Постанова
від 25.09.2023 по справі 759/5087/17
КАСАЦІЙНИЙ ЦИВІЛЬНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

Постанова

Іменем України

25 вересня 2023 року

м. Київ

справа № 759/5087/17

провадження № 61-8738 св 23

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду: Гулька Б. І. (суддя-доповідач), Коломієць Г. В.,

Луспеника Д. Д.,

учасники справи:

позивач - товариство з обмеженою відповідальністю «Тентавтотранс»,

відповідачі: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

розглянув у попередньому судовому засіданні у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Київського апеляційного суду від 17 квітня 2023 рокуу складі колегії суддів: Кирилюк Г. М., Рейнарт І. М.,Семенюк Т. А.,

ВСТАНОВИВ:

1. Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У квітні 2017 року товариство з обмеженою відповідальністю «Тентавтотранс» (далі - ТОВ «Тентавтотранс») звернулося до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП), ОСОБА_2 про стягнення суми збитків у розмірі 219 840 грн, посилаючись на те, що товариство, як експедитор, було вимушене відшкодувати вантажовідправнику - товариству з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Іванівка АГ» (далі - ТОВ «Агрофірма «Іванівка АГ») суму вартості вантажу, яке було втрачено з вини перевізника - ФОП ОСОБА_1 та його водія - ОСОБА_2 . Оскільки ТОВ «Тентавтотранс» відшкодувало шкоду, завдану відповідачами, то відповідно до частини першої статті 1191 ЦК України товариство має право зворотної вимоги (регресу) до винних осіб у розмірі виплаченого відшкодування.

Короткий зміст судових рішень

Заочним рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 05 грудня 2017 року у складі судді Величко Т. О. позов ТОВ «Тентавтотранс» задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ТОВ «Тентавтотранс» суму збитків у розмірі 219 840 грн. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ТОВ «Тентавтотранс» понесені витрати на сплату судового збору у розмірі 3 297,60 грн. У решті позову відмовлено.

Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 15 травня 2019 року заяву ОСОБА_2 про перегляд заочного рішення Святошинського районного суду м. Києва від 05 грудня 2017 року задоволено. Заочне рішення Святошинського районного суду м. Києва від 05 грудня 2017 року скасовано, справу призначено до розгляду.

Рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 17 лютого 2022 року у задоволені позову ТОВ «Тентавтотранс» відмовлено.

Постановою Київського апеляційного суду від 14 вересня 2022 року апеляційну скаргу ТОВ «Тентавтотранс» задоволено частково. Рішення Святошинського районного суду м. Києва від 17 лютого 2022 року скасовано. Провадження у справі в частині позовних вимог ТОВ «Тентавтотранс» до ФОП ОСОБА_1 закрито.У задоволенні позовних вимог ТОВ «Тентавтотранс» до ОСОБА_2 про стягнення суми збитків відмовлено.

Додатковим рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 22 лютого 2023 року у задоволенні заяви представника ОСОБА_2 - адвоката Телющенка П. П. про ухвалення додаткового рішення про розподіл судових витрат у справі відмовлено.

Не погоджуючись із вищевказаним додатковим рішенням районного суду, представник ОСОБА_2 - адвокат Телющенка П. П. 21 березня 2023 року звернувся до апеляційного суду з апеляційною скаргою.

Короткий зміст судових рішень суду апеляційної інстанції

Ухвалою Київського апеляційного суду від 22 березня 2023 року витребувано з Святошинського районного суду м. Києва цивільну справу за позовом ТОВ «Тентавтотранс» до ФОП ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення суми збитків.

Ухвалою Київського апеляційного суду від 17 квітня 2023 року апеляційну скаргу представника ОСОБА_2 - адвоката Телющенка П. П. на додаткове рішення Святошинського районного суду м. Києва від 22 лютого 2023 року визнано неподаною та повернуто особі, що її подала.

Судове рішення суду апеляційної інстанції мотивовано тим, що подана апеляційна скарга підписана особою, яка не мала права її підписувати, оскільки до апеляційної скарги не додано документів на підтвердження повноважень адвоката Телющенка П. П. У матеріалах справи міститься копія договору про надання правової допомоги від 01 березня 2019 року № 01/03, укладеного між адвокатським об`єднанням «Акторіс» (далі - АО «Акторіс») та ОСОБА_2 , строк дії якого відповідно до пункту 7.1. цього договору закінчився 31 грудня 2019 року. Ордер серії АІ № 1003089 на надання правничої (правової) допомоги ОСОБА_2 адвокатом Телющенком П. П. видано на підставі вищевказаного договору про надання правової допомоги від 01 березня 2019 року № 01/03. Інших документів на підтвердження повноважень адвоката Телющенка П. П. апеляційна скарга та матеріали справи не містять. Таким чином, доказів належного уповноваження адвоката Телющенка П. П. на вчинення процесуальних дій в апеляційному суді від імені ОСОБА_2 не надано.

При цьому апеляційний суд зазначив, що повернення апеляційної скарги не перешкоджає заявнику повторно звернутися до апеляційного суду з апеляційною скаргою, оформленою відповідно до вимог статті 356 ЦПК України.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

У касаційній скарзі ОСОБА_2 , посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить оскаржуване судове рішення скасувати, а справу направити для продовження розгляду до суду апеляційної інстанції.

Надходження касаційної скарги до суду касаційної інстанції

Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 26 червня 2023 року клопотання ОСОБА_2 про поновлення строку на касаційне оскарження судового рішення задоволено. Поновлено ОСОБА_2 строк на касаційне оскарження ухвали Київського апеляційного суду від 17 квітня 2023 року. Відкрито касаційне провадження у вищевказаній справі та витребувано її матеріали з Святошинського районного суду м. Києва. Підставами касаційного оскарження зазначено пункт 5 частини другої статті 392 ЦПК України.

У серпні 2023 року справа надійшла до Верховного Суду.

Аргументи учасників справи

Доводи особи, яка подала касаційну скаргу

Касаційна скарга ОСОБА_2 мотивована тим, що суд апеляційної інстанції дійшов помилкового висновку про те, що апеляційна скарга підписана особою, яка не мала права її підписувати, оскільки подану апеляційну скаргу підписано ним особисто, так як на момент її подання договір про надання правової допомоги від 01 березня 2019 року № 01/03, укладений між ним та АО «Акторіс», закінчився. При цьому апеляційна скарга не містить будь-яких посилань на те, що його представником при подані апеляційної скарги є адвокат Телющенко П. П.

Доводи особи, яка подала відзив на касаційну скаргу

У липні 2023 року до Верховного Суду надійшов відзив ТОВ «Тентавтотранс» на касаційну скаргу, в якому зазначено, що оскаржуване судове рішення є законним та обґрунтованим, а доводи касаційної скарги - безпідставними. Апеляційний суд дійшов вірного висновку про відсутність у адвоката Телющенка П. П. належного обсягу повноважень діяти у цій справі.

2. Мотивувальна частина

Позиція Верховного Суду

Частиною третьою статті 3 ЦПК України передбачено, що провадження

у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Згідно з пунктами 1, 4 частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно у таких випадках: якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку; якщо судове рішення оскаржується з підстав, передбачених частинами першою, третьою статті 411 цього Кодексу.

Встановлено й це вбачається із матеріалів справи, що оскаржуване судове рішення апеляційного суду ухвалено з додержанням норм процесуального права, а доводи касаційної скарги цих висновків не спростовують.

Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права

Статтею 129 Конституції України однією із засад судочинства проголошено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Процесуальний порядок провадження у цивільних справах визначається ЦПК України та іншими законами України, якими встановлюються зміст, форма, умови реалізації процесуальних прав і обов`язків суб`єктів цивільно-процесуальних правовідносин та їх гарантій.

Форма і зміст апеляційної скарги має відповідати вимогам статті 356 ЦПК України.

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 356 ЦПК України апеляційна скарга підписується особою, яка її подає, або представником такої особи. До апеляційної скарги додаються довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо апеляційна скарга подана представником і ці документи раніше не подавалися.

До апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 356 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу (частина друга статті 357 ЦПК України).

Разом із тим, частина п`ята статті 357 ЦПК України визначає самостійні підстави неприйняття апеляційної скарги до розгляду і повернення її судом апеляційної інстанції.

Зокрема, пунктом 1 частини п`ятої статті 357 ЦПК України встановлено, що апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції, якщо апеляційна скарга подана особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.

Судом установлено, що 21 березня 2023 року до апеляційного суду надійшла апеляційна скарга на додаткове рішення Святошинського районного суду м. Києва від 22 лютого 2023 року у справі № 759/5087/17. Вказана апеляційна скарга підписана представником ОСОБА_2 - адвокатом Телющенком П. П. (т. 3, а. с. 173-174). Зазначене спростовує доводи касаційної скарги ОСОБА_2 про те, що апеляційна скарга не містить будь-яких посилань на те, що його представником при подані апеляційної скарги є адвокат Телющенко П. П.

Витребувавши ухвалою від 22 березня 2023 року матеріали цивільної справи № 759/5087/17, апеляційний суд встановив, що у ній міститься копія договору про надання правової допомоги від 01 березня 2019 року № 01/03, укладеного між АО «Акторіс», в особі виконуючого обов`язки керуючого партнера Телющенко П. П., та ОСОБА_2 , строк дії якого відповідно до пункту 7.1. цього договору закінчився 31 грудня 2019 року, а ордер серії АІ № 1003089 на надання правничої (правової) допомоги ОСОБА_2 адвокатом Телющенком П. П. видано на підставі вищевказаного договору (т. 1, а. с. 138, 139, 140). Інших документів на підтвердження повноважень адвоката Телющенка П. П. на представництво інтересів ОСОБА_2 ні апеляційна скарга, ні матеріали справи не містить.

За таких обставин, апеляційний суд дійшов правильного висновку про те, що подана 21 березня 2023 рокуапеляційна скарга на додаткове рішення Святошинського районного суду м. Києва від 22 лютого 2023 року у справі № 759/5087/17 підписана особою, яка не мала права її підписувати, оскільки до апеляційної скарги не додано документів на підтвердження повноважень адвоката Телющенка П. П.

Відтак, доводи касаційної скарги щодо порушення конституційного права ОСОБА_2 на апеляційне оскарження рішення суду є безпідставними.

Порушень норм процесуального права, що призвели до неправильного вирішення питання про повернення апеляційної скарги, а також обставин, які є обов`язковими підставами для скасування оскаржуваного судового рішення, касаційний суд не встановив.

Інших доводів касаційна скарга не містить.

Відповідно до частини третьої статті 401 ЦПК України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає за необхідне залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін, оскільки доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.

Керуючись статтями 400, 401, 416 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Ухвалу Київського апеляційного суду від 17 квітня 2023 рокузалишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Судді: Б. І. Гулько

Г. В. Коломієць

Д. Д. Луспеник

СудКасаційний цивільний суд Верховного Суду
Дата ухвалення рішення25.09.2023
Оприлюднено28.09.2023
Номер документу113759840
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них

Судовий реєстр по справі —759/5087/17

Постанова від 25.09.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Гулько Борис Іванович

Ухвала від 26.06.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Гулько Борис Іванович

Ухвала від 17.04.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Кирилюк Галина Миколаївна

Ухвала від 22.03.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Кирилюк Галина Миколаївна

Рішення від 22.02.2023

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Горбенко Н. О.

Рішення від 22.02.2023

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Горбенко Н. О.

Ухвала від 17.02.2023

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

Горбенко Н. О.

Ухвала від 26.12.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Литвиненко Ірина Вікторівна

Ухвала від 27.10.2022

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Литвиненко Ірина Вікторівна

Ухвала від 03.10.2022

Цивільне

Київський апеляційний суд

Левенець Борис Борисович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні