Постанова
від 28.09.2023 по справі 613/863/22
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД


Єдиний унікальний номер 613/863/22

Номер провадження 22-ц/818/1507/23

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2023 року м. Харків

Харківський апеляційний суд у складі:

головуючого судді Мальованого Ю.М.,

суддів: Бурлака І.В., Яцини В.Б.,

за участю:

секретаря судового засідання Зінченко М.О.,

представника позивача адвоката Строгого В. Ф.,

представника відповідача адвокат Пояркової І.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Аграрна компанія «Промінь-2012» на рішення Богодухівського районного суду Харківської області від 30 травня 2023 року в складі судді Шалімова Д.В., у справі № 613/863/22 за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Аграрна компанія «Промінь 2012», Державного реєстратора реєстраційної служби Богодухівського районного управління юстиції Харківської області Заяц Миколи Миколайовича, Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) по Харківській області, про повернення земельної ділянки у фактичне користування власника та скасування рішення державного реєстратора щодо реєстрації речового права оренди земельної ділянки,-

В С Т А Н О В И В:

У листопаді 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Аграрна компанія «Промінь 2012» (далі ТОВ «Аграрна Компанія «Промінь-2012»), Державного реєстратора реєстраційної служби Богодухівського районного управління юстиції Харківської області Заяц Миколи Миколайовича, Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) по Харківській області, про повернення земельної ділянки у фактичне користування власника та скасування рішення державного реєстратора щодо реєстрації речового права оренди земельної ділянки.

Позов мотивовано тим, що 12 грудня 2012 року між ним та ТОВ «Аграрна Компанія «Промінь-2012» укладено договір оренди земельної ділянки, кадастровим номер 6320887000:01:002:0350 сільськогосподарського призначення площею 10,2503 га, яка знаходиться на території Полково-Микитівської сільської ради Богодухівської сільської ради Харківської області строком на 25 років . Цільове призначення земельної ділянки - вирощування товарної сільськогосподарської продукції.

Відповідно до п. 45 Договору він набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. Проте з відповіді ГУ Держгеокадастру у Харківській області від 22 вересня 2022 року, інформація про проведення у 2012 році Управлінням Держгеокадастру у Богодухівському районі Харківській області державної реєстрації вказаного договору оренди земельної ділянки в Книгах записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі відсутня.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права (індексний номер витягу 38696668) право оренди земельної ділянки відповідно до договору оренди землі від 12 грудня 2012 року зареєстровано 8 червня 2015 року за ТОВ «Аграрна компанія «Промінь-2012» (рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер рішення № 21885841 від 8 серпня 2015 року).

Тобто Договір оренди землі від 12 грудня 2012 року не був зареєстрований державним реєстратором відповідно та в порядку, визначеним на момент підписання сторонами договору законодавством, отже він є неукладеним, оскільки речове право оренди земельної ділянки могло виникнути лише після проведення належної державної реєстрації даного договору.

Проведення у 2015 році реєстрації речового права оренди земельної ділянки на підставі договору оренди землі від 12 грудня 2012 року не може підмінити державну реєстрацію самого договору, оскільки державна реєстрація речового права не є державною реєстрацією договору оренди землі, а тому не може впливати на момент набрання договором чинності, а також на початок перебігу строку дії договору.

Після 01 січня 2013 року у зв`язку зі змінами у законодавстві ТОВ «Аграрна Компанія «Промінь-2012» не мала законодавчої можливості зареєструвати договір оренди земельної ділянки, оскільки обов`язковій реєстрації підлягало саме право оренди, яке виникає на підставі договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого належним чином.

ТОВ «Аграрна компанія «Промінь-2012» було фактично порушено земельне законодавство, яке полягало в ухиленні від державної реєстрації земельної ділянки, незважаючи на те, що земельну ділянку було передано в день укладання договору.

Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права підтверджується той факт, що право оренди земельної ділянки було зареєстровано лише 08 червня 2015 року відповідно до договору оренди землі від 12 грудня 2012 року (державна реєстрація якого на той момент проведена не була).

На момент проведення державної реєстрації речового права на оренду земельної ділянки, законодавство, що передбачало правові підстави та порядок проведення реєстрації договорів оренди землі втратило чинність, з чого виходить, що проведення реєстрації саме договору оренди в 2015 році було неможливим.

До моменту проведення зазначених реєстраційних дій, договір оренди земельної ділянки від 12 грудня 2012 року не був зареєстрований в установленому законом порядку, а на момент їх проведення здійснити таку реєстрацію було неможливо, тому такі реєстраційні дії фактично ґрунтувались та були проведені на підставі правочину (договору), який за відсутності державної реєстрації слід вважати невчиненим (неукладеним), а отже фактично без проведення державної реєстрації договору оренди землі не існували підстави для виникнення орендних прав, а державний реєстратор мав відмовити у проведенні такої реєстрації, посилаючись на норми законодавства.

Отже, фактично державним реєстратором реєстраційної служби Богодухівського районного управління юстиції Харківської області Зайцем М.М. 08 червня 2015 року було проведено державну реєстрацію речового права (право оренди) на нерухоме майно на підставі договору оренди земельної ділянки, який за відсутності державної реєстрації повинен вважатись невчиненим (неукладеним).

Посилаючись на вказані обставини ОСОБА_1 просив зобов`язати TOB «Аграрна компанія «Промінь 2012» звільнити земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 10,2503 га, яка знаходиться на території Полково-Микитівської сільської ради Богодухівської сільської ради Харківської області з кадастровим номером 6320887000:01:002:0350 шляхом припинення її використання, та повернути у фактичне користування власника ОСОБА_1 ;

визнати незаконним та негайно скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 21885841 від 08 серпня 2015 року, щодо реєстрації права оренди вказаної земельної ділянки, закріпленого за ТОВ «Аграрна Компанія «Промінь-2012», прийняте та проведене державним реєстратором реєстраційної служби Богодухівського районного управління юстиції Харківської області Зайцем М.М. 08 червня 2015 року на підставі договору оренди землі від 12 грудня 2012 року, який за відсутності державної реєстрації є неукладеним;

зобов`язати уповноважену особу внести зміни в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 10,2503 ґа, яка знаходиться на території Полково-Микитівської сільської ради Богодухівської сільської ради Харківської області з кадастровим номером 6320887000:01:002:0350;

стягнути з ТОВ «Аграрна Компанія «Промінь-2012» судовий збір.

14 листопада 2022 року Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просило позов залишити без задоволення.

Відзив мотивовано тим, що внаслідок ліквідації Реєстраційної служби Богодухівського районного управління юстиції Харківської області припинено її права та обов`язки.

Східне міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) не може відповідати за дії вчинені державним реєстратором, оскільки такі дії вчинялись останнім самостійно, та відповідно до положень чинного законодавства. Міжрегіональне управління наділено правом скасування реєстраційної дії лише у випадках визначених Законом, зокрема, лише як наслідок задоволення скарги, яка надійшла в порядку передбаченому Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Зміст та обсяг повноважень, закріплених чинним законодавством, не включає відновлення Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Харків) порушеного права позивача.

Позивачем не обґрунтовано залучення Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) у якості співвідповідача у вказаній справі.

Також посилались на пропуск ОСОБА_1 строку позовної давності для подання вказаного позову до суду.

17 листопада 2023 року ТОВ « Аграрна компанія» Промінь -2012» подано заяву про застосування позовної даності, оскільки у позивача наявні всі документи, йому було відомо про використання його земельної ділянки товариством протягом 9 років і він не перешкоджав її використанню.

20 грудня 2022 року Державний реєстратор реєстраційної служби Богодухівського районного управління юстиції Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) по Харківській області Заяц М.М. надано письмові пояснення.

Відповідно до вказаних пояснень 12 грудня 2012 року між ОСОБА_1 та ТОВ «Аграрна компанія «Промінь - 2012» був укладений договір оренди земельної ділянки, сторони досягнули згоди з усіх істотних умов договору та підписали його.

Розділ щодо реєстрації права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6320887000:01:002:0350, власником якої є ОСОБА_1 було відкрито тільки 04 червня 2015 року та внесення інформації стосовно реєстрації права власності, що необхідно було для реєстрації права оренди.

Рішенням Богодухівського районного суду Харківської області від 30 травня 2023 року позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково.

Зобов`язано ТОВ «Аграрна компанія «Промінь- 2012» звільнити земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 10, 2503 га, що розташована на території Полково-Микитівської сільської ради Богодухівського району Харківської області з кадастровим номером 6320887000:01:002:0350, шляхом припинення її використання та повернути у фактичне користування ОСОБА_1 .

Визнано незаконним та скасовано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 21885841 від 08 червня 2015 року щодо реєстрації права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 10, 2503 га, що розташована на території Полково-Микитівської сільської ради Богодухівського району Харківської області з кадастровим номером 6320887000:01:002:0350, що на праві приватної власності належить ОСОБА_1 , закріпленого за ТОВ «Аграрна компанія «Промінь- 2012», прийняте та проведене державним реєстратором реєстраційної служби Богодухівського районного управління юстиції Харківської області Зайцем Миколою Миколайовичем 08 червня 2015 року, на підставі договору оренди землі від 12 грудня 2012 року.

Стягнуто з ТОВ «Аграрна компанія «Промінь 2012» на користь ОСОБА_1 992,40 грн судового збору.

Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що оскільки договір оренди земельної ділянки від 12 грудня 2012 року на час його укладання не був зареєстрований в установленому законом порядку, він не набрав чинності, а тому підстави для проведення реєстрації права оренди земельної ділянки у 2015 році відсутні та відповідно рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 21885841 від 08 серпня 2015 року щодо реєстрації права оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 10,2503 га, яка знаходиться на території Полково-Микитівської сільської ради Богодухівської сільської ради Харківської області з кадастровим номером 6320887000:01:002:0350 підлягає скасуванню. В частині зобов`язання уповноваженої особи внести зміни в Державний реєстр речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації право оренди земельної ділянки позов задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень є підставою для повернення сторін у стан, що існував до відповідної державної реєстрації. Щодо застосування строку позовної давності, то суд першої виходив з того, що позивач про порушення своїх прав дізнався з відповіді ГУ Держгеокадастру у Харківській області №29-20-9,1-2418/19-22 від 22 вересня 2022 року, а тому строк звернення до суду не пропущений.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, ТОВ ««Аграрна компанія«Промінь-2012»подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, товариство просила рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким позов залишити без задоволення.

Апеляційна скарга мотивовано тим, що проведення державної реєстрації прав не є тільки обов`язком орендаря, відповідну заяву має право подавати й ОСОБА_1 як власник земельної ділянки.

Розділ щодо реєстрації права власності на земельну ділянку ОСОБА_1 з кадастровим номером 6320887000:01:002:0350, власником якої є ОСОБА_1 було відкрито тільки 04 червня 2015 року та внесення інформації стосовно реєстрації права власності відбулось 04 червня 2015 року, оскільки до цього часу у Державному реєстрі прав на нерухоме майно розділ щодо реєстрації права власності на земельну ділянку ОСОБА_1 з кадастровим номером 6320887000:01:002:0350 не було відкрито, що унеможливлювало державну реєстрацію договору оренди.

Правовстановлюючі документи увесь час були у позивача, в тому числі й деталізований Витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, а тому ОСОБА_1 мав змогу довідатися про порушення свого речового права у 2015 році. Між тим, з позовом він звернувся у 2022 році, тобто, поза межами строку позовної давності.

11 вересня 2023 року через систему «Електронний суд» СМУ МЮ (м. Харків) подало відзив, в якому просило рішення суду у частині відмови у задоволені позовних вимог ОСОБА_1 залишити без змін, в іншій частині заявлених у апеляційній скарзі вимог ухвалити рішення на підставі наявних в матеріалах справи доказах.

Відзив мотивовано тим, що висновки суду першої інстанції про залишення позову без задоволення в частині зобов`язання уповноваженої особи внести зміни в Державний реєстр речових прав нанерухоме майно щодо реєстрації права оренди земельної ділянки є обґрунтованими, оскільки саме рішення суду про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень є підставою для повернення прав у стан, що існував до відповідної державної реєстрації. А у зв`язку з тим, що це право позивача непорушено, воно є передчасним.

Чинним законодавством, не передбачено право міжрегіонального управління на вчинення дій пов`язаних з проведенням чи скасуванням державної реєстрації речових прав, веденням відповідного Державного реєстру та не включає відновлення управлінням, як територіальним органом Міністерства юстиції України, порушених прав або інтересів інших учасників справи, а тому у разі задоволення вимог щодо скасування державної реєстрації, судове рішення, прийняте у цій справі, може бути виконано будь-яким суб`єктом державної реєстрації, визначеним частини 1статті 6 Закону, окрім Мін`юсту та його територіальних органів.

Судові повістки-повідомлення про розгляд справи 28 вересня 2023 року, надіслані апеляційним судом на адреси сторін-учасників: ОСОБА_1 отримано 06 вересня 2023 року (т. 2, а.с. 100), ТОВ «Аграрна компанія «Промінь 2012» отримано 06 вересня 2023 року (т. 2, а.с. 102), Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Харків) по Харківській області отримано 07 вересня 2023 року (т. 2, а.с 103), Державним реєстратором реєстраційної служби Богодухівського районного управління юстиції Харківської області Заяц М.М. отримано 06 вересня 2023 року (т. 2, ас. 115).

Заслухавши суддю-доповідача, представника відповідача адвокатПояркову І.А.,яка підтрималаапеляційну скаргу,представника позивачаадвоката СтрогогоВ.Ф.,який протискарги заперечував,просив рішення судузалишити беззмін,перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Згідно з частиною 3 статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

Відповідно до частин 1, 2, 4 та 5 статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Рішення суду першої інстанції вказаними вимогам у повному обсязі відповідає виходячи з такого.

Судом встановлено, що12 грудня 2012 року між ОСОБА_1 та ТОВ « Аграрна компанія «Промінь 2012» укладено договір оренди землі б/н, за яким позивачем передано в оренду земельну ділянку загальною площею 10,2503 га, кадастровий номер 6320887000:01:002:0350, у тому числі ріллі 10,2503 га. строком на 25 років (том 1, а. с. 15-18).

Пунктом 19 Договору передбачено, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання передачі. Згідно з пунктом 45 Договору, цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав не нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 08 червня 2015 року на підставі договору оренди від 12 грудня 2012 року за ТОВ «Аграрна компанія «Промінь -2012» було зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6320887000:01:002:0350 (том 1, а. с. 14).

За довідкою ГУ Держгеокадастру у Харківській області № 29-20-9,1-2418/19-22 від 22 вересня 2022 року, за інформацією відділу №2 Управління надання адміністративних послуг ГУ інформація про проведення у 2012 році Управлінням Держгеокадастру у Богодухівському районі в Харківській області державної реєстрації договору оренди б/н від 12 грудня 2012 року земельної ділянки площею 10,2503 га, яка знаходиться на території Полково-Микитівської сільської ради Богодухівського району Харківської області ( кадастровий номер 6320887000:01:002:0350), укладеного між ОСОБА_1 ( орендодавець) та ТОВ « Аграрна компанія « Промінь 2012» ( орендар), в Книгах записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі відсутня (том 1 , а. с. 30) .

Відповідно до частини 1 статтею 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Отже, стаття 15 ЦК України визначає об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов`язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.

Дії учасників цивільних правовідносин мають бути добросовісними, тобто відповідати певному стандарту поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно з частиною 1 статті 760 ЦК України предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ).

Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно з частиною 1 статті 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених ЗК України, ЦК України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Статтею 18 Закону України «Про оренду землі» (у редакції, чинній на час підписання сторонами оспорюваного договору оренди землі) передбачено, що договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом (стаття 20 Закону України «Про оренду землі» у редакції, чинній на момент підписання сторонами оспорюваного договору оренди землі).

Частиною 4 статті 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (стаття 125 ЗК України).

Відповідно до частини 1 статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 статті 203 цього Кодексу.

Згідно з частинами 1-3, 5 статті 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Відповідно до частини 3 статті 640 ЦК України (у редакції, чинній на час підписання сторонами оспорюваного договору оренди землі) договір, який підлягає нотаріальному посвідченню або державній реєстрації, є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення або державної реєстрації, а в разі необхідності нотаріального посвідчення, і державної реєстрації - з моменту державної реєстрації.

Отже, моментом укладення договору оренди земельної ділянки на час дії зазначеної редакції частини 3 статті 640 ЦК України та статті 18 Закону України «Про оренду землі» є саме його державна реєстрація.

У постановах від 18 грудня 2013 року у справі № 1106/2791/2012 (провадження № 6-127цс13), від 07 червня 2017 року у справі № 634/769/15-ц (провадження № 6-872цс17), від 18 січня 2017 року у справі № 532/129/16-ц (провадження № 6-2777цс16) Верховний Суд України звертав увагу на те, що у договорах оренди сторони не вказали початку перебігу строку договору оренди, однак зауважували, що договір набирає чинності з моменту його державної реєстрації, тому в таких випадках моментом початку строку дії договору є саме набрання ним чинності.

У постанові від 19 лютого 2014 року у справі № 0426/14068/2012 (провадження № 6-162цс13) Верховний Суд України зробив висновок, що моментом укладення договору оренди земельної ділянки є момент, коли сторони, дійшовши згоди щодо істотних умов договору оренди землі, скріплюють його своїми підписами. При цьому Верховний Суд України указав, що цивільні права та обов`язки за договором набуваються після його державної реєстрації.

Велика Палата Верховного Суду підтримала зазначені висновки у постанові від 15 січня 2020 року у справі № 322/1178/17 (провадження № 14-338цс19).

З 01 січня 2013 року набрали чинності зміни, внесені Законом України від 11 лютого 2010 року № 1878-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», якими з тексту статей 182, 640, 657, 732, 745 ЦК України виключено посилання щодо державної реєстрації правочинів, а із Закону України «Про оренду землі» виключено статті 18 та 20 про обов`язковість державної реєстрації договорів оренди землі, а тому з 01 січня 2013 року ТОВ «Аграрна компанія «Промінь 2012» не мало можливості зареєструвати оспорюваний правочин.

Отже, проведення 08 червня 2015 року державної реєстрації речового права оренди земельної ділянки за ТОВ «Аграрна компанія «Промінь 2012» на підставі договору оренди землі від 12 грудня 2012 року не може підмінити державну реєстрацію вказаного договору (державна реєстрація речового права не є державною реєстрацією договору оренди землі). Проведення державної реєстрації права не може впливати на момент набрання чинності договором оренди землі, укладеним до 01 січня 2013 року, з огляду на те, що набрав чинності і діє інший договір оренди, укладений між власником земельної ділянки та іншим орендарем, який зареєстрований у встановленому законом порядку.

Державна реєстрація договору оренди землі від 12 грудня 2012 року, укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ «Аграрна компанія «Промінь 2012, не була проведена, отже, вказаний договір чинності не набув і, відповідно, вказане товариство не набуло права оренди за цим договором.

Подібні за змістом висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 червня 2020 року у справі № 696/1693/15-ц (провадження№ 14-737цс19).

Враховуючи наведене, договір оренди земельної ділянки від 12 грудня 2012 року є неукладеним, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про часткове задоволення позову.

Щодо доводів ТОВ «Аграрна компанія «Промінь 2012» про пропуск позивачем строку позовної давності, то судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутності підстав для застосування наслідків його спливу.

Відповідно до статті 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (стаття 257 ЦК України).

Перебіг позовної давності починається з дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (частина 1 статті 261 ЦК України).

Зважаючи, що ТОВ «Аграрна компанія «Промінь 2012» не спростовано доводів позивача, щодо його необізнаності про відсутність реєстрації саме договору оренди, а не права оренди земельної ділянки до 2022 року, висновки суду першої інстанції є обґрунтованими.

Згідно зі статтею 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, ухваленим на підставі норм матеріального та процесуального права, які регулюють спірні правовідносини, тому підстави для його скасування відсутні.

Європейський суд з прав людини вказав, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Серявін та інші проти України», заява № 4909/04, від 10 лютого 2010 року).

Оскільки апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстав для нового розподілу судових витрат, понесених у зв`язку з розглядом справи у суді першої інстанції, а також розподілу судових витрат, понесених у зв`язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції немає.

Керуючись ст. ст. 367, 374 ч. 1 п. 1, 375, 382, 384 ЦПК України, суд

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Аграрна компанія «Промінь-2012» залишити без задоволення.

Рішення Богодухівськогорайонного судуХарківської областівід 30травня 2023рокузалишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.

Повне судове рішення складено 29 вересня 2023 року.

Головуючий Ю.М. Мальований

Судді І.В. Бурлака

В.Б. Яцина

СудХарківський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення28.09.2023
Оприлюднено02.10.2023
Номер документу113833060
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —613/863/22

Ухвала від 02.11.2023

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Грушицький Андрій Ігорович

Постанова від 28.09.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Мальований Ю. М.

Постанова від 28.09.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Мальований Ю. М.

Ухвала від 31.08.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Мальований Ю. М.

Ухвала від 09.08.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Мальований Ю. М.

Ухвала від 13.07.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Мальований Ю. М.

Ухвала від 04.07.2023

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Мальований Ю. М.

Рішення від 08.06.2023

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Шалімов Д. В.

Рішення від 30.05.2023

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Шалімов Д. В.

Ухвала від 25.01.2023

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Шалімов Д. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні