ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" вересня 2023 р. Справа № 924/571/23
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Музики М.В., за участю секретаря судового засідання Крупської В.В., розглянувши заяву про ухвалення додаткового рішення у справі
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькенергопостач", м. Хмельницький
до міського комунального підприємства "Хмельницькводоканал", м. Хмельницький
про стягнення 1 540 059,21 грн. заборгованості за договором №196 від 20.02.2023 року про постачання електричної енергії споживачу,
представники сторін:
позивача: не з`явився;
відповідача: не з`явився;
ВСТАНОВИВ:
рішенням Господарського суду Хмельницької області від 30.08.2023 року частково задоволено позовні вимоги у справі №924/571/23.
30.08.2023 року від представника позивача - адвоката Москалюк С.А. надійшла заява про ухвалення додаткового рішення, у якій просить суд стягнути з відповідача 22 950,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
Ухвалою суду від 31.08.2023 року заяву представника позивача про ухвалення додаткового рішення призначено до розгляду в судовому засіданні.
Представник позивача в судове засідання не з`явилась, в заяві про ухвалення додаткового рішення просить суд здійснювати розгляд заяви без участі представника позивача.
Відповідач не скористався правом участі свого представника під час судового розгляду заяви, жодних клопотань від нього не надходило; належним чином повідомлений про час та місце судового засідання, що підтверджується довідками про доставку електронного листа в електронний кабінет МКП "Хмельницькводоканал" та на електронну пошту останнього.
Судом враховується, що за положеннями ст. 244 ГПК України суд у разі необхідності може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Розглянувши заяву представника позивача про ухвалення додаткового рішення у справі, судом встановлено та враховується наступне.
Відповідно до ст. 123 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Згідно зі ст. 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Вирішуючи питання про такий розподіл, господарський суд має враховувати, що розмір відшкодування судових витрат, не пов`язаних зі сплатою судового збору, не повинен бути неспіврозмірним, тобто явно завищеним порівняно з ціною позову. У зв`язку з цим суд з урахуванням конкретних обставин, зокрема ціни позову, може обмежити даний розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для даної справи.
Так, у визначенні розумно необхідного розміру сум, які підлягають сплаті за послуги адвоката, можуть братися до уваги, зокрема: встановлені нормативно-правовими актами норми видатків на службові відрядження (якщо їх установлено); вартість економних транспортних послуг; час, який міг би витратити на підготовку матеріалів кваліфікований фахівець; вартість оплати відповідних послуг адвокатів, яка склалася в країні або в регіоні; наявні відомості органів статистики або інших органів про ціни на ринку юридичних послуг; тривалість розгляду і складність справи тощо. Докази, які підтверджують розумність витрат на оплату послуг адвоката, повинна подавати сторона, що вимагає відшкодування таких витрат.
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (стаття 16 Господарського процесуального кодексу України).
Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України).
Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.
Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи: 1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (стаття 124 Господарського процесуального кодексу України); 2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (стаття 126 Господарського процесуального кодексу України): - подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; - зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу. 3) розподіл судових витрат (стаття 129 Господарського процесуального кодексу України).
Витрати, що підлягають сплаті за послуги адвоката, визначаються у порядку, встановленому Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Дія вказаного закону поширюється тільки на осіб, які є адвокатами.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом; договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Згідно зі ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
З матеріалів справи стверджується, що 21.02.2023 року між адвокатом Москалюк Світланою Анатоліївною (адвокат, виконавець) та ТОВ «Хмельницькенергопостач» (клієнт) укладено договір про надання правової (правничої) допомоги (далі договір), за умовами якого клієнт доручає, а виконавець бере на себе зобов`язання надавати комплексну юридичну (правову) допомогу клієнту з усіх питань, які потребують спеціальних правових знань при вирішенні майнових та немайнових спорів шляхом представництва інтересів клієнта в усіх судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного, кримінального та/або іншого судочинства.
Надання правової допомоги здійснюється у наступних формах консультацій, ведення претензійно-позовної роботи, складання процесуальних документів, представництва інтересів клієнта у судах всіх інстанцій та юрисдикцій, інші види послуг, які пов`язані з адвокатською діяльністю та виконанням договору (п. 1.2. договору).
У п. 3.3. договору сторонами договору погоджено, що за результатами надання правової допомоги складається акт виконаних робіт (наданих послуг), який підлягає підписанню клієнтом протягом 3 днів з моменту отримання.
Вартість послуг наданих адвокатом складає 1700,00 грн. за одну годину роботи. (п. 3.4. договору). Факт наданих послуг підтверджується актом виконаних робіт (наданих послуг) (п. 3.11. договору).
Договір набуває чинності з дати його підписання і діє протягом 12 календарних місяців з моменту його підписання (п. 4.1. договору).
30.08.2023 року адвокатом Москалюк Світланою Анатоліївною та ТОВ «Хмельницькенергопостач» підписано акт №2 виконаних робіт (наданих послуг) до договору про надання правової допомоги від 21.02.2023 року, згідно якого адвокат надав, а клієнт прийняв юридичні послуги (правову допомогу) у справі №924/571/23 у формі: підготовка, складання претензії №3 від 25.05.2023 року, час 30 хв., вартість 850,00 грн.; складання, оформлення та подання позовної заяви до Господарського суду Хмельницької області про стягнення заборгованості з МКП «Хмельницькводоканал» за поставлену у квітні 2023 року електроенергію, час 3 год., вартість 5100,00 грн.; складання, оформлення та подання до Господарського суду Хмельницької області заяви про зменшення позовних вимог від 20.06.2023 року, час 1,5 год., вартість 2550,00 грн.; складання, оформлення та подання до Господарського суду Хмельницької області заяви про зменшення позовних вимог від 02.08.2023 року, час 1,5 год., вартість 2550,00 грн.; складання, оформлення та подання до Господарського суду Хмельницької області відповіді на відзив, час 2 год., вартість 3400,00 грн.; безпосередня участю адвоката у судових засіданнях 20.06.2023 року, 08.08.2023 року, 17.08.2023 року, 30.08.2023 року, час 3 год., вартість 5100,00 грн.; складання, оформлення та подання заяви про повернення судового збору до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області від 20.06.2023 року, час 30 хв., вартість 850,00 грн.; складання, оформлення та подання заяви про повернення судового збору до Головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області від 08.08.2023 року, час 30 хв., вартість 850,00 грн.; складання, оформлення та подання заяви про ухвалення додаткового рішення, час 1 год., вартість 1700,00 грн. На загальну суму 22950,00 грн.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2022 у справі № 922/1964/21 зазначено, що відповідно до частини п`ятої статті 129 Господарського процесуального кодексу України, під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
При цьому на предмет відповідності зазначеним критеріям суд має оцінювати поведінку /дії / бездіяльність обох сторін при вирішенні питання про розподіл судових витрат.
У застосуванні критерію співмірності витрат на оплату послуг адвоката суд користується досить широким розсудом, який, тим не менш, повинен ґрунтуватися на критеріях, визначених у частині четвертій статті 126 Господарського процесуального кодексу України (аналогічна правова позиція викладена в додатковій постанові Верховного Суду від 05.03.2020 у справі № 911/471/19).
Надання адвокатом Москалюк С.А. перелічених у акті виконаних робіт (наданих послуг) від 30.08.2023 року послуг підтверджується матеріалами справи №924/571/23 та фактом прийняття позивачем без зауважень та в повному обсязі зазначених послуг.
Суд, беручи до уваги складність юридичної кваліфікації правовідносин у справі, ціну позову, обставини справи, зазначає, що заявлений до стягнення розмір витрат на оплату послуг адвоката є співмірним із складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг), часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг), ціною позову, не є завищеним та відповідає критерію розумності.
Частина 4 статті 129 ГПК України унормовує, що інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позовні вимоги у справі №924/571/23 є обґрунтованими на 96,28% (без врахування суми неустойки, зменшеної за ініціативою суду, оскільки таке зменшення не є наслідком необґрунтованості позовних вимог в цій частині, а виключно застосування судом свого права на таке зменшення), до стягнення з відповідача підлягає 22 096,26 грн. витрат позивача на оплату правової допомоги (96,28% від заявленої до стягнення суми). Вказане має наслідком часткове задоволення заяви представника позивача про ухвалення додаткового рішення стосовно витрат на правничу допомогу від 30.08.2023 року.
Керуючись ст.ст. 123, 124, 126, 129, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
заяву представника позивача про ухвалення додаткового рішення стосовно витрат на правничу допомогу від 30.08.2023 року задовольнити частково.
Стягнути з міського комунального підприємства Хмельницькводоканал (29019, м. Хмельницький, вул. Водопровідна, 75, код 03356128) на користь товариства з обмеженою відповідальністю Хмельницькенергопостач (29001, м. Хмельницький, вул. Свободи, 22/1, код 44881078) 22 096,26 грн. (двадцять дві тисячі дев`яносто шість грн. 26 коп.) витрат на правову допомогу.
Видати наказ.
В решті заяви відмовити.
Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст додаткового судового рішення складено 12.09.2023 року.
СуддяМ.В. Музика
Віддрук. у 1 прим.: 1 - до справи; сторонам в електронні кабінети
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2023 |
Оприлюднено | 13.09.2023 |
Номер документу | 113387447 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Музика М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні