Постанова
від 31.08.2023 по справі 632/2373/20
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД


Єдиний унікальний номер 632/2373/20

Номер провадження 22-ц/818/1238/23

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 серпня 2023 року м. Харків

Харківський апеляційний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді (судді-доповідача) - Мальованого Ю.М.,

суддів Пилипчук Н.П., Тичкової О.Ю.,

за участю секретаря судового засідання Супрун Я.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фермер-Агро» на ухвалу Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 20 квітня 2023 року в складі судді Библіва С.В. у справі №632/2373/20 за позовом ОСОБА_1 до Товариство з обмеженою відповідальністю «ФЕРМЕР-АГРО» про визнання договору оренди землі неукладеним, усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, скасування державної реєстрації речового права оренди,

В С Т А Н О В И В:

У грудні 2020 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фермер-Агро» (далі ТОВ «Фермер-Агро») про визнання договору оренди землі неукладеним, усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, скасування державної реєстрації речового права оренди, в якому з урахуванням заяви про зміну вимог просила: визнати неукладеним договір оренди землі б/н від 12 січня 2018 року між ТОВ «Фермер-Агро» та ОСОБА_1 ; усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою з кадастровим номером 6324584200:08:000:0014 загальною площею 6,7623 га, яка розташована на території Картамиської сільської ради Первомайського району Харківської області, що належить їй на праві приватної власності шляхом повернення із користування ТОВ «Фермер-Агро» в користування власнику та скасування державної реєстрації речового права оренди ТОВ «Фермер-Агро» вказаної земельної ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (номер запису про інше речове право 37596127 від 03 серпня 2020 року), вирішити питання щодо судових витрат.

09 грудня 2021 року ОСОБА_1 через свого представника адвоката Харченко Костянтина Сергійовича, подала до суду клопотання в якому просила призначити у справі судово-технічну експертизу документу, проведення якої доручити експертам Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз імені засл. проф. М.С. Бокаріуса, під час проведення експертизи поставити наступні питання:

Чи проводилась заміна першого аркушу договору оренди землі?

В який час були виготовлені аркуші договору?

В який час здійснювались написи на аркушах договору?

В який час було надруковано текст договору та яким саме способом?

Клопотання мотивоване тим, що предметом доказування у справі є встановлення відсутності волевиявлення позивачки на укладення договору оренди землі. Вона не укладала договір оренди від 12 січня 2018 року, не зверталась до органів державної реєстрації речових прав на нерухоме майно із заявами про реєстрацію вказаного договору. На її думку, дата підпису договору була замальована та виправлена, збільшений строк договору.

Ухвалою Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 20 квітня 2023 року по справі призначено судово-технічну експертизу документу, проведення якої доручено експертам Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. Бокаріуса;

Попереджено експерта про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 КК України, за дачу завідомо неправдивого висновку або відмову від виконання покладених на нього обов`язків.

На вирішення експерту поставити наступні питання:

1.Чи проводилась заміна першого аркушу договору оренди землі?

2.В який час були виготовлені аркуші договору?

3.В який час здійснювались написи на аркушах договору?

4.В який час було надруковано текст договору та яким саме способом?

В розпорядження експерта надано матеріали цивільної справи № 632/2373/20 провадження 2/632/34/23 та оригінал договору оренди земельної ділянки від 12 січня 2018 року.

Про проведення експертизи повідомлено сторони.

Витрати за проведеннясудово-технічноїекспертизи документу покладено на позивачку ОСОБА_1 .

Зупинено провадження у справі на час проведення експертизи.

Ухвала суду першої інстанції мотивована тим, що для встановлення об`єктивної істини у справі необхідно призначити судово-технічну експертизу документу, оскільки вирішення зазначених вище питань потребує спеціальних знань.

26 травня 2023року ТОВ «Фермер-Агро» подало апеляційну скаргу в якій, посилаючись на неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм процесуального права, неправильне застосування норм матеріального права, просилоухвалу суду першої інстанції скасувати та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Апеляційна скарга мотивована тим, що відповідач був позбавлений можливості ознайомитись з клопотанням позивачки про призначення експертизи, оскільки воно відсутнє в системі «Електронний суд». Позивачкою не зазначено доводів, які б дійсно давали обґрунтовані підстави припустити факт можливого підроблення договору оренди землі від 12 січня 2018 року в частині якоїсь заміни його сторінок, а відтак і необхідності досліджувати ці питання шляхом залучення експерта. Позивачка не виконала ухвалу суду щодо обов`язкової явки у судові засідання, жодного разу не з`явилась для підтвердження своїх вимог, не надала показання щодо того, який договір оренди насправді був укладений, які обставини свідчать про заміну сторінок договору, ким та з якою метою та що викликає у апелянта сумніви у тому, що вона дійсно вважає, що не укладала спірний договір оренди.

ОСОБА_1 ухвалу суду першої інстанції не оскаржила, правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористалась.

Відповідно до частини 3 статті 360 ЦПК України відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Всудовезасіданняапеляційногосуду сторони учасники судового розгляду не з`явилися.

Судові повістки-повідомлення про розгляд справи 31 серпня 2023 року, надіслані апеляційним судом на адреси сторін-учасників: ОСОБА_1 отримано 22 серпня 2023 (а.с.212)., представником ТОВ «Фермер-Агро» адвокатом Оріщенко Н.С. отримано 21 серпня 2023 року (а.с. 213).

Апеляційнийсудвважаєможливим розглянутисправу у відсутність учасників справи, явка яких у судове засідання обов`язковою не визнавалась, оскільки відповідно до частини 2 статті 372 ЦПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Відповідно дочастин 1,2,4,5статті 263ЦПК Українисудове рішенняповинно ґрунтуватисяна засадахверховенства права,бути законнимі обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Частиною 3 статті 3 ЦПК України встановлено, що провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення (пункт 1 частини 1 статті 374 ЦПК України).

Перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції відповідно до вимог частини 1 статті 367 ЦПК України в межах доводів та вимог апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до положень статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (частина 1 статті 81 ЦПК України).

Судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду (стаття 1 Закону України «Про судову експертизу»).

Підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення чи рішення органу досудового розслідування, або договір з експертом чи експертною установою, якщо експертиза проводиться на замовлення інших осіб.

Відповідно до статті 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом, а учасники справи можуть запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта (частини 4, 5 статті 103 ЦПК України).

Судова експертиза призначається у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не може замінити інші засоби доказування.

Як вбачається з практики Європейського суду з прав людини, викладеної у справі «Дульський проти України» (заява № 61679/00), експертиза, призначена судом, є одним із засобів встановлення або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід`ємну частину судової процедури та призначається у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

Пунктами 3.1., 3.2., 3.4 глави 3 розділу І Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 08 жовтня 1998 року № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 26 грудня 2012 року № 1950/5) передбачено, що технічна експертиза документів поділяється на експертизу реквізитів документів, експертизу друкарських форм та експертизу матеріалів документів.Основними завданнями технічної експертизи реквізитів документів є: установлення фактів і способів унесення змін до документів (підчистка, травлення, дописка, переклеювання фотокарток, літер тощо) та виявлення їх первинного змісту; виявлення залитих, замазаних, вицвілих та інших слабо видимих або невидимих текстів (зображень) на різних матеріалах, а також текстів (зображень) на обгорілих та згорілих документах за умови, що папір, на якому вони зображені, не перетворився на попіл; установлення виду та ідентифікація приладів письма за штрихами; визначення відносної давності виконання документа або його фрагментів, а також послідовності нанесення штрихів, що перетинаються; установлення цілого за частинами документа; установлення документа, виготовленого шляхом монтажу із застосуванням копіювально-розмножувальної та комп`ютерної техніки; ідентифікація особи, яка надрукувала машинописний текст, виготовила зображення відтиску печатки за особливостями навичок виконавця. Основними завданнями експертизи матеріалів документів є: установлення роду, виду (іншої класифікаційної категорії) матеріалів, на яких і за допомогою яких виконувався (виготовлявся) документ (папір, барвники, клейкі речовини тощо), та їх спільної (різної) родової (групової) належності; визначення абсолютного часу виконання штрихів рукописних записів у документах.

Звертаючись з позовом ОСОБА_1 посилалась на те, що їй стало відомо, що належна їй земельна ділянка з кадастровим номером 6324584200:08:000:0014 загальною площею 6,7623 га, розташована на території Картамиської сільської ради Первомайського району Харківської області, перебуває в оренді ТОВ «Фермер-Агро» на підставі договору оренди землі б/н від 12 січня 2018 року, однак такий договір оренди вона не укладала.

На її думку, дата підпису договору була замальована та виправлена, збільшений строк договору.

Виходячи з наведеного, враховуючи, що факт наявності волевиявлення позивачки на укладення договору оренди землі від 12 січня 2018 року у відповідній редакції входить до предмету доказування у цій справі, та від таких обставин залежить правильне вирішення спору, для їх встановлення необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необхідності призначення технічної експертизи документа у справі.

Оскільки судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим, ухваленим на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, судова колегія вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо необхідності призначення у справі судової технічної експертизи документа для встановлення обставин, якими обґрунтовано позовні вимоги.

Відповідно достатті 375 ЦПК Українисуд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги ТОВ «Фермер-Агро» щодо того, що відповідач був позбавлений можливості ознайомитись з клопотанням позивачки про призначення експертизи, оскільки воно відсутнє в системі «Електронний суд», суд апеляційної інстанції не приймає до уваги, оскільки клопотання про призначення експертизи було подано до суду ще 09 грудня 2021 року. Заходів щодо ознайомлення з матеріалами справи представник відповідача не вживав. Поважних причин, які б непереборно перешкоджали представнику ТОВ «Фермер-Агро» протягом більш ніж року прибути до суду та ознайомитись з матеріалами справи, не наведено. Клопотань про ознайомлення з матеріалами справи в електронній формі, направлення копії клопотання про призначення експертизи на електронну адресу з боку представника відповідача до суду також не надходило. При цьому, ТОВ «Фермер-Агро» не було позбавлено можливості викласти свої обґрунтовані заперечення проти призначення експертизи в апеляційній скарзі, проте не мотивував своєї незгоди з призначенням експертизи належним чином.

Посилання в апеляційній скарзі на те, що позивачкою не зазначено доводів та доказів на обґрунтування підстави припустити факт можливого підроблення договору оренди землі від 12 січня 2018 року в частині якоїсь заміни його сторінок, суд апеляційної інстанції відхиляє, оскільки ОСОБА_2 обґрунтувала свій позов саме не укладенням спірного договору оренди землі, отже для з`ясування цих обставин і призначено експертизу у справі.

Твердження ТОВ «Фермер-Агро» щодо того, що позивачка не виконала ухвалу суду щодо обов`язкової явки у судові засідання, жодного разу не з`явилась для підтвердження своїх вимог, не надала показання щодо того, який договір оренди насправді був укладений, які обставини свідчать про заміну сторінок договору, ким та з якою метою, що викликає у апелянта сумніви у тому, що позивачка дійсно вважає, що не укладала спірний договір оренди, стосуються розгляду справи по суті спору, висновків суду щодо необхідності призначення експертизи не спростовують та на їх правильність не впливають.

Інші доводи апеляційної скарги на висновки суду не впливають, зводяться до необхідності переоцінки доказів, яким судом першої інстанції дана належна оцінка.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (рішення у справі «Проніна проти України», № 63566/00, параграф 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Враховуючи, що справа по суті спору не розглядалась, питання щодо розподілу судових витрат за подачу апеляційної скарги не вирішується.

Керуючись ст. ст.367,368,374, 375,381-384 ЦПК України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фермер-Агро» залишити без задоволення.

Ухвалу Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 20 квітня 2023 року залишити без змін.

Постанова набираєзаконної силиз дняїї прийняттята оскарженюв касаційномупорядку непідлягає.

Повний текст постанови складено 31 серпня 2023 року.

Головуючий Ю.М. Мальований

Судді Н.П.Пилипчук

О.Ю.Тичкова

СудХарківський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення31.08.2023
Оприлюднено01.09.2023
Номер документу113140989
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою

Судовий реєстр по справі —632/2373/20

Ухвала від 08.09.2023

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Библів С. В.

Постанова від 31.08.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Мальований Ю. М.

Ухвала від 15.08.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Мальований Ю. М.

Ухвала від 12.07.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Мальований Ю. М.

Ухвала від 03.07.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Мальований Ю. М.

Ухвала від 29.05.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Мальований Ю. М.

Ухвала від 20.04.2023

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Библів С. В.

Ухвала від 23.02.2023

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Библів С. В.

Ухвала від 04.11.2021

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Библів С. В.

Ухвала від 03.08.2021

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Библів С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні