ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
"30" серпня 2023 р. м. Вінниця Cправа № 902/667/23
Господарський суд Вінницької області у складі:
головуючий суддя Міліціанов Р.В.,
при секретарі Московчук Є.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "АДАМА УКРАЇНА", вул. Миколи Пимоненка, буд. 13, офіс № 4А/41, м. Київ, 04050, код - 36138418
до: Товариства з обмеженою відповідальністю "ОБРІЙ", пров. Аграрний, буд. 2, с. Строїнці, Вінницький район, Вінницька область, 23340, код - 32192623
про стягнення 4 109 140,68 грн
В С Т А Н О В И В :
В провадженні Господарського суду Вінницької області перебувала справа № 902/667/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АДАМА УКРАЇНА" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ОБРІЙ" про стягнення 4 109 140,68 грн заборгованості, з яких 3 699 111,97 грн розмір безумовного зобов`язання та 410 028,71 грн процентів.
Ухвалою суду від 22.05.2023 року відкрито провадження у справі № 902/667/23 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 15.06.2023 року.
01.08.2023 року по справі № 902/667/23 прийнято рішення 902/667/23 відповідно до якого позов задоволено повністю.
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "ОБРІЙ" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АДАМА УКРАЇНА" 3 609 140,68 грн - безумовного зобов`язання за Фінансовою аграрною розпискою від 21.01.2022 року та 24 654,84 грн - витрат на сплату судового збору.
Повернуто Товариству з обмеженою відповідальністю "АДАМА УКРАЇНА" з Державного бюджету України 24 654,85 грн сплаченого судового збору згідно платіжного доручення № 2353 від 16.05.2023 року.
14.08.2023 року до суду надійшла заява представника позивача про судові витрати, у якій заявлено до стягнення 5 000,00 грн - витрат на професійну правничу допомогу.
Ухвалою суду від 15.08.2023 року призначено судове засідання для вирішення питання про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу у справі № 902/667/23 на 30.08.2023 року.
У судовому засіданні 30.08.2023 року представники позивача та відповідача правом участі не скористались, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлялись належним чином.
У відповідності до п. 4 ст. 244 ГПК України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви, тому судом вирішено розглянути заяву позивача про стягнення витрат на правову допомогу за наявними у справі доказами.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
У заяві (б/н від 14.08.2023 року) представник позивача просить суд стягнути з відповідача 5 000,00 грн - витрат на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ст. 221 ГПК України, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.
Згідно із п. 3 ч. 1, ч. 3 ст. 244 ГПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: судом не вирішено питання про судові витрати. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 3 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати, на професійну правничу допомогу.
Згідно із ч.ч. 1-3 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Частиною 4, 5 ст. 126 ГПК України встановлено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
Згідно із ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
Як вбачається із матеріалів справи 16.02.2023 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "АДАМА УКРАЇНА" (Клієнт) та адвокатом Козачком Іваном Петровичем (Адвокат) укладено договір про надання правової (правничої) допомоги № 01.
Відповідно п. 1.1 Договору Клієнт доручає, а Адвокат бере на себе зобов`язання надавати правничу допомогу клієнту в обсязі та на умовах, передбачених Договором та/або додатками до Договору.
Отримання винагороди Адвокатом за надання правової допомоги відбувається у формі гоно рару (п. 4.1 Договору).
Якщо при наданні правової допомоги виникне необхідність виїхати у відрядження або нада вати правову допомогу в неробочий час, а також, якщо Клієнт наполягає на терміновості на дання правової допомоги - вартість роботи Адвоката розраховується, виходячи з розміру звичайного гонорару помноженого на коефіцієнт 2.
Під неробочим часом у Сторони розуміють святкові і вихідні дні, та а також час у робочі дні з 18:00 до 09:00 години (п. 4.3 Договору).
Крім оплати гонорару, Клієнт відшкодовує Адвокату всі витрати, понесені ним у зв`язку з ви конанням Договору. Такі витрати включають: видатки на міжнародний та/або міжміський зв`язок; витрати на факсимільний зв`язок, поштові витрати; фотокопіювання, транспортні та відрядні витрати; переклад документів на іноземні мови та з іноземних мов; витрати на оплату праці експертів, консультантів із спеціальних питань, інші витрати, пов`язані з наданням правової допомоги.
Також, між сторонами підписано Додаток до договору про надання правової (правничої) допомоги № 01 від 16.02.2023 року, за змістом якого сторони погодили, що Адвокат надає Клієнту юридичні послуги такого змісту:
Юридичний супровід стягнення заборгованості та/або штрафних санкцій та/або процентів з ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ОБРІЙ», код ЄДРПОУ 32192623 (на далі - Боржник) за Фінансова аграрна розписка від 21.01.2022 року, зареєстрована в реєстрі Аграрних розписок за номером 8068, виданою Боржником на користь Клієнта (надалі - Спір ний правочин) у суді першої інстанції (п. 1 Додатку).
Під юридичним супроводом Сторони розуміють юридичні послуги, що включають в себе втому числі, але не обмежуючись:
- ознайомлення з документами, на підставі яких виникла заборгованість Боржника перед Клієн том;
- підготовка претензії та/або вимоги до Боржника у випадку необхідності;
- підготовка позовної заяви, розрахунку сум, належних до стягнення з Боржника; представництво інтересів Клієнта у суді першої інстанції;
участь у судових засіданнях у справі, в т.ч. в режимі відеоконференцїї з використанням влас них технічних засобів;
- аналіз документів по суті справи (відзив, заперечення) та процесуальних документів Боржника у випадку їх подання останнім;
- підготовка та подання заяв по суті справи (відповідь на відзив) у випадку необхідності; підготовка та подання заяв і клопотань у випадку необхідності.
Гонорар Адвоката за послуги, визначені у Додатку, становить 5 000,00 грн (п. 1.2 Додатку).
1Клієнт оплачує Гонорар, визначений Додатком, виключно у випадку досягнення мети юридич ного супроводу (п. 1.3 Додатку).
За змістом п. 1.4 Додатку Клієнт оплачує Гонорар впродовж 30 календарних днів з моменту набрання закон ної сили рішенням суду, за яким досягнуто мету юридичного супроводу.
Оплата Гонорару здійснюється шляхом банківського переказу на поточний рахунок Адвоката, вказаний у Договорі (п. 1.5 Договору).
Пунктом 3.2 рішення Конституційного Суду України від 30.09.2009 р. № 23-рп/2009 передбачено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах тощо. Вибір форми та суб`єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб`єктами права.
Отже, з викладеного слідує, що до правової допомоги належать й консультації та роз`яснення з правових питань; складання заяв, скарг та інших документів правового характеру; представництво у судах тощо (постанова Великої Палати Верховного Суду від 27.06.2018 р. у справі № 826/1216/16).
В якості підтвердження витрат на правничу допомогу позивачем надано Договір про надання правової (правничої) допомоги № 01 від 16.02.2023 року укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "АДАМА УКРАЇНА" та адвокатом Козачком Іваном Петровичем, додаток до договору від 08.05.2023 року, акт наданих послуг від 11.08.2023 року, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю серії ЗП № 002654 видане 14.07.2020 року Козачку І.П., ордер серії АА № 1273792 на надання правничої допомоги.
Визначені сторонами послуги пов`язані з предметом судового розгляду, включають підготовку позову, визначення правовою позиції по справі, складення позовної заяви.
Таким чином, понесені позивачем витрати на професійну правничу допомогу в сумі 5 000,00 грн є обґрунтованими та підтвердженими доказами.
Згідно із ч. 5 ст. 126 ГПК України у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Частиною 6 ст. 126 ГПК України встановлено, що обов`язок доведення не співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Частиною 9 ст. 129 ГПК України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Суд враховує, що підставою звернення до суду стало порушення строків розрахунку саме зі сторони відповідача.
З огляду на викладене, приймаючи до уваги факт понесення позивачем витрат на професійну правничу допомогу, а також те, що сума зазначених витрат підтверджується матеріалами справи, суд дійшов висновку про необхідність покладення зазначених витрат на відповідача в сумі заявленій позивачем.
Аналогічного висновку щодо покладення на сторону витрат на професійну правничу допомогу дотримується Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у додатковій постанові від 29.03.2018 р. у постанові № 907/357/16.
Керуючись ст.ст. 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42, 45, 46, 73 ,74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 126, 129, 221, ст. ст. 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 244, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У Х В А Л И В :
1. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ОБРІЙ" (пров. Аграрний, буд. 2, с. Строїнці, Вінницький район, Вінницька область, 23340, код - 32192623) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АДАМА УКРАЇНА" (вул. Миколи Пимоненка, буд. 13, офіс № 4А/41, м. Київ, 04050, код - 36138418) 5 000,00 грн - судових витрат на професійну правничу допомогу.
2. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
3. Копію додаткового судового рішення протягом двох днів з дня складання направити учасникам справи в електронній формі на офіційні електронні адреси; за відсутності офіційної електронної адреси - рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та засобами електронного зв`язку за наступними електронними адресами: представнику позивача Козачку І.П. - ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідачу - ІНФОРМАЦІЯ_2
Додаткове судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги до Північно - західного апеляційного господарського суду.
Повний текст додаткового судового рішення складено 07.09.2023 року.
Суддя Міліціанов Р.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - позивачу (вул. Миколи Пимоненка, буд. 13, офіс № 4А/41, м. Київ, 04050)
3 - відповідачу (пров. Аграрний, буд. 2, с. Строїнці, Вінницький район, Вінницька область, 23340)
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2023 |
Оприлюднено | 08.09.2023 |
Номер документу | 113291156 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Міліціанов Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні