Справа № 675/540/21
Провадження № 2/675/34/2023
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" вересня 2023 р. м.Ізяслав
Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі: головуючого
судді Демчука П.В., з участю секретаря судового засідання Григор`євої О.С.,
представника позивача адвоката Лозюка С.Ф.,
представника відповідача адвоката Северин Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Ізяслав у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Укрелітагро» до товариства з обмеженою відповідальністю «Михнівські Лани», ОСОБА_1 про визнання договорів оренди земельних ділянок недійсними та скасування державної реєстрації права оренди земельних ділянок,
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю Компанія «Укрелітагро» звернулось до суду із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Михнівські Лани», ОСОБА_1 про визнання недійсними укладених 18.03.2020 року між ОСОБА_1 та ТОВ «Михнівські Лани» договору оренди земельної ділянки, скасувати державну реєстрацію права оренди за ТОВ «Михнівські Лани» земельної ділянки.
Позовні вимоги ТОВ Компанія «Укрелітагро», мотивовані тим, що між позивачем та відповідачем ОСОБА_1 08.11.2018 року укладено строком на 10 років дві додаткових угоди до договорів оренди землі, предметом яких виступали земельні ділянки з кадастровими номерами 6822183900:04:011:0687, площею 2,6743 га та 6822183900:04:011:0684, площею 2,6448 га відповідно. Під час дії вказаних договорів між відповідачами по справі ТОВ «Михнівські Лани» та ОСОБА_1 укладено оспорювані договори щодо тих самих земельних ділянок. При цьому державним реєстратором зареєстровано речові права товариства «Михнівські Лани» на володіння та користування цими земельними ділянками. З врахуванням зазначеного, позивач вказує, що укладені ОСОБА_1 та ТОВ «Михнівські Лани» правочини порушують речові права ТОВ Компанія «Укрелітагро», не відповідають вимогам закону та мають бути визнані судом недійсними.
Ухвалою суду від 05.04.2021 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання в даній справі.
Під час підготовчого провадження через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого ТОВ «Михнівськи Лани» заперечує проти задоволення позовних вимог, вказуючи, що договори укладені між ТОВ «Михнівські Лани» та ОСОБА_1 від 18 березня 2020 року, зареєстровані 23 березня 2020 року є законними, тому відсутні будь-які підстави для визнання їх недійсними та скасування державної реєстрації.
Відповідачка ОСОБА_1 на адресу суду надіслала заперечення, відповідно до змісту якого заперечує проти задоволення позову.
Ухвалою суду від 27.06.2023 року закрито підготовче провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив позовні вимоги задоволити.
Представник ТОВ «Михнівські лани» в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову в повному обсязі.
Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, хоча про місце, день та час слухання справи повідомлена належним чином.
З`ясувавши позиції учасників справи, вислухавши доводи представників, перевіривши матеріали справи, суд знаходить, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Спірні правовідносини урегульовані нормами як цивільного, так і земельного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
В силу ч.2 ст.792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема Земельним кодексом України, Законом України «Про оренду землі».
Положеннями ч. 4 ст.124 ЗК України, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав (ст.125 Земельного кодексу України).
Відповідно до ст.13 Закону України «Про оренду землі» у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Статтями 18, 20 Закону «Про оренду землі» передбачено, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації (в редакції від 30.10.2010 року).
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Об`єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом. Право користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»,статтею 10якого встановлено,що державнийреєстратор уході здійсненняреєстраційних дій,зокрема:1)встановлюєвідповідність заявленихправ і поданих/отриманих документів вимогамзаконодавства,а такожвідсутність суперечностейміж заявленимита вжезареєстрованими речовимиправами нанерухоме майнота їхобтяженнями,зокрема: відповідність обов`язковогодотримання письмовоїформи правочинута йогонотаріального посвідченняу випадках,передбачених законом; відповідність повноваженьособи,яка подаєдокументи длядержавної реєстраціїправ; відповідність відомостейпро речовіправа нанерухоме майнота їхобтяження,що містятьсяу Державномуреєстрі прав,відомостям,що містятьсяу поданих/отриманих документах; 2) перевіряє документина наявністьпідстав дляпроведення реєстраційнихдій,зупинення розгляду заявипро державнуреєстрацію правта їхобтяжень,зупинення державноїреєстрації прав,відмови вдержавній реєстраціїправ таприймає відповіднірішення; 3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов`язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав, здійснюється у зв`язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв`язку з вчиненням такої дії.
Одночасне існування державної реєстрації кількох прав оренди на одну і ту ж земельну ділянку суперечить вимогам закону, який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою речових та інших прав, які підлягають державній реєстрації, та призводить до порушення права позивача як орендаря.
Статтею 24 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендодавець зобов`язаний не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.
На підставі ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи до суду за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.
За змістом ч. 2 ст. 95 ЗК України порушені права землекористувачів підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
За змістом статті 11ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема договори та інші правочини, інші юридичні факти.
Згідно частини першої статті 15, частини першої статті 16ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Для застосування того чи іншого способу захисту, необхідно встановити, які ж права (інтереси) позивача порушені, невизнані або оспорені відповідачем і за захистом яких прав (інтересів) позивач звернувся до суду. При оцінці обраного позивачем способу захисту потрібно враховувати його ефективність, тобто спосіб захисту має відповідати змісту порушеного права, характеру правопорушення, та забезпечити поновлення порушеного права.
Відповідно до п. «в» ч. 3 ст.152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання угоди недійсною.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 належать на праві власності земельні ділянки загальною площею 5,3191 га, в тому числі: 2,6743 га, з кадастровим номером 6822183900:04:011:0687, та площею 2,6448 га, з кадастровим номером 6822183900:04:011:0684 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які знаходяться на території Михнівської сільської ради Ізяславського району, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна.
Між ОСОБА_1 (орендодавцем) та ТОВ Компанія «Укрелітагро» (орендарем) 04.02.2008 року укладено договори оренди землі, предметом яких є передання у строкове платне користування двох вказаних земельних ділянок. Відповідно до п.7, п.20 та п.42 вказаних договорів, їх укладено на 10 років, передача земельних ділянок орендарю здійснюється у 10-денний строк після державної реєстрації цих договорів актом прийому передачі, а самі договори набирають чинності після підписання сторонами та їх державної реєстрації.
Зазначені договори були зареєстровані в Ізяславському відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» 12 квітня 2010 року за №№ 041075400740, 041075400741, таким чином, строк дії договорів тривав по 11 квітня 2020 року.
Всупереч даним обставинам 16 січня 2018 року ОСОБА_1 і ТОВ «Михнівські Лани» уклали між собою договори оренди двох спірних земельних ділянок на строк 10 років, що спонукало ТОВ «Компанія Укрелітагро» звернутися до суду із позовом про визнання їх недійсними.
Згідно рішення Ізяславського районного суду № 675/958/19 від 08.11.2019 року визнано недійсним договір оренди земельної ділянки номер С16-01/18, укладений 16.01.2018 року між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю «Михнівські Лани» щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6822183900:04:011:0687, площею 2,6743 га, право оренди якої зареєстровано на підставі рішення про державну реєстрацію прав і їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 42655057 від 22.08.2018 року. Визнано недійсним договір оренди земельної ділянки номер С16-01/18-5, укладений 16.01.2018 року між ОСОБА_1 та товариством з обмеженою відповідальністю «Михнівські Лани» щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6822183900:04:011:0684, площею 2,6448 га, право оренди якої зареєстровано на підставі рішення про державну реєстрацію прав і їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 42076941 від 16.07.2018 року.
Угодою про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки № С-16-01/18 від 16.01.2018 року орендодавець ОСОБА_1 та орендар ТОВ «Михнівські Лани» 18.03.2020 року достроково розірвали Договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер 6822183900:04:011:0687) № С-16-01/18 від 16.01.2018 року. Угода набирає чинності з моменту її державної реєстрації.
Угодою про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки № С-16-01/18-5 від 16.01.2018 року орендодавець ОСОБА_1 та орендар ТОВ «Михнівські Лани» 18.03.2020 року достроково розірвали Договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер 6822183900:04:011:0684) № С-16-01/18-5 від 16.01.2018 року. Угода набирає чинності з моменту її державної реєстрації.
Між ОСОБА_1 (орендодавцем) та ТОВ «Михнівські Лани» (орендарем) 18.03.2020 року укладено договори оренди землі, предметом яких є передання у строкове платне користування двох вказаних земельних ділянок. Відповідно до п.8, п.19 та п.45 вказаних договорів, їх укладено на 10 років, передача земельних ділянок орендарю здійснюється у 5-денний строк після державної реєстрації цих договорів актом прийому передачі, а самі договори набирають чинності після підписання сторонами та їх державної реєстрації.
Укладення угод про дострокове розірвання договорів оренди земельних ділянок між ОСОБА_1 і ТОВ «Михнівські Лани» 18 березня 2020 року суд розцінює як нікчемні, оскільки договори оренди вже були визнані недійсними рішенням Ізяславського районного суду від 08 листопада 2019 року.
Подальше укладення між ОСОБА_1 і ТОВ «Михнівські Лани» 18 березня 2020 року договорів оренди земельних ділянок площею 2,6743 га, з кадастровим номером 6822183900:04:011:0687, та площею 2,6448 га, з кадастровим номером 6822183900:04:011:0684, і реєстрація їх державним реєстратором 23 березня 2020 року відбулося в період дії договорів оренди земельних ділянок між ОСОБА_1 і ТОВ «Компанія «Укрелітагро» від 04 лютого 2008 року.
Відповідно до ч.1 ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч.1 ст.628 ЦК України).
Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (ст.204 ЦК України).
Згідно положень ч.1 ст.627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору.
Однією із істотних умов договору оренди землі відповідно до положень Закону України «Про оренду землі» є його строк.
Так, сторони у договорах від 18.03.2020 року на власний розсуд визначили їх строк, який становить 10 років.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, індексний номер: 205033673, договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер 6822183900:04:011:0684) був зареєстрований в установленому порядку державним реєстратором.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, індексний номер: 205036379, договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер 6822183900:04:011:0687) був зареєстрований в установленому порядку державним реєстратором.
Наказом Міністерства юстиції України № 441/5 від 04.02.2021 року скасовано рішення від 22.04.2020 року № 5202795, 52027950, прийняті державним реєстратором Славутської РДА про припинення запису про оренду ТОВ «Михнівські Лани» на земельну ділянку, на підставі якого зареєстровано право оренди ТОВ Компанія «Укрелітагро» на земельну ділянку.
Наказом Міністерства юстиції України № 437/5 від 04.02.2021 року скасовано рішення від 22.04.2020 року № 52025775, 52025783, прийняті державним реєстратором Славутської РДА про припинення запису про оренду ТОВ «Михнівські Лани» на земельну ділянку, на підставі якого зареєстровано право оренди ТОВ Компанія «Укрелітагро» на земельну ділянку.
Частинами 1- 4 ст.31 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійного договору (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства/концесії). Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Враховуючи положення ч.1 ст.203 ЦК України, укладення будь-якого іншого договору оренди відносно цієї ж земельної ділянки без розірвання діючого договору суперечить закону.
Оскаржувані договори оренди укладені під час дії правочину, за яким право користування земельною ділянкою належить позивачеві, а тому порушує його право як належного користувача земельної ділянки.
Таким чином, договори оренди земельних ділянок від 18.03.2020 року, укладені між ОСОБА_1 та ТОВ «Михнівські Лани», не відповідають вимогам ч.1 ст.203 ЦК України та на підставі ч. 1 ст. 215 ЦК України підлягають визнанню недійсними.
Відповідно до ст.216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користування майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Відповідно до положень ч.1 ст.236 ЦК України правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.
Загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність (пункт 6 статті 3 ЦК України).
На думку суду дії відповідачів не відповідають засадам добросовісності та справедливості, оскільки ними між собою були вчинені дії на укладення договорів оренди земельних ділянок в період дії договірних відносин між ТОВ «Укрелітагро» та ОСОБА_1 , в подальшому відповідачі розірвали договори оренди, які вже були визнані недійсними в судовому порядку.
У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 10 квітня 2019 року у справі № 390/34/17 (провадження № 61-22315сво18) зазначено, що: «добросовісність (пункт 6 статті 3 ЦК України) - це певний стандарт поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення. Доктрина venire contra factum proprium (заборони суперечливої поведінки), базується ще на римській максимі- «non concedit venire contra factum proprium» (ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці). В основі доктрини venire contra factum proprium знаходиться принцип добросовісності. Поведінкою, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є, зокрема, поведінка, що не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона, яка діє собі на шкоду, розумно покладається на них».
Оскільки суд дійшов висновку про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок між ТОВ «Михнівські Лани» і ОСОБА_1 18 березня 2020 року, тому підлягають скасуванню реєстрація права оренди даних земельних ділянок, вчинена державним реєстратором Аврамченко С.С.
На підставі ст.141 ЦПК України, в зв`язку із задоволенням вимоги позивача про визнання недійсними оскаржуваних договорів, судові витрати, понесені ТОВ Компанія «Укрелітагро» слід покласти на ОСОБА_1 та ТОВ «Михнівські Лани» в рівних частках.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.12, 13, 76, 141, 259, 263-265, 352, 354 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки, укладений 18 березня 2020 року між ОСОБА_1 і товариством з обмеженою відповідальністю «Михнівські Лани» щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6822183900:04:011:0687, площею 2,6743 га.
Скасувати державну реєстрацію права оренди за ТОВ «Михнівські Лани» земельної ділянки з кадастровим номером 6822183900:04:011:0687, площею 2,6743 га, зареєстровану у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державним реєстратором Міністерства юстиції України Аврамченко С.С. 05.02.2021 року, індексний номер 56484995.
Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки, укладений 18 березня 2020 року між ОСОБА_1 і товариством з обмеженою відповідальністю «Михнівські Лани» щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6822183900:04:011:0684, площею 2,6448 га.
Скасувати державну реєстрацію права оренди за ТОВ «Михнівські Лани» земельної ділянки з кадастровим номером 6822183900:04:011:0684, площею 2,6448 га, зареєстровану у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державним реєстратором Міністерства юстиції України Аврамченко С.С. 05.02.2021 року, індексний номер 56484543.
Стягнути із товариства з обмеженою відповідальністю "Михнівські лани" (код ЄДРПОУ 41591072), а також ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Укрелітагро" у відшкодування сплаченого судового збору по 2270 грн. з кожного
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на його апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя П.В.Демчук
Суд | Ізяславський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 18.09.2023 |
Оприлюднено | 11.10.2023 |
Номер документу | 114017464 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Ізяславський районний суд Хмельницької області
Демчук П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні