Справа № 307/4698/22
Провадження № 2/307/941/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2023 року м. Тячів
Тячівський районний суд Закарпатської області у складі головуючої судді Сас Л.Р., секретар судового засідання Ключкей Б.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження за правилами ч. 2 ст. 247 ЦПК України (за відсутності учасників справи та нездійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу) цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «КАРТУШВАЛ» про захист прав споживачів та відшкодування моральної і матеріальної шкоди,
встановила:
ОСОБА_1 28 листопада 2022 року пред`явив до ТОВ «КАРТУШВАЛ» позов про захист прав споживачів та відшкодування моральної і матеріальної шкоди.
В обгрунтування позову посилався на те, що 10 листопада 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Картушвал», від імені якого діє громадянин України ОСОБА_2 на підставі Статуту з однієї сторони, та ОСОБА_1 укладено договір підряду, згідно умов якого відповідач зобов`язався на власний ризик виконати роботу з власного матеріалу за завданням замовника, а також виконати монтаж і поставку меблів на об`єкті замовника.
Згідно п. 2.2. договору Підрядник здійснює поставку та монтаж виробів на об`єкті замовника. Роботою, що виконується Підрядником є виготовлення з власного матеріалу дерев`яних виробів, відповідно до Замовлення, яке зазначено у Специфікації Підрядник здійснює поставку та монтаж Виробів на об`єкті замовника. Однак цього не робив. На неодноразові звернення відповідач не реагував.
Відповідно до п. 3.1. цього Договору підрядник зобов`язаний виконати роботу згідно розділу 2 цього Договору передати замовникові разом з результатом роботи інформацію щодо експлуатації предмета Договору, що зазначається у Додатку №2 (гарантійні зобов`язання) до Договору.
Підпунктом 4.1.-4.4. договору ціна роботи визначається згідно зі Специфікацією замовлення, яка є додатком № 3 до цього договору. Ціна роботи за цим договором включає відшкодування витрат підрядника, пов`язаних із виконанням цього договору та плату за виконану ним роботу. Розрахунки за даним договором здійснюються у наступному порядку: кошти у розмірі від 50-70% від ціни роботи перераховуються (надаються) замовником протягом 3 (трьох) робочих днів з моменту підписання цього договору та додатку № 1 (Специфікації замовлення) до договору, далі аванс; кошти у розмірі за мінусом 10% від загальної вартості договору ціни роботи перераховуються (надаються) замовником протягом 3 (трьох) календарних днів з моменту отримання замовлення у повному обсязі без монтажу. Замовник має право здійснити оплату в готівковому порядку або безготівковому порядку шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок підрядника. У випадку здійснення оплати в безготівковому порядку замовник повинен повідомити підрядника про здійснення платежу в день переведення грошових коштів на поточний рахунок підрядника шляхом відправлення останньому факсимільного листа.
Відповідно до п. 5.1. -5.8. підрядник зобов`язується виконати роботи з виготовлення виробів у строки зазначені у Специфікації замовлення з моменту отримання грошових коштів згідно п. 4.3.1. цього договору, остаточного узгодження з замовником у додатку № І (Специфікації замовлення) до договору та отримання і узгодження необхідних даних, документів, ескізів, або іншої важливої для виконання робіт інформації. Підрядник зобов`язується виконати робота з поставки виробів на об`єкт Замовника протягом 7 (семи) робочих днів після отримання грошових коштів згідно п. 4.3.2. цього Договору та але не раніше ніж через 5 (п`ять) днів після повідомлення замовника про можливість здійснення цієї поставки. Замовник повідомляє підрядника за 5 робочих днів про дату поставки Виробів. Строк виконання робіт може збільшитися у разі затримки поставки контрагентами або субпідрядниками Підрядника фурнітури та особливостей обробки матеріалів для виготовленої продукції згідно до Додатку № 1 (Специфікації замовлення) до Договору. Строк поставки Робіт на об`єкт Замовника автоматично пролонгується, у разі неможливості Замовника прийнята Роботи, або відсутності від нього повідомлення про можливість цієї поставки. Строк виконання Робіт автоматично пролонгується у випадку, коли Роботи Підрядником були призупинені з підстав відсутності від Замовника необхідних даних, документів, ескізів, які необхідні для здійснення Робіт до повного врегулювання даного питання. Строк поставки автоматично пролонгується у разі наявності будь якої заборгованості у Замовника перед Підрядником до повного розрахунку. Строк виконання робіт з виробів на об`єкті замовника становить 90 днів.
За невиконання умов договору, передбачених 8.1, 8.2 та 8.4 сторона несе відповідальність, визначену цим договором та чинним законодавством України. Порушенням Договору є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом цього Договору. У разі несвоєчасного виконання своїх зобов`язань підрядник сплачує замовнику неустойку в розмірі подвійної облікової ставки НБУ вартості товару по відповідному замовленню згідно Додатку № 1 (Специфікації замовлення) до Договору, за кожний день прострочення, а також штрафні санкції 0,01% від сплаченої Замовником суми за кожен день затримки, але не більше 5% від загальної суми авансу.
Відповідач своє зобов`язання передбачене згідно договору не виконав.
Так згідно договору загальна сума договору становить 3850 доларів США в еквіваленті до національної валюти на день оплати.
Також позивач сплатив аванс в сумі еквівалентній 2500 доларів США, але відповідач замовлення не виконав і причин не вказав.
Стаття 624 ЦК України передбачає, що якщо за порушення зобов`язання встановлено неустойку, то вона підлягає стягненню у повному розмірі, незалежно від відшкодування збитків. Тому неустойка, передбачена за прострочення задоволення вимог заявника з приводу недоліків виконаної роботи, стягується понад збитки.
Розмір пені за невиконання зобов`язання становить 208372,50 грн. ( 99225.00 грн. х 0,01%=756,39 грн. х 210 (днів на день подання позову). Згідно статті 10 п. 5. у разі коли виконавець не може виконати (прострочує виконання) роботу (надання послуги) згідно з договором, за кожний день (кожну годину, якщо тривалість виконання визначено у годинах) прострочення споживачеві сплачується пеня у розмірі трьох відсотків вартості роботи (послуги), якщо інше не передбачено законодавством. У разі коли вартість роботи (послуги) не визначено, виконавець сплачує споживачеві неустойку в розмірі трьох відсотків загальної вартості замовлення.
Сплата виконавцем неустойки (пені), встановленої в разі невиконання, прострочення виконання або іншого неналежного виконання зобов`язання, не звільняє його від виконання зобов`язання в натурі.
У зв`язку із чим просив стягнути із відповідача авансовий платіж у розмірі 2500 доларів США, що в еквіваленті становить 99 225,00 грн., пеню у розмірі 208 372,50 грн. та моральну шкоду в розмірі 5000 гривень.
Згідно ухвали судді Тячівського районного суду Закарпатської області від 05 грудня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, яку постановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін та призначено до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.
Позивач ОСОБА_1 та його представник - адвокат Романюк О.П. у судове засідання не з`явилися, від представника надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності та підтримання позовних вимог.
Представник відповідача ТОВ «КАРТУШВАЛ», будучи належним чином повідомленим про судове засідання, що вбачається із рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, у судове засідання не з`явився без повідомлення причин, відзиву не подав, у зв`язку з чим суд на підставі п. 1) ч. 3 ст. 223 ЦПК України постановив ухвалу про розгляд справи за його відсутності.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами суд дійшов висновку про часткове задоволення позову виходячи із такого.
Під час судового розгляду встановлено, що 10 листопада 2021 року між ТОВ «Картушвал» та ОСОБА_1 укладено договір підряду, за яким підрядник зобов`язується на власний ризик за завданням замовника виконати за плату відповідно до умов цього договору роботу, передбачену п. 2.1. цього договору поставу та монтаж виробів на об`єкті замовника, а замовник зобов`язується прийняти цю роботу, поставку виробів та оплатити їх.
Роботою, що виконується підрядником є виготовлення з власного матеріалу дерев`яних виробів, відповідно до Замовлення, яке зазначено у специфікації (додаток № 1).
Відповідно до ч. ч. 1 та 2 ст. 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.
Відповідно до частини першої статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно підпунктів 2.2., 2.3., 3.1. договору підряду підрядник здійснює поставку та монтаж виробів на об`єкті замовника. Об`єкт замовника, розташований на АДРЕСА_1 . Підрядник зобов`язаний виконати роботу згідно розділу 2 договору, передати замовнику разом з результатом роботи інформацію щодо експлуатації предмета договору, що зазначається у додатку № 2 (гарантійні зобов`язання) до договору, виконати роботи з установки, монтажу виробів на об`єкті замовника ( а. с. 13-17).
Із розписки керівника товариства з обмеженою відповідальністю «КАРТУШВАЛ» ОСОБА_2 від 20.06.2022 вбачається, що він в присутності свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 зобов`язується виготовити кухонний гарнітур та шафу до 01.08.2022, за які 20 червня 2022 року отримав кошти в розмірі 8000 грн. та 2500 доларів США, а у випадку невиконання замовлення зобов`язується повернути кошти вказані в договорі не пізніше 02.08.2022 року (а. с. 19).
Згідно пункту 5.8. договору строк виконання робіт з виробів на об`єкті замовника становить 75 календарних днів, за умови внесення замовником оплати в порядку п. 4.3. даного договору.
Згідно вимог ст. 846 ЦК України строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду. Якщо у договорі підряду не встановлені строки виконання роботи, підрядник зобов`язаний виконати роботу, а замовник має право вимагати її виконання у розумні строки, відповідно до суті зобов`язання, характеру та обсягів роботи та звичаїв ділового обороту.
Враховуючи умови розписки та договору підряду, останньою датою виконання зобов`язання є 03 вересня 2022 року, однак у визначений строк підрядник не виконав умови договору підряду перед замовником ОСОБА_1 .
Неодноразові вимоги позивачки виконати умови договору відповідач ігнорує, що стверджується перепискою у додатку Viber ( а. с. 20-43).
Згідно з вимогами статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За змістом статей 525, 526 цього Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За правилами ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання:
1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження;
3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин;
4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин;
5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити;
6) як розподілити між сторонами судові витрати;
7) чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення;
8) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.
Згідно статті 4 ЦПК України вбачається, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до частин 1-4 статі 12 цього ж Кодексу цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з вимогами ч. ч. 1, 2 статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Пунктом 2 ч. 1 статті 42 цього ж Кодексу визначено, що учасники справи мають право подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам.
Відповідно до ст. 76, чч. 1, 2 ст. 77, ст. ст. 78, 79, ч. 2 ст. 80, ч. ч. 1, 5, 6 ст. 81, ч. 1 ст. 83 ЦПК України вбачається, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Згідн ч. 1 ст. 95 ЦПК України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, відзиву не подав, зазначені докази відповідачем не спростовано, що є його процесуальним обов`язком.
За невиконання умов договору підряду передбачених пунктами 8.1., 8.2. та 8.4. сторона несе відповідальність, визначену цим договором та чинним законодавством України. Порушенням договору є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом цього договору. У разі несвоєчасного виконання своїх зобов`язань підрядник сплачує замовнику неустойку в розмірі подвійної облікової ставки НБУ вартості товару по відповідному замовленню згідно додатку № 1 (специфікації замовлення) до договору, за кожен день прострочення, а також штрафні санкції 0.01 % від сплаченої замовником суми за кожен день затримки, але не більше 5 % від загальної суми авансу.
Щодо стягнення авансу з відповідача суд виходить із такого.
Згідно ст. 99 Конституції України грошовою одиницею України є гривня.
Статтею 533 ЦК України встановлено, що грошове зобов`язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов`язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.
Ураховуючи наведене, аванс, сплачений позивачем, необхідно стягнути у гривнях, за офіційним курсом валют, встановленого НБУ на день подання позову.
Станом на 28.11.2022, тобто на день звернення до суду з позовом, авансовий платіж 2500 доларів США становив 91425,00 гривень (у співвідношенні 1 долар США=36.57 гривень).
Розрахунок пені здійснюється за формулою: Пеня = С х 2ОСП х Д : 100, де С - сума заборгованості за період, 2 ОСП - подвійна облікова ставка НБУ в день прострочки, Д - кількість днів прострочки.
Суд, провівши розрахунок пені за період 04 вересня 2022 року по 28 листопада 2022 року встановив, що за вказаний період пеня склала 4734,56 гривень.
Штрафні санкції 0.01 % від сплаченої суми замовником суми за кожен день складає 777.11 грн: 91425 (сума заборгованості) х 0.01 х 85 (дні прострочення виконання) :100).
Відтак, з товариства з обмеженою відповідальністю «КАРТУШВАЛ» слід стягнути авансовий платіж 2500 доларів США, що згідно офіційного курсу валют, встановленого НБУ на день пред`явлення позову становить 91 425,00 грн., неустойку в розмірі подвійної облікової ставки НБУ гривень за кожен день прострочення у розмірі 4734,56 та штрафні санкції в розмірі 777.11 гривні.
Відповідно до ч. 1 ст. 1167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Моральна шкода може полягати як у фізичному болю та стражданнях, так і у душевних переживаннях, які фізична особа зазнала у внаслідок протиправної поведінки відносно неї. Розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин.
Згідно загальних підстав цивільно-правової відповідальності, обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.
При визначенні розміру моральної шкоди, відповідно до ч. 3 ст. 23 ЦК України, суд враховує поведінку відповідача, яка характеризується умисною формою вини, глибину фізичних та душевних страждань позивача через те, що кошти не повернуто, меблі відповідно до умов договору не виконані, порушені її життєві та сімейні плани на створення нормальних умов проживання, вона протягом тривалого часу зверталася до відповідача про виконання ним умов договору, або повернення авансу, на що той не реагував.
Виходячи із засад виваженості, розумності та справедливості суд визначає розмір моральної шкоди, яка підлягає до стягнення з відповідача на користь позивача, в розмірі 5000 гривень.
Згідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
У зв`язку із частковим задоволенням позову, необхідно із відповідача у користь позивача стягнути судові витрати в сумі 992,40 грн., пов`язані зі сплатою судового збору, що підтверджені квитанцією (а. с. 61).
Керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «КАРТУШВАЛ» на користь ОСОБА_1 аванс, сплачений за виготовлення меблів у розмірі 2500 доларів США, що станом на 28 листопада 2022 року, згідно офіційного курсу валют, встановленого НБУ, становить 91 425 (дев`яносто одну тисячу чотириста двадцять п`ять ) грн., неустойку в розмірі подвійної облікової ставки НБУ у розмірі 4734 (чотири тисячі сімсот тридцять чотири) грн. 56 коп., штрафні санкції у розмірі 777 (сімсот сімдесят сім) грн.11 коп., моральну шкоду у розмірі 5000,00 грн., а всього 101 936,67 грн.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «КАРТУШВАЛ» у користь ОСОБА_1 судові витрати, пов`язані із сплатою судового збору у розмірі 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) грн.
Відмовити в іншій частині позову.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Представник позивача: Романюк Ольга Петрівна , АДРЕСА_2 .
Відповідач: товариство з обмеженою відповідальністю «КАРТУШВАЛ», код 40754143, реєстраційний номер 13251020000001783, дата реєстрації - 17.08.2016, адреса: Україна, Закарпатська область, місто Хуст, вулиця А. Волошина, будинок 47, квартира 2, керівник: ОСОБА_2.
Суддя Л.Р.Сас
Суд | Тячівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 29.09.2023 |
Оприлюднено | 04.10.2023 |
Номер документу | 113881312 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Тячівський районний суд Закарпатської області
Сас Л. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні