Ухвала
від 26.09.2023 по справі 914/794/21
ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


УХВАЛА

"26" вересня 2023 р. Справа № 914/794/21

Західний апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого (судді-доповідача)Якімець Г.Г.,

Суддів:Бойко С.М.,Бонк Т.Б.,

в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи

розглядаючи апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Свіст-Компані, б/н від 26 червня 2023 року

на рішення Господарського суду Львівської області від 31 травня 2021 року (підписане 04.06.2021 року), суддя Мазовіта А.Б.

у справі №914/794/21

за позовом Львівського міського комунального підприємства Львівтеплоенерго, м. Львів

до відповідача Приватного підприємства Синерджі Консалтинг, м. Львів

про стягнення 111 024 грн.

В С Т А Н О В И В :

У березні 2021 року Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» звернулось до Господарського суду Львівської області з позовом до відповідача Приватного підприємства «Синерджі Консалтинг» про стягнення 111 024 грн. заборгованості за спожиту теплову енергію, з яких: 108 245,41 грн. основного боргу, 1 615,36 грн. пені, 757,38 грн. інфляційних втрат та 405,85 грн. 3% річних.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 31 травня 2021 року у справі №914/794/21 позов задоволено в повному обсязі: присуджено до стягнення з ПП «Синерджі Консалтинг» на користь ЛМКП «Львівтеплоенерго» 108 245,41 грн. основного боргу, 1 615,36 грн. пені, 757,38 грн. інфляційних втрат та 405,85 грн. 3% річних.

Постановою Західного апеляційного господарського суду від 19 листопада 2021 року у справі №914/794/21, прийнятою в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи, рішення Господарського суду Львівської області від 31 травня 2021 року залишено без змін, а апеляційну скаргу ПП «Синерджі Консалтинг» - без задоволення.

Поряд з тим, вказане рішення суду першої інстанції оскаржувалося особами, які не брали участі у справі, а саме: ТзОВ «Лайнтар», ТзОВ «Національна агенція нерухомості», ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , однак, ухвалами апеляційного суду закрито апеляційні провадження з розгляду апеляційних скарг вказаних осіб, у зв`язку з тим, що місцевим господарським судом не вирішувалися питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки.

30 червня 2023 року до Західного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга особи, яка не брала участі у справі Товариства з обмеженою відповідальністю «Свіст-Компані» на рішення Господарського суду Львівської області від 31 травня 2021 року у справі №914/794/21.

Так, в апеляційній скарзі апелянт просить скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 31 травня 2021 року у справі №914/794/21 та відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Апелянт вважає, що оскаржуване рішення стосується його прав, оскільки він є користувачем житлового приміщення за адресою: м. Львів, вул. Наукова, 16, а саме: кімнати №201 загальною площею 17,9 кв. м, на підставі договору оренди кімнат від 17 серпня 2018 року. Разом з цим, зазначає, що вчасно та у повному обсязі сплачував вартість спожитих комунальних послуг, у тому числі і послуг з теплопостачання, які є предметом стягнення у цій справі, що не було враховано місцевим господарським судом при ухваленні оскаржуваного рішення.

Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 28 серпня 2023 року відкрито апеляційне провадження у справі №914/794/21 за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Свіст-Компані» на рішення Господарського суду Львівської області від 31 травня 2021 року; витребувано матеріали справи з місцевого господарського суду; справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи та надано сторонам строк на подання відзивів на апеляційну скаргу.

Заяв про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від останніх та скаржника до суду не надходило.

Розглядаючи апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Свіст-Компані», колегія суддів дійшла висновку про закриття апеляційного провадження з розгляду апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Свіст-Компані» на рішення Господарського суду Львівської області від 31 травня 2021 року у справі №914/794/21, з огляду на наступне:

Апеляційним судом встановлено, що апеляційну скаргу на рішення Господарського суду Львівської області від 31 травня 2021 року у справі №914/794/21 подано особою, яка не брала участі у справі Товариством з обмеженою відповідальністю «Свіст-Компані».

При розгляді апеляційної скарги судом враховано правові висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 травня 2020 року у справі №921/730/13-г/3 та постанові Об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 15 травня 2020 року у справі №904/897/19 щодо розгляду скарг осіб, які не брали участі у справі.

Зокрема, статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини (рішення у справах «Ейрі проти Ірландії», від 09.10.1979, п.24, Series A №32, та «Гарсія Манібардо проти Іспанії», заява N 38695/97, п. 43, ECHR 2000-II), які з огляду на положення статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», застосовуються судами при розгляді справ як джерело права, Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод покликана гарантувати не теоретичні або примарні права, а права, які є практичними і ефективними. Це особливо стосується права на доступ до суду, зважаючи на помітне місце, відведене у демократичному суспільстві праву на справедливий суд.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 18.11.2010 у справі «Мушта проти України» зазначено: «право на суд, одним з аспектів якого є право на доступ до суду, не є абсолютним, воно за своїм змістом може підлягати обмеженням, особливо щодо умов прийнятності скарги на рішення. Однак, такі обмеження не можуть обмежувати реалізацію цього права у такий спосіб або до такої міри, щоб саму суть права було порушено. Ці обмеження повинні переслідувати легітимну мету та має бути розумний ступінь пропорційності між використаними засобами та поставленими цілями».

Стаття 129 Конституції України встановлює основні засади судочинства, якими, зокрема, є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.

Тобто реалізація конституційного права, зокрема, на апеляційне оскарження судового рішення, ставиться в залежність від положень відповідних процесуальних норм, в даному випадку норм Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з ч.1 ст.17 ГПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках на касаційне оскарження судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст.254 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

З наведених норм вбачається, що перш ніж переглядати справу в апеляційному порядку, апеляційний господарський суд повинен встановити чи місцевий господарський суд, приймаючи оскаржуване рішення, вирішив питання про права, інтереси та (або) обов`язки особи, яка подала апеляційну скаргу на таке рішення та з`ясувати наявність правового зв`язку між скаржником і сторонами у справі.

Особа, яка звертається з апеляційною скаргою в порядку, передбаченому статтею 254 Господарського процесуального кодексу України, повинна довести наявність у неї правового зв`язку зі сторонами спору або безпосередньо судовим рішенням через обґрунтування наявності трьох критеріїв: вирішення судом питання про її (1) право, (2) інтерес, (3) обов`язок і такий зв`язок має бути очевидним та безумовним, а не ймовірним.

Слід враховувати, що судове рішення, оскаржуване не залученою до участі у справі особою, повинно безпосередньо стосуватися прав та обов`язків цієї особи, тобто судом має бути розглянуто й вирішено спір про право у правовідносинах, учасником яких на момент розгляду справи та прийняття рішення господарським судом першої інстанції є скаржник, або міститься судження про права та обов`язки цієї особи у відповідних правовідносинах.

Рішення є таким, що прийнято про права та обов`язки особи, яка не була залучена до участі у справі, якщо в мотивувальній частині цього рішення містяться висновки суду про права та обов`язки цієї особи, або у резолютивній частині рішення суд прямо вказав про права та обов`язки таких осіб. В такому випадку рішення порушує не лише матеріальні права осіб, не залучених до участі у справі, а й їх процесуальні права, що витікають із сформульованого в пункті 1 статті 6 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод положення про право кожного на справедливий судовий розгляд при визначенні його цивільних прав і обов`язків. Будь-який інший правовий зв`язок між скаржником і сторонами спору не може братися до уваги.

Якщо скаржник лише зазначає про те, що оскаржуване рішення може вплинути на його права та/або інтереси, та/або обов`язки, або лише зазначає (констатує), що рішенням вирішено питання про його права та/або обов`язки чи інтереси, то такі посилання, зважаючи на наведе, не можуть бути достатньою та належною підставою для розгляду, зокрема, апеляційної скарги.

Після прийняття апеляційної скарги особи, яка не брала участі у справі, суд апеляційної інстанції з`ясовує, чи прийнято оскаржуване судове рішення безпосередньо про права, інтереси та (або) обов`язки скаржника і які конкретно. Якщо буде встановлено, що судовим рішенням питання про права, інтереси та (або) обов`язки такої особи не вирішувалися, то апеляційний господарський суд своєю ухвалою закриває апеляційне провадження на підставі пункту 3 частини першої статті 264 ГПК, оскільки у такому випадку не існує правового зв`язку між скаржником і сторонами у справі, у зв`язку з чим відсутній суб`єкт апеляційного оскарження.

Предметом позову у цій справі є вимога ЛМКП «Львівтеплоенерго» про стягнення з ПП «Синерджі Консалтинг» основної заборгованості, пені, 3% річних та інфляційних втрат, що виникли у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов`язань за договором №6169/Ф від 21 серпня 2018 року про постачання теплової енергії в гарячій воді.

Відповідно до розділу 1 вказаного договору теплопостачальна організація (позивач) взяла на себе зобов`язання постачати споживачу (відповідачу) теплову енергію для опалення та здійснювати гаряче водопостачання в потрібних йому обсягах, а споживач отримувати та оплачувати одержану теплову енергію для опалення та гаряче водопостачання за встановленими тарифами (цінами) в терміни, передбачені цим договором.

Згідно Додатку №2 до договору («Схема розмежування балансової належності теплових мереж та експлуатаційної відповідальності між теплопостачальною організацією та споживачем») теплова енергія постачається до обєкту споживача, що знаходиться по вул. Науковій, 16 (м. Львів).

Як зазначалося вище, апелянт вважає, що оскаржуване рішення стосується його прав, оскільки він є користувачем житлового приміщення за адресою: м. Львів, вул. Наукова, 16, а саме: кімнати №201 загальною площею 17,9 кв. м, на підставі договору оренди від 17 серпня 2018 року. Разом з цим, зазначає, що вчасно та у повному обсязі сплачував вартість спожитих комунальних послуг, у тому числі і послуг з теплопостачання, вартість яких є предметом стягнення у цій справі, що не було враховано місцевим господарським судом при ухваленні оскаржуваного рішення.

Однак, такі твердження апелянта не свідчать про те, що судом першої інстанції вирішувалися будь-які питання про його права, інтереси та (або) обов`язки.

Вирішуючи спір у цій справі, місцевий господарський суд досліджував обставини щодо наявності чи відсутності у ПП «Синерджі Консалтинг» (споживача за договором) заборгованості перед ЛМКП «Львівтеплоенерго» (теплопостачальною організацією) за договором №6169/Ф про постачання теплової енергії в гарячій воді від 21 серпня 2018 року.

Слід зазначити, що апелянт Товариство з обмеженою відповідальністю «Свіст-Компані», не є стороною договору №6169/Ф про постачання теплової енергії в гарячій воді від 21 серпня 2018 року та не має жодних правовідносин з позивачем, в тому числі і тих, які б могли досліджуватися в межах розгляду цієї справи.

Правовідносини сторін за договором оренди кімнати від 17 серпня 2018 року, копія якого долучена до апеляційної скарги, не були предметом розгляду у цій справі. Вказаний договір укладено між Приватним підприємством «Синерджі консалтинг» (в тексті договору орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Свіст-Компані» (в тексті договору орендар), а ЛМКП «Львівтеплоенерго» не є стороною цього договору, будь-які докази, які б підтверджували зобов`язання щодо оплати теплової енергії між скаржником та позивачем у справі відсутні.

З наведеного вбачається, що до спірних договірних правовідносин, які виникли між сторонами у цій справі, апелянт не має жодного відношення, а поданим ним договором оренди кімнати не передбачено обов`язку скаржника сплачувати за послуги постачання теплової енергії саме позивачу у справі ЛМКП «Львівтеплоенерго». Будь-яких інших доказів про те, що скаржник є зобов`язаною стороною у спірних відносинах, а також, що ним сплачено вартість послуг постачання теплової енергії, стягнення якої є предметом у цій справі, - апелянт суду не надав.

Поряд з тим, судом встановлено, що ні описова, ні мотивувальна, ні резолютивна частини рішення Господарського суду Львівської області від 31 травня 2021 року у справі №914/794/21 не містять жодних суджень чи висновків суду саме про права та обов`язки скаржника Товариства з обмеженою відповідальністю «Свіст-Компані».

Слід зазначити, що встановлена процесуальним законом можливість здійснення апеляційного провадження за апеляційною скаргою особи, яку не було залучено до участі у справі, лише у разі підтвердження та встановлення наявності порушення її прав, інтересів та (або) обов`язків оскаржуваним судовим рішенням, ґрунтується на принципі res judicata, тобто поваги до остаточного судового рішення, дія якого передбачає встановлення у відносинах між сторонами спору, вирішеного остаточним і обов`язковим для сторін судовим рішенням, стану правової визначеності.

Здійснення апеляційного перегляду судового рішення, яке набрало законної сили та є обов`язковим для виконання за відсутності передбачених законом виняткових підстав є порушенням зазначеного принципу, що не є виправданим.

Колегією суддів встановлено, що права заявника оскаржуваним судовим рішенням не порушені, питання про його права та обов`язки стосовно сторін у справі судом першої інстанції не вирішувалися, при цьому, скаржником не доведено наявність безпосереднього матеріально-правового зв`язку із предметом позову у цій справі, як і того, що оскаржуване рішення суду стосується інтересів, прав та (або) обов`язків апелянта.

З огляду на встановлене судом вище, скаржник Товариство з обмеженою відповідальністю «Свіст-Компані» не навів обставин та не довів належними і допустимими доказами вирішення судом першої інстанції в оскаржуваному рішенні, будь-яких питань щодо його прав, інтересів та (або) обов`язків.

Якщо після відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою, поданою особою з підстав вирішення судом питання про її права, інтереси та (або) обов`язки, встановлено, що судовим рішенням питання про права, інтереси та (або) обов`язки такої особи не вирішувалося, то апеляційний господарський суд своєю ухвалою закриває апеляційне провадження на підставі пункту 3 частини першої статті 264 ГПК України, оскільки у такому випадку не існує правового зв`язку між скаржником і сторонами у справі, в зв`язку з чим відсутній суб`єкт апеляційного оскарження.

Таким чином, суд апеляційної інстанції має першочергово з`ясувати, чи зачіпає оскаржуване судове рішення безпосередньо права та обов`язки скаржника, та лише після встановлення таких обставин, вирішити питання про залучення такої особи у якості третьої особи та про скасування судового рішення, а у випадку встановлення, що права заявника оскаржуваним судовим рішенням не порушені та питання про її права і обов`язки стосовно сторін у справі судом першої інстанції не вирішувалися закрити апеляційне провадження, оскільки в останньому випадку така особа не має права на апеляційне оскарження рішення суду. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 10 травня 2018 року у справі №910/22354/15, від 19 червня 2018 року у справі №910/18705/17, від 11 липня 2018 року у справі №911/2635/17, від 27 лютого 2020 року у справі №916/2878/14.

Як зазначалось вище, відповідно до ч.1 ст.254 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

Пунктом 3 ч.1 ст.264 ГПК України передбачено, що суд апеляційної інстанції закриває апеляційне провадження, якщо після відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою, поданою особою з підстав вирішення судом питання про її права, інтереси та (або) обов`язки, встановлено, що судовим рішенням питання про права, інтереси та (або) обов`язки такої особи не вирішувалося.

Враховуючи наведене вище, у зв`язку з встановленням судом обставин щодо подання апеляційної скарги особою, не залученою до участі в справі, рішення про права, інтереси та (або) обов`язки якої не вирішувались судом першої інстанції у справі №914/794/21, оскільки такі обставини встановлено після відкриття апеляційного провадження, колегія суддів дійшла висновку про закриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Свіст-Компані» на рішення Господарського суду Львівської області від 31 травня 2021 року у справі №914/794/21.

При цьому, колегія суддів не розглядає інших доводів скаржника, що викладені у апеляційній скарзі, що стосуються суті спору, оскільки дійшла висновку про закриття апеляційного провадження на підставі п.3 ч.1 ст.264 ГПК України.

Крім цього, 25 вересня 2023 року до суду надійшла ухвала Верховного Суду від 18 вересня 2023 року про відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_2 на ухвалу Західного апеляційного господарського суду від 19 червня 2023 року у справі №914/794/21 у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи. Вказаною ухвалою Верховний Суд витребовує матеріали справи №914/794/21, у зв`язку з чим, справа підлягає надісланню на адресу Верховного Суду для здійснення касаційного провадження.

Керуючись ст.ст.234, 254, 264 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд,

У Х В А Л И В:

1.Закрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Свіст-Компані» на рішення Господарського суду Львівської області від 31 травня 2021 року у справі №914/794/21.

2.Копії ухвали суду надіслати сторонам у справі та скаржнику.

3.Матеріали справи №914/794/21 надіслати на адресу Верховного Суду на виконання вимог ухвали Верховного Суду від 18 вересня 2023 року.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в касаційному порядку у відповідності до вимог ст.ст.286-291 ГПК України.

Головуючий (суддя-доповідач)Якімець Г.Г.

СуддяБойко С.М.

СуддяБонк Т.Б.

СудЗахідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення26.09.2023
Оприлюднено28.09.2023
Номер документу113748406
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —914/794/21

Ухвала від 10.06.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Ухвала від 23.04.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Ухвала від 20.03.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Ухвала від 28.02.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Ухвала від 15.01.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Колос І.Б.

Ухвала від 10.01.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Ухвала від 04.12.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

Ухвала від 08.11.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Колос І.Б.

Постанова від 16.10.2023

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Колос І.Б.

Ухвала від 16.10.2023

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Якімець Ганна Григорівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні