Справа 27/21
Провадження 6/336/200/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2023 року м.Запоріжжя
Шевченківський районний суд м.Запоріжжя в складі:
головуючого Звєздової Н.С.,
за участю секретаря судового засідання Іванченко О.С.,
розглянувши матеріали клопотання ОСОБА_1 , заінтересована особа: Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану міста Запоріжжя Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню -
встановив:
Адвокат Колеснікова Т.А., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , звернулась до суду із клопотанням про визнання рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню.
Свої вимоги мотивує тим, що 07 квітня 2018 року Олександрівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) було зареєстровано шлюб між громадянином Іспанії ОСОБА_2 та громадянкою України ОСОБА_1 . Актовий запис № 199.
01 лютого 2021 року погодженим Рішенням (справа 27/21), винесеним суддею першої інстанції № 2 м. Суека (Валенсія), оголошено про розлучення із розірванням шлюбу між паном ОСОБА_2 і пані ОСОБА_3 та затверджено офіційну угоду про наслідки розлучення за взаємною згодою від 12.11.2020. На основі зазначеного Центральним відділом РАЦС м. Мадрід зроблено запис про реєстрацію розлучення (том: 02694 сторінка: 267), що підтверджує набрання судовим рішенням законної сили. Фотокопії вказаних документів, підтверджених Апостилем, додаються до даного клопотання.
Оскільки між Україною та Іспанією не укладено договору про правову допомогу, то рішення суду Іспанії визнається в Україні за принципом взаємності і відсутність двостороннього Договору із Іспанією не може бути підставою для невизнання рішення.
Визнання в Україні рішення суду першої інстанції № 2 м. Суека (Валенсія) від 01.02.2021р. (справа 27/21), що не підлягає примусовому виконанню, необхідне заявниці для реєстрації в Україні розірвання шлюбу з громадянином Іспанії ОСОБА_2 та отримання у органах реєстрації актів цивільного стану документального підтвердження того, що в Україні не має зареєстрованого шлюбу.
У судове засідання представник заявника адвокат Колеснікова Т.А. не з`явилась, подала до суду письмову заяву, в якій просить клопотання слухати у її відсутності, заяву підтримує повністю, просить її задовольнити.
Представник заінтересованої особи Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану міста Запоріжжя Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з`явився, подав до суду письмову заяву, в якій просить справу слухати у його відсутності.
В порядку ч.2 ст. 247 ЦПК України розгляд справи здійснюється судом без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши клопотання та подані документи, суд дійшов висновку про задоволення клопотання, виходячи з такого.
Судом встановлено, що 07 квітня 2018 року Олександрівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) було зареєстровано шлюб між громадянином Іспанії ОСОБА_2 та громадянкою України ОСОБА_1 . Актовий запис № 199 (а.с.4).
01 лютого 2021 року погодженим Рішенням (справа 27/21), винесеним суддею першої інстанції № 2 м. Суека (Валенсія), оголошено про розлучення із розірванням шлюбу між паном ОСОБА_2 і пані ОСОБА_3 та затверджено офіційну угоду про наслідки розлучення за взаємною згодою від 12.11.2020. На основі зазначеного Центральним відділом РАЦС м. Мадрід зроблено запис про реєстрацію розлучення (том: 02694 сторінка: 267), що підтверджує набрання судовим рішенням законної сили. Фотокопії вказаних документів, підтверджених Апостилем, додаються до даного клопотання (а.с.5-10).
Вище вказане рішення суду набрало законної сили 12.11.2020 (а.с.15).
Відповідно до ст.3 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України «Про міжнародне приватне право», законів України, що визначають особливості розгляду окремих категорій справ, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Якщо міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, передбачено інші правила, ніж встановлені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору України.
Провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно із ст. 82 Закону України «Про міжнародне приватне право», визнання та виконання рішень, визначених у статті 81 цього Закону, здійснюється у порядку, встановленому законом України.
Згідно із ст. 81 Закону України «Про міжнародне приватне право», в Україні можуть бути визнані та виконані рішення іноземних судів у справах, що виникають з цивільних, трудових, сімейних та господарських правовідносин, вироки іноземних судів у кримінальних провадженнях у частині, що стосується відшкодування шкоди та заподіяних збитків, а також рішення іноземних арбітражів та інших органів іноземних держав, до компетенції яких належить розгляд цивільних і господарських справ, що набрали законної сили.
Частиною 1 ст. 471 ЦПК України передбачено, що рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню, визнається в Україні, якщо його визнання передбачено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності.
Оскільки між Україною та Іспанією не укладено договору про правову допомогу, то рішення суду Іспанії визнається в Україні за принципом взаємності і відсутність двостороннього Договору із Іспанією не може бути підставою для невизнання рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону «Про міжнародне приватне право», якщо застосування права іноземної держави залежить від взаємності, вважається, що вона існує, оскільки не доведено інше.
Таким чином, до даних правовідносин застосовується принцип взаємності для визнання рішення суду Іспанії в Україні.
Статтею 208 ЦПК України передбачено, що судові рішення викладаються у таких формах ухвали, рішення, постанови.
Відповідно до ст.472 ЦПК України, клопотання про визнання рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню, подається заінтересованою особою до суду в порядку, встановленому статтями 464-466 цього Кодексу для подання клопотання про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду, з урахуванням особливостей, визначених цією главою. До клопотання про визнання рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню, додаються такі документи: 1) засвідчена в установленому порядку копія рішення іноземного суду, про визнання якого порушується клопотання; 2) офіційний документ про те, що рішення іноземного суду набрало законної сили, якщо це не зазначено в самому рішенні; 3) засвідчений відповідно до законодавства переклад перелічених документів українською мовою або мовою, передбаченою міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Пунктом 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України №12 від 24.12.1999 року «Про практику розгляду судами клопотань про визнання й виконання рішень іноземних судів та арбітражі і про скасування рішень, постановлених у порядку міжнародного комерційного арбітражу на території України» визначено, що клопотання про визнання й виконання рішень іноземних судів (арбітражів) суд розглядає у визначених ними межах і не може входити в обговорення правильності цих рішень по суті, вносити до останніх будь-які зміни.
Відповідно до п. 17 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року за № 12 «Про практику розгляду судами клопотань про визнання й виконання рішень іноземних судів та арбітражі і про скасування рішень, постановлених у порядку міжнародного комерційного арбітражу на території України» рішення про розірвання шлюбу є таким, яке не потребує виконання.
Згідно ч.6, ч.7 ст. 473 ЦПК України, за наслідками розгляду клопотання, а також заперечення, у разі його надходження, суд постановляє ухвалу про визнання в Україні рішення іноземного суду та залишення заперечення без задоволення або про відмову у задоволенні клопотання про визнання рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню. У визнанні рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню, може бути відмовлено з підстав, встановлених ст. 468 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 468 ЦПК України, клопотання про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду не задовольняється у випадках, передбачених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Якщо міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, такі випадки не передбачено, у задоволенні клопотання може бути відмовлено: якщо рішення іноземного суду за законодавством держави, на території якої воно постановлено, не набрало законної сили; якщо сторона, стосовно якої постановлено рішення іноземного суду, була позбавлена можливості взяти участь у судовому процесі через те, що їй не було належним чином повідомлено про розгляд справи; якщо рішення ухвалене у справі, розгляд якої належить виключно до компетенції суду або іншого уповноваженого відповідно до закону органу України; якщо ухвалене рішення суду України у спорі між тими самими сторонами, з того ж предмета і на тих же підставах, що набрало законної сили, або якщо у провадженні суду України є справа у спорі між тими самими сторонами, з того ж предмета і на тих же підставах до часу відкриття провадження у справі в іноземному суді; якщо пропущено встановлений міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та цим Законом строк пред`явлення рішення іноземного суду до примусового виконання в Україні; якщо предмет спору за законами України не підлягає судовому розгляду; якщо виконання рішення загрожувало б інтересам України; в інших випадках, встановлених законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, до клопотання долучено копію рішення суду, яке засвідчене у встановленому законом порядку та долучені до нього документи відповідають вимогам ст. 472 ЦПК України.
З урахування вище викладеного, суд приходить до висновку про необхідність визнання на території України рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню, а саме рішення Суду першої інстанції першої інстанції № 2 м. Суека (Валенсія) ухвалене 01.02.2021р. (справа 27/21), яким оголошено про розлучення із розірванням шлюбу між паном ОСОБА_2 і пані ОСОБА_3 та затверджено офіційну угоду про наслідки розлучення за взаємною згодою від 12.11.2020р., яким було розірвано шлюб, зареєстрований 07 квітня 2018 року Олександрівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис № 199.
Керуючись ст.247, 258-260, 471-473 ЦПК України, Законом України «Про міжнародне приватне право», суд -
постановив:
Клопотання задовольнити.
Визнати на території України рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню, а саме рішення суду першої інстанції № 2 м. Суека (Валенсія) ухвалене 01.02.2021р. (справа 27/21), яким оголошено про розлучення із розірванням шлюбу між паном ОСОБА_2 і пані ОСОБА_3 та затверджено офіційну угоду про наслідки розлучення за взаємною згодою від 12.11.2020р., яким було розірвано шлюб, зареєстрований 07 квітня 2018 року Олександрівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис № 199.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м.Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги протягом п`яти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п`яти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: Н.С. Звєздова
Суд | Шевченківський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 20.09.2023 |
Оприлюднено | 25.09.2023 |
Номер документу | 113620834 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
Звєздова Н. С.
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Татарчук Володимир Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні