КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 вересня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/3627/22
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
позивач: товариство з обмеженою відповідальністю "Петрол-К" (27406, Кіровоградська область, м. Знам`янка, вул. Віктора Голого, 110-А, код ЄДРПОУ 41476623)
відповідач: Головне управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ ВП 43995486)
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень, -
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Петрол-К", через адвоката Поповича П.О., звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення:
- форми "С" №000010400902 від 06.07.2022 року, яким нараховані штрафні (фінансові) санкції у сумі 250 000 грн.;
- форми "С" №00010460705 від 06.07.2022 року, яким нараховані штрафні (фінансові) санкції у сумі 350 грн.;
- форми "С" №00010450705 від 06.07.2022 року, яким нараховані штрафні (фінансові) санкції у сумі 560 885 грн.;
- форми "ПС" №00010410902 від 06.07.2022 року, яким нараховані штрафні (фінансові) санкції у сумі 160 000 грн.;
- форми "ПС" №00010480705 від 06.07.2022 року, яким нараховані штрафні (фінансові) санкції у сумі 1020 грн.
Позов мотивовано тим, що спірні податкові повідомлення - рішення прийняті ГУ ДПС у Кіровоградській області за результатами фактичної перевірки ТОВ "Петрол-К", проведеної з 26 травня по 6 червня 2022 року за адресою: м. Кропивницький, вул. Промислова, 1а. Позивач вказує, що фактична перевірка щодо нього проведена без його відому, незаконно, оскільки за цією адресою, де зареєстрований акцизний склад ТОВ "Петрол-К", здійснює господарську діяльність інший суб`єкт господарювання ТОВ "Талікада", орендуючи розташовані там ємності для паливно-мастильних матеріалів та паливороздавальні колонки. Позивач наполягає, що на момент фактичної перевірки він не був причетний до діяльності АЗС, не перебував у трудових відносинах з працівниками ТОВ "Талікада", які були присутні під час перевірки, та не вчиняв порушення законодавства про облік та обіг пального, які були виявлені посадовими особами ГУ ДПС у Кіровоградській області на АЗС. З цих підстав просить суд визнати спірні податкові повідомлення-рішення протиправними та скасувати їх.
Ухвалою судді від 10.08.2022 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що фактична перевірка ФОП " ОСОБА_1 " проведена за місцем провадження ним господарської діяльності - на автозаправній станції, розташованій за адресою: м. Кропивницький, вул. Промислова, 1а, за якою з 24.06.2019 року за позивачем зареєстровано акцизний склад. Стверджував, що ємності для паливно-мастильних матеріалів та паливороздавальні колонки, розташовані на автозаправній станції, належать ТОВ "Петрол-К", а згідно з інформацією з Єдиного реєстру акцизних накладних отримувачем пального, яке знаходиться за адресою м. Кропивницький, вул. Промислова, 1а, є саме ТОВ "Петрол-К". Натомість ТОВ "Талікада" у 2022 році за цією адресою не володіло об`єктами оподаткування, не отримувало пальне, не було платником акцизного податку, а тому не могло зберігати та реалізувати пальне. За результатами фактичної перевірки встановлено порушення позивачем вимог ч.21 ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", п.1, п.12 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів рахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України, а саме: роздрібна торгівля пальним без наявності ліцензії; непроведення розрахункової операції через РРО та невидача розрахункового документа, що засвідчує факт купівлі пального на суму 350 грн.; реалізація пального на суму 560 885 грн., яке не обліковане у встановленому порядку, та ненадання документів, що засвідчують облік пального та його походження; необладнання та відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівномірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнемірів-лічильників та витратомірів-лічильників; ненадання документів, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Доводячи дотримання порядку призначення та проведення фактичної перевірки, а також правомірність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити.
Представник позивача подав відповідь на відзив, у якій вказував, що ТОВ "Петрол-К" не є власником пального, яке виявлено на АЗС під час фактичної перевірки, та не має відношення до підземних резервуарів, які перевірялися відповідачем. Доводив, що до безліцензійної роздрібної торгівлі пальним на АЗС причетні працівники ТОВ "Талікада", а не ТОВ "Петрол-К", що підтверджується обставинами, установленими постановою суду у справі про адміністративне правопорушення №404/2784/22 та рішенням суду в адміністративній справі №340/3627/22, та вказував, що ТОВ "Петрол-К" не несе відповідальність за дії ТОВ "Талікада".
Ухвалою від 28.08.2023 року суд вирішив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначив судове засідання для розгляду справи по суті.
У судовому засіданні 07.09.2023 року представники сторін подали заяви про подальший розгляд справи без їхньої участі.
Відповідно до частини 3 статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Петрол-К" з 25.07.2017 року зареєстроване як юридична особа, основним видом його діяльності є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами. Директором ТОВ "Петрол-К" є Бойко Максим Олегович.
ТОВ "Петрол-К" зареєстровано у м. Знам`янка Кіровоградської області, а з 2019 року провадить господарську діяльність з оптової торгівлі пальним у м. Кропивницькому по вул. Промислова, 1а. За цією адресою розташований комплекс з АЗС, який позивач орендує у ТОВ "Петрол-ЕКО".
На це місце оптової торгівлі пальним ДПС України 27.12.2019 року видала позивачу ліцензію на право оптової торгівлі пальним №990514201900490 терміном на 5 років. (а.с. 42 - 43, т.1)
ТОВ "Петрол-К" з 27.11.2017 року зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального, а з 24.06.2019 року - розпорядником акцизного складу з реалізації пального. (а.с. 130, т.1)
У травні 2022 року до ГУ ДПС у Кіровоградській області надійшов лист УСБУ в Кіровоградській області №61/511/771 від 25.05.2022 року про те, що ТОВ "Петрол-К" здійснює роздрібну торгівлю паливно-мастильними матеріалами на АЗС, розташованій за адресою: Кропивницький, вул. Промислова, 1а, без дозвільних документів, за завищеними цінами, а працівники ТОВ "Петрол-К" порушують касову дисципліну, здійснюють збут продукції, яка не облікована в установленому порядку. (а.с. 126, т.1)
В.о. начальника ГУ ДПС у Кіровоградській області видала наказ №409-п від 26.05.2022 року "Про проведення фактичної перевірки ТОВ "Петрол-К", яким на підставі пп. 80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України наказано провести фактичну перевірку господарського об`єкту комплексу, розташованого за адресою: м. Кропивницький, вул. Промислова, 1а, в якому здійснює господарську діяльність ТОВ "Петрол-К", з 26.05.2022 року тривалістю не більше 9 діб, з метою здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу пального, та контролю за дотримання платником податків порядку здійснення обігу підакцизних товарів. (а.с. 122, т.1)
На підставі цього наказу посадовим особам ГУ ДПС Кіровоградської області - головним державним ревізорам-інспекторам Врадію О.М., Кодашову О.О., Бабалічу В.М. видані направлення №554 від 26.06.2022 року, №555 від 26.05.2022 року, №595 від 31.05.2022 року на проведення фактичної перевірки ТОВ "Петрол-К". (а.с. 122зв., 123, 123зв., т.1)
Посадовими особами ГУ ДПС у Кіровоградській області у період 26.05.2022 - 03.06.2022 року проведено фактичну перевірку, за наслідками якої складено акт, який зареєстрований в ГУ ДПС у Кіровоградській області за №880/11-28-09-01/41476623 від 06.06.2022 року. (а.с. 20 - 23, т.1)
Процес здійснення фактичної перевірки вибірково фіксувався засобами відеозапису.
У ході фактичної перевірки встановлені та описані в акті такі порушення:
- частини 21 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" роздрібна торгівля пальним з місця роздрібної торгівлі АЗС за адресою: м. Кропивницький, вул. Промислова, 1а без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним;
- пункту 1 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" невикористання під час проведення розрахункових операцій з продажу пального реєстратора розрахункових операцій, на суму 350 грн.;
- пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" здійснення роздрібної торгівлі на АЗС пальним, яке не обліковано за місцем його реалізації, та ненадання документів, що підтверджують походження товару на суму 560 885 грн.;
- підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України - необладнання резервуарів для зберігання пального рівномірами-лічильниками рівня пального у резервуарі (4 од.) та необладнання витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі (4 од.);
- пункту 85.2 статті 85 ПК України ненадання документів, що належать або пов`язані з предметом перевірки;
- статті 24 Кодексу законів про працю в Україні - неукладення з працівниками АЗС трудових договорів;
- постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок повідомлення ДПС та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу" №413 від 17.06.2015 року - неподання до органів ДПС повідомлення про прийняття на роботу громадян ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Директор ТОВ "Петрол-К" Бойко М.О. 06.06.2022 року підписав акт перевірки та отримав його примірник.
Адвокат Попович П.О. як представник ТОВ "Петрол-К" 17.06.2022 року подав до ГУ ДПС у Кіровоградській області заперечення на цей акт, мотивовані тим, що ТОВ "Петрол-К" не є користувачем резервуарів та паливороздавальних колонок, вказаних в акті, не використовує їх у своїй підприємницькій діяльності та не може нести відповідальність за виявлені порушення. (а.с. 24 - 25, т.1)
Комісія ГУ ДПС у Кіровоградській області розглянула ці заперечення та склала висновок від 01.07.2022 року про відхилення заперечень. (а.с. 183 - 188, т.2)
ГУ ДПС у Кіровоградській області на підставі акту перевірки та висновку комісії прийняло щодо ТОВ "Петрол-К" такі податкові повідомлення-рішення:
- форми "С" №000010400902 від 06.07.2022 року, яким за порушення частини 21 статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" на підставі абзацу 10 частини 2 статті 17 цього Закону застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 250 000 грн. - за роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії (а.с. 88, т.1);
- форми "С" №00010460705 від 06.07.2022 року, яким за порушення пункту 1 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на підставі пункту 1 статті 17 цього Закону застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 350 грн. - за непроведення розрахункової операції на суму 350 грн. через реєстратор розрахункових операцій (а.с. 93, т.1);
- форми "С" №00010450705 від 06.07.2022 року, яким за порушення пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на підставі статті 20 цього Закону застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 560 885 грн. - за реалізацію товарів вартістю 560 885 грн., які не обліковані у встановленому порядку (а.с. 92, т.1);
- форми "ПС" №00010410902 від 06.07.2022 року, яким за порушення підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України, на підставі пункту 128-1.1 статті 128-1 Податкового кодексу України застосовано штраф у розмірі 160 000 грн. - за необладнання та відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнемірів лічильників на введених в експлуатацію резервуарах, розташованих на акцизному складі (4 од.), та витратомірів-лічильників на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі (4 од.) (а.с. 90, т.1);
- форми "ПС" №00010480705 від 06.07.2022 року, яким за порушення пункту 85.2 статті 85 Податкового кодексу України на підставі пункту 121.1 статті 121 ПК України застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 1020 грн. - за ненадання документів, що належать або пов`язані з предметом перевірки. (а.с. 94, т.1)
Не погоджуючись з цими рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.
Пунктом 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України (надалі - ПК України у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що контролюючі органи виконують такі функції: 19-1.1.4. здійснюють контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб`єктами господарювання установлених законодавством обов`язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, наявністю торгових патентів; 19-1.1.14. здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; 19-1.1.16. здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального; 19-1.1.17. проводять роботу щодо боротьби з незаконним виробництвом, переміщенням, обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.
Згідно з пунктами 61.1, 61.2 статті 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
Підпунктом 62.1.3 пункту 62.1 статті 61 ПК України передбачено, що податковий контроль здійснюється зокрема шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України встановлено, що фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Статтею 80 ПК України передбачений такий порядок проведення фактичної перевірки:
80.1. Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
80.2. Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:
80.2.5. у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального;
80.4. Перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами контролюючих органів на підставі підпункту 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 цього Кодексу може бути проведена контрольна розрахункова операція.
80.5. Допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
80.6. Під час проведення фактичної перевірки в частині дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), в тому числі тим, яким установлено випробування, перевіряється наявність належного оформлення трудових відносин, з`ясовуються питання щодо ведення обліку роботи, виконаної працівником, обліку витрат на оплату праці, відомості про оплату праці працівника. Для з`ясування факту належного оформлення трудових відносин з працівником, який здійснює трудову діяльність, можуть використовуватися документи, що посвідчують особу, або інші документи, які дають змогу її ідентифікувати (посадове посвідчення, посвідчення водія, санітарна книжка тощо).
80.7. Фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб`єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.
80.9. Строки проведення фактичної перевірки встановлені статтею 82 цього Кодексу.
80.10. Порядок оформлення результатів фактичної перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.
Статтею 81 ПК України передбачені умови та порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення документальних виїзних та фактичних перевірок:
81.1. Посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
- службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред`явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п`ятому цього пункту, не дозволяється.
При пред`явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
81.2. У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається та реєструється в контролюючому органі не пізніше наступного робочого дня у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.
Посадова (службова) особа платника податків (його представник або особа, яка фактично проводить розрахункові операції) має право надати свої письмові пояснення до складеного контролюючим органом акта.
У разі відмови платника податків та/або його посадових (службових) осіб (представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) підписати акт, що засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки, та/або у разі відмови отримати примірник цього акта чи надати письмові пояснення до нього, посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує такий факт, та реєструється в контролюючому органі не пізніше наступного робочого дня.
У разі якщо при організації документальної планової та позапланової виїзної або фактичної перевірки встановлено неможливість її проведення, посадовими (службовими) особами контролюючого органу невідкладно складається та підписується акт про неможливість проведення перевірки, який не пізніше наступного робочого дня реєструється в контролюючому органі. До такого акта додаються матеріали, що підтверджують факти, наведені в такому акті. Зазначений акт та матеріали надсилаються контролюючим органом платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
81.3. Під час проведення перевірок посадові (службові) особи органів державної служби повинні діяти у межах повноважень, визначених цим Кодексом.
Керівники і відповідні посадові особи юридичних осіб та фізичні особи - платники податків під час перевірки, що проводиться контролюючими органами, зобов`язані виконувати вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів про оподаткування і підписати акт (довідку) про проведення перевірки та мають право надати заперечення на цей акт (довідку).
Порядок оформлення результатів перевірок передбачений статтею 86 ПК України:
86.1 Результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Акт (довідка), складений за результатами перевірки та підписаний посадовими особами, які проводили перевірку, або особами, уповноваженими на це у встановленому порядку, у строки, визначені цим Кодексом, надається платнику податків або його законному представнику, який зобов`язаний його підписати.
Акт перевірки - документ, який складається у передбачених цим Кодексом випадках, підтверджує факт проведення перевірки та відображає її результати.
Строк складення акта (довідки) про результати перевірки не зараховується до строку проведення перевірки, встановленого цим Кодексом (з урахуванням його продовження).
У разі незгоди платника податків з висновками акта (довідки) такий платник зобов`язаний підписати такий акт (довідку) перевірки із запереченнями, які він має право надати разом з підписаним примірником акта (довідки) або окремо у строки, передбачені цим Кодексом.
86.5. Акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності).
Підписання акта (довідки) таких перевірок особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та/або його представниками та посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, здійснюється за місцем проведення перевірки або у приміщенні контролюючого органу.
86.6. Відмова платника податків або його законних представників чи особи, яка здійснювала розрахункові операції, від підписання акта перевірки або отримання його примірника не звільняє платника податків від обов`язку сплатити визначені контролюючим органом за результатами перевірки грошові зобов`язання.
86.7. У разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).
Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід`ємною частиною матеріалів перевірки.
86.7.1. Акт перевірки, заперечення до акта перевірки та/або додаткові документи і пояснення, у разі їх подання платником податку у визначеному цим пунктом порядку (далі - матеріали перевірки), розглядаються комісією такого контролюючого органу з питань розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок (далі - комісія з питань розгляду заперечень), яка є постійно діючим колегіальним органом контролюючого органу. Склад комісії та порядок її роботи затверджуються наказом керівника контролюючого органу.
Розгляд матеріалів перевірки здійснюється комісією з питань розгляду заперечень контролюючого органу протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів і пояснень відповідно до цього пункту (днем завершення перевірки, проведеної у зв`язку з необхідністю з`ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у запереченнях, додаткових документах та поясненнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
86.7.4. Під час розгляду матеріалів перевірки комісія з питань розгляду заперечень:
- встановлює, чи вчинив платник податку, щодо якого було складено акт перевірки, порушення податкового, валютного та/або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
- розглядає обставини вчинених правопорушень, які відображені в акті перевірки, а також встановлені при розгляді наданих платником податків відповідно до цього пункту письмових пояснень та їх документального підтвердження (зокрема щодо обставин, що стосуються події правопорушення, та вжитих платником податків заходів щодо дотримання правил та норм законодавства, з посиланням на документи та інші фактичні дані, що підтверджують зазначені обставини);
- досліджує питання наявності або відсутності обставин, що виключають вину у вчиненні правопорушення (крім правопорушень, відповідальність за які настає незалежно від наявності вини), пом`якшують або звільняють від відповідальності;
- досліджує питання щодо необхідності проведення перевірки у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу;
- визначає розмір грошових зобов`язань та/або суму зменшення бюджетного відшкодування та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, та/або суму зменшення податку на доходи фізичних осіб, задекларованого до повернення з бюджету, зокрема при використанні права на податкову знижку, та/або заниження чи завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, а також необхідність надсилання (вручення) платнику податків відповідного податкового повідомлення-рішення у випадках, передбачених цим Кодексом.
При розгляді матеріалів перевірки контролюючим органом досліджуються всі наявні фактичні дані, що стосуються предмета розгляду, у тому числі документи, надані платником податків або витребувані у нього, письмові та усні пояснення платника податку, інші фактичні дані, що наявні або доступні контролюючому органу.
За результатами розгляду матеріалів перевірки комісія з розгляду заперечень приймає висновок, що є невід`ємною частиною матеріалів перевірки.
86.7.5. Податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу на підставі висновку комісії контролюючого органу з питань розгляду заперечень протягом п`яти робочих днів, наступних за днем прийняття такого висновку комісією і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків, у порядку, визначеному підпунктом 86.7.1 цього пункту.
86.8. Податкове повідомлення-рішення приймається в порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом п`ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки, та надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
За наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та додаткових документів і пояснень, зокрема документів, що підтверджують відсутність вини, наявність пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, поданих у порядку, встановленому цією статтею, податкове повідомлення-рішення приймається в порядку та строки, визначені пунктом 86.7 цієї статті.
Статтею 20 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право:
20.1.8. під час проведення перевірок у платників податків - фізичних осіб, а також у посадових осіб платників податків - юридичних осіб та платників єдиного внеску перевіряти документи, що посвідчують особу, а також документи, що підтверджують посаду посадових осіб та/або осіб, які фактично здійснюють розрахункові операції;
20.1.11. проводити контрольні розрахункові операції до початку перевірки платника податків щодо дотримання ним порядку проведення готівкових розрахунків та застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій. Товари, отримані службовими (посадовими) особами контролюючих органів під час проведення контрольної розрахункової операції, підлягають поверненню платнику податків у непошкодженому вигляді. У разі неможливості повернення такого товару відшкодування витрат здійснюється відповідно до законодавства з питань захисту прав споживачів;
20.1.12. вимагати під час проведення перевірок від посадових або службових осіб платника податків залучення повноважних осіб для спільного з працівниками контролюючого органу зняття показань внутрішніх та зовнішніх лічильників, якими обладнані технічні пристрої, що використовуються у процесі провадження діяльності, що перевіряється;
20.1.46. під час проведення перевірки та розгляду результатів перевірки отримувати письмові пояснення від посадових (службових) осіб з питань, що стосуються предмета перевірки, та їх документальне підтвердження, у тому числі щодо здійснення особою господарської діяльності без державної реєстрації;
20.1.47. отримувати пояснення від роботодавців та/або їх працівників, та/або осіб, праця яких використовується без документального оформлення, під час проведення перевірок з питань дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), дотримання податковим агентом податкового законодавства щодо оподаткування виплаченої (нарахованої) найманим особам (у тому числі без документального оформлення) заробітної плати, у тому числі внаслідок неукладення платником податків трудових договорів з найманими особами згідно із законом;
20.1.48. відкрито застосовувати технічні прилади і технічні засоби, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засоби фото- і кінозйомки, відеозапису; відкрито здійснювати звукозапис, фото-, відеофіксацію (відеозйомку), накопичувати та використовувати таку мультимедійну інформацію (фото, відео-, звукозапис) під час проведення перевірок.
Суд зазначає, що згідно з нормами Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків. Така перевірка здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Фактична перевірка проводиться у присутності посадових осіб суб`єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції. Закон пов`язує початок фактичної перевірки саме з врученням платнику податків (або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) під розписку копії наказу про проведення перевірки. Право приступити до проведення фактичної перевірки посадові особи контролюючого органу мають за умови пред`явлення платнику податків (його уповноваженій особі) направлень на проведення такої перевірки та своїх службових посвідчень. Невиконання цих вимог не дає посадовим особам контролюючого органу права приступати до проведення фактичної перевірки та дозволяє платнику не допустити їх до проведення перевірки.
Під уповноваженим представником платника податків слід розуміти фізичну особа, якій суб`єктом господарювання (керівником юридичної особи або фізичною особою-підприємцем) у письмовій формі надається право представляти його інтереси при здійсненні контрольних заходів. Також представляти юридичну особу можуть її посадові особи - керівник або інша особа, якій таке право надано установчими документами або законом. Під час проведення фактичної перевірки від імені платника податку можуть діяти особи, які фактично проводять розрахункові операції на господарській одиниці платника. Такі особи встановлюються зокрема під час контрольної розрахункової операції, яка проводиться до початку перевірки платника податків щодо дотримання ним порядку проведення готівкових розрахунків та застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Суд наголошує, що у посадових осіб контролюючого органу виникає право на проведення фактичної перевірки за сукупності двох умов: наявності визначених законом підстав для її проведення (правова підстава) та пред`явлення або надіслання у випадках, визначених пунктом 81.1 статті 81 ПК України, документів (формальна підстава).
Суд установив, що фактична перевірка ТОВ "Петрол-К" призначена наказом №409-п від 26.05.2022 року на підставі пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України та проведена за адресою: м. Кропивницький, вул. Промислова, 1а, де здійснювало господарську діяльність ТОВ "Петрол-К".
Представник відповідача пояснив суду, що підставою для призначення фактичної перевірки ТОВ "Петрол-К" за цією адресою стала інформація УСБУ в Кіровоградській області №61/511/771 від 25.05.2022 року про порушення вимог законодавства посадовими особами ТОВ "Петрол-К" щодо торгівлі пальним на АЗС без дозвільних документів.
Належність цієї АЗС позивачу контролюючий орган встановив з огляду на те, що за цією адресою зареєстрований акцизний склад, розпорядником якого є позивач, і на це місце торгівлі позивачу видано ліцензію на право оптової торгівлі пальним.
Для проведення фактичної перевірки 26.05.2022 року на АЗС прибули інспектори ГУ ДПС у Кіровоградській області ОСОБА_5 та ОСОБА_6 . Перед початком фактичної перевірки 26.05.2022 року вони провели контрольну розрахункову операцію, у ході якої придбали та заправили з паливороздавальної колонки АЗС у бак автомобіля пальне - бензин А-95 у кількості 5 л за ціною 70 грн./л на загальну суму 350 грн. При проведенні розрахункової операції реєстратор розрахункових операцій не використовувався, розрахунковий документ не виданий, про що складено акт проведення контрольної розрахункової операції за місцем реалізації товарів (надання послуг) від 26.05.2022 року. (а.с. 124, т.1)
Інспектори ГУ ДПС у Кіровоградській області ОСОБА_5 та ОСОБА_6 пред`явили службові посвідчення та направлення на проведення перевірки №554 від 26.06.2022 року, №555 від 26.05.2022 року ОСОБА_3 , який назвався оператором АЗС ТОВ "Петрол-К", йому ж було вручено копію наказу №409-п від 26.05.2022 року. Саме він розписався у вказаних направленнях на проведення перевірки від імені ТОВ "Петрол-К", а також підписав акт проведення контрольної розрахункової операції за місцем реалізації товарів (надання послуг) від 26.05.2022 року. (а.с. 122зв, 123зв., 124, т.1)
Після цього інспектори ГУ ДПС у Кіровоградській області ОСОБА_5 та ОСОБА_6 розпочали фактичну перевірку, у ході якої установили, що на АЗС використовується обладнання, яке не зареєстроване у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, а саме:
- 2 подвійні паливороздавальні колонки (інв. №841311000/1, №841311000/2),
- 2 підземні металеві резервуари РГС-25 місткістю 25 куб.м. (інв. №1, №2),
- 2 підземні металеві резервуари РГС-10 місткістю 10 куб.м. (інв. №3, №4).
Ці паливороздавальні колонки підключені до вказаних резервуарів мережею трубопроводів, використовуються для відпуску пального. Вказані резервуари (4 од.) та паливороздавальні колонки (4 од.) не обладнані рівнемірами-лічильниками рівня пального в резервуарі та витратомірамилічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу.
У ході фактичної перевірки ОСОБА_3 надав письмові пояснення про кількість резервуарів та колонок на АЗС та про те, що реалізація пального здійснюється у роздріб за готівку через колонки. (а.с. 125, т.1) Також ОСОБА_3 у присутності інспекторів ГУ ДПС у Кіровоградській області здійснив зняття залишків пального у цих чотирьох резервуарах, про що складено акт зняття залишків пального на АЗС ТОВ "Петрол-К" від 26.05.2022 року. (а.с. 124 зв., т.1)
Згідно з цим актом шляхом замірів встановлено наявність у цих резервуарах пального, а саме:
- у резервуарі інв. №1 місткістю 25 куб.м. - 797 л дизельного палива,
- у резервуарі інв. №2 місткістю 25 куб.м. - 5099 л дизельного палива,
- у резервуарі інв. №3 місткістю 10 куб.м. - 1195 л бензину А-92,
- у резервуарі інв. №4 місткістю 10 куб.м. - 1077 л бензину А-95.
Вже після цього 26.05.2022 року на АЗС прибув директор ТОВ "Петрол-К" Бойко Максим Олегович, якому тоді ж інспектори ГУ ДПС у Кіровоградській області вручили запит від 26.05.2022 року про надання документів щодо АЗС (роздрібна торгівля пальним) за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с. 125зв., т.1)
Як свідчить наданий відповідачем відеозапис перевірки, ОСОБА_7 повідомляв посадовим особам ГУ ДПС у Кіровоградській області про те, що ТОВ "Петрол-К" не здійснює роздрібну торгівлю пальним на АЗС і не має відношення до резервуарів та роздрібної торгівлі пальним з них через паливороздавальні колонки. ОСОБА_7 вказував, що ТОВ "Петрол-К" здійснює виключно оптову торгівлі пальним, а господарською діяльністю на АЗС займаються інші особи.
Наступний виїзд посадової особи ГУ ДПС у Кіровоградській області на АЗС відбувся 01.06.2022 року. Тоді туди прибув інспектор ГУ ДПС у Кіровоградській області ОСОБА_8 , який зустрівся з директором ТОВ "Петрол-К" ОСОБА_7 та пред`явив йому направлення №595 від 31.05.2022 року та вручив копію наказу №409-п від 26.05.2022 року (а.с. 123, т.1)
Тоді ж ОСОБА_7 як директор ТОВ "Петрол-К" на запит контролюючого органу від 26.05.2022 року надав письмові пояснення від 01.06.2022 року, у яких вказав, що ТОВ "Петрол-К" здійснює оптову торгівлю ПММ за адресою: АДРЕСА_1 з використанням безготівкових розрахунків. Також за цією адресою здійснює господарську діяльність ТОВ "Талікада", яке орендує ємності для ПММ та паливороздавальні колонки у ТОВ "Петрол-ЕКО". Саме ТОВ "Талікада" здійснювало деякий час реалізацію пального в роздріб. До пояснення позивач додав копію договору оренди від 01.04.2022 року, укладеного між ТОВ "Петрол-ЕКО" та ТОВ "Талікада". (а.с. 19, т.1)
За наслідками фактичної перевірки складено акт, який зареєстрований в ГУ ДПС у Кіровоградській області за №880/11-28-09-01/41476623 від 06.06.2022 року. Зі змісту акту вбачається, що фактична перевірка проведена у присутності ОСОБА_3 (26.05.2022 року знаходився у будівлі операторської на АЗС, назвався оператором АЗС ТОВ "Петрол", надав пояснення, проводив зняття залишків пального на АЗС), ОСОБА_2 (26.05.2022 року знаходився на робочому місці на паливороздавальній колонці, заправив автомобіль, назвався заправником АЗС ТОВ "Петрол-К"), ОСОБА_4 (26.05.2022 року знаходилася у будівлі операторської на АЗС, отримала кошти у касі за бензин, назвалася працівником АЗС ТОВ "Петрол-К"), ОСОБА_7 (директор ТОВ "Петрол-К", отримав 26.05.2022 року запит про надання документів, отримав 06.06.2022 року акт перевірки).
В акті описані порушення, які вчиненні суб`єктом господарювання ТОВ "Петрол-К": роздрібна торгівля пальним без наявності ліцензії; непроведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій; реалізація пального, яке не обліковане у встановленому порядку; необладнання та нереєстрація витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі; ненадання документів, що належать або пов`язані з предметом перевірки; допуск до роботи працівників без оформлення трудових відносин.
Ці порушення стали підставою для прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень про нарахування позивачу штрафних (фінансових) санкції, передбачених Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального", Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а також Податковим кодексом України.
Згідно з підпунктом 14.1.265 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
Пунктами 111.1, 111.2, 111.3 статті 111 ПК України передбачено, що за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються такі види юридичної відповідальності: 111.1.1. фінансова; 111.1.2. адміністративна; 111.1.3. кримінальна.
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з цим Кодексом, застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів). Фінансова відповідальність, що встановлюється згідно з іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, може застосовуватися у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.
Притягнення фізичної або юридичної особи до фінансової відповідальності за податкове правопорушення не звільняє фізичну особу чи посадових (службових) осіб юридичної особи у передбачених законом випадках від юридичної відповідальності інших видів.
Відповідно до пункту 112.2 статті 112 ПК України особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання. Вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що, вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі пальним, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом пального на території України визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" №481/95 від 18.12.1995 року (надалі - Закон №481/95, у редакції, чинній нам момент виникнення спірних правовідносин).
За визначеннями, наведеними у статті 1 цього Закону:
- місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування;
- місце оптової торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування;
- місце роздрібної торгівлі пальним - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для роздрібної торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування;
- зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик;
- оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб`єктам господарювання (у тому числі іноземним суб`єктам господарювання, які діють через своє зареєстроване постійне представництво) роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам;
- роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки та/або реалізація скрапленого вуглеводневого газу в балонах для побутових потреб населення та інших споживачів;
- ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ, що засвідчує право суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Відповідно до статті 15 Закону №481/95 оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.
Ліцензії на всі види діяльності, передбачені цією статтею, видаються за умови обов`язкової реєстрації об`єкта оподаткування відповідно до вимог пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України.
Суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.
Ліцензії на право оптової торгівлі пальним видаються терміном на п`ять років органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України.
Ліцензії на право зберігання пального видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем розташування місць зберігання пального терміном на п`ять років.
Ліцензії на право оптової торгівлі видаються терміном на п`ять років уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади оптової торгівлі, а за відсутності місць оптової торгівлі - за місцезнаходженням суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.
Суб`єкт господарювання (у тому числі іноземний суб`єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.
Роздрібна торгівля пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Суб`єкти господарювання, які здійснюють роздрібну, оптову торгівлю пальним або зберігання пального виключно у споживчій тарі до 5 літрів, ліцензію на роздрібну або оптову торгівлю пальним або ліцензію на зберігання пального не отримують.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб`єкта господарювання (у тому числі іноземного суб`єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п`ять років.
Суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
- документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
- акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
- дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
У разі якщо зазначені документи видані (оформлені) іншій особі, ніж заявник, такий заявник додатково подає документи, що підтверджують його право на використання відповідного об`єкта.
Після видачі/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального податковий орган вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/анулювання відповідної ліцензії.
Частиною 1 статті 17 Закону №481/95 передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Згідно з частиною 2 статті 17 Закону №481/95 до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії - 250000 гривень.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 року (надалі - Закон №265/95-ВР). Його дія поширюється на усіх суб`єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі,
Відповідно до статті 3 Закону №265/95-ВР суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється.
12) вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб`єкт господарювання зобов`язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб`єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об`єкті).
Як передбачено статтею 15 Закону №265/95-ВР, контроль за додержанням суб`єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів, інших емітованих платіжних інструментів та інших вимог цього Закону здійснюють контролюючі органи шляхом проведення фактичних та документальних перевірок відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 1 статті 17 Закону №265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб`єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
1) у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об`єкті такого суб`єкта господарювання:
- 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше;
- 150 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.
Відповідно до статті 20 Закону №265/95-ВР до суб`єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об`єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які здійснюють діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).
Пунктом 12 розділу II Закону №265/95-ВР було передбачено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, санкції за порушення вимог цього Закону не застосовуються, крім санкцій за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів.
За визначеннями, наведеними у пункті 14.1 статті 14 Податкового кодексу України:
14.1.145. підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які цим Кодексом встановлено ставки акцизного податку;
14.1.212. реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам.
14.1.6. акцизний склад - це:
а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів;
б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
Не є акцизним складом:
а) приміщення відокремлених підрозділів розпорядника акцизного складу, які використовуються ним виключно для пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі маркованих марками акцизного податку горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу, а також для здійснення оптової та/або роздрібної торгівлі відповідно до отриманої розпорядником акцизного складу ліцензії;
б) приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб`єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.
Критерій, визначений цим підпунктом, щодо загальної місткості ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не застосовується до ємностей суб`єктів господарювання, які є розпорядниками хоча б одного акцизного складу;
в) приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб`єкт господарювання - платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам;
г) паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої;
ґ) приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару.
14.1.224. розпорядник акцизного складу - суб`єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб`єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.
Відповідно до пп.212.3.4 п.212.3 ст.212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов`язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.
У статті 230 ПК України наведені такі вимоги до акцизних складів:
230.1. Акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.
230.1.2. Акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Акцизні склади, на яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), повинні бути обладнані лише витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску готової підакцизної продукції (пального) наливом з такого акцизного складу.
Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки, встановлені на акцизних складах, на які є позитивні результати повірки або оцінка відповідності, проведені відповідно до законодавства, виконують функції витратомірів-лічильників.
Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати:
а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;
б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
230.1.4. Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв`язку до контролюючих органів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У такому реєстрі міститься податкова інформація про розпорядників акцизних складів, наявні у них акцизні склади, розташовані на акцизних складах резервуари, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники, їх серійні (ідентифікаційні) номери, а також дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про фактичний обсяг обігу пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД, акцизних складів та розпорядників акцизних складів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 року №408 затверджено Порядок електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, який містить такі норми:
1. Платники акцизного податку зобов`язані з 1 травня 2019 р. до 1 червня 2019 р. зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового всі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники будуть станом на 1 липня 2019 року.
Суб`єкти господарювання, які відповідатимуть визначенню платників акцизного податку з 1 липня 2019 р., зобов`язані до 1 липня 2019 р. зареєструватися як платники акцизного податку та зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники акцизного податку будуть станом на 1 липня 2019 року.
4. Юридичні особи (зокрема юридичні особи, що ведуть облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи), постійні представництва та фізичні особи - підприємці, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов`язковій реєстрації як платники акцизного податку до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.
5. Реєстр платників веде ДПС. Включення осіб до реєстру платників, внесення змін до нього, виключення з реєстру платників здійснюється контролюючими органами з використанням засобів системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Платники акцизного податку - розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати усі акцизні склади в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Один акцизний склад реєструється виключно одним розпорядником акцизного складу.
Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.
Без реєстрації акцизного складу забороняється здійснення реалізації пального або отримання і реалізація спирту етилового на такому складі.
Кожен акцизний склад має власний уніфікований номер у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, який автоматично присвоюється системою електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Згідно з пунктом 12 підрозділу 5 Розділу XX "Перехідні положення" ПК України розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов`язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки:
- акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 липня 2019 року;
- акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 жовтня 2019 року;
- акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.
Статтею 128-1 ПК України передбачена така відповідальність за порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах:
128-1.1. Необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, -
- тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 року №1442 затверджено Правила роздрібної торгівлі нафтопродуктами, які визначають порядок роздрібної торгівлі пальним, оливами, мастилами (далі - нафтопродукти), розфасованими нафтопродуктами, а також регламентують вимоги стосовно дотримання прав споживачів щодо належної якості нафтопродуктів, безпеки для життя та здоров`я споживачів і рівня торговельного обслуговування та містять такі норми:
1. Ці Правила поширюються на суб`єктів господарювання незалежно від форм власності, які зареєстровані в установленому порядку.
2. У цих Правилах:
- термін "пальне" вживається у значенні, наведеному в Податковому кодексі України;
- термін "роздрібна торгівля пальним" вживається у значенні, наведеному в Законі України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального";
- термін "автозаправна станція" вживається у значенні, наведеному в ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування і забудова територій".
3. Роздрібна торгівля нафтопродуктами здійснюється за наявності у суб`єкта господарювання відповідних документів дозвільного характеру та ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним.
Торгівля нафтопродуктами, призначеними для відпуску споживачам, здійснюється через мережу автозаправних станцій, автогазозаправних станцій та автогазозаправних пунктів.
9. Розрахунки за реалізовані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із використанням електронних платіжних засобів, паливних карток, талонів, відомостей на відпуск пального тощо) в установленому законодавством порядку. Разом з продукцією споживачеві в обов`язковому порядку видається розрахунковий документ установленої форми на повну суму проведеної операції, який підтверджує факт купівлі товару.
11. До роботи оператором автозаправної станції, автогазозаправної станції, автогазозаправного пункту, який виконує роботи підвищеної небезпеки, допускаються особи, яким виповнилося 18 років і які пройшли спеціальне навчання з питань охорони праці та одержали посвідчення про перевірку знань з питань охорони праці.
12. Забороняється допускати в службові приміщення автозаправних станцій, автогазозаправних станцій, автогазозаправних пунктів і пунктів продажу нафтопродуктів сторонніх осіб, за винятком посадових осіб органів державного нагляду (контролю) за наявності у них посвідчень (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю) у межах їх компетенції та службового посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю).
14. Заправка автотранспортних засобів проводиться через паливо-, оливо- та газороздавальні колонки оператором автозаправних станцій, автогазозаправних станцій, автогазозаправних пунктів або водієм самостійно.
17. Всі резервуари для нафтопродуктів на автозаправних станціях, автогазозаправних станціях, в автогазозаправних пунктах повинні бути обладнані стаціонарними рівнемірами (рівнемірами-лічильниками). У разі виходу з ладу цього обладнання для обліку нафтопродуктів повинні використовуватися метроштоки та градуювальні таблиці резервуарів.
18. Посадові особи суб`єкта господарювання зобов`язані здійснювати контроль за виконанням підлеглими вимог цих Правил. У разі порушення вимог, передбачених цими Правилами, винні особи несуть відповідальність згідно із законодавством.
У ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування і забудова територій" наведені такі визначення:
- автозаправна станція - комплекс будинків, споруд, технологічного обладнання, призначений для приймання, зберігання моторного палива та заправлення ним автотранспорту (мототранспорту);
- автозаправний комплекс - автозаправна станція з об`єктами (будинками, спорудами, приміщеннями) обслуговування водіїв, пасажирів (роздрібна торгівля продуктами харчування), автотранспорту (технічного обслуговування, миття автомобілів, роздрібна торгівля запасними частинами, мастильними речовинами).
Позивач у позові та у ході судового розгляду справи наполягав, що на момент фактичної перевірки ТОВ "Петрол-К" орендувало окремі резервуари, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , та використовувало їх виключно для оптової торгівлі пальним. ТОВ "Петрол-К" не здійснювало господарську діяльність на АЗС щодо роздрібної торгівлі пальним та не має ніякого відношення до осіб, які зазначені в акті фактичної перевірки як його працівники - ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 - та не може нести відповідальність за їхні дії. Стверджує, що суб`єктом підприємницької діяльності, який здійснював господарську діяльність на цій АЗС, є інша особа, а саме ТОВ "Талікада".
Суд за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно установив, що за адресою: АДРЕСА_1 знаходиться об`єкт нерухомого майна - комплекс будівель (РНОНМ 1564688135101). (а.с. 217 - 225, 254 - 255, т.1)
З 29.05.2018 року цей об`єкт нерухомого майна належить на праві приватної власності ТОВ "Петрол-ЕКО" (а.с. 226 - 229, т.1), а з 10.07.2018 року переданий ним в іпотеку іпотекодержателю ПАТ АБ "Південний" в якості забезпечення виконання зобов`язань позичальника (боржника) ТОВ "Петрол-К". (а.с. 230 - 242, т.1)
Цей комплекс будівель розташований на території земельних ділянок на кадастровими номерами 3510100000:22:140:0019, 3510166000:22:140:0017, 3510166900:22:140:0042 загальною площею 1,0388 га, які з травня 2019 року перебувають в оренді у ТОВ "Петрол-ЕКО".
Відповідно до опису об`єкта нерухомого майна станом на 2018 рік комплекс складався з АЗС, ТО, убиральні, резервуарів 13-16, майданчиків під заправки ІІ-ІІІ, вимощення, навісу.
У серпні 2018 року між ТОВ "Петрол-ЕКО" та ТОВ "Петрол-К" укладено договір оренди комплексу з АЗС від 01.08.2018 року, за умовами якого ТОВ "Петрол-ЕКО" передало ТОВ "Петрол-К" у строкове платне користування комплекс з АЗС за адресою: м. Кропивницький, вул. Промислова, 1а (який складається з АЗС, ТО, убиральні, резервуарів 13-16, майданчиків під заправки ІІ-ІІІ, вимощення, навісу) для використання за призначенням, строком на 2 роки 11 місяців (до 01.07.2021 року). Також за актом приймання-передачі передане інше майно, зокрема 2 паливороздавальні колонки. (а.с. 129 - 132, т.2)
У вересні 2018 року ТОВ "Петрол-К" склало акт №1 від 01.09.2018 року щодо тимчасового виведення основних засобів з виробничого процесу та їх консервацію, згідно з яким через незадовільний технічний стан та економічну недоцільність виведено з експлуатації таке обладнання: паливороздавальні колонки (інв. №841311000/1, №841311000/2) 2 шт., підземні металеві резервуари РГС-25 місткістю 25 куб.м. (інв. №1, №2) 2 шт., підземні металеві резервуари РГС-10 місткістю 10 куб.м. (інв. №3, №4) 2 шт., надземні металеві резервуари РГС-10 місткістю 10 куб.м. (інв. №5, №6) 2 шт., що розташовані за адресою: м. Кропивницький, вул. Промислова, 1а. (а.с. 29, т.1)
У липні 2019 року ТОВ "Петрол-К" подало до ГУ ДФС у Кіровоградській області повідомлення за формою №20-ОПП про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані із оподаткуванням або через які провадиться діяльність, від 18.07.2019 року, у якому повідомило про комплекс, розташований за адресою: м. Кропивницький, вул. Промислова, 1а, та вид права на об`єкт оподаткування: право довгострокового користування або оренди. (а.с. 195, т.2)
За заявою ТОВ "Петрол-К" з 24.06.2019 року зареєстрований акцизний склад з реалізації пального (уніфікований номер 1003828), а з 18.07.2019 року за заявою позивача змінено відомості про цей акцизний склад та його місцезнаходженням зазначено комплекс за адресою: м. Кропивницький, вул. Промислова, 1а, яким розпорядник користується на підставі договору оренди комплексу з АЗС від 01.08.2018 року. (а.с. 93, 199, 208, т.2)
У вересні 2019 року між ТОВ "Петрол-ЕКО" та ТОВ "Петрол-К" знову укладено договір оренди комплексу з АЗС від 01.09.2019 року, за умовами якого ТОВ "Петрол-ЕКО" передало ТОВ "Петрол-К" у строкове платне користування комплекс з АЗС за адресою: м. Кропивницький, вул. Промислова, 1а (який складається з АЗС, ТО, убиральні, резервуарів 13-16, майданчиків під заправки ІІ-ІІІ, вимощення, навісу) для використання за призначенням, строком на 2 роки 11 місяців (до 01.08.2022 року). Також за актом приймання-передачі передане інше майно, зокрема 2 паливороздавальні колонки. (а.с. 56 - 57, т.2)
У вересні 2019 року Управління Держпраці у Кіровоградській області видало ТОВ "Петрол-К" дозволи №424.19.35, №425.19.35 від 16.09.2019 року на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію устатковання підвищеної небезпеки - склад ПММ, розташований за адресою: м. Кропивницький, вул. Промислова, 1а, у якому зазначені 11 ємностей (резервуарів) для зберігання пального (дизпалива та бензинів) (а.с. 44, 45, т.1, а.с. 101 - 108, 109 - 114, т.2)
У грудні 2019 року ТОВ "Петрол-К" отримало ліценцію на право оптової торгівлі пальним №90514201900490 від 27.12.2019 року за наявності місць оптової торгівлі на адресу: м. Кропивницький, вул. Промислова, 1а. Для отримання ліцензії позивач надав договір оренди комплексу з АЗС від 01.09.2019 року, укладений з ТОВ "Петрол-ЕКО". (а.с. 42 - 70, т.2)
У березні - травні 2020 року позивач встановив рівнеміри-лічильники рівня пального та витратоміри-лічильники на 5 наземних резервуарів (4 ємності для зберігання дизельного палива місткістю по 75 куб.м. кожна та 1 ємність для зберігання бензину місткістю 50 куб.м.), які були розташовані на його акцизному складі (уніфікований номер 1003828), та які він використовував для навантаження-розвантаження, зберігання, оптової реалізації пального. Відповідна інформація внесена до Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі. (а.с. 98 - 99, 206, т.2)
У березні 2021 року за замовленням ТОВ "Петрол-ЕКО" виготовлено технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна за адресою: м. Кропивницький, вул. Промислова, 1а. До його складу входять: АЗС, ґанки з козирком, ТО, яма оглядова, убиральня, навіси, пожежна водойма, ями вигрібні, скважина, вимощення, майданчики під заправки з колонками, резервуари, огорожа, ворота. (а.с. 243 - 251, т.1)
У травні 2021 року між ТОВ "Петрол-ЕКО" та ТОВ "Петрол-К" укладено додаткову угоду від 26.05.2021 року до договору оренди комплексу з АЗС від 01.08.2018 року, якою змінено предмет оренди, виключивши майно, яке виведено з експлуатації відповідно до акту №1 від 01.09.2018 року. Предметом оренди визначено об`єкти із комплексу з АЗС, що складаються з наземних резервуарів (1-7) та пожежної водойми. (а.с. 134, т.2)
У квітні 2022 року між ТОВ "Петрол-ЕКО" та ТОВ "Талікада" укладено договір оренди ємностей для паливно-мастильних матеріалів та паливороздавальних колонок від 01.04.2022 року, за умовами якого ТОВ "Петрол-ЕКО" передало ТОВ "Талікада" у строкове безоплатне користування ємності для паливно-мастильних матеріалів та паливороздавальні колонки, розташовані за адресою АДРЕСА_1 , а саме: паливороздавальні колонки (інв. №841311000/1, №841311000/2) 2 шт., підземні металеві резервуари РГС-25 місткістю 25 куб.м. для дизельного палива (інв. №1, №2) 2 шт., підземні металеві резервуари РГС-10 місткістю 10 куб.м. для бензинів (інв. №3, №4) 2 шт., для використання за призначенням, зі строком дії до 31.03.2023 року. (а.с. 27 - 28, т.1)
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань ТОВ "Талікада" з 17.03.2016 року зареєстроване як юридична особа, основним видом його діяльності є роздрібна торгівля пальним. Засновником та директором ТОВ "Талікада" також є ОСОБА_7 .
У ході судового розгляду справи суд допитав як свідка ОСОБА_7 , який пояснив, що він є одночасно засновником і директором ТОВ "Петрол-К" та ТОВ "Талікада". ТОВ "Петрол-К" займається оптовою торгівлею пальним та з цією метою використовує наземні резервуари за адресою: АДРЕСА_1 , які орендує у ТОВ "Петрол-ЕКО". Навесні 2022 року очолюване ним ТОВ "Талікада" мало намір розпочати роздрібну торгівлю пальним та з цією метою орендувало у ТОВ "Петрол-ЕКО" дві паливороздавальні колонки та чотири підземні резервуари для зберігання пального, які розташовані на АЗС за тією ж адресою, а також мало намір отримати відповідну ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним та зареєструвати акцизний склад. Проте у зв`язку з воєнним станом ТОВ "Талікада" свої наміри не реалізувало і відповідні дозвільні документи для провадження господарської діяльності на цій АЗС не отримало. Щодо подій 26.05.2022 року, коли проводилася перевірка ТОВ "Петрол-К" та були встановлені порушення при експлуатації цих двох паливороздавальних колонок та чотирьох підземних резервуарів для зберігання пального, то його як директора ТОВ "Петрол-К" не було повідомлено про початок такої перевірки та її мету, вид, підстави. Також він не був присутнім при продажу пального в роздріб, який зафіксований а акті контрольної розрахункової операції, та знятті залишків пального на АЗС, оформленому актом від 26.05.2022 року. Він прибув пізніше 26.05.2022 року, коли йому зателефонував ОСОБА_3 і повідомив про перевірку на АЗС. Свідок стверджує, що посадові особи ДПС цікавилися лише паливороздавальними колонками та підземними резервуарами для зберігання пального. Він їм пояснював, що ТОВ "Петрол-К" не має відношення до цього обладнання, і вказував, що його використовує ТОВ "Талікада", а не ТОВ "Петрол-К". Але такі пояснення посадові особи ДПС не взяли до уваги, вони не перевіряли наземні резервуари, які використовувало ТОВ "Петрол-К", не запитували документи, які стосуються оптової торгівлі пальним. Щодо ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , то свідок ОСОБА_7 пояснив, що вони не є і не були працівниками ТОВ "Петрол-К" і ніколи не працювали операторами АЗС у ТОВ "Петрол-К", як помилково вказано в акті фактичної перевірки ТОВ "Петрол-К". ОСОБА_2 є засновником ТОВ "Петрол-ЕКО", його батько ОСОБА_3 є підписантом ТОВ "Петрол-ЕКО", а у травні 2022 року вони були прийняті на роботу за сумісництвом у ТОВ "Талікада". Хто така ОСОБА_4 - він не знає.
Як свідчать податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, подані ТОВ "Петрол-К", у травні 2022 року у нього за трудовими угодами працювали такі працівники: ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 (а.с. 29, т.2) Упродовж 2022 року у ТОВ "Петрол-К" ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 не працювали.
Між тим, у ході фактичної перевірки відповідач встановив порушення ТОВ "Петрол-К" вимог статті 24 КЗпП України та постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту" №413 від 17.06.2015 року щодо допущення працівників ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 до роботи без укладення трудового договору та без відповідного повідомлення органу ДПС про прийняття працівників на роботу.
Такі висновки акту фактичної перевірки №880/11-28-09-01/ НОМЕР_1 від 06.06.2022 року стали підставою для прийняття Управлінням Держпраці у Кіровоградській області щодо ТОВ "Петрол-К" постанови №880/11-28-09-01/41476623/ТД-ФС від 21.06.2022 року про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення. (а.с. 195 - 196, т.1)
Позивач не погодився з цією постановою та оскаржив її до суду.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07.11.2022 року у справі №340/3390/22, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 02.02.2023 року, позов ТОВ "Петрол-К" задоволено, постанову Управління Держпраці у Кіровоградській області №880/11-28-09-01/41476623/ТД-ФС від 21.06.2022 року визнано протиправною та скасовано. (а.с. 256 - 258, т.1, а.с. 157 - 159, т.2) У цих судових рішеннях суди установили, що ТОВ "Петрол-К" не використовувало найману працю громадян ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , а штраф за порушення законодавства про працю на ТОВ "Петрол-К" накладений незаконно.
Крім того, за фактом продажу пального в роздріб на АЗС, який мав місце 26.05.2022 року під час контрольної розрахункової операції контролюючого органу, співробітник Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області склав протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 за ч.1 ст.164 КУпАП ("Порушення порядку провадження господарської діяльності") та направив його до суду. Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 14.07.2022 року у справі №404/2784/22 ОСОБА_2 визнано винним за ч.1 ст.164 КУпАП. Цією постановою суду установлено, що ОСОБА_2 , який працює комерційним директором ТОВ "Марсель", 26.05.2022 року займався реалізацією паливно-мастильних матеріалів без відповідних дозвільних документів за адресою: АДРЕСА_1 на підприємстві "Талікадо". (а.с. 73 - 76, 87, т.1)
У ході судового розгляду справи суд установив, що комплекс з АЗС, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , представляє собою комплекс споруд та технологічного обладнання, які призначені для приймання, зберігання палива та заправлення ним автотранспорту (автозаправна станція), а також для технічного обслуговування автомобілів. Згідно з технічним паспортом власне автозаправна станція складається з будівлі операторської (у технічному паспорті - літ. А"), майданчика, на якому встановлені 2 подвійні паливороздавальні колонки (у технічному паспорті - ІІ, ІІІ), а також 11 резервуарів для зберігання пального (у технічному паспорті - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 13, 14, 15, 16). Резервуари 1-7 є наземними, резервуари 13-16 є підземними. Ці чотири підземні резервуари (2 ємності для зберігання дизельного палива місткістю по 25 куб.м. кожна та 2 ємності для зберігання бензинів місткістю по 10 куб.м. кожна) з`єднані мережею трубопроводів з двома паливороздавальними колонками, і саме це обладнання, за висновками фактичної перевірки, використовувалося позивачем для незаконного відпуску пального. В акті фактичної перевірки підземні резервуари описані під інвентарними номерами №1, АДРЕСА_2 , №3, №4, а паливороздавальні колонки - під інвентарними номерами №841311000/1, №841311000/2.
Зауважень щодо використання розташованих на АЗС решти 7 наземних резервуарів для зберігання пального, 5 з яких зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (4 ємності для зберігання дизельного палива місткістю по 75 куб.м. кожна та 1 ємність для зберігання бензину місткістю 50 куб.м.) відповідач у ході фактичної перевірки ТОВ "Петрол-К" не висував.
Суд за зібраними у ході судового розгляду справи доказами установив, що станом на травень 2022 року речові (майнові) права на господарський об`єкт (комплекс будівель з АЗС) за адресою: АДРЕСА_1 належали декільком суб`єктам господарювання, діяльність яких була пов`язана зі спеціалізованою торгівлею паливно-мастильними матеріалами, зокрема:
- ТОВ "Петрол-ЕКО (засновники - ОСОБА_2 , ОСОБА_13 , керівник - ОСОБА_13 , підписант - ОСОБА_3 ), основний вид діяльності - роздрібна торгівля пальним;
- ТОВ "Петрол-К" (засновник та керівник - ОСОБА_7 ), основний вид діяльності - оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами;
- ТОВ "Талікада" (засновник та керівник - ОСОБА_7 ), основний вид діяльності - роздрібна торгівля пальним.
Право оренди ТОВ "Петрол-К" та ТОВ "Талікадо" не було зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, оскільки договори оренди укладалися на строк менший ніж 3 роки. Попри обтяження нерухомого майна іпотекою, ТОВ "Петрол-ЕКО" (іпотекодавець) не запитував у ПАТ АБ "Південний" (іпотекодаржателя) погодження на передачу майна в оренду третім особам.
Крім того, у ході судового розгляду справи представник позивача надав суду копію договору безоплатного користування майном (позички) від 01.06.2020 року, укладеного між ТОВ "Петрол-ЕКО" та ТОВ "Марсель", за умовами якого ТОВ "Петрол-ЕКО" передало у строкове платне користування ТОВ "Марсель" металеву підземну ємність для дизельного палива (резервуар РГС-25) місткістю 25 куб.м. за адресою: м. Кропивницький, вул. Промислова, 1а, строком на 35 місяців. Представник позивача пояснив, що цей договір ТОВ "Марсель" у червні 2020 році подало для отримання ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) на місце зберігання - АДРЕСА_1 . На момент перевірки ТОВ "Марсель" на підставі цієї ліцензії зберігало призначене для заправки власних автомобілів дизельне паливо у підземному резервуарі РГС-25 місткістю 25 куб.м. (інв. №2) і було власником дизельного палива у кількості 5099 л, виявленого 26.05.2022 року у цьому резервуарі у ході фактичної перевірки ТОВ "Петрол-К". (а.с. 238зв. - 240зв.)
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань засновником та керівником ТОВ "Марсель" є ОСОБА_3 , одним із видів його діяльності є вантажний автомобільний транспорт. Це підприємство у травні 2022 року залучалося позивачем до перевезення пального як автоперевізник, про що свідчать відповідні товарно-транспортні накладні на відпуск нафтопродуктів, надані позивачем. (а.с. 63, 67, 70, т.1)
Тож станом на травень 2022 року правовстановлюючі документи та документи, що засвідчують правові підстави експлуатації, щодо підземних резервуарів, розташованих на АЗС за адресою м. Кропивницький, вул. Промислова, 1а, мали одночасно:
- ТОВ "Петрол-ЕКО" - власник комплексу за договором купівлі-продажу від 29.05.2018 року,
- ТОВ "Петрол-К" - користувач резервуарів за договором оренди комплексу з АЗС від 01.09.2019 року,
- ТОВ "Талікада" - користувач резервуарів за договором оренди ємностей для паливно-мастильних матеріалів та паливороздавальних колонок від 01.04.2022 року,
- ТОВ "Марсель" - користувач резервуару за договором безоплатного користування майном (позички) від 01.06.2020 року.
Наявність чинного станом на травень 2022 року договору оренди комплексу з АЗС від 01.09.2019 року, укладеного ТОВ "Петрол-К" з ТОВ "Петрол-ЕКО", спростовує доводи позивача про відсутність у нього будь-яких прав на підземні резервуари, які перевірялися у ході фактичної перевірки, та про його непричетність до цього обладнання.
Суд установив, що власник майна - ТОВ "Петрол-ЕКО" - не був достатньо скрупульозним при оформленні договорів про передачу в оренду (позичку) майна третім особам, внаслідок чого право користування підземними резервуарами одночасно мали різні юридичні особи, які є пов`язаними між собою. Ці юридичні особи зареєстровані за однією юридичною адресою, мають вплив на господарську діяльність один одного, а місцем фактичного провадження їхньої господарської діяльності є комплекс з АЗС, розташований у м. Кропивницькому по вул. Промислова, 1а. Воднораз, кожен з них є самостійним суб`єктом господарювання та платником податків і самостійно несе відповідальність за наслідки своєї господарської діяльності на цьому об`єкті.
Суд вважає, що посадові особи ГУ ДПС у Кіровоградській області на стадії призначення фактичної перевірки ТОВ "Петрол-К" та під час проведення перевірки за місцем розташування комплексу за адресою: м. Кропивницький, вул. Промислова, 1а неповно з`ясували обставини щодо фактичної належності комплексу з АЗС та розташованого на його території обладнання позивачу, не перевірили, які саме суб`єкти господарювання провадять там господарську діяльність і яке обладнання ними фактично використовується, не врахували пов`язаність між собою цих суб`єктів господарювання та не встановили дійсний правовий зв`язок між ними та їхніми посадовими (службовими) особами.
Внаслідок цього, направлення на проведення фактичної перевірки ТОВ "Петрол-К" та копію наказу про проведення перевірки посадові особи ГУ ДПС у Кіровоградській області 26.05.2022 року вручили сторонній особі ОСОБА_3 та розпочали фактичну перевірку ТОВ "Петрол-К" незаконно. Директору ТОВ "Петрол-К" ОСОБА_7 такі документи вручені лише 01.06.2022 року, що суперечить вимогам пунктів 80.2, 80.7 статті 80, пункту 81.1 статті 81 ПК України.
Доказів того, що станом на 26.05.2022 року ОСОБА_3 , у присутності якого проводилася фактична перевірка ТОВ "Петрол-К", був уповноважений цим товариством на представництво його інтересів та мав відповідні повноваження, передбачені установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, відповідач суду не надав.
У ході судового розгляду справи відповідач не довів зв`язок позивача з особами, які описані в акті фактичної перевірки як його працівники ( ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_4 ), та причетність ТОВ "Петрол-К" до дій цих осіб на АЗС, які мали місце 26.05.2022 року, або відповідальність позивача за дії цих громадян. Суд установив, що ці громадяни не були посадовими (службовими) особами ТОВ "Петрол-К", не були його найманими працівниками. Доказів того, що ТОВ "Петрол-К" станом на 26.05.2022 року допустило їх до здійснення розрахункових операцій на своїй господарській одиниці, або те, що каса, де здійснювалися такі розрахункові операції, належала саме ТОВ "Петрол-К", відповідач суду не надав.
Суд установив, що ОСОБА_3 є представником ТОВ "Петрол-ЕКО", директором ТОВ "Марсель", найманим працівником ТОВ "Талікада", які також мають речові права на підземні резервуари, розташовані на території АЗС, тож він мав безперешкодний доступ до цих резервуарів. У ході фактичної перевірки ОСОБА_3 безпідставно від імені ТОВ "Петрол-К" склав акт від 26.05.2022 року про зняття залишків пального у цих чотирьох підземних резервуарах та надав його посадовим особам ГУ ДПС у Кіровоградській області як документ, що підтверджує фактичну наявність пального у ТОВ "Петрол-К". На підставі цього акту та пояснень ОСОБА_3 від 26.05.2022 року посадові особи відповідача дійшли до висновку про належність цього пального позивачу, про відповідальність позивача за діяльність АЗС та про порушення ним правил обігу та обліку пального на АЗС.
Ці обставини вказують на недотримання встановленого законом порядку проведення фактичної перевірки, що призвело до складення акту фактичної перевірки на підставі документів, отриманих від неуповноваженої особи, та з висновками перевірки, які не відповідають дійсним обставинам.
Доводи відповідача про те, що на АЗС здійснювалася реалізація в роздріб саме того пального, яке придбало ТОВ "Петрол-К" за акцизними накладними, зареєстрованими в ЄРАН, ґрунтуються на припущеннях і належними доказами не підтверджені. Таке пальне не визначене індивідуальними ознаками, а його рух (обсяги обігу та залишку пального) на підставі первинних документів та даних бухгалтерського обліку позивача контролюючий орган у ході фактичної перевірки не досліджував і належні ТОВ "Петрол-К" 7 наземних резервуарів (зокрема 4 ємності для зберігання дизельного палива місткістю 75 куб.м. та 1 ємність для зберігання бензину місткістю 50 куб.м., які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі та які обладнані витратомірами та рівнемірами), не перевіряв.
Та обставина, що за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрований акцизний склад з реалізації пального, розпорядником якого є позивач, а позивач зареєстрований платником акцизного податку, не покладає автоматично на нього відповідальність за всі порушення правил щодо обігу та обліку пального, виявлені на господарському об`єкті (комплексі з АЗС), на території якого провадять господарську діяльність, пов`язану з пальним, і інші суб`єкти господарювання, які не зареєстровані як платники акцизного податку-розпорядники акцизних складів.
Комісія ГУ ДПС в Кіровоградській області з питань розгляду заперечень, розглядаючи матеріали перевірки та заперечення позивача, не дослідила всі наявні фактичні дані, що стосуються діяльності комплексу з АЗС, не встановила коло суб`єктів господарювання, які на законних підставах користувалися розташованими на АЗС резервуарами, не з`ясовувала, які приміщення, територія та резервуари відносяться до акцизного складу, розпорядником якого є ТОВ "Петрол-К", натомість безпідставно визнала позивача винним у всіх порушеннях, які були виявлені під час фактичної перевірки на цій АЗС.
У ході судового розгляду справи відповідач не довів, що саме ТОВ "Петрол-К" є суб`єктом господарювання, який повинен нести відповідальність за діяльність АЗС, зокрема за виявлений 26.05.2022 року на АЗС факт роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензії та без проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій. Також відповідач не довів, що позивач був фактичним користувачем чотирьох підземних резервуарів для зберігання пального та паливороздавальних колонок, а також власником пального, яке зберігалося у них, і повинен був обладнати їх витратомірами та рівнемірами, зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, а також забезпечити облік пального, яке міститься у цих резервуарах, як власних товарних запасів.
Позивач оскаржує спірні податкові повідомлення-рішення, посилаючись насамперед на незаконність проведення його перевірки.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 08.09.2021 року у справі №816/228/17 вказала, що у разі якщо контролюючий орган був допущений до проведення перевірки на підставі наказу про її проведення, то цей наказ як акт індивідуальної дії реалізовано його застосуванням, а тому його оскарження не є належним та ефективним способом захисту права платника податків, оскільки скасування наказу не може призвести до відновлення порушеного права. Неправомірність дій контролюючого органу при призначенні і проведенні перевірки не може бути предметом окремого позову, але може бути підставами позову про визнання протиправними рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки. При цьому підставами для скасування таких рішень є не будь-які порушення, допущені під час призначення і проведення такої перевірки, а лише ті, що вплинули або об`єктивно могли вплинути на правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки та відповідно на обґрунтованість і законність прийнятого за результатами перевірки рішення.
Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду у постанові від 21.02.2020 року у справі №826/17123/18 сформулював правовий висновок, відповідно до якого незалежно він прийнятого платником податків рішення про допуск (недопуск) посадових осіб до перевірки, оскаржуючи в подальшому наслідки проведеної контролюючим органом перевірки у вигляді податкових повідомлень-рішень та інших рішень, платник податків не позбавлений можливості посилатись на порушення контролюючим органом вимог законодавства щодо проведення такої перевірки, якщо вважає, що вони зумовлюють протиправність таких податкових повідомлень-рішень. При цьому, таким підставам позову, за їх наявності, суди повинні надавати правову оцінку в першу чергу, а у разі, якщо вони не визнані судом такими, що тягнуть протиправність рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки, - переходити до перевірки підстав позову щодо наявності порушень податкового та/або іншого законодавства.
Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду у постанові від 22.09.2020 року у справі №520/8836/18 наголосив, що перевірка є способом реалізації владних управлінських функцій контролюючим органом як суб`єктом владних повноважень, який зобов`язаний діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України та законами України. Невиконання вимог закону щодо підстави для проведення перевірки призводить до визнання перевірки незаконною та не породжує правових наслідків такої перевірки, акт перевірки, виходячи із положень щодо допустимості доказів, закріплених частиною 2 статті 74 КАС України, не може визнаватися допустимим доказом у справі, оскільки одержаний з порушенням порядку, встановленого законом. Таким чином, податкове повідомлення-рішення, прийняте за наслідками перевірки та на підставі акту перевірки, який є недопустимим доказом, не може вважатись правомірним та підлягає скасуванню.
Встановлені у ході судового розгляду справи порушення відповідачем вимог статей 80, 81 ПК України щодо дотримання умов та порядку допуску до проведення фактичної перевірки, які вплинули на правильність висновків контролюючого органу за результатами перевірки, суд визнає достатньою і безумовною підставою для скасування рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки.
Отже позов ТОВ "Петрол-К" про визнання оскаржуваних податкових повідомлень- рішень протиправними та їх скасування слід задовольнити.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на задоволення позову, здійснені позивачем витрати на оплату судового збору слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Петрол-К" задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області форми "С" №000010400902 від 06.07.2022 року.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області форми "С" №00010460705 від 06.07.2022 року.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області форми "С" №00010450705 від 06.07.2022 року.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області форми "ПС" №00010410902 від 06.07.2022 року.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області форми "ПС" №00010480705 від 06.07.2022 року.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Петрол-К" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області судові витрати на сплату судового збору в сумі 14 583, 83 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ
Суд | Кіровоградський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2023 |
Оприлюднено | 29.09.2023 |
Номер документу | 113762826 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на додану вартість (крім бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції), зупинення реєстрації податкових накладних) |
Адміністративне
Кіровоградський окружний адміністративний суд
О.А. ЧЕРНИШ