Ухвала
від 12.09.2023 по справі 914/2705/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

12.09.2023 р. Справа № 914/2705/23

За позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю «Ринок сільськогосподарської продукції «Шувар», м. Львівдо відповідача:SPOLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA «Galagrotrade», Poland, Warszawaпро:стягнення боргу Суддя Крупник Р.В.

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява ТОВ «Ринок сільськогосподарської продукції «Шувар» до SPOLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA «Galagrotrade» про стягнення боргу.

Позов обґрунтовано тим, що між позивачем (продавець) та відповідачем (покупець) укладено Контракт купівлі-продажу №9 від 09.03.2023, згідно із яким продавець продає, а покупець купує продукцію, а саме зерно кукурудзи урожаю 2022 року, і зобов`язується прийняти її від продавця та оплатити обумовлену вартість. Продавець поставляє товар на умовах СРТ кордон, передбачених правилами «Інкотермс-2010», чи в інше місце, визначене інвойсом.

Як стверджує позивач, на виконання умов договору він продав відповідачу товар на загальну суму 612`520,80 польських злотих, що в еквіваленті до національної валюти станом на дату подання позову становить 5`355`391,86 грн. Не зважаючи на те, що відповідно до п. 5.2 контракту оплату потрібно було здійснити протягом 14 календарних днів з моменту доставки, відповідач своїх зобов`язань щодо сплати вартості поставленого товару не виконав. У зв`язку із цим, у нього утворився борг у розмірі 5`355`391,86 грн.

Зважаючи на це, ТОВ «Ринок сільськогосподарської продукції «Шувар» звернулось до суду із цим позовом.

Ознайомившись зі змістом позовної заяви та долучених до неї матеріалів, суд встановив, що подані матеріали відповідають вимогам, встановленим ст.ст. 162, 164, 174 ГПК України, підстави для залишення її без руху, повернення або відмови у відкритті провадження у справі відсутні.

Суд зауважує, що спір у справі №914/2705/23 виник із приватноправових відносин за участі іноземного елемента. Так, відповідачем у цій справі є юридична особа іноземного права SPOLKA Z OGRANICZONA ODPOWIEDZIALNOSCIA «Galagrotrade», яка знаходиться на території Республіки Польща.

Згідно із ч. 1 ст. 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України «Про міжнародне приватне право», Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Частиною 1 ст. 75 Закону України «Про міжнародне приватне право» передбачено, що підсудність судам України справ з іноземним елементом визначається на момент відкриття провадження у справі, незважаючи на те, що в ході провадження у справі підстави для такої підсудності відпали або змінилися.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 76 Закону України «Про міжнародне приватне право» встановлено, що суди розглядають будь-які справи з іноземним елементом у випадку якщо дія або подія, що стала підставою для подання позову, мала місце на території України.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, підставою заявлених позовних вимог є обставина поставки позивачем відповідачу товару на виконання умов Контракту купівлі-продажу №9 від 09.03.2023, а також обставина несплати вартості поставленого товару відповідачем.

Слід зазначити, що згідно із п. 3.1 означеного контракту, продавець поставляє покупцю товар на умовах СРТ кордон, передбачених правилами «Інкотермс-2010», чи в інше місце, визначене інвойсом.

Відповідно до Правил «Інкотермс-2010» CPT (carriage paid to (... named place of destination) фрахт/перевезення оплачено до (... назва місця призначення) означає, що продавець здійснює поставку товару шляхом його передання перевізнику, призначеному ним самим. Додатково до цього, продавець зобов`язаний оплатити витрати перевезення товару до названого місця призначення. Це означає, що покупець приймає на себе всі ризики та будь-які інші витрати, що можуть виникнути після здійснення поставки товару у вищезазначений спосіб. Під словом «перевізник» розуміється будь-яка особа, що на підставі договору перевезення зобов`язується здійснити або забезпечити здійснення перевезення товару залізницею, автомобільним, повітряним, морським, внутрішнім водним транспортом або комбінацією цих видів транспорту. У випадку здійснення перевезення в узгоджений пункт призначення декількома перевізниками, перехід ризику відбувається в момент передачі товару першому з них.

Згаданими Правилами передбачено зобов`язання сторін за поставкою на умовах CPT, зокрема:

- продавець зобов`язаний здійснити поставку шляхом надання товару перевізнику, з яким укладено договір перевезення, у відповідності зі статтею А.3, а за наявності декількох перевізників - першому з них, для транспортування товару до узгодженого пункту в межах названого місця у встановлену дату чи в межах узгодженого періоду (п. А.4);

- покупець зобов`язаний прийняти поставку товару, як тільки її здійснено у відповідності з статтею А.4, та одержати товар від перевізника в названому місці (п. Б.4).

З наведеного вище випливає, що обов`язок продавця із поставки вважається виконаним у момент передачі товару перевізникові.

Як вбачається зі змісту долучених до позовної заяви митних декларацій та накладних, поставка відбулась у м. Кам`янка-Бузька, Львівська область, Україна, адже саме у вказаному місті позивач передав товар перевізникові.

Таким чином, дія, а саме факт поставки товару, що стала підставою для подання позову, мала місце на території України, що вказує на підсудність спору у даній справі з іноземним елементом суду України.

У пункті 12.1 Контракту купівлі-продажу №9 від 09.03.2023 передбачено, що всі спори між сторонами будуть вирішуватися у позасудовому порядку або згідно із законодавством країни походження товару.

Зі змісту митних декларацій, долучених до позову, випливає, що країною походження товару, що поставлявся позивачем, є Україна, а тому до спору у даній справі підлягає застосуванню законодавство України.

За загальним правилом, встановленим ч. 1 ст. 27 ГПК України, позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

У той же ж час, статтею 29 ГПК України передбачено правила альтернативної підсудності. Так, згідно із ч. 5 означеної статті позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.

Оскільки умови Контракту купівлі-продажу №9 від 09.03.2023 щодо поставки товару були виконані у межах Львівської області (в силу погодженого сторонами порядку поставки на умовах СРТ кордон), то спір у справі №914/2705/23 підсудний Господарському суду Львівської області.

Враховуючи те, що предметом позову є матеріально-правова вимога про стягнення боргу у розмірі 612`520,80 польських злотих, що в еквіваленті до національної валюти станом на дату подання позову становить 5`355`391,86 грн., що перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, суд, керуючись ст. 12 ГПК України, дійшов висновку, що справа підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження.

Керуючись ст.ст. 3, 12, 162, 164, 176, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

2. Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

3. Підготовче засідання у справі призначити на: 02.10.23 на 10:30 год

4. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Львівської області за адресою: 79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128, зал судових засідань № 4, ІІ поверх, каб. 204.

5. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Ринок сільськогосподарської продукції «Шувар» у строк до 02.10.2023, надати суду нотаріально засвідчений переклад у трьох примірниках позовної заяви з додатками на офіційну мову Республіки Польща.

6. Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 235 ГПК України.

Суд доводить до відома сторін, що згідно ст. 135 ГПК України, суд може у випадку ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу, постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Суд звертає увагу сторін на особливості розгляду справ в період дії правового режиму воєнного стану та порядок дій учасників судового процесу під час сигналу «Повітряна тривога». Так, після надходження сигналу «Повітряна тривога» розгляд справ, призначених до розгляду у відкритому судовому засіданні, не здійснюється.

Розгляд справ відбувається через 30 хвилин після відбою тривоги у порядку черговості відповідно до переліку справ, призначених до розгляду у відкритому судовому засіданні. У разі, якщо повітряна тривога триватиме після 15:00 год., судові справи будуть зняті з розгляду. Про дату, час і місце наступного судового засідання учасники справи будуть повідомлені ухвалою.

До повідомлення про закінчення повітряної тривоги заборонено пропуск учасників судового процесу на територію Господарського суду Львівської області. Якщо за об`єктивних обставин учасник справи не може прибути в судове засідання після відбою тривоги, рекомендовано подати клопотання про відкладення судового засідання з наведенням поважних причин або про проведення відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

СуддяКрупник Р.В.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення12.09.2023
Оприлюднено13.09.2023
Номер документу113386830
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —914/2705/23

Рішення від 07.10.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Крупник Р.В.

Ухвала від 16.09.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Крупник Р.В.

Ухвала від 05.09.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Крупник Р.В.

Ухвала від 03.06.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Крупник Р.В.

Ухвала від 23.10.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Крупник Р.В.

Ухвала від 02.10.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Крупник Р.В.

Ухвала від 12.09.2023

Господарське

Господарський суд Львівської області

Крупник Р.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні