ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/20633/23
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД СПЛАТИ СУДОВОГО ЗБОРУ
11 вересня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши клопотання позивачки від 29 серпня 2023 року про звільнення від сплати судового збору у справі № 380/20633/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови здійснити призначення та виплату пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести призначення та виплату пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести зарахування страхового стажу ОСОБА_1 з 02 червня 1997 року по 15 грудня 2003 року у Спільному українсько-польському підприємстві Товариство з обмеженою відповідальністю «Астра», на посаді менеджера;
- судові витрати покласти на відповідача.
Разом з позовною заявою позивачка подала клопотання від 29 серпня 2023 року про звільнення від сплати судового збору, яке мотивоване тим, що її майновий стан не дозволяє сплатити необхідний розмір судового збору, оскільки в неї тяжке матеріальне становище, вона не працює, а пенсію їй не призначено. З огляду на викладене та з метою отримання доступу до правосуддя позивачка просить суд звільнити її від сплати судового збору.
Вирішуючи вказане клопотання позивачки, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно із частиною першою статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору на сьогодні визначено Законом України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI (із наступними змінами і доповненнями).
Відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Аналіз наведеної статті Закону України «Про судовий збір» вказує, що нею визначено вичерпний перелік умов за яких особі, яка звертається з позовом до суду, може бути відстрочено чи розстрочено сплату судового збору на певний строк, зменшено розмір судового збору чи звільнено від його сплати.
При цьому єдиною підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій (відстрочення, розстрочення сплати судового збору на певний строк, зменшення розміру судового збору чи звільнення від його сплати) є врахування ним майнового стану сторони. А обґрунтування пов`язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, згідно зі статтями 77, 133 КАС України покладається на заінтересовану сторону.
Обґрунтовуючи неможливість сплати судового збору за заявлений позов позивачка покликається на те, що її майновий стан не дозволяє сплатити необхідний розмір судового збору, оскільки в неї тяжке матеріальне становище, вона не працює, а пенсію їй не призначено.
Водночас до позовної заяви позивачка додала відомості з Державного реєстру фізичних осіб платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків станом на 16 серпня 2023 року, зі змісту яких убачається, що з січня 2023 року по травень 2023 року (включно) позивачка отримувала дохід від ТОВ ТВК «ЛЬВІВХОЛОД», зокрема у січні 4847,51 грн; у лютому 4943,15 грн; у березні 3856,96 грн; у квітні 7232,55 грн; у травні 4413,60 грн.
Таким чином, з наведеного слідує, що починаючи з січня 2023 року по травень 2023 року включно позивачка отримувала дохід від ТОВ ТВК «ЛЬВІВХОЛОД».
Разом з тим суд звертає увагу на те, що відомості з Державного реєстру фізичних осіб платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утриманих податків містять інформацію про отримані позивачкою доходи до 16 серпня 2023 року. З цим позовом до суду позивачка звернулася у вересні 2023 року. Однак у матеріалах справи відсутні докази працевлаштування позивачки станом на дату звернення з позовом до суду та відповідно отримання доходу від роботодавця, підтвердженням чого, на переконання суду, є довідка Львівської філії Львівського обласного центру зайнятості від 17 серпня 2023 року № 1201, згідно з якою позивачка на обліку як безробітна на перебуває та виплати допомоги з безробіття не отримує.
Тобто, аргументи позивачки, викладені у клопотанні, про її тяжкий майновий стан саме на дату звернення з позовом до суду належно не доведені.
З огляду на викладене суд доходить висновку, що у задоволенні клопотання позивачки від 29 серпня 2023 року про звільнення від сплати судового збору належить відмовити.
Керуючись ст. ст. 133, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні клопотання позивачки від 29 серпня 2023 року про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремо не оскаржується. Заперечення на цю ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали складено 11 вересня 2023 року.
Суддя Клименко О.М.
Суд | Львівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2023 |
Оприлюднено | 13.09.2023 |
Номер документу | 113364168 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них |
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Клименко Оксана Миколаївна
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Клименко Оксана Миколаївна
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Клименко Оксана Миколаївна
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Клименко Оксана Миколаївна
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Клименко Оксана Миколаївна
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Клименко Оксана Миколаївна
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Клименко Оксана Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні