Ухвала
від 14.09.2023 по справі 548/509/16-а
ЛУБЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 548/509/16-а

Провадження № 8-а/539/1/2023

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2023 року м.Лубни

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області у складі колегії суддів:

головуючого судді Даценка В.М.,

суддів Алтухової О.С.,

Бессонової Т.Д.,

за участі секретаря судового засідання Шрейтер С.О.,

та заявника ОСОБА_1

розглянувши у спрощеному позовному провадженні заяву ОСОБА_1 про перегляд постанови Хорольського районного суду Полтавської області від 26.05.2016 року за виключними обставинами у справі за його позовом до Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області про перерахунок пенсії по інвалідності, що настала від захворювань пов`язаних з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС при виконання обов`язків військової служби, -

ВСТАНОВИВ:

У провадження Лубенського міськрайонного суду Полтавської області відповідно до розпорядження Хорольського районного суду Полтавської області №16 від 10.08.2023 про передачу справи до іншого суду надійшла заява ОСОБА_1 перегляд постанови Хорольського районного суду Полтавської області від 26.05.2016 року за виключними обставинами у справі за його позовом до Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області про перерахунок пенсії по інвалідності, що настала від захворювань пов`язаних з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС при виконання обов`язків військової служби.

Заява мотивована тим, що постановою Хорольського районного суду Полтавської області від 26.05.2016 року відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області про перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.54, ч.1 ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з встановленого законом розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ст.28 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Рішення суду мотивоване тим, що чинним законодавством не передбачено норми щодо обрахунку таких пенсій у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та 50 % розміру мінімальної пенсії за віком, а вказані виплати проводяться в порядку та у розмірах, встановлених КМ України у постанові №1210 від 23.11.2011 року.

Однак, рішенням Конституційного Суду України № 1-р (ІІ) 2021 від 07.04.2021 визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) частину третю статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до п.1 ч. 5 ст. 361 КАС України підставами для перегляду судових рішень, у зв`язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.

Враховуючи викладене, заявник просить переглянути за виключними обставинами постанову Хорольського районного суду Полтавської області від 26.05.2016 року.

У судовому засідання заявник вимоги поданої заяви підтримав.

Представник УПФ у судове засідання не з`явився, направивши до суду відзив у якому прохає розгляд справи провести без його участі та відмовити у задоволення заяви ОСОБА_1 .

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, заслухавши пояснення заявника, прийшов висновку про відмову в задоволенні заяви про перегляд рішення суду за виключними обставинами, з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, інвалідом 3-ї групи, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.54, ч.1 ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з встановленого законом розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ст.28 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Однак така заява була залишена без задоволення.

05.04.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Хорольського районного суду Полтавської області із позовною заявою, у якій просив здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.54, ч.1 ст.50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з встановленого законом розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного ст.28 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Постановою Хорольського районного суду Полтавської області від 26.05.2016 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.07.2016 року та ухвалою КАС ВС від 27.08.2019 року, в задоволенні позову було відмовлено.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд виходив з того, що чинним законодавством не передбачено норми щодо обрахунку таких пенсій у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та 50 % розміру мінімальної пенсії за віком, а вказані виплати проводяться в порядку та у розмірах, встановлених КМ України у постанові №1210 від 23.11.2011 року.

Разом із тим, рішенням Конституційного Суду України № 1-р (ІІ) 2021 від 07.04.2021 визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) частину третю статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.

Згідно пункту 1 частини 5 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України, однією з підстав для перегляду судових рішень у зв`язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акту чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.

Судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено, не може виконуватися у примусовому порядку, а тому не може переглядатися на підставі пункту 1 частини п`ятої статті 361 КАС України. Рішення Конституційного Суду України не має ретроспективної дії й не змінює нормативно правового регулювання, відповідно до якого суди попередніх інстанцій вирішували спір.

Така позиція викладена в постанові КАС ВС від 09.02.2023 року у справі № 990/37181/22.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи викладене, суд не знаходить підстав для задоволення поданої заяви.

При цьому суд звертає увагу на положення п. 4 рішенням Конституційного Суду України № 1-р (ІІ) 2021 від 07.04.2021, яким визначено механізм відновлення порушеного права. Так, Конституційний Суд України зазначив, що Громадяни України, на яких поширюється дія статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII, мають право на відшкодування шкоди, якої вони зазнали внаслідок дії частини третьої статті 54 цього закону в редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII.

Частиною 1 статті 369 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі відмови в задоволенні заяви про перегляд рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд постановляє ухвалу.

На підставі викладеного, керуючись положеннями статей 361 - 369 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд постанови Хорольського районного суду Полтавської області від 26.05.2016 року за виключними обставинами у справі за його позовом до Управління Пенсійного фонду України в Хорольському районі Полтавської області про перерахунок пенсії по інвалідності, що настала від захворювань пов`язаних з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС при виконання обов`язків військової служби - відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст ухвали складено 14.09.2023.

Головуючий суддя В.М.Даценко

Суддя О.С. Алтухова

Суддя Т.Д. Бессонова

СудЛубенський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення14.09.2023
Оприлюднено15.09.2023
Номер документу113446036
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяЗаява про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами

Судовий реєстр по справі —548/509/16-а

Ухвала від 14.09.2023

Адміністративне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 14.09.2023

Адміністративне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 22.08.2023

Адміністративне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Даценко В. М.

Ухвала від 08.08.2023

Адміністративне

Хорольський районний суд Полтавської області

Коновод О. В.

Ухвала від 08.08.2023

Адміністративне

Хорольський районний суд Полтавської області

Коновод О. В.

Ухвала від 23.01.2023

Адміністративне

Хорольський районний суд Полтавської області

Коновод О. В.

Ухвала від 29.12.2022

Адміністративне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Нагорна Н. В.

Постанова від 17.08.2022

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Григоров А.М.

Ухвала від 14.02.2022

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Григоров А.М.

Ухвала від 17.01.2022

Адміністративне

Другий апеляційний адміністративний суд

Григоров А.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні