УХВАЛА
21 вересня 2023 року
м. Київ
cправа № 908/3410/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Картере В.І. - головуючий, Огороднік К.М., Пєсков В.Г.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Головного управління ДПС у Запорізької області
на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 15.03.2023 (колегія суддів у складі: Вечірко І.О.- головуючий, Парусніков Ю.Б., Верхогляд Т.А.)
та ухвалу Господарського суду Запорізької області від 03.11.2022 (суддя Сушко Л.М.)
у справі № 908/3410/21
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Траверсін"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕМ БІ Груп"
про банкрутство,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Запорізькій області (далі - ГУ ДПС у Запорізькій області ) 07.09.2023 подало до Верховного Суду касаційну скаргу на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 15.03.2023, якою залишено без змін ухвалу Господарського суду Запорізької області від 03.11.2022 про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕМ БІ Груп" та закриття провадження у справі № 908/3410/21.
Перевіривши матеріали касаційної скарги, Суд дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху з огляду на таке.
Частиною 1 статті 288 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, що оскаржується, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до частин 2, 3 ст. 288 ГПК України учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення, строк на касаційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частини 4 статті 293 цього Кодексу.
Положеннями статей 13, 74 ГПК України також передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Згідно з частиною 3 статті 292 ГПК України касаційна скарга залишається без руху, зокрема, у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 288 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, наведені нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строку або навести інші підстави для поновлення строку.
Касаційна скарга ГУ ДПС у Запорізькій області подана 07.09.2023, із порушенням встановленого строку на касаційне оскарження постанови суду апеляційної інстанції, оскільки повний текст оскаржуваної постанови від 15.03.2023 виготовлено та підписано 17.03.2023, а тому двадцятиденний строк для подання касаційної скарги сплив 06.04.2023.
У касаційній скарзі ГУ ДПС у Запорізькій області просить поновити пропущений строк на касаційне оскарження постанови Центрального апеляційного господарського суду від 15.03.2023, посилаючись на те, що 06.04.2023 скаржником було вперше направлено до Верховного Суду касаційну скаргу на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 15.03.2023, яку було повернуто скаржнику ухвалою Верховного Суду від 17.05.2023 у зв`язку з не усуненням недоліків касаційної скарги, а саме, несплатою судового збору за подання касаційної скарги. Повний текст зазначеної ухвали Верховного Суду був доставлений ГУ ДПС у Запорізькій області в кабінет електронного суду 18.05.2023 о 22:14. Скаржник вказує, що одразу після усунення обставин, які стали підставою для повернення касаційної скарги, а саме, сплата судового збору, скаржником повторно подано касаційну скаргу на зазначені судові рішення у справі № 908/3410/21.
Частиною першою статті 119 ГПК України встановлено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними.
Нормами процесуального закону чітко визначено строки вчинення процесуальних дій, порядок обчислення, початок відліку та їх закінчення. Процесуальні строки є обов`язковими як для суду, так і учасників судового процесу, оскільки визначають, зокрема, час протягом якого має бути вчинено процесуальну дію.
Вирішення питання щодо поновлення строку перебуває в межах дискреційних повноважень суду, який за заявою сторони, прокурора чи з своєї ініціативи може визнати причину пропуску встановленого законом процесуального строку поважною і відновити пропущений строк, крім випадків, передбачених ГПК України.
Отже, вирішуючи це питання, суд, з урахуванням конкретних обставин справи, має оцінити на предмет поважності причини пропуску встановленого законом процесуального строку, і в залежності від встановленого - вирішити питання про поновлення або відмову у поновленні цього строку (наведену правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 09.10.2019 у справі №910/22695/13).
Відповідно до статей 118, 119 ГПК України вбачається, що законодавець не передбачив обов`язку суду автоматично поновлювати пропущений строк за наявності відповідного клопотання заявника, оскільки у кожному випадку суд має чітко визначити, з якої саме поважної причини такий строк було порушено скаржником, та чи підлягає він відновленню. Як свідчить правовий аналіз норм чинного процесуального законодавства, господарський суд може поновити пропущений процесуальний строк лише у виняткових випадках, тобто причини поновлення таких строків повинні бути не просто поважними, але й мати такий характер, не зважати на який було б несправедливим і таким, що суперечить загальним засадам законодавства (аналогічний правовий висновок сформульовано у постанові Верховного Суду від 30.07.2020 у справі №910/15481/17).
Як вбачається із матеріалів касаційної скарги, ГУ ДПС у Запорізькій області 22.06.2023 було сплачено судовий збір в сумі 2684,00 грн за подання касаційної скарги на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 15.03.2023 та ухвалу Господарського суду Запорізької області від 03.11.2022, що підтверджується копією платіжної інструкції №2328. Проте, повторно, касаційну скаргу ГУ ДПС у Запорізькій області на зазначені судові рішення у справі № 908/3410/21 було подано до Верховного Суду лише 07.09.2023, тобто більш ніж через 2 місяці після усунення обставин, які стали підставою для повернення касаційної скарги (сплати судового збору). Будь - яких обґрунтувань причин пропуску такого строку під час подання повторної касаційної скарги ГУ ДПС у Запорізькій області наведено не було.
Зважаючи на викладене, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що у клопотанні ГУ ДПС у Запорізькій області про поновлення строку на касаційне оскарження не наведено достатнього обґрунтування поважності причин пропуску такого строку, а також не зазначено об`єктивних та непереборних обставин, що стали причиною його пропуску, у зв`язку з чим колегія суддів визнає наведені підстави неповажними.
Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга ГУ ДПС у Запорізькій області на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 15.03.2023 у справі № 908/3410/21 та ухвалу Господарського суду Запорізької області від 03.11.2022 підлягає залишенню без руху на підставі частини 3 статті 292 ГПК України із наданням скаржнику строку для усунення зазначених недоліків шляхом наведення підстав для поновлення строку на касаційне оскарження та подання суду належних доказів поважності причини пропуску строку на касаційне оскарження.
Згідно з абзацом 2 частини 3 статті 292 ГПК України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або наведені підстави для поновлення строку на касаційне оскарження визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті касаційного провадження на підставі пункту 4 частини першої статті 293 цього Кодексу.
Суд звертає увагу скаржника на те, що заяву про усунення недоліків касаційної скарги слід подати до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у встановлений цією ухвалою строк, а також надати суду докази надіслання копії заяви про усунення недоліків касаційної скарги іншим учасникам справи.
Керуючись статтями 174, 234, 235, 287, 288, 290, 292 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 15.03.2023 та ухвалу Господарського суду Запорізької області від 03.11.2022 у справі № 908/3410/21 залишити без руху.
2. Встановити Головному управлінню ДПС у Запорізькій області строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня вручення ухвали.
3. Наслідки невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали встановлені статтею 292 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий В. Картере
Судді К. Огороднік
В. Пєсков
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 21.09.2023 |
Оприлюднено | 25.09.2023 |
Номер документу | 113651155 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Картере В.І.
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Вечірко Ігор Олександрович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Вечірко Ігор Олександрович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Вечірко Ігор Олександрович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Вечірко Ігор Олександрович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Вечірко Ігор Олександрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні