Справа №274/3866/23 Провадження №2/0274/1148/23
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
"06" жовтня 2023 р. м. Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області БольшаковаТ.Б.за участю секретаря судового засідання Юсової О.А.,
представника відповідача Побережця В.В.,
розглянувши у судовому засіданні у порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до кооперативу "Садівниче обслуговуюче товариство "Прогрес" про усунення перешкод у використанні права на приватизацію земельної ділянки,
ВСТАНОВИВ:
І. Короткий зміст позовних вимог
20.06.2023 до Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій він просить усунути перешкоду для використання ним права, передбаченого ст. 35 Земельного кодексу України, шляхом зобов`язання відповідача надати йому документи, необхідні для приватизації земельної ділянки, яка знаходиться в Кооперативі "Садівниче обслуговуюче товариство "Прогрес" за адресою: 13352, Бердичівський район, с. Великі Низгірці, зокрема: довідку про те, що він є членом Кооперативу СОТ "Прогрес"; надати письмово інформацію щодо пільг в СОТ "Прогрес" інвалідам учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АС у 1986 році, 2 категорії; довідку про наявність чи відсутність у нього заборгованості членських внесків за Кооператив "Садівниче обслуговуюче товариство "Прогрес"; надати квитанцію з рахунком кооперативу для сплати боргу, якщо такий є.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що він є власником дачного будинку в кооперативі "Садівниче товариство "Прогрес", переданого йому братом під час вступу до даного кооперативу, на підставі заяви брата про передання йому дачного будинку та земельної ділянки. Також зазначає, що він є членом кооперативу СОТ "Прогрес" на підставі заяви про вступ до кооперативу.
Громадянин України, який є членом садового товариства та якому виділена земельна ділянка для садівництва у постійне користування, має право її безоплатно приватизувати, якщо її розмір не перевищує 0,12 гектара.
Для отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для садівництва необхідно подати до відповідного органу наступний перелік документів: довідка про те, що громадянин є членом садового кооперативу; довідка щодо заборгованості; викопіювання з генерального плану садового товариства із зазначенням місця розташування земельної ділянки, яку планується приватизувати тощо.
10.06.2023 його представник за довіреністю зі свідком звернувся до відповідача із заявою про надання: довідки про те, що він є членом Кооперативу СОТ "Прогрес"; письмової інформації щодо пільг в СОТ "Прогрес" інвалідам учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АС у 1986 році, 2 категорії; інформації про наявність чи відсутність у нього заборгованості членських внесків за Кооператив "Садівниче обслуговуюче товариство "Прогрес"; квитанції з рахунком кооперативу для сплати боргу, якщо такий є.
Вказані документи необхідні йому для використання права на приватизацію земельної ділянки в кооперативі.
Бухгалтер кооперативу відмовилась при свідкові отримувати вказану заяву, чим порушила ст.40 Конституції України, ЗУ "Про звернення громадян", створивши йому перешкоду у використані права на приватизацію земельною ділянки, на якій розтсшований його дачний будинок, у кооперативі.
ІІ. Процедура та позиції сторін
Ухвалою суду від 22.06.2023 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків, які були ним усунені 13.07.2023.
Ухвалою суду 27.07.2023 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
15.09.2023 на адресу суду від представника відповідача - т.в.о голови правління кооперативу "Садівниче обслуговуюче товариство "Прогрес" Побережця В.В. надійшов відзив на позовну заяву, у якому заперечує проти задоволення позовних вимог. Обґрунтовуючи його, вказує, що позивач під час вступу в кооператив був ознайомлений зі Статутом та зобов`язався його виконувати, що підтверджує власноруч написана ним заява. Поряд з цим, позивач в порушення п.п. 3.4, 3.10 Статуту не зробив проплату вступного внеску до садівничого товариства. Згідно рішення правління від 13.08.2022 позивача не прийнято в члени СОТ "Прогрес". Вказане рішення занесене в протокол засідання та донесено до позивача. Таким чином, позивачу надати затребувані довідки неможливо, оскільки він не являється членом СОТ "Прогрес"
Позивач в судове засідання не з`явився. Згідно поданої заяви просить розглянути справу без його участі, позовні вимоги просить задовольнити, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, зазначених у відзиві. Одночасно зазначив, що дійсно бухгалтер товариства не прийняла заяву позивача, оскільки у ньому була невірно вказана адреса товариства та вона має бути адресована Правлінню товариства.
ІІІ. Обставини, встановлені судом, докази на їх підтвердження. Національне законодавство, що підлягає застосуванню та мотиви суду
Відповідно до ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Право на доступ до інформації є конституційним правом людини, яке передбачене і гарантоване статтею 34 Конституції України, а саме, право кожного на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань; право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб на свій вибір.
Стаття 1 Закону України «Про інформацію» регламентує, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
У відповідності до ч.2 ст.7 Закону України «Про інформацію», ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб`єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь порушень його права на інформацію.
Відповідно до ч. 1 ст.1 Закону України «Про звернення громадян», громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднання громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно ч.1 ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю до розгляду.
У відповідності до ч.1 ст.15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Статтею 27 Закону України «Про інформацію» передбачено, що порушення законодавства України про інформацію тягне за собою дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законами України.
У відповідності до положень статті 2 Закону України «Про кооперацію», обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.
Садове товариство є добровільним громадським об`єднанням, яке створюється для організації колективного саду, підлягає реєстрації в органах державної влади та має статус юридичної особи. Діяльність садового товариства регулюється законодавством України та його статутом.
Статтею 12 визначено, що член кооперативу має право звертатися до органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, посадових осіб кооперативу із запитами, пов`язаними з членством у кооперативі, діяльністю кооперативу та його посадових осіб, одержувати письмові відповіді на свої запити.
Стаття 4 Закону України «Про кооперацію» встановлює основні принципи, на яких базується кооперація, а саме добровільності вступу та безперешкодного виходу з кооперативної організації; соціальної справедливості, взаємодопомоги та співробітництва; рівного права голосу під час прийняття рішень (один член кооперативу - один голос); вільного вибору напрямів і видів діяльності; демократичного контролю за діяльністю кооперативних організацій та їх посадових осіб з боку членів кооперативних організацій; безпосередньої участі членів кооперативної організації у її діяльності.
Відповідно до статей 83,85 ЦК України, юридичні особи можуть створюватися у вигляді, зокрема товариств. Непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками.
Кооператив є первісною ланкою системи кооперації та створюється у результаті об`єднання громадян та/або юридичних осіб для спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб, поліпшення свого економічного стану на засадах самоврядування (статті 2,6 Закону України «Про кооперацію»).
Відповідно до статей 97, 98 ЦК України, управління товариством здійснюють його органи. Органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом. Загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу. Рішення загальних зборів може бути оскаржене учасником товариства до суду.
Згідно з встановленим ст. 13 ЦПК України принципом диспозитивності цивільного судочинства, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексах випадках. Учасники справи розпоряджаються своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Положеннями ч. 3 ст. 12 та ч. 1 ст. 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.89 ЦПК України).
Згідно Статуту садівничого товариства «Прогрес» (нова редакція), садівниче товариство є неприбутковою організацією (п.5.1 Статуту). Економічна, організаційна та правова діяльність садівничого товариства «Прогрес» обумовлюється Конституцією України, Земельним кодексом України, Законами України «Про кооперацію», «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», Цивільного кодексу України, ґрунтується на принципах добровільного членства, поєднанні особистих, колективних і державних інтересів, безпосередньої участі членів товариства в керуванні його справами через виборні ограни.
Відповідно до розділу 3 п. 3.1. Статуту, членами товариства можуть бути фізичні особи, які досягли 16-річного віку, виявили бажання брати участь у його діяльності, дотримуються вимог цьгго Статуту, а також сплаити вступний внесок у розмірах згідно Статуту.
Переважне право на вступ в члени Садівничого товариства мають сумлінні робітники і службовці, ветерани праці і ветерани війни, прирівняні до них за пільгами в установленому порядку особи, сім"ї з двома і більше дітьми (п.3.3).
Вступ до Садівничого товариства здійснюється на підставі письмової заяви. Особа, яка подала заяву про вступ до СОТ "Прогрес", вносить вступний внесок у порядку та розмірах, визначених його Статутом (п.3.4).
Членство в СОТ "Прогрес" припиняється у разі, зокрема, несплати внесків у порядку, визначеному Статутом (п.3.6).
Судом встановлено, що 04.01.2021 ОСОБА_2 звернувся до правління СОТ "Прогрес" із заявою про переоформлення на його користь дачної ділянки. Зі статутом ознайомлений, зобов`язався виконувати його вимогу та проплату членських внесків проводити регулярно.
Згідно протоколу засідання правління СОТ "Прогрес" від 13.08.2022 в задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовлено. Підставою неприйняття в члени кооперативу було невиконання своїх обов`язків, з якими він був ознайомлений, згідно статуту СОТ "Прогрес", зокрема, несплата вступних членських внесків при вступі в члени кооперативу.
Відомості про те, що протокол засідання правління СОТ "Прогрес" від 13.08.2022 отримано позивачем, матеріали справи не містять.
Згідно наявних в матеріалах справи документів, представник позивача 10.06.2023 в присутності свідка ОСОБА_3 звернувся із заявою ОСОБА_1 до правління кооперативу "Садівниче товариство «Прогрес», зі змісту якого вбачається, що він просить надати йому: довідку про те, що він є членом кооперативу "Садівниче товариство «Прогрес»; інформацію щодо пільг в СОТ "Прогрес" інвалідам учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АС у 1986 році, 2 категорії; довідку про наявність чи відсутність у нього заборгованості членських внесків за Кооператив "Садівниче обслуговуюче товариство "Прогрес"; надати квитанцію з рахунком кооперативу для сплати боргу, якщо на нього не розповсюджуються пільги як учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АС.
У судовому засіданні встановлено та стороною відповідача не заперечується факт звернення ОСОБА_1 із заявою Окрім того, встановлено, що бухгалтер СОТ "Прогрес" відмовилась від отримання вказаної заяви.
Таким чином, суд встановив, що відповідач не розглядав та, відповідно, не надавав відповіді на заяву позивача, чим порушив його права, передбачені вищевказаними положеннями Конституції України, Закону України «Про звернення громадян» та Закону України «Про кооперацію».
З огляду на встановлені фактичні обставини суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, зокрема, в частині зобов`язання кооператива "Садівниче обслуговуюче товариство "Прогрес" надати ОСОБА_4 інформацію на його заяву від 10.06.2023.
ІV. Розподіл судових витрат
Як передбачено частиною 1 статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивач звільнений від сплати судового збору, тому судовий збір на користь держави підлягає стягненню з відповідача у розмірі 1073,60 грн в дохід держави.
Керуючись ст.ст. 247, 258, 259, 263-265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до кооперативу "Садівниче обслуговуюче товариство "Прогрес" про усунення перешкод у використанні права на приватизацію земельної ділянки - задовольнити частково.
Зобов`язати кооператив "Садівниче обслуговуюче товариство "Прогрес" надати ОСОБА_4 інформацію на його заяву від 10.06.2023.
Стягнути з кооперативу "Садівниче обслуговуюче товариство "Прогрес" судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1073,60 грн в дохід держави.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення - протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 . РНОКПП відомості відсутні.
Відповідач: Кооператив "Садівниче обслуговуюче товариство "Прогрес", ЄДРПОУ 24704987, с. Великі Низгірці, Бердичівський район, Житомирська область, 13352.
Повний текст рішення виготовлено 10.10.2023.
Суддя Тетяна БОЛЬШАКОВА
Суд | Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 06.10.2023 |
Оприлюднено | 13.10.2023 |
Номер документу | 114087141 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Большакова Т. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні