Комінтернівський районий суд м.Харкова
Номер провадження № 1-кп/641/368/2023 Справа № 641/2572/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2023 року м.Харків
Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
захисника обвинуваченого адвоката ОСОБА_5 ( в режимі відеоконференції) ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження внесене до ЄРДР за № 12017220190001528 від 31.12.2017 за обвинуваченням
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Балаклія Харківської області , громадянина України, одруженого, з середньою освітою, , не працюючого, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , мешкає: АДРЕСА_2 , раніше не судимого:
у вчинені кримінальних правопорушень-злочинів, передбачених ч. 1 ст. 185, ч. 4 ст. 185 , ч. 3 ст. 297 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Комінтернівського районного суду м. Харкова знаходиться вказане кримінальне провадження.
Відповідно до довідки з КПН «Балаклійська клінічна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» Балаклійської міської ради Харківської області ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 знаходиться на диспансерному обліку у лікаря психіатра.
Прокурор в судовому засіданні заявила клопотання про призначення амбулаторної судово-психіатричної експертизи обвинуваченого ОСОБА_4 .
Заперечень від учасників справи не надійшло.
Захисник та обвинувачений не заперечували проти призначення експертизи.
В силу ч.ч.1-2 ст. 332 КПК України під час судового розгляду суд за клопотанням сторін кримінального провадження або потерпілого за наявності підстав, передбачених статтею 242 цього Кодексу, має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам.
Згідно ч. 1 ст. 242 КПК України експертиза проводиться експертом за зверненням сторони кримінального провадження або за дорученням слідчого судді чи суду, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з`ясування питань права.
Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 242 КПК України слідчий або прокурор зобов`язані забезпечити проведення експертизи щодо визначення психічного стану підозрюваного за наявності відомостей, які викликають сумнів щодо його осудності, обмеженої осудності.
Згідно з частиною 1 статті 509 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор зобов`язані залучити експерта (експертів) для проведення психіатричної експертизи у разі, якщо під час кримінального провадження будуть встановлені обставини, які дають підстави вважати, що особа під час вчинення суспільно небезпечного діяння була в неосудному або обмежено осудному стані або вчинила кримінальне правопорушення в осудному стані, але після його вчинення захворіла на психічну хворобу, яка позбавляє її можливості усвідомлювати свої дії або керувати ними. Такими обставинами, зокрема, є: 1) наявність згідно з медичним документом у особи розладу психічної діяльності або психічного захворювання; 2) поведінка особи під час вчинення суспільно небезпечного діяння або після нього була або є неадекватною (затьмарення свідомості, порушення сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам`яті тощо).
Отже, для вирішення питання про призначення психіатричної експертизи слідчий, прокурор повинен встановити наявність відомостей, які викликають сумнів в осудності підозрюваного, зокрема встановити наявність в особи розладу психічної діяльності або психічного захворювання чи неадекватність поведінки особи під час або після вчинення суспільного небезпечного діяння.
Як зазначено у ч. 2 ст. 509 КПК України, у разі необхідності здійснення тривалого спостереження та дослідження особи, може бути проведена стаціонарна психіатрична експертиза, для чого така особа направляється до відповідного медичного закладу на строк не більше двох місяців. Питання про направлення особи до медичного закладу для проведення психіатричної експертизи вирішується під час досудового розслідування - ухвалою слідчого судді за клопотанням сторони кримінального провадження в порядку, передбаченому для подання та розгляду клопотань щодо обрання запобіжного заходу, а під час судового провадження - ухвалою суду.
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних правах» №8 від 30.05.1997 р. судово-психіатрична експертиза призначається, коли вирішення кримінальної справи залежить від визначення психічного стану особи на час вчинення нею певного діяння за наявності сумнівів щодо її спроможності усвідомлювати значення своєї поведінки внаслідок психічної хвороби або тимчасового розладу душевної діяльності. Ознаками такої поведінки можуть бути невмотивовані, неадекватні чи неконтрольовані дії особи в момент вчинення протиправного діяння або в процесі провадження у справі.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу» судово-психіатрична експертиза у кримінальних справах призначається та проводиться на підставах та у порядку, передбаченому законом.
Строк проведення психіатричної експертизи становить до двох місяців, якщо коротший строк не встановлено ухвалою слідчого судді або суду.
Статтею 3 ЗУ «Про психіатричну допомогу» встановлена презумпція психічного здоров`я, а тому кожна особа вважається такою, яка не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах та в порядку, передбачених законодавством.
Відповідно до п. 14 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 1997 року № 8 Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах судово-психіатрична експертиза у кримінальній справі є обов`язковою за наявності сумнівів, що випливають з матеріалів справи, стосовно осудності підсудного. Призначення судово-психіатричної експертизи щодо таких осіб з поміщенням до медичного стаціонару допускається лише за їх згодою.
Суд, заслухавши учасників процесу, думку обвинуваченого, який погодився на проведення стосовно нього амбулаторної судово- психіатричної експертизи , з метою з`ясування стану психічного здоров`я ОСОБА_4 та для отримання відповідей на поставлені питання за клопотанням прокурора , враховуючи необхідність спеціальних знань в області психіатрії та психології, вважає за необхідне призначити у справі амбулаторну судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Харківської філії судово-психіатричних експертиз ДУ"Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України" та провести її в межах їх компетенції.
Експертизу провести у розумні строки, попередивши суд про строки її проведення завчасно до наступного судового засідання.
Керуючись ст. ст. 242, 332, 509 КПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора про призначення амбулаторної судово-психіатричної експертизи - задовольнити.
Призначити по кримінальному провадженню № 12017220190001528 від 31.12.2017 за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчинені кримінальних правопорушень-злочинів, передбачених ч. 1 ст. 185, ч. 4 ст. 185 , ч. 3 ст. 297 КК України, амбулаторну судово-психіатричну експертизу, проведення якої доручити експертам Харківської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи " Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторінгу наркотиків Міністерства охорони здоров`я" (61068, Харківська обл., місто Харків, вул. Академіка Павлова, буд. 46).
На вирішення експерта (ів) поставити наступні питання:
- Чи страждає обвинувачений ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якою - небудь психічною хворобою? Якщо страждає , то чи міг він усвідомлювати свої дії , керувати ними при вчиненні кримінальних правопорушень?
- Чи знаходився обвинувачений ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в момент вчинення ним кримінальних правопорушень у хворобливому стані та чи міг він усвідомлювати свої дії , керувати ними?
- Чи є обвинувачений ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , душевно хворобою людиною і чи не потребує він у застосуванні до нього примусових заходів медичного характеру ? Якщо так , то які заходи необхідні до нього застосувати?
Для дослідження експертам направити матеріали кримінального провадження №12017220190001528 за обвинуваченням ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчинені кримінальних правопорушень-злочинів, передбачених ч. 1 ст. 185, ч. 4 ст. 185 , ч. 3 ст. 297 КК України та медичну картку амбулаторного хворого ОСОБА_4 .
Витребувати з КНП Балаклійської міської ради Харківської області «Балаклійська клінічна багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» медичну картку амбулаторного хворого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Попередити експерта (ів) про кримінальну відповідальність за ст.385 КК України за відмову від виконання покладених на них обов`язків та за ст.384 КК України за дачу завідомо неправдивого висновку.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає.
Суддя- ОСОБА_1
Суд | Комінтернівський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2023 |
Оприлюднено | 12.09.2023 |
Номер документу | 113344651 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Крадіжка |
Кримінальне
Комінтернівський районний суд м.Харкова
Чайка І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні