Ухвала
від 03.10.2023 по справі 908/3024/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

03.10.2023 Справа № 908/3024/23

м.Запоріжжя Запорізької області

Суддя господарського суду Запорізької області Зінченко Н.Г., розглянувши матеріали позовної заяви вих. № б/н від 21.09.2023 (вх. № 3297/08-07/23 від 28.09.2023)

за позовом ОСОБА_1 , ( АДРЕСА_1 ), представник позивача адвокат Староста Анжела Ахмадівна, ( АДРЕСА_2 )

до відповідача 1 ОСОБА_2 , ( АДРЕСА_3 )

до відповідача 2 ОСОБА_3 , ( АДРЕСА_4 )

про визнання правочину удаваним та переведення прав та обов`язків покупця частини частки у статутному капіталі

УСТАНОВИВ

28.09.2023 до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява вих. № б/н від 21.09.2023 (вх. № 3297/08-07/23 від 28.09.2023) ОСОБА_1 до ОСОБА_2 і до ОСОБА_3 про визнання удаваним акту приймання-передачі корпоративних прав (часток у статутному капіталі) Товариства з обмеженою відповідальністю «АРІСТА» від 22.09.2022, складеного між ОСОБА_2 та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕНКО ПРОПЕРТІ», та про переведення на ОСОБА_1 прав і обов`язків покупця частини частки в статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕНКО ПРОПЕРТІ» номінальною вартістю 1 750 000,00 грн., що становить 50 % статутного капіталу Товариства, за договором купівлі-продажу частки в статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕНКО ПРОПЕРТІ», укладеним між ОСОБА_2 , як продавцем, та ОСОБА_3 , як покупцем.

Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.09.2023 справу № 908/3024/23 за вищевказаною позовною заявою розподілено судді Зінченко Н.Г.

Розглянувши зазначену позовну заяву господарський суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Відповідно до п. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно з п. 2 ст. 174 ГПК України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Статтями 162 та 164 ГПК України встановлено вимоги щодо предмета спору, їх обґрунтування та комплектності документів, які повинні додаватися до неї.

Відповідно до пункту 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити, зокрема, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову.

У позовній заяві позивач визначає спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні.

Отже, позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається з двох елементів: предмета і підстави позову.

Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.

За приписами ч. 3 ст. 45 ГПК України відповідачами у господарському процесі є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.

В пункті першому прохальної частини позовної заяви позивачем заявлено вимогу про визнання удаваним акту приймання-передачі корпоративних прав (часток у статутному капіталі) Товариства з обмеженою відповідальністю «АРІСТА» від 22.09.2022, складеного між ОСОБА_2 та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕНКО ПРОПЕРТІ».

Згідно усталеної судової практики відповідачами у спорах про оспорення правочинів є учасники таких правочинів.

З урахуванням викладеного, позивачу слід визначити склад сторін за вимогою про визнання удаваним акту приймання-передачі корпоративних прав (часток у статутному капіталі) Товариства з обмеженою відповідальністю «АРІСТА» від 22.09.2022 у відповідності до вищезазначеного та оформити позовну заяву відповідним чином.

Пунктом 9 ч. 3 ст. 162 ГПК України передбачено, що позовна заява повинна містити, зокрема: попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.

Разом із тим, судом встановлено, що в порушення вищевказаних вимог п. 9 ч. 3 ст. 162 ГПК України позивачем ні в позовній заяві, ні в додатках до неї не надано попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.

Крім того, на титульному (першому) аркуші позовної заяви вих. № б/н від 21.09.2023 (вх. № 3297/08-07/23 від 28.09.2023) вказано третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ТОВ «АРІСТА», (69035, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 149) та вказано третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів ТОВ «ВЕНКО ПРОПЕРТІ», (69096, м. Запоріжжя, вул. Каховська, буд. 3, каб. 5), проте окремо оформленої заяви/клопотання щодо залучення вказаних третіх осіб позивачем не подано, в тексті самої позовної заяви також не викладено відповідного обґрунтування на які права чи обов`язки зазначених осіб та яким чином може вплинути рішення суду у даній справі, прохальна частина позовної заяви теж не містить відповідного клопотання щодо залучення судом третіх осіб.

Також позивачу слід врахувати, що ним допущено порушення вимог ст. 162 ГПК України щодо зазначення скороченого найменування третіх осіб, також зазначено код ЄДРПОУ ТОВ «ВЕНКО ПРОПЕРТІ» , який не відповідає інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Приписами п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України встановлено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.

Згідно з ч. 1 ст. 172 ГПК України позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.

Пунктом 11 Правил надання послуг поштового зв`язку установлено, що поштові відправлення залежно від технології приймання, обробки, перевезення, доставки/вручення поділяються на такі категорії: прості, рекомендовані, без оголошеної цінності, з оголошеною цінністю.

Згідно із пунктом 19 Правил надання послуг поштового зв`язку внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю можуть прийматися для пересилання з описом вкладення та/або з післяплатою.

Пунктом 61 Правил надання послуг поштового зв`язку передбачено, що у разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.

Із наведених норм вбачається, що належним доказом надіслання копії заяви (подання) з доданими до неї документами іншим учасникам справи є оригінал опису вкладення відправленої поштової кореспонденції, в якому перелічені всі документи, які надсилаються одержувачу та який засвідчений підписом працівника відділення поштового зв`язку та відбитком календарного штемпеля цього відділення, а також розрахунковий документ поштової установи, а саме оригінал поштової квитанції (чеку).

В підтвердження направлення відповідачам і тертім особам копії позовної заяви вих. № б/н від 21.09.2023 (вх. № 3297/08-07/23 від 28.09.2023) і доданих до неї документів позивачем надані оригінали лише фіскальних чеків від 22.09.2023, які, з огляду на вище викладені вимоги чинного законодавства, не можуть бути прийняті судом як належні докази направлення відповідачам і третім особам позовної заяви та усіх документів, що є додатками до неї, згідно викладеного у ній переліку.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України передбачено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно ст. 1 Закону України «Про судовий збір» судовий збір це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Частиною 1 статті 4 цього ж Закону України передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено у 2023 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2023 року становить 2684,00 грн.

Згідно із підпунктами 1, 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру складає 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (26984,00 грн.), а за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00 грн.) і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (939 400,00 грн.).

Частиною третьою статті 6 Закону України «Про судовий збір» визначено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру про визнання правочину удаваним та про переведення прав та обов`язків покупця частини частки у статутному капіталі.

До позовної заяви вих. № б/н від 21.09.2023 (вх. № 3297/08-07/23 від 28.09.2023) позивачем додана квитанція № 3677-6114-4410-7217 від 22.09.2023 про сплату судового збору в розмірі 2684,00 грн. (1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб за одну позовну вимогу немайнового характеру). Інших доказів сплати судового збору суду не надано. Так само, як і не зазначено документів, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Отже, позивачу необхідно доплатити судовий збір у встановлених законом порядку і розмірі відповідно до кількості заявлених ним позовних вимог.

Вищевказане свідчить, що позовну заяву подано без додержання усіх вимог, викладених у статтях 162, 164 ГПК України.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку щодо необхідності залишення без руху позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 і до ОСОБА_3 та надання позивачу строку для усунення вищевказаних недоліків терміном не пізніше 10 днів з дня отримання даної ухвали, шляхом оформлення позовної заяви відповідно до вимог п., п. 5, 9 ч. 3 ст. 162, п., п. 1, 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України, а саме: визначити склад сторін за вимогою про визнання удаваним акту приймання-передачі корпоративних прав (часток у статутному капіталі) ТОВ «АРІСТА» від 22.09.2022 у відповідності до викладеного в мотивувальній частині цієї ухвали та оформити позовну заяву відповідним чином; подати попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; сплатити судовий збір в порядку і розмірі, встановленими законом, виходячи із кількості заявлених позовних вимог (докази сплати судового збору надати суду в оригіналі); надати належні документи, які підтверджують відправлення відповідачам і третім особам копії позовної заяви і доданих до неї документів відповідно до комплектності документів, що надійшли на адресу суду (оригінал опису вкладення відправленої поштової кореспонденції із зазначенням вичерпного переліку документів, які направляться, та оригінал поштової квитанції (чеку); надати суду належним чином оформлену та вмотивовану заяву (клопотання) про залучення до участі у справі третіх осіб, оформити позовну заяву із зазначенням повного найменування третіх осіб та ідентифікаційних кодів третіх осіб відповідно до інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Всі зазначені докази надати до суду у вказаний вище строк.

Частинами 3 та 4 ст. 174 ГПК України передбачено, що якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Відповідно до ч. 2 ст. 235 ГПК України, ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).

Керуючись ст., ст. 162, 164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ

1. Позовну заяву вих. № б/н від 21.09.2023 (вх. № 3297/08-07/23 від 28.09.2023) ОСОБА_1 до ОСОБА_2 і до ОСОБА_3 про визнання удаваним акту приймання-передачі корпоративних прав (часток у статутному капіталі) Товариства з обмеженою відповідальністю «АРІСТА» від 22.09.2022 та про переведення на ОСОБА_1 прав і обов`язків покупця частини частки в статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕНКО ПРОПЕРТІ» залишити без руху.

2. Надати ОСОБА_1 , м. Запоріжжя строк для усунення недоліків позовної заяви терміном не пізніше 10 днів з дня отримання даної ухвали, шляхом оформлення позовної заяви відповідно до вимог п., п. 5. 9 ч. 3 ст. 162, п., п. 1, 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України, а саме:

- визначити склад сторін за вимогою про визнання удаваним акту приймання-передачі корпоративних прав (часток у статутному капіталі) Товариства з обмеженою відповідальністю «АРІСТА» від 22.09.2022 у відповідності до викладеного в мотивувальній частині цієї ухвали та оформити позовну заяву відповідним чином;

- подати попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи;

- сплатити судовий збір в порядку і розмірі, встановленими законом, виходячи із кількості заявлених позовних вимог (докази сплати судового збору надати суду в оригіналі);

- надати належні документи, які підтверджують відправлення відповідачам і третім особам копії позовної заяви і доданих до неї документів відповідно до комплектності документів, що надійшли на адресу суду (оригінал опису вкладення відправленої поштової кореспонденції із зазначенням вичерпного переліку документів, які направляться, та оригінал поштової квитанції (чеку);

- надати суду належним чином оформлену та вмотивовану заяву (клопотання) про залучення до участі у справі третіх осіб, оформити позовну заяву із зазначенням повного найменування третіх осіб та ідентифікаційних кодів третіх осіб відповідно до інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Всі зазначені докази надати до суду у вказаний вище строк та направити іншим учасникам справи (докази у підтвердження чого надати суду).

3. Суд роз`яснює позивачу, що в разі не усунення всіх недоліків у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається заявнику на підставі п. 4 ст. 174 ГПК України.

4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

5. Ухвала підписана 03.10.2023.

6. Копію даної ухвали направити представнику позивача адвокату Старості Анжелі Ахмадівні, ( АДРЕСА_2 ).

.

Суддя Н.Г.Зінченко

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення03.10.2023
Оприлюднено06.10.2023
Номер документу113923399
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин пов’язані з правами на акції, частку у статутному капіталі

Судовий реєстр по справі —908/3024/23

Постанова від 10.04.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Парусніков Юрій Борисович

Ухвала від 29.01.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Парусніков Юрій Борисович

Ухвала від 10.01.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Парусніков Юрій Борисович

Ухвала від 29.12.2023

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Зінченко Н.Г.

Ухвала від 13.12.2023

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Зінченко Н.Г.

Ухвала від 13.11.2023

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Зінченко Н.Г.

Ухвала від 03.10.2023

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Зінченко Н.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні