Справа № 626/2933/23
Провадження № 1-кс/626/1308/2023
У Х В А Л А
про арешт майна
06 жовтня 2023 року м. Красноград
Слідчий суддя Красноградського районного суду Харківської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Красноградської окружної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна в рамках кримінального провадження №42023222100000038 від 30 травня 2023 року, за ч.1 ст.197-1 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
До суду надійшло клопотання слідчого про арешт майна - земельної ділянки та врожаю, з кадастровим номером 6324855100:04:000:0651, власником якої є Сахновщинська територіальна громада Красноградського району Харківської області в рамках кримінального провадження №42023222100000038 від 30 травня 2023 року, за ч. 1 ст. 197-1 КК України.
На обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що Сектором дізнання Красноградського РВП ГУНП в Харківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженню за №42023222100000038, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30.05.2023 за ч. 1 ст. 197-1 КК України за фактом самовільного зайняття земельних ділянок сільськогосподарського призначення невстановленими особами на території Красноградського району Харківської області, зокрема використання земельних ділянок в порушення вимог чинного законодавства без правовстановлюючих документів, у зв`язку з чим державі завдаються збитки.
Предметом розслідування даного кримінального провадження є самовільно зайняті невстановленими на теперішній час особами земельні ділянки сільськогосподарського призначення комунальної форми власності, які використовуються для товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані в межах Красноградського району Харківської області.
Так, під час проведення досудового розслідування вказаного кримінального провадження в ході використання даних Публічної кадастрової карти України, Державного земельного кадастру про земельні ділянки та інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в тому числі опрацювання інформації та матеріалів, які надходять з органів державної влади, органів місцевого самоврядування і державного нагляду (контролю), а також та, яка розміщена в засобах масової інформації по Красноградському району, вбачаються факти самовільно зайнятих земельних ділянок в межах осблуговування Сахновщинської ОТГ, на яких невстановленими на даний час особами вирощуються сільськогосподарські культури, при цьому правоустановлючих документів на використання зазначених земельних ділянок вжитими заходами не встановлено, зокрема: самовільно зайнята земельна ділянка площею 50 га з кадастровим номером 6324855100:04:000:0651.
Так, під час проведення досудового розслідування вказаного кримінального провадження 05.09.2023 за участі головного спеціаліста державного геодезичного нагляду Управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокадастру у Харківській області проведено огляд вищевказаної земельної ділянки. Оглядом встановлено, що дана земельна ділянка засіяна сільськогосоподарською культурою соняшником.
Згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що зазначена земельна ділянка є власністю Сахновщинської територіальної громади Красноградського району Харківської області (Код ЄДРПОУ 04398301) та в користування/оренду фізичним чи юридичним особам не передавалася, що свідчить про самовільне зайняття та обробку даної земельної ділянки невстановленими на даному етапі суб`єктами господарювання та її використання без законних на те підставах.
У разі фіксації правопорушення у передбаченому порядку нормами діючого законодавства та встановлення порушника, шкода заподіяна самовільним зайняттям земельної ділянки площею 50 га га складатиме 441000,00 грн.
Встановити осіб (особу), які використовують зазначену земельну ділянку, не має можливості.
Ухвалою слідчого судді Красноградського районного суду Харківської області від 25.09.2023 на земельну ділянку з кадастровим номером 6324855100:04:000:0651, а також на посіви соняшнику на зазначеній земельній ділянці накладено арешт шляхом заборони користуватися і розпоряджатися земельною ділянкою та посівами соняшнику.
Разом з цим, 05.10.2023 о 17 год. 41 хв. через телефонну лінію 102 до Відділення поліції №1 Красноградського РВП ГУНП в Харківській області надійшло повідомлення від працівників 7 Управління з обслуговування Харківської області ДСР НПУ про те, що ним встановлено, що на земельній ділянці 6324855100:04:000:0651 невідомі особи за допомогою комбайнів та вантажних автомобілів незаконно збирають врожай соняшника з вищевказаного поля.
Як слідує зі свідчень допитаного в якості свідка оперуповноваженого Відділення поліції №1 Красноградського РВП ГУНП в Харківській області ОСОБА_4 , який прибув на вказаний виклик, після викриття працівниками поліції протиправних дій невстановлених осіб, останні покинули місце події та переїхали на сільськогосподарській техніці за допомогою якої здійснювалася спроба збору урожаю на неподалік розташовану земельну ділянку по АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_5 . Допитаний в якості свідка ОСОБА_5 підтвердив факт переміщення на його земельну ділянку вказаної техніки.
В подальшому під час огляду місця події на земельні ділянці ОСОБА_5 було виявлено комбайн зернозбиральний марки JOHN DEERE 9680, реєстраційний номер НОМЕР_1 , трактор колісний марки БЕЛАРУС-1025, реєстраційний номер НОМЕР_2 (з приєднаним до нього причіпок для перевезення жатки комбайна), які належать на праві власності Ф(С)Г «КРИНИЦІ», а також спеціалізований вантажний самоскид марки ГАЗ 4301, реєстраційний номер НОМЕР_3 , що належить на праві власності ОСОБА_6 .
Виявлені місці події транспортні засоби є знаряддям вчиненого кримінального правопорушення, а отже відповідають критеріям ст. 98 КПК України та мають значення речового доказу, про що дізнавачем у даному кримінальному провадженні винесено відповідну постанову.
Вказане майно зберегло на собі сліди кримінального правопорушення, має доказове значення у кримінальному провадженні, а отже необхідно усунути будь-яку можливість стороннім особам користуватись ним. Не накладення арешту на зазначене майно призведе до фактично повного знищення слідів кримінального правопорушення, а отже до неможливості виконання завдань кримінального провадження, передбачених ст.2 КПК України.
В зв`язку з чим, прокурор просить накласти арешт на вказану техніку та передати її на відповідальне зберігання власнику ОСОБА_6 .
В судове засідання прокурор не з`явився, однак в своєму клопотанні зазначив, що розгляд клопотання просить проводити без його участі, його підтримує та просить задовольнити в повному обсязі.
Власник арештованої техніки ОСОБА_6 в судове засідання також не з`явився, однак 06.10.2023 року надійшла заява про розгляд клопотання без його участі, заперечень проти накладення арешту в такому вигляді, як зазначено в клопотанні він не заперечує.
Слідчий суддя розглянувши вказане клопотання, дослідивши надані до нього матеріали, якими прокурор обґрунтовує доводи клопотання, вважаю, що клопотання прокурора про арешт майна, підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно доч.2ст.163 КПК України якщо сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, доведе наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться. В звязку з тим, шо існує реальна загроза зміни або знищення вказаного майна, власнк майна про розгляд даного клопотання, не повідомлявся.
Статтею 170 КПК України визначено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Відповідно до п.10 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковий формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна. У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 цього Кодексу.
Згідно вимог ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
У відповідності до вимог ст.171 КПК України з клопотанням про арешт майна до слідчого судді має право звернутися слідчий за погодженням з прокурором. У клопотанні слідчого про арешт майна повинно бути зазначено підстави і мету відповідно до положень статті 170 цього Кодексу та відповідне обґрунтування необхідності арешту майна, перелік і види майна, що належить арештувати, документи, які підтверджують право власності на майно, що належить арештувати, або конкретні факти і докази, що свідчать про володіння, користування чи розпорядження підозрюваним, обвинуваченим, засудженим, третіми особами таким майном.
Вимогами ст.172 КПК України визначено, що клопотання про арешт майна розглядається слідчим суддею не пізніше двох днів з дня його надходження до суду, за участю слідчого та/або прокурора, якщо клопотання подано ним, іншого власника майна, і за наявності - також захисника, законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження. Неприбуття цих осіб у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання. Під час розгляду клопотання про арешт майна слідчий суддя має право за клопотанням учасників розгляду або за власною ініціативою заслухати будь-якого свідка чи дослідити будь-які матеріали, що мають значення для вирішення питання про арешт майна.
Відповідно до вимог ст.173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя повинен враховувати правову підставу для арешту майна, можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому п.1 ч.2 ст. 170 цього Кодексу), розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Згідно ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, а заходами забезпечення кримінального провадження в тому числі є арешт майна.
Таким чином, метою накладення арешту на майно є запобігання можливості особами, які скоїли даний злочин та третіми особами, знищити або відчужити його.
Заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Відповідно до ч.4 ст.170 КПК України «Заборона на використання майна, а також заборона розпоряджатися таким майном можуть бути застосовані лише у випадках, коли їх незастосування може призвести до зникнення, втрати або пошкодження відповідного майна або настання інших наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню».
На виконання вимог ч.1 ст.173КПК України слідчий довів слідчому судді необхідність арешту майна, а також наявність ризиків, передбачених абз.1 ч.1 ст.170 КПК України, а тому клопотання про накладення арешту на вказані речі підлягає задоволенню.
Зважаючи на викладене, враховуючи обставини вчинення ймовірного злочину, так як вони викладені в клопотанні слідчого, правове обґрунтування клопотання, яке відповідає положенням ст. ст. 98, 167, 170, 171 КПК України, приходжу до висновку про наявність правових підстав для накладення арешту на майно, яке перелічено в клопотанні слідчого, оскільки при розгляді клопотання встановлено достатньо даних для висновку, що вони можуть містити відомості про обставини вчинення злочину, тобто відповідає критеріям, визначеним ч.2 ст.167, ст.98 КПК України, а незастосування арешту може призвести до зникнення, втрати або пошкодження майна чи настання інших наслідків, які можуть перешкоджати кримінальному провадженні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 107, 110, 131, 167-175, 309 КПК України, -
У Х В А Л И В:
Клопотання прокурора Красноградської окружної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна в рамках кримінального провадження №42023222100000038 від 30травня 2023року,за ч.1ст.197-1КК України - задовольнити.
Накласти арешт на майно,вилучене підчас оглядумісця події05.10.2023 на присадибній земельній ділянці, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , з позбавленням права відчуження такого майном, а саме:
-комбайн зернозбиральний марки JOHN DEERE 9680, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належать на праві власності Ф(С)Г «КРИНИЦІ» (код ЄДРПОУ 30581842, засновник ОСОБА_6 ) згідно свідоцтва про реєстрацію машини серії НОМЕР_4 ;
-трактор колісний марки БЕЛАРУС-1025, реєстраційний номер НОМЕР_2 (з приєднаним до нього причіпок для перевезення жатки комбайна), який належать на праві власності Ф(С)Г «КРИНИЦІ» (код ЄДРПОУ 30581842, засновник ОСОБА_6 ) згідно свідоцтва про реєстрацію машини серії НОМЕР_5 ;
-автомобіль спеціалізований вантажний самоскид марки ГАЗ 4301, реєстраційний номер НОМЕР_3 , що належить на праві власності ОСОБА_6 , згідно свідоцтва про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_6 .
Арештоване майно, а саме комбайн зернозбиральний марки JOHN DEERE 9680, реєстраційний номер НОМЕР_1 , та трактор колісний марки БЕЛАРУС-1025, реєстраційний номер НОМЕР_2 (з приєднаним до нього причіпок для перевезення жатки комбайна), передати на відповідальне зберігання представнику Ф(С)Г «КРИНИЦІ». Автомобіль спеціалізований вантажний самоскид марки ГАЗ 4301, реєстраційний номер НОМЕР_3 , передати на відповідальне зберігання власнику ОСОБА_6 .
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя
Красноградського районного суду ОСОБА_1
Суд | Красноградський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 06.10.2023 |
Оприлюднено | 30.04.2024 |
Номер документу | 114012090 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Красноградський районний суд Харківської області
Дудченко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні