Ухвала
від 22.09.2023 по справі 629/2641/23
ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 629/2641/23 провадження № 1-кс/632/186/23

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 вересня 2023 року місто Первомайський

Суддя Первомайського міськрайонного суду Харківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду заяву слідчого судді Первомайського міськрайонного суду Харківської області ОСОБА_3 про самовідвід від розгляду скарги потерпілого ОСОБА_4 на бездіяльність керівника органу дізнання та дізнавачів Лозівського РВП ГУНП в Харківській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення, -

В С Т А Н О В И В:

У провадженні слідчого судді Первомайського міськрайонного суду Харківської області ОСОБА_3 перебувають матеріали за скаргою потерпілого ОСОБА_4 від 23 травня 2023 року на бездіяльність керівника органу дізнання та дізнавачів Лозівського РВП ГУНП в Харківській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення за ч. 2 ст. 27, ч. 1 ст. 366 КК України, щодо суддів Лозівського міськрайонного суду Харківської області ОСОБА_5 та ОСОБА_6 на підставі заяви потерпілого ОСОБА_4 від 18 травня 2023 року.

20 вересня 2023 року слідчим суддею ОСОБА_3 заявлено самовідвід у даній справі.

В обґрунтування заяви про самовідвід слідчий суддя ОСОБА_3 зазначив, що 18 травня 2023 року ОСОБА_4 звернувся до Лозівського РВП ГУНП в Харківській області із заявою про вчинення суддями Лозівського міськрайонного суду Харківської області ОСОБА_5 і ОСОБА_6 кримінального правопорушення підроблення документів 12 березня 2022 року, зокрема постанови у справі № 629/1054/22 про притягнення особи до адміністративної відповідальності щодо правопорушника ОСОБА_7 за ст. 173 та ч. 1 ст. 164 КУпАП.

Відповідно до мотивування скарги, вказану справу розглядав суддя ОСОБА_6 , хоча відповідно до звітів про автоматизований розподіл вказаної справи її повинна розглядати саме суддя ОСОБА_5 .

Під час розгляду вказаної справи були допитані у якості свідків: особа, яка подала дану скаргу ОСОБА_4 та ОСОБА_8 .

Разом із цим слідчий суддя ОСОБА_3 повідомив, що 20 червня 2023 року ним як слідчим суддею постановлена ухвала у справі за скаргою ОСОБА_8 на бездіяльність керівника Лозівської окружної прокуратури Харківської області ОСОБА_9 , яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення щодо тих самих суддів Лозівського міськрайонного суду Харківської області за тими ж статтями КК України щодо подій, які відбулися 12 березня 2022 року, однак під час розгляду іншої справи про адміністративне правопорушення № 629/1052/22, щодо того ж правопорушника ОСОБА_7 за тими самими статтями КУпАП (справа № 629/2603/23, провадження № 1-кс/632/117/23).

Ухвалою від 20 червня 2023 року у задоволенні скарги ОСОБА_8 було відмовлено через відсутність порушень законодавства з боку керівника Лозівської окружної прокуратури Харківської області, необґрунтованість скарги, зокрема ненадання доказів, які б вказували на наявність ознак кримінального правопорушення (розгляду справи не суддею ОСОБА_5 , а суддею ОСОБА_6 ) та звернення до слідчого судді із скаргою після розгляду справи судами апеляційної та касаційної інстанцій.

При розгляді зазначеної скарги ОСОБА_8 неодноразово наполягав на допиті у якості свідка ОСОБА_4 , який є скаржником у даній справі, у чому було відмовлено.

Також слідчий суддя ОСОБА_3 зазначив, що при мотивуванні постановленого ним судового рішення від 20 червня 2023 року він вказав: «Враховуючи постійні посилання скаржника ОСОБА_8 на той факт, що справи № 629/1052/22 та № 629/1054/22, які розглядалися у Лозівському міськрайонному суді Харківської області, є пов`язаними та їх необхідно розглядати як єдину справу в даній справі, слідчий суддя вказані доводи відхиляє, оскільки як сама скарга, так і надані на її підтвердження доводи по справі № 632/1052/22 чітко вказують, що вона стосувалася іншої особи, була розподілена та розглянута суддею Лозівського міськрайонного суду Харківської області ОСОБА_6 , та у скарзі відсутні дані, які підтверджують факт того, що розгляд вказаної справи був здійснений у порушення вимог автоматизованого розподілу справи».

Тобто, відносно даної скарги ним, слідчим суддею ОСОБА_3 , надано чітке та не двозначне тлумачення, що розгляд справи № 629/1054/22 був здійснений у відповідності до вимог законодавства та був здійснений суддею ОСОБА_6 , що для розгляду даної скарги вказує, що він висловив свою думку по суті скарги, зокрема щодо того, що саме суддя ОСОБА_5 розглянула справу № 629/1052/23, а не суддя ОСОБА_10 , що, у свою чергу, впливає на його неупередженість та можливість прийняття рішення безвідносно наданих доказів та позиції службових осіб Лозівського РВП ГУНП в Харківській області.

Крім того, слідчий суддя ОСОБА_3 вказав, що при мотивуванні своєї позиції у справі за скаргою ОСОБА_8 ним було чітко зазначено, що «скарга ОСОБА_8 не має під собою вимог, які обґрунтовують вчинення зазначеного ним кримінального правопорушення суддями ОСОБА_6 і ОСОБА_5 за ч. 2 ст. 27, ч. 1 ст. 366 КК України з об`єктивної сторони, оскільки зі скарги так і не зрозуміло з якою метою, на думку скаржника, відбулося це, на його думку, кримінальне правопорушення, які цілі ставили перед собою судді ОСОБА_6 та ОСОБА_5 його вчиняючи та на який результат розраховували після його вчинення».

Все перелічене, на думку слідчого судді ОСОБА_3 , вказує на те, що ним надана оцінка доводам скарги ОСОБА_8 при розгляді справи № 629/1052/22, яка прямо пов`язана з даною скаргою вже ОСОБА_4 при розгляді справи № 629/1054/22, оскільки стосується одних і тих самих осіб, відносно одних і тих самих подій, які відбулися 12 березня 2022 року та об`єкт скарг у даній скарзі та у скарзі ОСОБА_8 є єдиним (порушення порядку слухання справи суддею визначеною автоматизованою системою документообігу Лозівського міськрайонного суду Харківської області). Той факт, що скаржниками є різні особи ( ОСОБА_8 та ОСОБА_4 ), як і той факт, що суб`єктами, бездіяльність яких оскаржується, також є різні службові особи не впливає на той факт, що він надав оцінку та висловив своє судження з приводу розгляду вказаних справ про адміністративні правопорушення № 629/1052/22 та № 629/1054/22 та встановив відсутність фактів для можливості внесення даних про кримінальне правопорушення за ч. 2 ст. 27, ч. 1 ст. 366 КК України щодо суддів ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

На підставі викладеного слідчий суддя ОСОБА_3 вважає, що існують обставини, які виключають його участь як слідчого судді у розгляді зазначеної вище скарги ОСОБА_4 , зокрема передбачені п. 4 ч. 1 ст. 75 КК України, тобто обставини які викликають сумнів у його неупередженості.

Перевіривши доводи заяви про самовідвід, дослідивши матеріали провадження за скаргою ОСОБА_4 на бездіяльність керівника органу дізнання та дізнавачів Лозівського РВП ГУНП в Харківській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення справа № 629/2641/23, матеріали скарги ОСОБА_8 на бездіяльність керівника Лозівської окружної прокуратури Харківської області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення справа № 629/2603/23 (копії отримані із автоматизованої системи документообігу суду), доходжу наступного висновку.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 21 КПК України кожному гарантується право на розгляд та вирішення справи незалежним і неупередженим судом.

Згідно зі ст. 75 КПК України слідчий суддя, суддя або присяжний не може брати участь у кримінальному провадженні:

1) якщо він є заявником, потерпілим, цивільним позивачем, цивільним відповідачем, близьким родичем чи членом сім`ї слідчого, прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, заявника, потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача;

2) якщо він брав участь у цьому провадженні як свідок, експерт, спеціаліст, представник персоналу органу пробації, перекладач, слідчий, прокурор, захисник або представник;

3) якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім`ї заінтересовані в результатах провадження;

4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості;

5) у випадку порушення встановленого частиною третьою статті 35 цього Кодексу порядку визначення слідчого судді, судді для розгляду справи.

Вичерпний перелік підстав, що виключають участь слідчого судді, судді або присяжного в кримінальному провадженні, передбачений ст. 75 КПК України. Зокрема, зі змісту п. 4 ч. 1 ст. 75 КПК України вбачається, що слідчий суддя не може брати участь у кримінальному провадженні за наявності інших обставин, які виключають сумнів у його неупередженості.

Можливість неупередженого та об`єктивного розгляду справи є однією із фундаментальних засад здійснення правосуддя.

У Бангалорських принципах поведінки суддів від 19 травня 2006 року, схвалених Резолюцією Економічної та Соціальної Ради ООН від 27 липня 2006 року № 2006/23, закріплено, що суддя повинен здійснювати свою судову функцію незалежно, виходячи виключно з оцінки фактів, відповідно до свідомого розуміння права, незалежно від стороннього впливу, спонукання, тиску, загроз чи втручання, прямого чи опосередкованого, що здійснюється з будь-якої сторони та з будь-якою метою.

Другим стандартом етичної поведінки суддів Бангалорськими принципами визначено принцип об`єктивності, який є необхідною умовою для належного виконання ним своїх обов`язків. Вона проявляється не тільки у змісті винесеного рішення, а й в усіх процесуальних діях, що супроводжують його прийняття.

Згідно із п. 2.5. Бангалорських принципів, суддя заявляє самовідвід від участі в розгляді справи в тому випадку, якщо для нього не є можливим винесення об`єктивного рішення у справі, або в тому випадку, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в неупередженості судді.

З практики Європейського суду з прав людини, особиста безсторонність суду, що означає відсутність упередженості або прихильності, презюмується, поки не надано доказів протилежного. При ухваленні рішення про те, чи є законна підстава побоюватися, що конкретний суддя або склад суду проявили недостатню неупередженість, думка відповідної особи є важливою, але не вирішальною. Вирішальним є те, чи може це побоювання бути об`єктивно обґрунтованим (рішення у справах «Білуха проти України», «Веттштайн проти Швейцарії», «Мікалеф проти Мальти»).

Відповідно до ч. 1 ст. 80 КПК Україниза наявності підстав, передбачених статтями 75 79 цього Кодексу, слідчий суддя, суддя, присяжний, прокурор, слідчий, захисник, представник, експерт, представник персоналу органу пробації, спеціаліст, перекладач, секретар судового засідання зобов`язані заявити самовідвід.

Надавши оцінку підставам для самовідводу слідчого судді, з огляду на те, що у справі № 629/2603/23 слідчим суддею Первомайського міськрайонного суду Харківської області ОСОБА_3 фактично досліджувалися ті ж самі обставини, про якій йдеться у скарзі ОСОБА_4 в справі № 629/2641/23, та їм фактично було надано оцінку, за результатом чого постановлено ухвалу про відмову в задоволенні скарги, з метою недопущення виникнення у учасників судового розгляду сумнівів в об`єктивності та неупередженості слідчого судді при розгляді даної скарги, гарантування об`єктивного здійснення правосуддя заради забезпечення права на справедливий суд, а також забезпечення умов, за яких у сторін не виникало б будь-яких підстав для недовіри, ухвалення рішення, заявлений самовідвід підлягає задоволенню, оскільки є обґрунтованим, так як наведені обставини виключають участь слідчого судді в розгляді скарги.

Те, що скарга подана іншою особою на дії інших службових осіб - суб`єктів прийняття рішеннь, не змінює того факту, що позиція слідчого судді по суті заявлених вимог вже висловлена та він відповідно до принципу правової визначеності пов`язаний вказаною позицію, якщо скарга буде слухатися ним самим.

Керуючись ст. ст. 75, 80, 81 КПК України, -

П О С Т А Н О В И В:

Заяву слідчого судді ОСОБА_3 про самовідвід - задовольнити.

Відвести слідчого суддю Первомайського міськрайонного суду Харківської області ОСОБА_3 від розгляду скарги потерпілого ОСОБА_4 на бездіяльність керівника органу дізнання та дізнавачів Лозівського РВП ГУНП в Харківській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя:ОСОБА_1

СудПервомайський міськрайонний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення22.09.2023
Оприлюднено26.09.2023
Номер документу113680020
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗаява про відвід судді

Судовий реєстр по справі —629/2641/23

Ухвала від 09.10.2023

Кримінальне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Журавель О. О.

Ухвала від 09.10.2023

Кримінальне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Журавель О. О.

Ухвала від 06.10.2023

Кримінальне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Журавель О. О.

Ухвала від 02.10.2023

Кримінальне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Журавель О. О.

Ухвала від 02.10.2023

Кримінальне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Журавель О. О.

Ухвала від 22.09.2023

Кримінальне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Васянович Г. М.

Ухвала від 22.09.2023

Кримінальне

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

Васянович Г. М.

Ухвала від 12.09.2023

Кримінальне

Харківський апеляційний суд

Курило О. М.

Ухвала від 29.08.2023

Кримінальне

Лозівський міськрайонний суд Харківської області

КАРАЩУК Т. О.

Ухвала від 03.08.2023

Кримінальне

Харківський апеляційний суд

Грошева О. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні