ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88000, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"05" жовтня 2023 р. м. УжгородСправа № 907/850/23
Суддя Господарського суду Закарпатської області Андрейчук Л.В., розглянувши матеріали позовної заяви
за позовом Військової частини НОМЕР_1 , АДРЕСА_1
до відповідача Приватного підприємства «Львівелектросервіс», м. Львів
про стягнення 142 752,00 грн
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Приватного підприємства «Львівелектросервіс» з вимогою про стягнення з відповідача 142 752,00 грн безпідставно отриманих коштів. Позов заявлено з посиланням на статті 837, 857, 1212 Цивільного кодексу України.
Ухвалою суду від 11.09.2023 позовну заяву Військової частини НОМЕР_1 від 08.09.2023 вх.№02.3.1-05/885/23 залишено без руху. Повідомлено позивача про необхідність усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до господарського суду Закарпатської області зазначених в мотивувальній частині даної ухвали доказів у строк не пізніше десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
28.09.2023 на адресу суду надійшло клопотання позивача вх.№02.3.1-05/6722/23, в якому просить суд вважати недоліки позовної заяви усунутими та відкрити провадження у справі.
На переконання позивача, справа підсудна Господарському суду Закарпатської області відповідно до ч. 5 ст. 29 ГПК України, оскільки спір виник з Договорів підряду, в яких визначено місце їх виконання і виконувати які можна тільки в певному місці - казарми № 35 військового містечка № 13 по вулиці Куруців, № 21, в місті Мукачево Закарпатської області.
Вирішуючи питання про прийняття справи до розгляду, судом встановлено наявність підстав для її передачі за підсудністю, виходячи з наступного.
За правилами ч. 1, 2 ст. 27 Господарського процесуального кодексу України, позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Як вбачається із матеріалів позовної заяви, місцезнаходженням Приватного підприємства «Львівелектросервіс» (код ЄДРПОУ 36828486) є 79041, м. Львів, вул. Рівна, 21/41.
Приписами ст. 29 Господарського процесуального кодексу України передбачено підсудність справ за вибором позивача.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України, право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу.
Згідно із ч. 5 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України, позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.
Аналіз ч. 5 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України свідчить про те, що законом передбачено дві окремі підстави для застосування правил альтернативної територіальної підсудності, а саме: якщо спір виник з договору, в якому визначено місце виконання, або якщо спір виник з договору, в якому не визначено місце його виконання, проте, з огляду на специфіку регламентованих ним договірних правовідносин, виконувати такий договір можливо лише в певному місці.
При цьому, за загальним правилом, місце виконання зобов`язання є договірною умовою та узгоджується сторонами в договорі; сторони можуть передбачити будь-яке місце виконання, зручне для них. Місце виконання договору, у випадку його визначення сторонами в договорі, є однією з умов договору, що зумовлює обов`язок виконання договору саме в погодженому сторонами місці.
Слід зазначити, що виконання договірного зобов`язання - це вчинення боржником на користь кредитора або третьої особи певних дій, що становлять предмет виконання договірного зобов`язання. Зобов`язання може бути виконане в іншому місці, якщо це встановлено актами цивільного законодавства або випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
Судом встановлено, що між Військовою частиною НОМЕР_1 та Приватним підприємством «Львівелектросервіс» було укладено наступні договори: 15.05.2019 року договір субпідряду № 2/05/19 про виконання робіт на об`єкті будівництва - казарма № НОМЕР_2 військового містечка № 13 по вулиці Куруців, № 21, в місті Мукачево Закарпатської області; 09.12.2019 року договір субпідряду № 08/12/19 про виконання робіт на об`єкті будівництва - казарма № НОМЕР_2 військового містечка № 13 по АДРЕСА_2 ; 19.12.2019 року договір субпідряду № 19/12/19 про виконання робіт на об`єкті будівництва - казарма № НОМЕР_2 військового містечка № 13 по вулиці Куруців, № 21, в місті Мукачево Закарпатської області.
Судом встановлено, що укладені між сторонами договори за своєю правовою природою є договорами підряду (субпідряду) та підставою виникнення в їх сторін прав та обов`язків, визначених цими договорами.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 837 Цивільного кодексу України, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.
Згідно із ч. 1 ст. 854 Цивільного кодексу України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.
Однак, суд зауважує, що предметом заявленого позову виступає матеріально-правова вимога про стягнення з відповідача безпідставно одержаних грошових коштів. Водночас зобов`язання з оплати безпідставно отриманих грошових коштів не є такими, що можуть виконуватись лише в певному місці, оскільки зазначена сплата здійснюється безготівково шляхом переказу коштів із одного банківського рахунку на інший. Крім того, спірні правовідносини між сторонами взагалі не пов`язані з нерухомим майном, оскільки укладені між позивачем та відповідачем Договори субпідряду породжують виключно обов`язки з виконання робіт та оплати за їх фактичне виконання і жодним чином не стосуються прав та інтересів щодо об`єкта як нерухомого майна. Об`єктом, який передається однією стороною договору іншій в обмін на грошові кошти, є результат робіт, а не нерухоме майно. Таким чином, зобов`язання, про порушення яких стверджує позивач, не є такими, які через їх особливість належить виконувати тільки в певному місці.
Таким чином, логічним є висновок про те, що розгляд справи судом, яка йому не підсудна, є безумовною підставою для скасування процесуального рішення, ухваленого за результатами вирішення спірних правовідносин, а також може розцінюватись як перевищення судом повноважень, компетенції, прийняття ним завідомо неправосудного рішення тощо.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для застосування в даній справі положень ч. 5 ст. 29 ГПК України та про необхідність визначення підсудності спору за загальними правилами, з урахуванням ст. 27 ГПК України.
За змістом п. 1 ч. 1 ст. 31 Господарського процесуального кодексу України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду. Передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення (ч. 3 ст. 31 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно із ч. 9 статті 176 Господарського процесуального кодексу України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Враховуючи те, що місцезнаходженням Приватного підприємства «Львівелектросервіс» (код ЄДРПОУ 36828486) є 79041, м. Львів, вул. Рівна, 21/41, суд дійшов висновку, що матеріали справи №907/850/23 підлягають надісланню до Господарського суду Львівської області за підсудністю.
Керуючись ст. 27, 30, 31, 234 ГПК України, Господарський суд Закарпатської області
ПОСТАНОВИВ:
1.Матеріали справи №907/850/23 надіслати Господарському суду Львівської області (вул. Личаківська, 128, м. Львів, 79014) за підсудністю.
Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається http://court.gov.ua/fair/sud5008/ або http://www.reyestr.court.gov.ua.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку, встановленому розділом IV Господарського процесуального кодексу України до Західного апеляційного господарського суду.
Суддя Л.В. Андрейчук
Суд | Господарський суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 05.10.2023 |
Оприлюднено | 09.10.2023 |
Номер документу | 113955022 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань повернення безпідставно набутого майна (коштів) |
Господарське
Західний апеляційний господарський суд
Зварич Оксана Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні