Гайворонський районний суд Кіровоградської області
м.Гайворон, вул.Великого Кобзаря, 3 Кіровоградської області, 26300
Справа № 385/826/23
1-кс/385/281/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.09.2023 року Слідчий суддя Гайворонського районного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в судовому засіданні клопотання сторони кримінального провадження слідчого СВ відділення поліції №1 (м.Гайворон) Голованівського РВП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_3 , погодженого з прокурором Голованівської окружної прокуратури ОСОБА_4 по кримінальному провадженню №42022122050000092, внесеного 20.07.2022 до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України про встановлення строків ознайомлення із матеріалами досудового розслідування, -
ВСТАНОВИВ:
До Гайворонського районного суду звернувся слідчий СВ відділення поліції №1 (м.Гайворон) Голованівського РВП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_3 , з клопотанням погодженим з прокурором Голованівської окружної прокуратури ОСОБА_4 про встановлення строків ознайомлення із матеріалами досудового розслідування під час досудового розслідування за кримінальним провадженням №42022122050000092, внесеного 20.07.2022 до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Клопотання обґрунтоване тим, що групою слідчих слідчого відділу відділення поліції №1 (м.Гайворон) Голованівського РВП ГУНП в Кіровоградській області проведено досудове розслідування у кримінальному провадженні №42022122050000092 від 20.07.2022, у якому ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України, а саме: розтрата чужого майна, яке було ввірене особі та перебувало в її віданні, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене у великих розмірах (в редакції Закону станом на 03.09.2017 року).
18.08.2023 прокурором надано слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні №42022122050000092 доручення в порядку ст.290 КПК України повідомити про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування підозрюваному ОСОБА_5 та його захиснику ОСОБА_6 .
Зазначене повідомлення фактично вручено підозрюваному ОСОБА_5 21.08.2023. Захиснику - адвокату ОСОБА_6 відповідне повідомлення 18.08.2023 направлено поштою, а також 23.08.2023 безпосередньо вручено та прочитано під відеозапис, який зафіксований на службову відеокамеру.
Окрім того, захиснику - адвокату ОСОБА_6 на мобільний телефон НОМЕР_1 , яким користується вказана особа, НОМЕР_2 направлено копії зазначених повідомлень через месенджер WhatsApp, які користувачем прочитано з відміткою «просмотрено 21.08.2023 18:31».
Незважаючи на вказане, підозрюваний ОСОБА_5 не з`явився до вказаної дати та не приступив до ознайомлення з матеріалами. Захисник - адвокат ОСОБА_6 прибув 25.08.2023 та розпочав ознайомлення із 172-ма аркушами тому №1.
В подальшому, підозрюваному ОСОБА_5 та захиснику - адвокату ОСОБА_6 поштою направлено двічі повідомлення про виклик для ознайомлення, а саме: на 11.09.2023 та 18.09.2023.
Однак, дотепер підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник - адвокат ОСОБА_6 до органу досудового розслідування - СВ відділення поліції №1 Голованівського РВП ГУНП в Кіровоградській області не прибули, органу досудового розслідування ніякої заяви не надали, поважних причин неприбуття на процесуальні дії, визначені в порядку ст.290 КПК України, не зазначили. Вказане свідчить про зволікання при ознайомленні із матеріалами, до яких надано доступ.
У ході вище викладеного слідчий вважає, що сторона захисту зволікає при ознайомленні з матеріалами досудового розслідування, що є порушенням принципу розумності строків кримінального провадження.
Прокурор та слідчий в судовому засіданні подане клопотання підтримали.
Захисник та підозрюваний ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечили, щодо задоволення поданого клопотання, оскільки зазначили, що 25.08.2023 року прийняли рішення відмовитися від ознайомлення з матеріалами справи, про що надали відповідну заяву.
Вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що воно підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Частиною першою статті 290 КПК України визначено, що визнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний повідомити підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування.
Відповідно до ч. 9 ст. 290 КПК України сторони кримінального провадження зобов`язані письмово підтвердити протилежній стороні, а потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження - прокурору факт надання їм доступу до матеріалів із зазначенням найменування таких матеріалів.
Частиною 10 ст. 290 КПК України передбачено, що сторонам кримінального провадження, потерпілому, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надається достатній час для ознайомлення з матеріалами, до яких їм надано доступ. У разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов`язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження або потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів.
Як вбачається з матеріалів клопотання підозрюваний ОСОБА_5 з матеріалами справи не ознайомлювався з моменту повідомлення йому про завершення досудового розслідування та відкриття сторонами матеріалів кримінального провадження.
Як передбачено Рішенням Конституційного Суду України від 18.01.2012 № 1-рп/2012, ознайомлення з матеріалами справи є елементом кримінального судочинства і його порядок відповідно до пункту 14 частини першої статті 92 Конституції України визначається законами України.
Як вказується в Рішенні, право на таке ознайомлення не є абсолютним, строки ознайомитися з усіма матеріалами справи повинні визначатися в кожній справі залежно від обсягу матеріалів справи та їх складності, кількості обвинувачених, дій або бездіяльності (поведінки) обвинуваченого чи його захисника та незалежних від волі обвинуваченого чи його захисника чинників (наприклад, хвороби) тощо. Ознайомлення обвинуваченого чи його захисника з матеріалами справи в межах розумних строків відповідає завданням кримінального судочинства, що, з одного боку, забезпечує реалізацію прав і свобод людини і громадянина, а з іншого - вимагає від особи відповідальної поведінки, зумовленої законними потребами, інтересами інших осіб (зокрема, потерпілого) та суспільства в цілому.
На думку Конституційного Суду України, встановлення строків на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини (далі - Європейський суд) та з підпунктом „b" пункту 3с статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), відповідно до якого кожен обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має право мати час і можливості для підготовки свого захисту.
Водночас Європейський суд неодноразово зазначав, що право на захист не є абсолютним, а за змістом статті 6 Конвенції прийнятними є лише вкрай необхідні заходи, які обмежують право на захист (рішення від 25 вересня 2008 року у справі „Полуфакін і Чернишов проти Росії").
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки.
Критерієм для визначення розумності строків кримінального провадження є: 1) складність кримінального провадження, яка визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачених та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо; 2) поведінка учасників кримінального провадження; 3) спосіб здійснення слідчим, прокурором і судом своїх повноважень.
Відповідно до ч. 5 ст. 28 КПК України визначено, що кожен має право, щоб обвинувачення щодо нього в найкоротший строк або стало предметом судового розгляду, або щоб відповідне кримінальне провадження щодо нього було закрите.
З досліджених слідчим суддею матеріалів вбачається, що підозрюваному та його захиснику повідомлялося про можливість ознайомлення з матеріалами провадження, при цьому останні, на думку слідчого судді у неналежний спосіб висловили своє небажання знайомитися зі справою.
З урахуванням обсягу матеріалів кримінального провадження, з якими підозрюваний та його захисник мають ознайомитися та мають таку можливість, для уникнення умисного затягування ознайомлення з матеріалами, у відповідності з Європейською Конвенцією, якою встановлені розумні строки на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, слідчий суддя вважає за необхідне встановити строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування підозрюваному ОСОБА_5 та його захиснику ОСОБА_6 на протязі 6 робочих днів до 09.10.2023 року включно. Такий строк з урахуванням всіх обставин буде достатнім для забезпечення розумних строків для завершення повного ознайомлення з матеріалами досудового розслідування в трьох томах, загальною кількістю аркушів - 759.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 290, 309 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого СВ відділення поліції №1 (м.Гайворон) Голованівського РВП ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_3 , погодженого з прокурором Голованівської окружної прокуратури ОСОБА_4 по кримінальному провадженню №42022122050000092, внесеного 20.07.2022 до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України про встановлення строків ознайомлення із матеріалами досудового розслідування - задовольнити частково.
Встановити для сторони захисту (підозрюваному ОСОБА_5 та його захиснику адвокату ОСОБА_6 ) строки ознайомлення із матеріалами досудового розслідування в 3 томах: 1 том на 230 арк.; 2 том на 289 арк.; 3 том на 240 арк. на протязі 6 робочих днів починаючи з 02.10.2023 року до 09.10.2023 року включно та в разі спливу вказаного строку вважати їх такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів.
Роз`яснити підозрюваному, що після спливу вказаного строку він буде вважатися таким, що реалізував своє право на доступ до матеріалів кримінального провадження.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Дата документу 29.09.2023
Суд | Гайворонський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 29.09.2023 |
Оприлюднено | 02.10.2023 |
Номер документу | 113815199 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем |
Кримінальне
Гайворонський районний суд Кіровоградської області
Панасюк І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні