Справа №478/1100/21 пров. 1-кп/478/8/2023
У х в а л а
І м е н е м У к р а ї н и
02 жовтня 2023 року Казанківський районний суд Миколаївської області
в складі головуючої судді ОСОБА_1
за участю: секретаря ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
обвинувачених: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6
( в режимі відеоконференції )
захисників: ОСОБА_7 , ОСОБА_8
( в режимі відеоконференції )
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання обвинуваченого ОСОБА_5 про звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення злочинів, передбачених ч.2 ст.28, ч.4 ст.298, ч.2 ст.28, ч.2 ст.197-1 КК України, у кримінальному провадженні, внесеного 27.06.2020 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12020150240000213, на підставі ст.47 КК України, з передачею на поруки,
В с т а н о в и в:
В провадженні Казанківського районного суду перебуває кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 у вчиненні злочинів, передбачених ч.2 ст.28, ч.4 ст.298, ч.2 ст.28, ч.2 ст.197-1 КК України.
15 лютого 2022 року до канцелярії суду подано обвинуваченим ОСОБА_5 клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку з передачею на поруки, в якому посилаючись на те, що визнає свою вину у вчиненні злочинів, які не є тяжкими, а також не є корупційними кримінальними правопорушеннями чи такими, що пов`язані з корупцією, також не є злочинами пов`язаними з порушеннями правил безпеки дорожнього руху, раніше до кримінальної відповідальності не притягувався, зборами колективу підприємства ТОВ «Альтаір» надано згоду на звільнення його від кримінальної відповідальності з передачею на поруки колективу підприємства, просив на підставі ст.47 КК України звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення злочинів, передбачених ч.2 ст.28, ч.4 ст.298, ч.2 ст.28, ч.2 ст.197-1 КК України, з передачею на поруки колективу підприємства ТОВ «Альтаір».
Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні клопотання підтримала та просила задовольнити.
Обвинувачений ОСОБА_5 , та його захисник ОСОБА_8 клопотання підтримали, просили задовольнити.
Обвинувачений ОСОБА_4 , його захисник ОСОБА_7 , а також обвинувачений ОСОБА_6 не заперечували проти задоволення клопотання.
Вислухавши думку учасників судового провадження, дослідивши матеріали клопотання та кримінального провадження, суд приходить такого висновку.
Відповідно до положень ч. ч. 1, 2 ст. 47 КК України, особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та щиро покаялася, може бути звільнено від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу підприємства, установи чи організації за їхнім клопотанням за умови, що вона протягом року з дня передачі її на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку. У разі порушення умов передачі на поруки особа притягається до кримінальної відповідальності за вчинене нею кримінальне правопорушення.
Згідно з роз`ясненнями, викладеними в п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» № 12 від 23.12.2005 року, при вирішенні питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності суд (суддя) повинен переконатися (незалежно від того, надійшла вона до суду першої інстанції з відповідною постановою чи з обвинувальним висновком) що діяння, яке поставлено особі за провину, дійсно мало місце, що воно містить склад злочину і особа винна в його вчиненні, а також що наявні умови та підстави її звільнення від кримінальної відповідальності передбачені КК. Тільки після цього можна постановити (ухвалити) у визначеному КПК порядку відповідне судове рішення.
Тобто, з огляду на такі дискреційні повноваження суду, питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності з передачею особи на поруки є правом, а не обов`язком суду і є виправданим лише тоді, коли суд дійде висновку про те, що виправлення конкретної особи, яка вчинила злочин, є можливим без фактичного застосування до неї заходів кримінально-правової репресії.
Така ж позиція щодо особливостей звільнення від кримінальної відповідальності з передачею особи на поруки висловлена колегією суддів Верховного Суду на засіданні Першої судової палати Касаційного кримінального суду 13.02.2018 року по справі №161/13242/16-к.
Обвинувачений ОСОБА_5 подав клопотання про звільнення його від кримінальної відповідальності за вчинення злочинів,передбачених ч.2 ст.28, ч.4 ст.298, ч.2 ст.28, ч.2 ст.197-1 КК України, з передачею його на поруки колективу підприємства ТОВ «Альтаір».
До вказаного клопотання додано протокол зборів колективу підприємства ТОВ «Альтаір» від 14 жовтня 2021 року, відповідно до якого трудовий колектив ТОВ «Альтаір» прийняли рішення про надання згоди на звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_5 з передачею його на поруки колективу Товариства.
Згідно з роз`ясненнями, що містяться у п.5 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 12 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» клопотання колективу підприємства, установи чи організації, про передачу особи на поруки, прийняте на загальних зборах, має бути належно оформлено.
Окрім того, закон дозволяє звільняти особу від кримінальної відповідальності у зв`язку з передачею її на поруки лише за наявності клопотання колективу підприємства, установи чи організації. За своїм змістом дане клопотання включає: 1) вмотивоване прохання відповідного колективу звільнити від кримінальної відповідальності особу, яка вчинила злочин, і передати її йому на поруки; 2) зобов`язання колективу здійснювати заходи виховного характеру, спрямовані на недопущення вчинення особою, взятою на поруки, нових злочинів. Порядок звернення колективу з клопотанням про передачу особи на поруки регламентується кримінально-процесуальним законодавством.
За положеннями ст. 252-1 КЗпП України, трудовий колектив підприємства утворюють усі громадяни, які своєю працею беруть участь у його діяльності на основі трудового договору (контракту, угоди), а також інших форм, що регулюють трудові відносини працівника з підприємством.
Отже, звільнення від кримінальної відповідальності за ст.47 КК України можливе лише за клопотанням колективу підприємства, установи чи організації, членом якого є особа, про передачу її на поруки. Клопотання має бути оформлене протоколом загальних зборів колективу, який долучається до справи. За наявності зазначених обставин, а також належно оформленого клопотання суд вправі звільнити особу від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу.
Враховуючи те, що діючим законодавством не передбачено звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку з передачею особи на поруки на підставі клопотання самого обвинуваченого, а також те, що в матеріалах провадження відсутнє клопотання трудового колективу ТОВ «Альтаір» про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_5 , прийняте саме на загальних зборах трудового колективу, суд відмовляє в задоволенні клопотання обвинуваченого ОСОБА_5 про звільнення його від кримінальної відповідальності, з підстав передбачених ст.47 КК України.
Керуючись ст. 47 КК, ст. 369-372 КПК України, суд
П о с т а н о в и в:
В задоволенні клопотання обвинуваченого ОСОБА_5 про звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення злочинів, передбачених ч.2 ст.28, ч.4 ст.298, ч.2 ст.28, ч.2 ст.197-1 КК України, у кримінальному провадженні, внесеного 27.06.2020 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12020150240000213, на підставі ст.47 КК України, з передачею на поруки, - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Казанківський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2023 |
Оприлюднено | 03.10.2023 |
Номер документу | 113848529 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти громадського порядку та моральності Незаконне проведення пошукових робіт на об'єкті археологічної спадщини, знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини |
Кримінальне
Казанківський районний суд Миколаївської області
Сябренко І. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні