Рішення
від 14.09.2023 по справі 460/14145/23
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

14 вересня 2023 року м. Рівне№460/14145/23

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, за участю: секретаря судового засідання І.С. Ляшук; представника позивача адвоката Г.В.Осіпової; представника відповідача М.В.Білик; розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніко Оіл» до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення.

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніко Оіл» (далі позивач) до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 17.04.2023 №306017000705.

Заяви по суті справи.

Позовна заява обґрунтована тим, що за результатами фактичної перевірки контролюючим органом безпідставно установлено порушення позивачем вимог пунктів 1, 2, 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»: реалізація товарів, які не обліковані в установленому законом порядку, та не проведення розрахункових операцій через РРО. Позивач вказує, що недоліки у заповненні Журналу обліку надходження нафтопродуктів на АЗС форми №13-НП не можуть свідчити про не облікування товарів, натомість у платника податків були наявні усі інші (у тому числі первинні документи), які свідчили про оприбуткування товарів палива. Інструкція №281/171/578/155 не є частиною податкового законодавства в розумінні статті 3 Податкового кодексу України та не регулює порядок ведення бухгалтерського чи податкового обліку. Щодо епізоду по не проведенню розрахункових операцій через РРО позивач зазначає, що нестача пального в кількості 11,27 л, яка ніби встановлена внаслідок зняття залишків, зумовлена зміною температури навколишнього середовища, що контролюючим органом враховано не було. Також зазначає, що наказ про проведення перевірки винесений без наявності будь-яких правових підстав у порядку підпункту 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України.

Відзив на позовну заяву обґрунтований тим, що виявлені порушення мали місце, оскільки до перевірки не надано ТТН на відпуск нафтопродуктів, такі ТТН не внесені до Журналу обліку надходження нафтопродуктів на АЗС форми №13-НП, що свідчить про порушення Інструкції №281/171/578/155, яка визначає порядок ведення обліку товарів пального. Тобто пальне, необліковане в установленому законом порядку, реалізовувалося протиправно. Також зазначає, що внаслідок зняття залишків пального установлено нестачу у кількості 11,27 л, що свідчить про не проведення розрахункових операцій на таких товар через РРО. Виявлені порушення слугували підставою для винесення оскаржуваного рішення, яке є правомірним.

Ухвалою суду від 19.06.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 18.07.2023.

Ухвалою суду від 18.07.2023, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 29.08.2023.

Ухвалою суду від 29.08.2023 судове засідання відкладене на 14.09.2023.

У судове засідання 14.09.2023 прибув представник позивача, підтримав заявлені позовні вимоги, та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

До суду також прибув представник відповідача, заперечив проти позовних вимог, та просив суд відмовити позивачу у задоволенні позову повністю.

На підставі статей 243, 250 КАС України, вступна та резолютивна частини рішення проголошені у судовому засіданні 14.09.2023.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази у їх сукупності та з`ясувавши всі обставини, які мають правове значення для вирішення спору по суті, суд

В С Т А Н О В И В:

На підставі Наказу від 21.03.2023 №369-п «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «Ніко Оіл» код ЄДРПОУ 43651651» (а.с. 13) та Направлень на перевірку від 21.03.2023 №507/Ж3/17-00-07-05-15, №506/Ж3/17-00-07-05-15 (а.с. 74, 75), посадовими особами Головного управління ДПС у Рівненській області проведено фактичну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніко Оіл», за результатами якої складний Акт фактичної перевірки від 28.03.2023 №2779/Ж5/17-00-07-05-17/43651651 (далі Акт перевірки) (а.с. 64).

На підставі Акта перевірки контролюючим органом винесене податкове повідомлення-рішення від 17.04.2023 №306017000705 (далі ППР), яким визначена сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 450506,70 грн (а.с. 17).

Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу оскаржуваного рішення ППР, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає таке.

Актом перевірки установлено факти:

не проведення розрахункових операцій через РРО на загальну суму 506,00 грн згідно акта зняття залишків пального на АЗС кількість пального згідно даних рівнеміра-лічильника становить 5689,0 л, кількість пального відповідно до Х-звіта становить 5745,77 л нестача пального в кількості 11,26 л; з врахуванням похибки 0,8% по ціні 45,00 грн за літр на суму 506,70 грн;

не ведення в порядку, встановленому законом, обліку товарних запасів, продаж товарів, які не відображені в такому обліку за 03.03.2023 та 20.03.2023 згідно Z-звітів в Журналі обліку надходження нафтопродуктів відсутні дані про отримання пального із відповідним зазначенням ТТН, температури, густини, маси нафтопродукту. До перевірки не надано ТТН за 03.03.2023 та 20.03.2023. Отже, пальне в кількості 5000 л за 03.03.2023 та 5000 л за 20.03.2023 на суму 450000,00 грн знаходилося на реалізації з порушенням вимог законодавства щодо порядку ведення обліку товарних запасів на АЗС.

Оскаржуване ППР сформоване на загальну суму штрафу 450506,70 грн, в тому числі:

506,70 грн не проведення розрахункових операцій через РРО відповідальність передбачена пунктом 1 статті 17 Закону України №265/95-ВР;

450000,00 грн реалізація товарів, які не обліковані в установленому законом поряду відповідальність передбачена статтею 20 Закону України №265/95-ВР.

Щодо ППР в частині визначення штрафу у розмірі 450000,00 грн.

Нормативно-правовим актом, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб`єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі, є Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від06.07.1995№265/95-ВР (далі Закон №265/95-ВР).

Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР, суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов`язані: вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб`єкт господарювання зобов`язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб`єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об`єкті).

Відповідно до статті 20 Закону №265/95-ВР, до суб`єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об`єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які здійснюють діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).

Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства еокноміки України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики «Про затвердження Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України» від 20.05.2008 №281/171/578/155 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 р. за №805/15496) затверджено Інструкцію про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України (далі Інструкція).

Вимоги цієї Інструкції є обов`язковими для всіх суб`єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання

і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України (далі - підприємства).

Згідно з підпунктом 10.2.1 пункту 10.2 розділу 10 Інструкції приймання нафтопродуктів, що надійшли автомобільним транспортом від постачальників, здійснюється працівниками автозаправної станції за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки) за даними товарно-транспортних накладних у разі наявності паспорта якості та копії сертифіката відповідності. Приймання нафтопродуктів здійснюється відповідно до вимог робочої інструкції оператора АЗС та інструкції з охорони праці, які повинні бути затверджені керівником підприємства, якому належить АЗС.

За правилами пункту 10.2.10 Інструкції, на підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою N 13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою N 17-НП (додаток 14).

Відповідно до пункту 10.3.1.3 Інструкції, облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку

відображається у Змінному звіті АЗС за формою N 17-НП.

За правилами пункту 10.4.1 Інструкції, на АЗС здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів. Кількісний облік нафтопродуктів на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС N 17-НП.

Після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою N 17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається на АЗС (підпункт 10.4.3 Інструкції).

Облік нафтопродуктів на АЗС регламентовано положеннями пункту 16 Інструкції.

Матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою N 17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи (підпункт 16.1 Інструкції).

Бухгалтерські служби підприємств перевіряють та приймають змінні звіти з доданими до них первинними документами (ТТН, талони, відомості встановленої форми, супровідні відомості за інкасацією готівки та інші), перевіряють правильність перенесення показників лічильників ГІРК, ОРК з попередньої зміни, звіт и про обсяг реалізації і форми оплати за РРО, визначення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання, відображених у формі N 17-НП, та надходження готівки. Зроблені під час перевірки змінних звітів виправлення засвідчуються підписами операторів АЗС, керівника АЗС та головного бухгалтера або за його дорученням іншим працівником бухгалтерської служби підприємства (підпункт 16.2 Інструкції).

Нормативно-правовим актом, який визначає правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні, є Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від16.07.1999№996-XIV (далі Закон №996-XIV).

Відповідно до частини першої статті 8 Закону №996-XIV, бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації.

За правилами частини першої статті 9 Закону №996-XIV, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Відповідно до частини третьої статті 9 Закону №996-XIV, інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов`язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на кінець останнього дня кожного місяця. Права і обов`язки сторін, які виникають за результатами здійснення господарської операції, оформленої первинним документом відповідно до вимог цього Закону, не залежать від факту відображення її в регістрах та на рахунках бухгалтерського обліку.

За правилами частини восьмої статті 9 Закону №996-XIV, відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.

Частиною дев`ятою статті 9 Закону №996-XIV визначено, що копії первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку можуть бути вилучені у підприємства лише за рішенням відповідних органів, прийнятим у межах їх повноважень, передбачених законами. Обов`язковим є складання реєстру документів, що вилучаються у порядку, встановленому законодавством. Вилучення оригіналів таких документів та регістрів забороняється, крім випадків, передбачених кримінальним процесуальним законодавством.

03.03.2023:

03.03.2023 оформлена Видаткова накладна №10 на товар дизельне паливо 5000 л; покупець ТОВ «Ніко Оіл»; постачальник ТОВ «Март Трейдінг» (а.с. 20);

03.03.2023 оформлена ТТН на відпуск нафтопродуктів (нафти) №10 дизельне пальне 5000 л; вантажоодержувач ТОВ «Ніко Оіл» (а.с. 21);

03.03.2023 оформлена Акцизна накладна форми «П» №3 на пальне у кількості 5000 л; особа, що реалізує пальне ТОВ «Март Трейдінг»; особа отримувач пального ТОВ «Ніко Оіл» (а.с. 22); Акцизна накладна прийнята ДПС України, що підтверджується Квитанцією №2-АН (а.с. 24);

03.03.2023 сформований Змінний звіт АЗС форми №17-НП дизельне пальне надійшло за ТТН 5000 л (а.с. 25);

03.03.2023 Довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального добовий обсяг отриманого на акцизний склад пального 5000 л (а.с. 26); довідка прийнята контролюючим органом згідно Квитанції №2 (а.с. 35);

Z-Звіт за 03.03.2023 прийнято 5000 л (а.с. 50);

20.03.2023:

20.03.2023 оформлена Видаткова накладна №216 на товар дизельне паливо 5000 л; покупець ТОВ «Ніко Оіл»; постачальник ТОВ «ВЕ Ойл» (а.с. 36);

20.03.2023 оформлена ТТН на відпуск нафтопродуктів (нафти) №10 дизельне пальне 5000 л; вантажоодержувач ТОВ «Ніко Оіл» (а.с. 37);

20.03.2023 оформлена Акцизна накладна форми «П» №353 на пальне у кількості 5000 л; особа, що реалізує пальне ТОВ «ВЕ Ойл»; особа отримувач пального ТОВ «Ніко Оіл» (а.с. 38); Акцизна накладна прийнята ДПС України, що підтверджується Квитанцією №2-АН (а.с. 40);

20.03.2023 сформований Змінний звіт АЗС форми №17-НП дизельне пальне надійшло за ТТН 5000 л (а.с. 41);

20.03.2023 Довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального добовий обсяг отриманого на акцизний склад пального 5000 л (а.с. 42); довідка прийнята контролюючим органом згідно Квитанції №2 (а.с. 49);

Z-Звіт за 20.03.2023 прийнято 5000 л (а.с. 50).

Суд зазначає, що Інструкція, встановлюючи обов`язок суб`єкта господарювання вести передбачені нею форми обліку нафтопродуктів, регулює оперативний контроль підприємства за обігом нафтопродуктів.

Відсутність чи недоліки в оформленні передбачених Інструкцією документів (журналів обліку №13-НП) не може бути єдиною підставою для висновку про порушення порядку ведення обліку палива за місцем його продажу та застосування до суб`єкта господарювання штрафних санкцій, передбачених статтею 20 Закону №265/95-ВР.

Перевірка порядку ведення обліку палива повинна здійснюватися контролюючим органом системно з урахуванням первинних документів та бухгалтерських регістрів, чого зроблено не було.

Натомість, зазначені вище документи свідчать про належне оприбуткування товару дизельного пального за 03.03.2023 та 20.03.2023.

В Акті перевірки також зазначено, що до перевірки не надано ТТН за 03.03.2023 та 20.03.2023.

Суд зазначає, що платник податків не обмежений правом довести у судовому процесі обставини, на яких ґрунтуються його вимоги поданням виключно тих доказів, що надавалися ним під час проведення податкової перевірки.

Право надавати заперечення щодо висновків органу державної фіскальної служби та долучати до матеріалів справи докази на підтвердження таких заперечень надається платнику податків як на усіх стадіях податкового контролю, так і на стадіях судового процесу, на яких допускається подання учасником процесу нових доказів (постанови Верховного Суду від 28.05.2019 у справі №816/2023/15, від 26.03.2019 у справі №812/8245/13-а, від 19.06.2018 у справі №826/7704/16).

Верховний Суд у постанові від 07.12.2022 (справа №200/6156/20-а) вказав, що за приписами пункту 44.6 статті 44 ПК України у разі, якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

При цьому суд не може обмежити право платника довести у судовому процесі обставини, на яких ґрунтуються його вимоги, поданням виключно тих доказів, що надавались ним під час проведення податкової перевірки.

Право надавати заперечення щодо висновків органу державної фіскальної служби та долучати до матеріалів справи докази на підтвердження таких заперечень надається платнику як на усіх стадіях податкового контролю, так і на стадіях судового процесу, на яких допускається подання учасником процесу нових доказів.

Вказане свідчить про протиправність оскаржуваного ППР в частині визначення штрафу у розмірі 450000,00 грн.

Щодо ППР в частині визначення штрафу у розмірі 506,70 грн, суд зазначає таке.

Так, Актом перевірки установлено факти: не проведення розрахункових операцій через РРО на загальну суму 506,00 грн згідно акта зняття залишків пального на АЗС кількість пального згідно даних рівнеміра-лічильника становить 5689,0 л, кількість пального відповідно до Х-звіта становить 5745,77 л нестача пального в кількості 11,26 л; з врахуванням похибки 0,8% по ціні 45,00 грн за літр на суму 506,70 грн.

Відповідно до пунктів 1, 2 статті 3 Закону №265/95-ВР, суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов`язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється;

2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов`язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).

Пункт 10.4.2 Інструкції передбачає, що під час приймання-передавання зміни оператори АЗС:

визначають залишки нафтопродуктів на кінець зміни з урахуванням залишків на початок зміни (цей залишок переноситься з графи "обліковий залишок попередньої зміни"), надходження нафтопродуктів за зміну, які підтверджено відповідними документами, та кількості відпущених за зміну нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників усіх ПРК, ОРК (обліковий залишок);

вимірюють загальний рівень нафтопродуктів і рівень підтоварної води в кожному резервуарі та за результатами вимірювань визначають об`єм нафтопродуктів (фактичний залишок);

роздруковують на РРО фіскальний звітний чек і визначають обсяг виконаних розрахункових операцій, що заносяться до фіскальної пам`яті;

У разі встановлення розбіжності фактичної і облікової кількості нафтопродуктів у резервуарі в границях відносної похибки методу вимірювання маси згідно з ГОСТ 26976 зміна передається і приймається за обліковим залишком нафтопродукту. Перевищення фактичного залишку на кінець зміни над обліковим залишком на кінець зміни понад допустиме граничне відхилення фіксується у змінному звіті. У разі перевищення розбіжності фактичної і облікової кількості нафтопродуктів у резервуарі понад зазначених норм керівництво повинно вжити заходів щодо проведення позачергової інвентаризації. До встановлення обставин перевищення фактичного залишку на кінець зміни над обліковим залишком на кінець зміни понад допустиме граничне відхилення обліковий залишок не корегується.

Згідно з пунктом 10.4.3 Інструкції після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою N 17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається на АЗС.

Пунктом 4.3.1 п. 4.3 Інструкції визначено, що об`єм та маса нафти і нафтопродуктів визначаються у стаціонарних резервуарах, залізничних цистернах, танках суден, мірах повної місткості та технологічних трубопроводах, градуйованих відповідно до вимог чинних нормативних документів Держспоживстандарту України, та/або за допомогою об`ємних та масових лічильників.

Згідно Акта зняття залишків пального на АЗС від 23.03.2023 зняття залишків пального провожилося за допомогою: Х-звіта, системи вимірювання рівномір-лічильник:

резервуар №01,

марка пального ДП-3-Євро,

кількість пального відповідно до Х-Звіту 5745,77 л,

показник рівня наповнення 899,2 мм,

кількість пального 5689,0 л,

кількість м.куб. 15,

кількість пального л 15000,0,

похибка 0,8 % - 45,51 л,

нестача 56,77 л,

входження в межі похибки інвентаризації ні (а.с. 72).

Відповідно до Х-Звіту по резервуару №01 залишок пального 5745,77 л (а.с. 77).

Суд зазначає, що у даному випадку наявний (установлений) факт нестачі пального в кількості 11,26 л на суму 506,70 грн. При чому контролюючим органом врахована похибка 0,8%.

Належних та допустимих доказів на спростування висновків Акта перевірки платником податків суду не надано.

Суд відхиляє доводи позивача про те, що така похибка відбулася через зміну температури навколишнього середовища, а контролюючим органом це не враховано, оскільки позивач не здійснював самостійно фіксацію температурних режимів (на що мав право), а Акт зняття залишків пального на АЗС підписаний оператором без зауважень.

Відповідно до пункту 1 статті 17 Закону №265/95-ВР, за порушення вимог цього Закону до суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

1) у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об`єкті такого суб`єкта господарювання:

100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше;

150 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.

Вказане свідчить про правомірність оскаржуваного ППР в частині визначення суми штрафу у розмірі 506,70 грн.

Позивач також зазначає, що відповідачем не надано доказів на підтвердження того, що слугувало підставою для винесення Наказу №369-п яка інформація отримана контролюючим органом відповідно до підпункту 80.2.2 пункту 82.2 статті 80 ПК України, що слугувала підставою для призначення перевірки.

Так, відповідно до підпункту 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 ПК України, фактична перевірка може бути проведена у разі отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів.

Позивач зазначає, що контролюючим органом не надано доказів в підтвердження отримання від державних органів або органів місцевого самоврядування інформації, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, що слугувала підставою для призначення перевірки, що є порушенням порядку проведення перевірки, і невиконання цих вимог призводить до визнання перевірки незаконною.

Проте, як установлено судом копію Наказу №369-п про проведення фактичної перевірки до початку проведення такої перевірки було вручено оператору АЗС.

Суд звертає увагу на те, що платник податків, який вважає порушеним порядок та підстави призначення виїзної перевірки щодо нього, має право не погодитись з рішенням про призначення перевірки і оскаржити його в суді або застосувати інші заходи, передбачені статтею 81 ПК України шляхом недопущення посадових осіб контролюючого органу до її проведення.

Якщо ж допуск до перевірки відбувся і наказ реалізований як прийнятий в межах закону і компетенції, в подальшому предметом розгляду в суді має бути зміст виявлених порушень податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на податкові органи, в разі прийняття ними відповідних актів індивідуальної дії.

(Правові висновки постанова Верховного Суду від 08.08.2023, справа №826/5933/16, касаційне провадження № К/9901/31769/18).

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем не доведено у повній мірі правомірності оскаржуваного рішення ППР в порядку статті 77 КАС України, а тому заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення частково.

На користь позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 6750 грн 17 коп, сплачена відповідно до платіжної інструкції від 08.06.2023 №280.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніко Оіл» (вулиця Шевченка, 6, місто Здолбунів, Рівненська область, 35705 / вулиця Казимира Любомирського, 4А, місто Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 43651651) до Головного управління ДПС у Рівненській області (вулиця Відінська, 12, місто Рівне, 33023; код ЄДРПОУ ВП 44070166) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 17.04.2023 №306017000705 в частині визначення суми штрафних санкцій у розмірі 450000 грн 00 коп.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніко Оіл» суму судового збору у розмірі 6750 грн 17 коп за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління ДПС у Рівненській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 18 вересня 2023 року

Суддя К.М. Недашківська

СудРівненський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення14.09.2023
Оприлюднено20.09.2023
Номер документу113531459
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них