ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21
E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.08.2023 Справа № 917/766/23
Суддя Мацко О.С., розглянувши матеріали
за позовною заявою ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до Автогаражного кооперативу «Автолюбитель «Зірка», 39623, Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Вадима Пугачова, 6-Ж,
про визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів членів кооперативу
Секретар судового засідання Токар А.В.
Представники: відсутні
11.05.2023 року до Господарського суду Полтавської області надійшла позовна заява позивача до Автогаражного кооперативу «Автолюбитель «Зірка» про визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів членів Автогаражного кооперативу «Автолюбитель «Зірка» від 26.03.2017 р., що оформлені протоколом № 1 позачергових зборів Автогаражного кооперативу «Автолюбитель «Зірка» від 26.03.2017 р., яка ухвалою від 15.05.2023р. прийнята судом до розгляду; відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 20.06.2023р., встановлено процесуальні строки для подання заяв по суті спору. Ухвалою від 20.06.2023р. закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 05.09.2023р.
У засідання 05.09.2023р. сторони не з"явилися, направивши на адресу суду клопотання про розгляд справи без їх участі, яке судом задовольняється. Крім того, відповідач двічі звернувся до суду з письмовими заявами про визнання позову.
Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні у справі докази, встановив наступні обставини:
Автогаражний кооператив «Автолюбитель Зірка» - неприбуткове підприємство, добровільна організація власників гаражів, створена на єдності інтересів для спільної реалізації прав і свобод, є обслуговуючим кооперативом, який здійснює обслуговування своїх членів і не ставить за мету отримання прибутку (розд.1 Статуту, затвердженого загальними зборами членів Автогаражного кооперативу «Автолюбитель Зірка» протоколом №2 від 17.07.2016р.).
Як вказує позивач, він є членом кооперативу з 18.12.2011р. по теперішній час, що підтверджено членською книжкою №193 від 15.03.2012р. (арк.справи 5-8).
26.03.2017р. було проведено позачергові збори членів кооперативу, рішення з порядку денного оформлено протоколом №1 від 26.03.2017р. На зборах вирішено питання щодо обрання головуючого та секретаря зборів, вибори нового складу правління, ревізійної комісії, голови правління, затвердження кошторису витрат.
Позивач наполягає на тому, що дані збори були неправомочними вирішувати ці питання, оскільки в ньому взяло участь 62 особи, що суперечить чинному на той час законодавству про кооперацію.
Згідно ст.2 Закону України «Про кооперацію» (тут і далі в редакції на час проведення оспорюваних зборів), кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування. Обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу;
Одним з основних принципів кооперації є рівне право голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос) (ст.4 Закону).
Кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об`єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану. Членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу.
Членом кооперативу може бути фізична особа, яка досягла 16-річного віку і виявила бажання брати участь у його діяльності.
Кооператив зобов`язаний вести облік своїх членів та видати кожному з них посвідчення про членство (ст.ст.6,10 Закону). Основними правами члена кооперативу є, зокрема, участь в господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління.
Вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу.
До компетенції загальних зборів членів кооперативу, згідно ст.15 Закону, належить:
затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності кооперативу; утворення органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, інших органів кооперативу; заслуховування звітів його органів управління і органів контролю; затвердження порядку розподілу доходу кооперативу;
визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв; визначення розмірів, порядку формування та використання фондів кооперативу; визначення розмірів оплати праці голови правління, голови ревізійної комісії (ревізора), а також кошторису на утримання апарату органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу; затвердження річного звіту і балансу кооперативу; затвердження рішення правління або голови правління про прийняття нових членів та припинення членства; прийняття рішень щодо володіння, користування та розпорядження майном; створення спеціальних комісій із залученням як консультантів найманих працівників; прийняття рішень про вступ кооперативу до кооперативних об`єднань; прийняття рішень про реорганізацію або ліквідацію кооперативу.
Рішенням загальних зборів членів кооперативу до компетенції загальних зборів можуть бути віднесені інші питання діяльності кооперативу.
Чергові загальні збори членів кооперативу скликаються правлінням або головою кооперативу у разі потреби, але не рідше одного разу на рік.
Про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення.
Позачергові загальні збори членів кооперативу скликаються на вимогу:
не менше третини його членів; спостережної ради; ревізійної комісії (ревізора);
органу управління кооперативного об`єднання, членом якого він є.
Позачергові загальні збори членів кооперативу повинні бути скликані протягом 20 днів з дня надходження такої вимоги. У разі незабезпечення правлінням (головою) кооперативу скликання позачергових загальних зборів вони можуть бути скликані особами, які вимагали їх скликання, протягом наступних 20 днів.
У разі коли з організаційних причин (через територіальне розміщення чи значну чисельність членів кооперативу) проведення загальних зборів членів кооперативу неможливе, статутом кооперативу може бути передбачено скликання зборів уповноважених кооперативу. Кількість членів кооперативу, які мають право делегувати уповноважених, та порядок делегування уповноважених для участі у зборах уповноважених визначаються статутом кооперативу.
Загальні збори членів кооперативу правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини його членів, а збори уповноважених - за наявності не менше двох третин уповноважених.
Кожний член кооперативу чи уповноважений кооперативу має один голос, і це право не може бути передано іншій особі.
Згідно ст.8 Закону, Статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність. Згідно Статуту відповідача, вищим органом правління кооперативу є загальні збори або збори представників, які вирішують питання, визначені розд.5.1 Статуту.
Позачергові збори скликаються за 10 днів на вимогу правління, ревізійої комісії або 1/3 членів кооперативу (п.5.1 Статуту). Статутом не визначено порядку повідомлення членів кооперативу про проведення зборів, однак, як зазначено вище, це питання врегульовано нормою Закону (повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення).
Відповідно до відомостей Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, членами кооперативу станом на час проведення зборів було 176 осіб. Як вбачається з протоколу №1 від 26.03.2017р., присутніми на зборах при прийнятті решення були 62 чоловіки, із них 57 членів кооперативу та 5 представників уповноважених осіб членів кооперативу, що суперечить статті 15 Закону України «Про кооперацію». Відтак, суд погоджується з позивачем у тому, що наявні підстави для визнання рішення загальних зборів недійсними.
Відповідач жодних доказів у спростування позовних вимог, які б свідчили про правомочність зборів на прийняття оспорюваного рішення, про повідомлення всіх членів кооперативів про їх проведення не надав, більше того до початку розляду справи по суті позов визнав. Заяви про визнання позову від 23.05.2023р., від 26.07.2023р. підписані головою правління кооперативу Ткаченко Л.І., судом перевірено її повноваження (витяг з Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на час розгляду справи арк.41-46 справи). Згідно ст.191 ГПК України, відповідач має право визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в письмовій заяві або в заяві по суті справи. До ухвалення судового рішення суд роз"снює сторонам наслідки відповідних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення, та за наявності законних для того підстав - ухвалює рішення про задоволення позову.
Враховуючи встановлені судом обставини та заяву відповідача про визнання позову в повному обсязі, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
На підставі ст.130 ГПК України позивачу підлягає поверненню з бюджету 50% судового збору, сплаченого ним при поданні позову; решта судового збору покладається на відповідача відповідно до приписів ст.129 ГПК України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.129,130,191,233-234, 238-240 ГПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Визнати недійсним рішення позачергових загальних зборів членів Автогаражного кооперативу «Автолюбитель «Зірка» від 26.03.2017р., оформлені протоколом №1 позачергових зборів Автогаражного кооперативу «Автолюбитель «Зірка» від 26.03.2017р.
3.Повернути позивачу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з державного бюджету України 1342, 00 грн. судового збору, сплаченого ним платіжною інструкцією №0161710010 від 08.05.23р., оригінал якої знаходиться в матеріалах справи.
4.Стягнути з Автогаражного кооперативу «Автолюбитель «Зірка» (39623, м.Кременчук, вул.Вадима Пугачова, 6-Ж, код ЄДРПОУ 25164978) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) 1342, 00 грн. судового збору.
5.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається в порядку і строки, встановлені ГПК України.
Повне рішення складено 05.09.2023р.
Суддя О.С.Мацко
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2023 |
Оприлюднено | 08.09.2023 |
Номер документу | 113269049 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про оскарження рішень загальних зборів учасників товариств, органів управління |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Мацко О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні