Рішення
від 27.09.2023 по справі 635/1672/22
ХАРКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 635/1672/22

Провадження по справі № 2/635/76/2023

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 вересня 2023 року сел. Покотилівка Харківського району Харківської області

Харківський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Березовської І.В.,

за участі позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача адвоката Чулкова Д.І.,

секретар судового засідання Кіт Т.Р.,

учасники справи:

позивач ОСОБА_1 ,

представник позивача ОСОБА_2 ,

відповідач Садівниче Товариство «Янтарь»,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув сел.Покотилівка Харківськогорайону Харківськоїобласті впорядку спрощеногопозовного провадженняцивільну справуза позовом ОСОБА_1 до Садівничого товариства «Янтарь» про визнання дій протиправними,-

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Садівничого товариства «Янтарь», яким в остаточних вимогах просить визнати протиправними дії відповідача щодо припинення в 2022 році постачання електричної енергії до земельної ділянки АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що йому на правіприватної власностіналежить земельнаділянка АДРЕСА_1 , із цільовимпризначенням дляколективного садівництва,землі сільськогосподарськогопризначення дляведення садівництва.Восени 2022року відповідачемприпинено постачанняелектричної енергіїдо йогоземельної ділянки.Підставою припиненняпостачання електричноїенергії дойого земельноїділянки сталорішення зборівуповноважених Садівничоготовариства «Янтарь»від 22жовтня 2022року проприпинення йогочленства вСадівничому товаристві«Янтарь» тавідключення віделектромережі йогоземельної ділянки№ НОМЕР_1 .Позивач зазначає,що припиненняпостачання електричноїенергії відбулося зпорушенням п.7.5Правил роздрібногоринку електричноїенергії (даліПРРЕЕ)без письмовогопопередження споживачаза п`ятьробочих днівдо днявідключення, в якомубуло бзазначено підставу,дату ічас,з якогоелектропостачання буде повністюабо частковоприпинено,прізвище,ім`я,по батькові,підпис відповідальноїособи,якою оформленопопередження.Таке письмовепопередження йомупід підписне надавалосьта поштоюне надходило.Відключення земельноїділянки булоздійснено відповідачему вихіднихдень ізпорушенням приписівп.11.5.19Кодексу системрозподілу,яким забороняєтьсявідключення побутовихспоживачів передвихідними тасвятковими днями.Позивач такожвказав,що якщовідключення йогоземельної ділянкибуло здійсненобез попередженнявнаслідок порушенняним ПРРЕЕна підставіп.7.6ПРРЕЕ,то мавбути складенийта наданиййому якспоживачу акт,передбачений п.8.2.5ПРРЕЕ.Проте такийакт нескладався тайому невручався.

Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 26 грудня 2022 року провадження по справі відкрито в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 22 вересня 2023 року провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Садівничого товариства «Янтарь» про захист прав споживачів, визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії в частині позовних вимог про зобов`язання Садівничого товариства «Янтарь» відновити електропостачання закрито на підставі п.2 ч.1 ст. 255 ЦПК України.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача голова правління Садівничого товариства «Янтарь» Хоміч А.А. в судове засідання не з`явився, надав суду заяву, в якій визнав позов,просив розглядатисправу зайого відсутності.

Суд, вислухавши позивача та його представника, дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини, оцінивши докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини, прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Як встановлено судом, позивачу на праві приватної власності належить земельна ділянка № НОМЕР_1 , розташована на території Хорошівської селищної ради Харківського району Харківської області, Садівниче товариство «Янтарь» за межами населеного пункту, площею 0,05373 га, із цільовим призначенням для ведення садівництва, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 558555 від 11 липня 2011 року.

Протоколом № 1 позачергового засідання зборів уповноважених Садівничого товариства «Янтарь» від 22 жовтня 2022 року прийнято рішення про припинення членства у Садівничому товаристві «Янтарь» ОСОБА_1 (ділянка № НОМЕР_1 ), про припинення членства та відключення від КТП СТ «Янтарь» ОСОБА_3 (ділянка № НОМЕР_2 ); також вирішено відключити від систем електромережі та водопостачання ділянки № НОМЕР_1 , № НОМЕР_2 згідно п. 4.7.3 Статуту Садівничого товариства «Янтарь».

26 листопада 2022 року Садівничим товариством «Янтарь» належну позивачу земельну ділянку у садовому товаристві - відключено від електропостачання.

Рішенням Господарського суду Харківської області від 30 березня 2023 року, залишеного без змін ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 27 червня 2023 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано недійсним та скасовано рішення зборів уповноважених від 22 жовтня 2022 року щодо виключення ОСОБА_1 зі складу членів Садівничого товариства «Янтарь», яке розташовано у смт. Хорошеве Харківського району Харківської області, та відключення земельної ділянки № НОМЕР_1 від електропостачання, оформлені п.2 протоколу № 1 позачергового засідання зборів уповноважених Садівничого товариства «Янтарь» від 22 жовтня 2022 року. В решті позову відмовлено.

Судом також встановлено, що Садівниче товариство «Янтарь» є колективним побутовим споживачем (далі - КПС), який здійснює подачу електроенергії до садових будинків членів товариства.

Постачання електричної енергії на території СТ «Янтарь» здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії № 041-16318 від 11 червня 2004 року, укладеного між постачальником Акціонерною компанією "Харківобленерго" та споживачем Садівничим товариством «Янтарь», а споживач передає електричну енергію субспоживачам, за переліком, що визначений у додатку № 3.3 «дані про відпуск електроенергії субспоживачам» (пункт 8.1.2 вказаного договору).

Згідно частини 1статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Відносини з приводу постачання фізичним особам електричної енергії регулюютьсястаттею 714 ЦК України, статтями 24-27 Закону України «Про електроенергетику»,Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312.

Вказані Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі, оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

Підпунктом 1.1.2 пункту 1.1 Розділу І Правил передбачено, що побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).

Умови та порядок припинення та відновлення постачання електричної енергії споживачу визначено в розділі VIІ Правил.

Пунктом 7.1 Розділу VIІ Правил визначено, що електрична енергія споживачу, який не допускає порушень своїх договірних зобов`язань перед оператором системи передачі та/або оператором системи розподілу та електропостачальником, постачається безперервно, крім випадків, передбачених умовами договорів, укладених споживачами з електропостачальником та оператором системи, та нормативно-правовими актами, у тому числі, цими Правилами.

Пунктом 7.3 Розділу VIІ Правил передбачено, що обмеження у споживанні електричної енергії має проводитися за умови одночасного забезпечення збереження необхідних рівнів надійності та якості електропостачання інших споживачів та субспоживачів.

Як вбачаєтьсяз пункту 7.5 Розділу VIІ Правил припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється:1) оператором системи за умови попередження споживача не пізніше ніж за 5 робочих днів до дня відключення у разі: відсутності персоналу для обслуговування електроустановок споживача або договору на обслуговування електроустановок (на виконання припису представника відповідного органу виконавчої влади); недопущення уповноважених представників оператора системи до електроустановок споживача, пристроїв релейного захисту, автоматики і зв`язку, які забезпечують регулювання навантаження в енергосистемі, та/або розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що розташовані на території споживача; заборгованості за надані послуги з розподілу (передачі) електричної енергії відповідно до умов договору з оператором системи;несплати вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення споживачем цих Правил, визначеної відповідно до законодавства (за умови прийняття судом рішення щодо споживання споживачем необлікованої електричної енергії на користь оператора системи);невиконання припису представника відповідного органу виконавчої влади;закінчення терміну дії,розірвання або не укладення договору між споживачем та оператором системи;закінчення терміну дії договору між споживачем та постачальником "останньої надії" (за умови неукладення споживачем договору з іншим електропостачальником);порушення споживачем під час виконання робіт або провадження іншої діяльності поблизу електричних мереж Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 1997 року № 209 (далі - Правила охорони електричних мереж); створення неналежних умов експлуатації електричних мереж у наслідок незабезпечення збереження електричних мереж; створення умов, наслідком яких можуть стати нещасні випадки від впливу електричного струму. Відключенню підлягають електроустановки та струмоприймачі споживача, для електрозабезпечення яких використовуються електричні мережі, щодо яких споживачем порушуються Правила охорони електричних мереж(на виконання припису представника відповідного органу виконавчої влади); 2)електропостачальником за умови попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення у разі:заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію відповідно до умов договору з електропостачальником;недопущення уповноважених представників електропостачальника до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що розташовані на території споживача.

Попередження про припинення повністю або частково постачання (розподілу або передачі) електричної енергії оформлюється після встановлення факту наявності підстав для вчинення вказаних дій та надається споживачу окремим письмовим повідомленням, у якому зазначаються підстава, дата і час, з якого електропостачання буде повністю або частково припинено, прізвище, ім`я, по батькові, підпис відповідальної особи, якою оформлено попередження.

Датою отримання таких попереджень буде вважатися дата їх особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).

Попередження про припинення постачання електричної енергії може надаватись споживачу в інший спосіб, передбачений договором з електропостачальником та договором з оператором системи або додатками до нього.

Якщо підставою для припинення постачання електричної енергії є заборгованість споживача перед відповідним учасником роздрібного ринку, у попередженні про припинення постачання електричної енергії додатково зазначається сума заборгованості за відповідним договором та період, за який ця заборгованість виникла.

У разі усунення споживачем в установлений строк порушень, що завчасно (до дня відключення) підтверджується належним чином, постачання електричної енергії споживачу не припиняється.

Підпунктом 10.2.4 пункту 10.2 Розділу Х Правил передбачено, що колективний побутовий споживач на підставі договору про постачання електричної енергії здійснює закупівлю електричної енергії у постачальника електричної енергії з метою її подальшого використання споживачами колективного побутового споживача для задоволення комунально-побутових потреб споживачів колективного побутового споживача, для технічних цілей та інших потреб колективного побутового споживача. За обсяг закупленої електричної енергії з постачальником електричної енергії розраховується колективний побутовий споживач відповідно до умов договору.

Підпунктом 10.2.5. пункту 10.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачено, що закупівля електричної енергії та розподіл здійснюються за рахунок коштів споживачів колективного побутового споживача. Умови використання електричної енергії, розрахунків за неї, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів колективного побутового споживача, утримання та обслуговування технологічних електричних мереж колективного побутового споживача регулюються установчими документами та/або укладеними в установленому законодавством порядку договорами між споживачами колективного побутового споживача та колективним побутовим споживачем щодо розподілу та постачання електричної енергії в межах колективного побутового споживача.

Із підпункту 10.2.6. пункту 10.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії вбачається, що у разі прийняття відповідного рішення органом управління колективного споживача споживач колективного побутового споживача або фізична особа, яка не є членом колективного побутового споживача, але електроустановки якої приєднані до технологічних електричних мереж колективного побутового споживача (балі - споживач на території колективного побутового споживача), для користування електричною енергією укладає тристоронній договір про постачання та розподіл електричної енергії на території колективного побутового споживача з електропостачальником, який здійснює постачання електричної енергії цьому колективному побутовому споживачу, та колективним побутовим споживачем на основі типового договору (додаток 11 до цих Правил).

Як вбачається з матеріалів справи, відключення земельної ділянки позивача від постачання електричної енергії мало місце за відсутності підстав для такого відключення та з недодержанням порядку такого відключення, без будь-якого повідомлення.

Виписка з протоколу засідання правління Садівничого товариства Янтарь, що міститься в матеріалах справи, не відповідає вимогам попередження позивача про припинення постачання електричної енергії.

Судом не встановлено наявності у ОСОБА_1 заборгованості з оплати послуг з енергопостачання та будь-яких інших підстав для припинення постачання йому електричної енергії.

Відповідних рішень товариства, які могли б бути підставою для відключення земельної ділянки від електропостачання без відповідного попередження, суду не надано.

Отже, дії відповідача щодо припинення електропостачання до ділянки ОСОБА_1 є такими, що порушують визначений чинним законодавством порядок припинення енергопостачання та обмежують права і інтереси позивача як власника земельної ділянки і споживача електричної енергії.

З урахуванням зазначених обставин, суд доходить висновку, що вимоги позивача про визнання протиправними дій Садівничого товариства Янтарь щодо відключення від електричної мережі його земельної ділянки є обґрунтованими.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, а саме судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, з відповідача в дохід держави підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору в розмірі 992 гривні 40 копійок.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 263-265 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Садівничоготовариства «Янтарь»про визнаннядій протиправними задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Садівничого товариства «Янтарь» щодо припинення в 2022 році постачання електричної енергії до земельної ділянки № НОМЕР_1 , розташованої на території Хорошівської селищної ради Харківського району Харківської області, Садівниче товариство «Янтарь».

Стягнути з Садівничого товариства «Янтарь» судовий збір в сумі 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) гривні 40 (сорок) копійок в дохід держави.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи безпосередньо до Харківського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування): АДРЕСА_2 .

Відповідач Садівниче Товариство «Янтарь», код ЄДРПОУ 25177573, місцезнаходження: 62466, Харківська область, Харківський район, смт. Хорошеве.

Повний текст рішення складений 27 вересня 2023 року.

Суддя І.В. Березовська

СудХарківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення27.09.2023
Оприлюднено05.10.2023
Номер документу113902274
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів»

Судовий реєстр по справі —635/1672/22

Рішення від 27.09.2023

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Березовська І. В.

Рішення від 22.09.2023

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Березовська І. В.

Ухвала від 22.09.2023

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Березовська І. В.

Ухвала від 05.05.2023

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Березовська І. В.

Ухвала від 14.04.2023

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Березовська І. В.

Ухвала від 09.02.2023

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Березовська І. В.

Ухвала від 26.12.2022

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Березовська І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні