Справа № 685/888/23
Провадження № 2/685/160/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 жовтня 2023 року Теофіпольський районний суд Хмельницької області в складі
головуючого судді Самойловича А.П.,
за участі секретаря Таранської Т.О.,
представника позивача Іваницького А.М. та
представника відповідача Ковальчук О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Теофіполь в порядку скороченого провадження з викликом осіб цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» в особі Теофіпольського району електричних мереж про визнання недійсним рішення комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 22 червня 2023 року,
В С Т А Н О В И В :
26 липня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що 18 травня 2023 року близько 19 год. 30 хв. до його житлового будинку по АДРЕСА_1 прибули працівники АТ «Хмельницькобленерго» в особі Теофіпольського РЕМ з метою перевірки в будинку приладів обліку електроенергії, за результатами якої було складено акт про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312 (далі ПРРЕЕ), від 18 травня 2023 року № В000244.
Згідно даного акту позивачем було здійснено самовільне без облікове підключення до мережі ОСР шляхом приєднання кабелю марки СІП 2х16 кв.мм на опорі № 20 ПЛ-0.4 кв. Л-1 від КТП-286 с. Волиця, поза засобом обліку електричної енергії з порушенням схеми обліку.
22 червня 2023 року на засіданні комісії АТ «Хмельницькобленерго» в особі Теофіпольського РЕМ по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, за результатами розгляду акту від 18 травня 2023 року № В000244, оформленого протоколом, визнано, що вказаний акт складений правомірно, а позивач причетний до виявленого порушення пункту 8.4.2.6. ПРРЕЕ, яке здійснив шляхом самовільного без облікового підключення електропроводки до мережі ОСР шляхом приєднання кабелю марки СІП 2х16 кв.мм на опорі № 20 ПЛ-0.4. кв. Л-1 від КТП-286 с. Волиця поза засобом обліку електричної енергії, з порушенням схеми обліку.
Також комісією відповідача, згідно п. 8.4.8.2. ПРРЕЕ було здійснено розрахунок збитків за не облікове використання електроенергії за шість календарних місяців за період з 15 листопада 2022 року по 17 травня 2023 року, відповідно до якого по особовому рахунку позивача було нараховано 7286 кВт/год. на суму 49026,23 грн. з урахуванням ПДВ, та вручено рахунок щодо сплати нарахованої суми, яку позивач зобов`язаний сплатити.
Позивачем заявлена вимога визнати недійсним рішення комісії відповідача, оформленого вищезазначеним протоколом.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача відсутні будь-які докази, які б свідчили про те, що поза облікове підключення до мережі ОСР є наслідком дій саме позивача, що саме ним чи іншою третьою особою споживалася електроенергія через поза облікове підключення. В акті про порушення зазначено зміст виявленого порушення з посиланням на п. 5.5.5. ПРРЕЕ та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії, але зазначено і те, що позивач нібито не надав можливості для проведення технічної перевірки в повному обсязі, хоча позивач надав дозвіл на вчинення відповідних дій, пов`язаних з перевіркою систем енергопостачання. Позивач зазначає, що в разі відмови споживача у допуску, відповідно до п. 1.1.2. ПРРЕЕ потрібно було б складати акт про недопуск, який не складався, тому акт про порушення ПРРЕЕ № В000244 є неналежним та недопустимим доказом, оскільки містить два склади нібито порушень споживача самовільне без облікове підключення та відмова від допуску до обстеження.
Також позивач зазначає, що акт про порушення ПРРЕЕ не містить усієї обов`язкової інформації, яка має бути зазначена, а саме, не вказано конкретного підпункту, з 27 можливих, пункту 5.5.5. ПРРЕЕ; не заповнена інформація в п. 4 щодо струму споживання; в пункті 8, де мають бути зазначені об`єкти або струмоприймачі, відключені від живлення, внесено запис «самовільне без облікове підключення», що не стосується назви пункту, є неоднозначним та може тлумачитися подвійно; не зазначено заходів з ліквідації виявленого порушення; відсутня графа для підпису споживача та його розписки про отримання примірника акту.
Крім того, позивач вказує, що відповідач не повідомив про його право, як споживача, надати зауваження до акта чи відмовитися від його підписання, не пояснили суть та деталі виявленого порушення, не продемонстрували та не роз`яснили в чому воно полягає.
В ході судового розгляду позивач свої вимоги підтримав та додатково пояснив, що придбав житловий будинок та проживає там з осені 2021 року, переоформив договір в Теофіпольському РЕМ на себе, при переоформленні електричний лічильник, який був у хліві, перенесли на електроопору. Зазначив, що у цьому будинку попередніми власниками в одній з кімнат було облаштовано магазин з окремим входом та окремою електропроводкою з лічильником. В даний час він не використовує цієї кімнати, до якої немає окремого проходу з житлового будинку, електроенергією також не користується. Пізніше по всій їх вулиці замінювали електроопори, які були перенесені на його сторону вулиці з протилежної, і до цієї опори і було підключено електропровід до приміщення колишнього магазину, але це здійснювали працівники, які міняли опори.
Представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві.
Від відповідача надійшов письмовий відзив на позов, згідно якого просить відмовити у позові. Заперечення обґрунтовані тим, що 28 жовтня 2022 року з позивачем ОСОБА_1 було укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 11400000150116 на житловий будинок по АДРЕСА_1 .
18 травня 2023 року під час проведення контрольного огляду представниками ОСР (оператора системи розподілу) начальником дільниці Павленком С.В. та електромонтером ОСОБА_2 було виявлено порушення п. 5.5.5. ПРРЕЕ, а саме, самовільне безоблікове підключення до мережі ОСР шляхом приєднання кабелю поза засобом обліку електричної енергії з порушенням схеми обліку. По даному факту в присутності позивача було складено акт про порушення № В000244 від 18 травня 2023 року, якого позивач підписав без зауважень. Про час та місце засідання комісії по розгляду акту позивач був повідомлений при складанні акту.
При оформленні акту про самовільне без облікове підключення, позивач не допустив працівників не до вузла обліку та засобу вимірювальної техніки, а до кімнати житлового будинку, до якої йшов провід самовільного підключення, мотивуючи це тим, що він нею практично не користується. Для доведення факту самовільного підключення не потрібно допуску до струмоприймачів, це може лише впливати на спосіб визначення сили струму, відповідно до п. 8.4.12 ПРРЕЕ.
22 червня 2023 року в присутності позивача було проведено засідання комісії з розгляду складеного акту про порушення, у нього було виявлено порушення, передбачене п. 8.4.2.6. ПРРЕЕ, а саме, самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
Кількість днів, впродовж яких споживання електроенергії здійснювалося з порушенням вимог ПРРЕЕ, було визначено відповідно до п. 8.4.8.2. ПРРЕЕ, як загальна кількість робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення, оскільки остання технічна перевірка вузла обліку у позивача проводилася 28 жовтня 2022 року, після чого технічні перевірки та контрольні огляди не проводилися.
Величина розрахункового добового обсягу споживання електроенергії через проводи (кабелі), якими здійснене самовільне підключення, була визначена відповідно до формули, встановленої п. 8.4.13 ПРРЕЕ.
В ході судового розгляду представник відповідача Ковальчук О.В. позовних вимог не визнала з підстав, зазначених у письмовому відзиві, та додатково пояснила, що в 2022 році між ОСОБА_1 та Теофіпольським РЕМ АТ «Хмельницькобленерго» був укладений договір про надання послуг з розподілу електроенергії. В травні 2023 року проводився контрольний огляд і було встановлено, що житловий будинок позивача до електромережі ОСР підключений двома кабелями, один з яких від опори № 19 через розрахунковий електролічильник, внесений до договору, а інший від опори № 20, на якій розміщений короб для лічильника, проте лічильника не було, лише увімкнений автоматичний вимикач, далі кабель підключений до стіни будинку через інший електролічильник, який не є розрахунковим, оскільки не зареєстрований за позивачем, як споживачем. Працівниками РЕМ було встановлено, що напруга по кабелю від електроопори № 20 через нерозрахунковий лічильник подавалася у приміщення позивача, тобто має місце самовільне без облікове підключення до мережі ОСР. Позивач є власником житлового будинку, який самовільно підключено до мережі, тому він і має відповідати за дане порушення, оскільки власність зобов`язує.
Заслухавши доводи позивача, його представника, представника відповідача, заслухавши свідків та дослідивши матеріали справи, суд дійшов переконання про наявність підстав для часткового задоволення позову, виходячи з наступного.
Частиною першою статті 714 ЦК України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується, зокрема, оплачувати вартість прийнятих ресурсів.
28 жовтня 2022 року між АТ «Хмельницькобленерго» та споживачем ОСОБА_3 було укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 11400000150116, відповідно до умов якого, зокрема, додатків, визначено, що об`єктом споживача є житловий будинок по АДРЕСА_1 , вузлом обліку електроенергії є лічильник № 021152, встановлений на опорі № 19.
Як вбачається з акту про порушення № В000244, складеного 18 травня 2023 року о 19 год. 30 хв. начальником дільниці Теофіпольського РЕМ АТ «Хмельницькобленерго» Павленком С.В. та електромонтером Яцюком О.О., за участі споживача ОСОБА_1 , який допустив представників оператора системи на територію об`єкта, яким є житловий будинок по АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 , і під час перевірки встановлено порушення обліку електроенергії: пункт ПРРЕЕ 5.5.5., а саме, самовільне без облікове підключення до мережі ОСР шляхом приєднання кабелю марки СІП 2х16 кв.мм на опорі № 20 ПЛ-0,4 кВ Л-1 від КТП-286 с. Волиця, поза засобом обліку електричної енергії, з порушенням схеми обліку. До акту додана схема самовільного підключення та фото. З наданих фотографій вбачається, що на опорі № 20 встановлена шафа для електричного лічильника, всередині якої лічильник відсутній та встановлено автоматичний вимикач в увімкненому положенні, пломби відсутні. Від цієї опори до житлового будинку підведений кабель до іншої шафи, яка розташована на стіні будинку, всередині якої встановлений електричний лічильник № 0950414.
З наданого відеозапису вбачається, що на лічильник подається напруга.
Позивач не висловив заперечень, що на фотографіях зображено підключення до його житлового будинку по АДРЕСА_1 .
Пунктом 1.1.2 ПРРЕЕ визначено, що самовільним підключенням з порушенням схеми обліку є несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі за схемою, не передбаченою проєктним рішенням та/або договором з оператором системи, та/або без укладення договору з оператором системи.
З наданого відповідачем, який є оператором системи, договору вбачається, що за схемою будинок позивача по АДРЕСА_1 повинен бути підключений до мережі з опори № 19 через лічильник № 021152.
Позивач ні на засіданні комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, ні до суду не надав жодних доказів на підтвердження факту отримання від АТ «Хмельницькобленерго» погодження схеми підключення цього ж будинку до мережі з опори № 20 через лічильник № 0950414, тому в даному випадку зі сторони споживача ОСОБА_1 має місце самовільне підключення до мережі ОСР з порушенням схеми обліку, чим порушено обов`язки споживача, передбачені пунктами 5.5.5.19 та 5.5.5.20 ПРРЕЕ, тобто своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень та не допускати безоблікового використання електроенергії, а також відшкодувати збитки, завдані оператору системи у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії.
Відсутність в акті про порушення № В000244 від 18 травня 2023 року посилання на конкретний підпункт пункту 5.5.5. ПРРЕЕ, на що посилається позивач, не тягне за собою визнання такого акту недопустимим доказом та визнання недійсним протоколу засідання комісії за наслідками розгляду такого акту, оскільки в акт внесено суть вчиненого порушення без жодних двозначних формулювань.
Не знайшли свого підтвердження факти відсутності в акті межі балансової належності, перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення, номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення, фазування лічильника на дату оформлення акту про порушення, на що посилається позивач у позові. Всі ці дані містяться у акті та схемі самовільного підключення, яка є додатком № 1 до акту. Так, межа балансової належності позначена на схемі як «межа ОСР»; переріз та матеріал кабелів міститься в акті та схемі СІП 2х16 кв.мм з алюмінію; номінальна сила спрацювання комутаційних апаратів позначена на схемі як «АВ25А», тобто автоматичний вимикач номінальною силою струму спрацювання у 25 ампер; фазування також позначено на схемі кабелі позначені як «Ф» (фаза) та «0» (нуль), так як фаза одна, то фазування однофазне.
Інші можливі недоліки, допущені при складанні акта про порушення, зазначені позивачем, такі як не заповнення інформації про струм споживання в пункті 4; невідповідність запису «самовільне безоблікове підключення» в пункті 8, де має зазначатися перелік об`єктів або струмоприймачів, відключених від живлення; не зазначення у пункті 9 заходів, які були вжиті або мають бути вжиті для усунення порушення, не впливають на встановлення або спростування факту порушення вимог ПРРЕЕ, а мають значення лише для визначення обсягу споживання електроенергії у період порушення, як у п. 4 акту, або для подолання наслідків порушення, як у пунктах 8 та 9. Відсутність в акті графи про його підписання споживачем та вручення копії теж не є порушенням, оскільки позивач його підписав, копію йому було направлено поштою, що підтверджується наданими відповідачем доказами.
Суд також не приймає до уваги твердження позивача про відсутність доказів, що саме він особисто здійснював поза облікове підключення до мережі, що саме він несанкціоновано втручався в роботу КТП-286 та що саме він споживав електроенергію.
Відповідно до ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд, власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону, власність зобов`язує. Виходячи з даних норма, саме на власника об`єкту покладається відповідальність за порушення правил, пов`язаних з енергопостачанням даного об`єкту, навіть в тому випадку, коли дії по самовільному підключенню здійснювалися іншою особою (підрядником, попереднім власником тощо). Позивач, який є власником житлового будинку, не надав доказів, що будинком користується інший належний користувач, орендар зокрема, тому саме позивач має нести відповідальність.
Судом не вбачається порушень процедури, визначеної пунктами 8.2.5. та 8.2.6. при проведенні технічної перевірки уповноваженими особами оператора системи, складанні акту про порушення, його розгляду комісією з розгляду актів про порушення, оформлення спірного протоколу.
Таким чином, в ході судового розгляду знайшов своє підтвердження факт самовільного підключення житлового будинку ОСОБА_1 до мережі ОСР з порушенням схеми обліку, у зв`язку з чим відсутні підстави для визнання недійсним в цілому рішення комісії АТ «Хмельницькобленерго», оформленого протоколом засідання Комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 22 червня 2023 року, тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.
Відповідно до п. 8.2.6. ПРРЕЕ в разі причетності споживача до порушень, зазначених у п. 8.4.2. ПРРЕЕ, в протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, у такому разі разом з протоколом споживачу надається розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електроенергії.
Комісією згідно п. 8.4.8.2. ПРРЕЕ проведено розрахунок за період шести календарних місяців з 15 листопада 2022 року по 17 травня 2023 року, нараховано за актом 7286 кВт/год спожитої електроенергії, вартість якої з ПДВ становить 49026,23 грн., складено відповідний розрахунок та надано розрахункові документи.
Проте суд не погоджується з рішенням комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 22 червня 2023 року в частині визначення кількості днів, впродовж яких об`єктом позивача здійснювалося споживання електроенергії з порушенням вимог ПРРЕЕ.
Так, згідно пункту 8.4.8.2. ПРРЕЕ, кількість днів, протягом яких споживання електроенергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається із кількості робочих днів електроустановки споживача, якщо споживач самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного огляду або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Періодичність проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку у споживача та здійснення технічної перевірки засобу (вузла) обліку визначена підпунктами 8 та 9 пункту 6.1 Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 28 жовтня 2022 року № 11400000150116, укладеним між сторонами, і становить не менше як один раз на 6 місяців для контрольного огляду та не рідше одного разу на 3 роки для технічної перевірки, і є обов`язком АТ «Хмельницькобленерго».
Вищезазначений договір укладений 28 жовтня 2022 року, тому відповідач впродовж наступних 6-ти місяців до 28 квітня 2023 року повинен був провести, як мінімум, один контрольний огляд електролічильника позивача.
В матеріалах справи відсутні докази, що комісією АТ «Хмельницькобленерго» по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, при розгляді акту про порушення ПРРЕЕ від 18 травня 2023 року, встановлювалася дата здійснення останнього контрольного огляду електролічильника у споживача ОСОБА_1 , що має важливе значення для встановлення початку перебігу строку здійснення споживання електроенергії з порушенням ПРРЕЕ. В ході судового розгляду відповідачем також не було надано таких відомостей.
Початком перебігу строку здійснення споживання електроенергії з порушенням ПРРЕЕ у даній справі є: або наступний день після останнього контрольного огляду лічильника позивача, або 29 квітня 2023 року, як наступний день після завершення піврічного періоду для проведення такого огляду, впродовж якого відповідач зобов`язаний був провести огляд, згідно з умовами договору з розподілу електроенергії.
За таких обставин, визначення комісією період споживання електроенергії з порушенням ПРРЕЕ максимально можливим строком не відповідає вимогам п. 8.4.8.2. ПРРЕЕ, тому рішення комісії в цій частині не може залишатися чинним.
Так як точна кількість днів споживання енергії з порушенням ПРРЕЕ є одним з показників для визначення загальної кількості спожитої електроенергії та її вартості, тому рішення комісії і в цій частині підлягає визнанню недійсним.
Сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню з відповідача пропорційно розміру задоволених вимог, однак внаслідок часткового задоволення позову немайнового характеру пропорційність визначити неможливо, тому витрати розподіляються між сторонами порівну.
Керуючись ст.ст. 22, 219 ЦК України, ст.ст. 45, 46, 72 Закону України «Про ринок електричної енергії», пунктами 1.1.2., 5.5.5.19., 5.5.5.20., 8.2.5., 8.2.6., 8.4.2., 8.4.8.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312, ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати недійсним рішення Комісії Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» в особі Теофіпольського району електричних мереж по розгляду акту про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії від 18 травня 2023 року № В000244, оформленого протоколом від 22 червня 2023 року відносно ОСОБА_1 (особовий рахунок НОМЕР_1 , ЕІС 62Z792899821300Т) в частині визначення кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії, величини розрахункового обсягу спожитої за період порушення електроенергії та вартості необлікованої електричної енергії.
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні решти позовних вимог.
Стягнути з Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» на користь ОСОБА_1 1073,60 грн. (Одна тисяча сімдесят три гривні 60 коп.) сплаченого при подачі позову судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду через Теофіпольський районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) сторін, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 12 жовтня 2023 року.
Суддя Самойлович А.П.
Суд | Теофіпольський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.10.2023 |
Оприлюднено | 16.10.2023 |
Номер документу | 114131388 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Теофіпольський районний суд Хмельницької області
Самойлович А. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні