозподільної системи та надання послуги з розподілу належних йому об`ємів (обсягів) природного газу згідно з умовами договору. Проте, відповідачем не сплачено заборгованість за надані послуги з розподілу природного газу, що стало підставою для звернення з позовом.

Заперечуючи проти позову ТОВ "Компанія "Бел-Гер" посилалось на наявність форс-мажорних обставин та наполягало на факті недоведеності постачання та використання газу за весь час ведення бойових дій.

Суд першої інстанції приймаючи оскаржуване рішення про задоволення позовних вимог зазначив, що АТ "Харківгаз" у повному обсязі виконало свої зобов`язання щодо забезпечення можливості цілодобового доступу відповідача до газорозподільної системи та надання послуги з розподілу належних йому об`ємів (обсягів) природного газу. В свою чергу, відповідачем не надано доказів того, що під час військової агресії припинялось газопостачання на території м. Куп`янськ. Також, у матеріалах справи відсутній сертифікат, виданий Торгово-промисловою палатою України чи уповноваженими регіональними торгово-промисловими палатами, що засвідчує наявність форс-мажорних обставин, які впливають на виконання зобов`язань за спірним договором, тому є необґрунтованими посилання відповідача по настання форс-мажорних обставин.

Надаючи власну правову кваліфікацію обставинам справи, колегія суддів зазначає таке.

Статтями 11, 509 Цивільного кодексу України встановлено, що підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань), які мають виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до вказівок закону, договору є договір.

У відповідності до вимог ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватися належним чином та в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.

Положеннями статей 627, 628 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Частиною 1 статті 634 Цивільного кодексу України визначено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, визначає Закон України Про ринок природного газу.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України Про ринок природного газу розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу (пункт 7 глави 3 розділу VI Кодексу ГРС).

Споживання (відбір) природного газу з газорозподільної системи за наявності укладеного договору розподілу природного газу між споживачем та Оператором ГРМ здійснюється за умови: включення споживача до Реєстру споживачів будь-якого постачальника на відповідний розрахунковий період; забезпечення споживачем своєчасних розрахунків з Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу. Порядок включення споживача до Реєстру споживачів постачальника визначається відповідно до вимог Кодексу ГТС. Фактичний розподіл природного газу для потреб споживача здійснюється Оператором ГРМ у загальному потоці природного газу від точок його надходження в ГРМ до пунктів призначення споживача (пункти 1,2 глави 5 розділу VI Кодексу ГРС).

Розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року. Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності. Річна замовлена потужність (за замовчуванням) об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу, крім випадків, передбачених цією главою. Розмір величини річної замовленої потужності для споживача, що не є побутовим, визначається Оператором ГРМ виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу. (пункти 1,2 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС).

Надання Оператором ГРМ послуги споживачу, що не є побутовим, за договором розподілу природного газу підтверджується підписаним між ними актом наданих послуг (пункт 10 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС).

Відповідно до глави 3 розділу ІХ Кодексу ГРМ визначення об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту споживача, що не є побутовим, здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і споживачем на підставі даних комерційних ВОГ, визначених договором розподілу природного газу між Оператором ГРМ і споживачем, та з урахуванням вимог цього Кодексу та договору. Періодом, за який по об`єкту споживача визначається загальний фактичний об`єм (обсяг) споживання (розподілу) природного газу, є календарний місяць. При цьому відповідно до вимог Кодексу ГТС Оператор ГРМ на щоденній основі забезпечує передачу Оператору ГТС через його інформаційну платформу інформації про прогноз відборів/споживання природного газу по споживачу на кожну наступну газову добу протягом газової доби (оновлені прогнози), а також надає дані про фактичний (попередній) обсяг природного газу, спожитий за кожну попередню газову добу.

Оператор ГРМ передає Оператору ГТС, зокрема, відомості прогнозу відборів/споживання природного газу по споживачах, відбори/споживання яких не вимірюються щодобово та які перебувають у газорозподільній зоні Оператора ГРМ; відомості про фактичні обсяги природного газу, розподілені за споживачами, підключеними до/через ГРМ; інформацію про виникнення перебоїв в системі Оператора ГРМ, що може вплинути на умови відбору природного газу в точках виходу з ГТС, із зазначенням причин виникнення перебоїв, очікуваного часу їх тривалості, зменшення потужності в точках приєднання до системи Оператора ГТС, значення параметрів, які не відповідають договірним умовам (глава 3 розділу XIV Кодексу ГРМ).

Як зазначачалося, відповідно до акту приймання передачі природного газу №ХА00042039 від 30.09.2021 сторони визначили річну замовлену потужність на 2022 рік у розмірі 84730,81 м. куб та місячну замовлену потужність 7060,90 м. куб.

Позивачем в односторонньому порядку складені та направлені відповідачу (про що свідчать опис вкладення у цінний лист, накладна та чек АТ "Укрпошта") акти наданих послуг про об`єми розподіленого природного газу споживачу:

№ХАЯ82003041 від 28.02.2022 за лютий 2022 - 7060,9 м.куб., вартість наданих послуг 16861,43 грн;

№ХАЯ82005552 від 31.03.2022 за березень 2022 - 7060,9 м.куб., вартість наданих послуг 16861,43 грн;

№ХАЯ82007228 від 30.04.2022 за квітень 2022 - 7060,9 м.куб., вартість наданих послуг 16861,43 грн;

№ХАЯ82008850 від 31.05.2022 за травень 2022 - 7060,9 м.куб., вартість наданих послуг 16861,43 грн;

№ХАЯ82010498 від 30.06.2022 за червень 2022 - 7060,91 м.куб., вартість наданих послуг - 16861,45 грн;

№ХАЯ82012290 від 31.07.2022 за липень 2022 - 7060,9 м куб, вартість наданих послуг 16861,43 грн;

№ХАЯ82013976 від 31.08.2022 за серпень 2022 - 455,54 м.куб., вартість наданих послуг - 1087,82 грн;

№ХАЯ82015595 від 30.09.2022 за вересень 2022 - 1892,91 м.куб., вартість наданих послуг - 4496,39 грн;

№ХАЯ82018764 від 30.11.2022 за листопад 2022 - 4001,18 м.куб., вартість наданих послуг - 9554,82 грн.

Відповідач не спростовує обставини отримання вказаних документів та зазначає, що досудова претензія від 14.12.2022 з актами наданих послуг за квітень-вересень, листопад та грудень 2022 надійшли на його електронну адресу 04.01.2023.

Водночас, заперечуючи проти позовних вимог відповідач посилається на настання форс-мажорних обставин, що унеможливлюють виконання зобов`язання (широкомасштабні бойові дії російської федерації проти України).

Так, листом від 07.07.2022 відповідач звернувся до позивача, в якому повідомляв, що місцезнаходженням ТОВ "Компанія "Бел-Гер" є м. Куп`янськ, яке з 24.02.2022 знаходиться в окупації, та на даний час він не має можливості вести господарську діяльність, завозити сировину для виробництва та реалізовувати продукцію, на підприємстві знаходиться лише охорона. Відповідач просив не нараховувати оплату за постачання природного газу, до часу деокупації міста.

У відповідь на вказаний лист позивач 13.07.2022 повідомив відповідача про те, що ТОВ "Бел-Гер" не зобов`язане оплачувати вартість послуги з розподілу природного газу за договором протягом періоду відсутності цілодобового доступу підприємства до газорозподільної системи АТ Харківгаз у випадку, якщо форс-мажорні обставини об`єктивно унеможливили виконання зобов`язання АТ Харківгаз перед ТОВ "Компанія "Бел-Гер" в частині забезпечення цілодобового доступу до газорозподільної системи АТ Харківгаз (у зв`язку з наданням Оператором газотранспортної системи до АТ Харківгаз повідомлення про виникнення аварійних ситуацій та загрози безпеки постачання природного газу, та/або з настанням аварійних ситуацій, внаслідок дії яких відбулося пошкодження чи руйнування газорозподільної системи АТ Харківгаз, та/або з припиненням (обмеженням) подання природного газу до газорозподільної інфраструктури позивача). АТ Харківгаз зазначало, що за інформацією, у тому числі отриманою від ТОВ "Оператор газорозподільної системи України", аварійні ситуації на газопроводах та/або загроза безпеці постачання природного газу у районі територіальної громади, на території якої знаходиться газоспоживаючий об`єкт відповідача, за період з 24.02.2022 по 13.07.2022 не виникали. Також, позивач повідомляв, що зазначення самого факту форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), які виникли внаслідок військової агресії російської федерації проти України, без документального підтвердження безпосереднього впливу цих обставин на діяльність об`єктів газоспоживання ТОВ "Компанія "Бел-Гер" для вирішення питання по суті - не достатньо. Крім того, позивач повідомляв, що після отримання ним доступу до тимчасово окупованої території, усі випадки безпосереднього впливу форс-мажорних обставин на об`єкти споживачів будуть зафіксовані, опрацьовані разом із органами місцевого самоврядування, а також буде проведено перерахунок вартості річної замовленої потужності за період ненадання послуги розподілу природного газу відповідно до вимог п.9 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ у разі його документального підтвердження працівниками товариства.

Відповідач звернувся до позивача з листом від 13.01.2023, в якому посилаючись на форс-мажорні обставини просив не доводити спір до суду та на час воєнних дій з 27.02.2022 по теперішній час не нараховувати підприємству рахунки по розподілу природного газу, оскільки підприємство не має змогу працювати в таких умовах, а об`єкт газоспоживання пошкоджено. Також, відповідач зазначив, що АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" не виконано умов Постанови НКРЕКП №528 від 24.05.2022, що унеможливило уточнення граничних величин газопостачання на 2022 рік. Передплату за березень квітень 2022 відповідач просив зарахувати на рахунок майбутніх платежів. До вказаного листа було додано, зокрема, лисит Куп`янської міської військової адміністрації від 03.01.2023 №5.

У відповідь на вказаний лист відповідача позивач 07.02.2023 повідомив, що для зняття нарахування РЗП або тимчасове призупинення нарахування РЗП слід надати пакет документів, а саме: лист-звернення до АТ Харківгаз, фото підтвердження настання форс-мажорних обставин, акт ДСНС або військової адміністрації з конкретною датою руйнування об`єкту.

07.03.2023 відповідач повідомив позивача, зокрема, про те, що фото з руйнаціями об`єкту газоспоживання від 24.02.2022 були надані в листі від 13.01.2023; фото з подальшими руйнаціями, які сталися після моменту деокупації м. Куп`янська надавати заборонено; систематичне відключення електропостачання, газопостачання, водопостачання фактично унеможливлює роботу ТОВ "Компанія "Бел-Гер", оскільки технологічний процес виробництва солоду є енергомістким та тривалим у часі, і перебої з електропостачанням, газопостачанням, водопостачанням унеможливлюють виробничий процес. До відповіді відповідача доданий лист Куп`янської міської військової адміністрації від 23.01.2023 № 172.

Колегія суддів приймає до уваги, що згідно зі ст. 14 Закону України Про торгово-промислові палати в Україні Торгово-промислова палата України здійснює свою діяльність відповідно до цього Закону, інших законів, нормативно-правових актів та свого Статуту. Торгово-промислова палата України відповідно до цього Закону та свого Статуту здійснює представницькі функції як в Україні, так і за її межами, об`єднує торгово-промислові палати та координує їх діяльність. Торгово-промислова палата України: відкриває свої представництва та філії в інших країнах, а також засновує разом із зарубіжними партнерськими організаціями як в Україні, так і за її межами змішані торгово-промислові палати, ділові ради та інші спільні організації; засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб`єктів господарської діяльності та фізичних осіб; засвідчує форс-мажорні обставини відповідно до умов договорів за зверненнями суб`єктів господарської діяльності, що здійснюють будівництво житла (замовників, забудовників); веде недержавний реєстр українських підприємців за їх згодою, фінансовий стан яких свідчить про їх надійність як партнерів у підприємницькій діяльності в Україні та за її межами. Порядок ведення зазначеного реєстру визначається Торгово-промисловою палатою України.

Відповідно до ст. 14-1 Закону України Про торгово-промислові палати в Україні Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб`єктів малого підприємництва видається безкоштовно. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Отже, відповідно до вищезазначених положень законодавства форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні і невідворотні обставини за даних умов здійснення господарської діяльності, що об`єктивно унеможливлюють виконання особою зобов`язань за умовами договору, обов`язків, передбачених законодавством.

Надзвичайними є ті обставини, настання яких не очікується сторонами при звичайному перебігу справ. Під надзвичайними можуть розумітися такі обставини, настання яких добросовісний та розумний учасник правовідносин не міг очікувати та передбачити при прояві ним достатнього ступеня обачливості.

Невідворотними є обставини, настанню яких учасник правовідносин не міг запобігти, а також не міг запобігти наслідкам таких обставин навіть за умови прояву належного ступеня обачливості та застосуванню розумних заходів із запобігання таким наслідкам.

Ключовим є те, що непереборна сила робить неможливим виконання зобов`язання в принципі, незалежно від тих зусиль та матеріальних витрат, які сторона понесла чи могла понести (п.38 постанови Верховного Суду від 21.07.2021 у справі №912/3323/20).

Між обставинами непереборної сили та неможливістю належного виконання зобов`язання має бути причинно-наслідковий зв`язок. Тобто неможливість виконання зобов`язання має бути викликана саме обставиною непереборної сили, а не обставинами, ризик настання яких несе учасник правовідносин.

Відповідно до п. 10.1 договору сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов`язань за цим договором, якщо це невиконання є наслідком непереборної сили (форс-мажорних обставин). Під форс-мажорними обставинами розуміють надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами цього договору. Строк виконання зобов`язань відкладається на строк дії форс-мажорних обставин (п. 10.2 договору). Сторони зобов`язані негайно повідомити про форс-мажорні обставини та протягом чотирнадцяти днів з дня їх виникнення надати підтвердні документи щодо їх настання відповідно до законодавства (п. 10.3 договору). Засвідчення форс-мажорних обставин здійснюється у встановленому законодавством порядку (п. 10.4 договору).

Колегія суддів не може не врахувати, що даний спір виник під час таких загальновідомих обставин, як широкомасштабна воєнна агресія російської федерації на територію України.

Зі змісту листа Торгово-промислової палати України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, який є загальнодоступним, вбачається, що Торгово-промислова палата України на підставі ст. ст. 14, 14-1 Закону України Про торгово-промислові палати в Україні від 02.12.1997 № 671/97-ВР, Статуту ТПП України, цим засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні. Враховуючи це, ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об`єктивними обставинами для суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Водночас, суд зауважує, що лист ТПП України від 28.02.2022 не є сертифікатом у розумінні наведеного положення Закону, та не є документом, який був виданий за зверненням відповідного суб`єкта, для якого настали певні форс-мажорні обставини.

Колегія суддів зазначає, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру і при їх виникненні сторона, яка посилається на них, як на підставу неможливості виконання зобов`язання, повинна довести наявність таких обставин не тільки самих по собі, але й те, що ці обставини були форс-мажорними саме для цього конкретного випадку виконання господарського зобов`язання.

В будь-якому разі сторона зобов`язання, яка його не виконує, повинна довести, що в кожному окремому випадку саме ці конкретні обставини мали непереборний характер саме для цієї конкретної особи при виконанні нею конкретних договірних зобов`язань. І кожен такий випадок має оцінюватись судом незалежно від наявності засвідчених компетентним органом обставин непереборної сили.

Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 19.08.2022 у справі №908/2287/17 зазначив, що сертифікат торгово-промислової палати, який підтверджує наявність форс-мажорних обставин, не може вважатися беззаперечним доказом про їх існування, а повинен критично оцінюватися судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами (подібні правові висновки викладено у постановах Верховного Суду від 14.02.2018 у справі № 926/2343/16, від 16.07.2019 у справі № 917/1053/18 та від 25.11.2021 у справі № 905/55/21). Адже визнання сертифіката торгово-промислової палати беззаперечним та достатнім доказом про існування форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) без надання судом оцінки іншим доказам суперечить принципу змагальності сторін судового процесу.

Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Отже, навіть у разі наявності сертифікату ТПП України про форс-мажор, суд оцінюватиме цей доказ у сукупності з іншими. Водночас, відсутність такого доказу не позбавляє сторону доводити наявність обставин непереборної сили будь-якими іншими належними та допустимими доказами.

Як свідчать матеріали справи, згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням ТОВ "Компанія "Бел-Гер" є: Харківська обл., місто Куп`янськ, вул. Садова, будинок 50.

Заявою-приєднанням до умов договору розподілу природного газу №094200AN01DP016 від 01.01.2016 адресою об`єкта споживача (точки комерційного обліку) також є: місто Куп`янськ, вул. Садова, будинок 50.

Відповідно до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25.04.2022, Куп`янську міську територіальну громаду Куп`янського району Харківської області віднесено до таких територіальних громад.

Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022, Куп`янська міська територіальна громада Куп`янського району Харківської області з 24.02.2022 по 09.09.2022 була визнана територією, тимчасово окупованою російською федерацією; в період з 09.09.2022 по 17.09.2022 - територією активних бойових дій; з 17.09.2022 - є територією можливих бойових дій.

Листи Куп`янської міської військової адміністрації №5 від 03.01.2023 та №172 від 23.01.2023 також підтверджують, що Куп`янська територіальна громада Харківської області знаходилась під окупацією з 27.02.2022 по 07.10.2022; під час окупації мобільний зв`язок був відсутній, банківські установи та поштові відділення у м. Куп`янську не працювали, на території громади відбуваються бойові дії, що спричиняє безпосередньо погрозу для життя та здоров`я громадян, а також наслідком є систематичне відключення комунікацій: зв`язку, електропостачання, водопостачання, газопостачання. За вимогою військового командування заборонена публічна публікація наслідків ворожих обстрілів, а також фото та відео фіксація пошкоджень та руйнувань.

Враховуючи місце розташування підприємства відповідача є очевидним, що воно опинилося з початку широкомасштабної військової агресії російської федерації на територію України в тимчасовій окупації, а після деокупації і по цей час знаходиться в зоні близькій до лінії фронту та проведення активних бойових дій. Загальновідомими також є факти майже щоденних обстрілів та бомбардування Куп`янського регіону.

Вказані факти, на переконання суду, доводять обставини неможливості в таких умовах здійснення відповідачем господарської діяльності та виконання умов договору.

Тому, колегія суддів вважає, що з огляду на очевидність, надзвичайність та невідворотність цих обставин, відповідач має право посилатися на них, як на форс-мажорні та як на правомірну підставу невиконання своїх обов`язків у договірних взаємовідносинах з позивачем.

Як зазначалося, відповідно до п. 10.2 договору строк виконання зобов`язання відкладається на строк дії форс-мажорних обставин.

Отже, апеляційний господарський суд приходить до висновку, що позивач передчасно звернувся до суду з даним позовом.

Крім того, суд не може вважати підтвердженими позивачем і обставини надання відповідних послуг відповідачу щодо розподілу природного газу у спірний період.

Зокрема, вищенаведені акти наданих послуг за лютий-вересень, листопад 2022 року були складені позивачем в односторонньому порядку. При цьому, зазначена в них інформація про об`єми розподіленого природного газу відповідачу (тобто факт надання позивачем відповідних послуг) не підтверджена жодними первинними документами, як-то даними комерційного вузла обліку (лічильника газу), отриманими в порядку, передбаченому розділом V договору, даними Інформаційної платформи, до якої мають доступ сторони, тощо.

При цьому, як було зазначено, відповідач заперечує отримання відповідних послуг від позивача з посиланням на обставини проведення військових дій, зокрема, в Куп`янському регіоні та пошкодження об`єкту газоспоживання.

Необхідно звернути увагу, що в актах за серпень, вересень та листопад 2022 року зазначені позивачем об`єми розподіленого природного газу відрізняються від розміру місячної замовленої потужності (7060,90 м. куб) на 2022 рік, визначеного сторонами в акті приймання передачі природного газу №ХА00042039 від 30.09.2021. При цьому, позивач взагалі не пред`являє вимоги за період жовтня 2022 року. Вказане свідчить про те, що позивач сам визнає обставини неможливості або ускладнення надання відповідних послуг відповідачу у даний період.

Хоча лист АТ «Харківгаз» від 26.10.2023 №Сл-791К був наданий відповідачем лише в суді апеляційної інстанції, колегія суддів не може не звернути увагу на зазначену в ньому інформацію щодо обсягів розподіленого у спірний період природного газу, яка істотно відрізняється від даних, зазначених в односторонніх актах позивача.

Таким чином, наявність в матеріалах справи суперечливої та не підтвердженої об`єктивними даними інформації позивача щодо факту та обсягів надання послуг з розподілу природного газу відповідачу, унеможливлює визнання обґрунтованими відповідних позовних вимог АТ «Харківгаз».

Крім того, як зазначалося вище, відповідач неодноразово звертався до позивача з проханням припинення розподілу природного газу та відповідних нарахувань через форс-мажорні обставини. В матеріалах справи містяться повідомлення позивача про припинення (обмеження) газопостачання №ХА00006302 від 11.08.2022, в якому з посиланням на п.п.2 п.1 глави 7 розділу VI Кодексу ГРС, у зв`язку з відсутністю відповідача в Реєстрі споживачів жодного постачальника на 15.08.2022 запропоновано у термін до 07:00 год. 15.08.2022 самостійно відключити від газових мереж газоспоживання (обмежити газоспоживання до рівня 0 тис. м. куб. на добу) і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання з адресою: м. Куп`янськ, вул. Садова, буд 50, а також, повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання №ХА00006303 від 12.08.2022, в якому у зв`язку з відсутністю підтверджених обсягів природного газу на 15.08.2022 запропоновано у термін до 07:00 год. 15.08.2022 самостійно відключити від газових мереж газоспоживання (обмежити газоспоживання до рівня 0 тис. м. куб. на добу) і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання з адресою: м. Куп`янськ, вул. Садова, буд 50.

Відповідно до глави 7 розділу VI Кодексу ГРМ Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПБСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, зокрема, у випадках: відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у відповідному розрахунковому періоді; відсутності підтвердженої номінації у діючого постачальника на обсяги транспортування природного газу для потреб споживача; подання споживачем або його постачальником (який уклав з Оператором ГРМ договір на виконання робіт, пов`язаних з припиненням/обмеженням газопостачання споживачам) письмової заяви про припинення газопостачання.

Таким чином, у позивача було достатньо підстав для припинення розподілу природного газу відповідачу, водночас, він продовжував здійснювати відповідні нарахування.

Враховуючи викладене, апеляційний господарський суд не може погодитися з висновками місцевого господарського суду про обґрунтованість позовних вимог.

Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ст. 76 ГПК України).

Згідно ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частина 1 статті 277 ГПК України визначає, що підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є:

1) нез`ясування обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;

3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи;

4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги, скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нового рішення про відмову у задоволенні позову.

Керуючись статтями 269, 270, 275, 281-284 ГПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Бел-Гер" задовольнити.

Рішення Господарського суду Харківської області від 22.08.2023 у справі №922/2011/23 скасувати.

Прийняти нове рішення.

В задоволенні позову відмовити повністю.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок і строки оскарження передбачені ст.ст. 286 - 289 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови складено 21.11.2023.

Головуючий суддя О.О. Крестьянінов

Суддя Я.О. Білоусова

Суддя В.О. Фоміна

СудСхідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення14.11.2023
Оприлюднено23.11.2023
Номер документу115058430
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —922/2011/23

Ухвала від 20.12.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Кондратова І.Д.

Постанова від 14.11.2023

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Крестьянінов Олексій Олександрович

Ухвала від 23.10.2023

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Крестьянінов Олексій Олександрович

Ухвала від 16.10.2023

Господарське

Східний апеляційний господарський суд

Крестьянінов Олексій Олександрович

Ухвала від 22.08.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кухар Н.М.

Рішення від 22.08.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кухар Н.М.

Ухвала від 08.08.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кухар Н.М.

Ухвала від 22.05.2023

Господарське

Господарський суд Харківської області

Кухар Н.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні