Справа № 486/1292/23
Провадження № 1-кс/467/135/23
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.10.2023 року Суддя Арбузинського районного суду Миколаївської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши заяву про самовідвід судді Арбузинського районного суду Миколаївської області ОСОБА_3
В С Т А Н О В И В:
СуддяАрбузинського районногосуду Миколаївськоїобласті ОСОБА_3 звернулася ззаявою просамовідвід покримінальному провадженню№ 12023152120000078, відомостіпро якевнесені доЄРДР 07березня 2021року,по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 194 КК України, яку мотивувала тим, що вона перебуває з обвинуваченим ОСОБА_4 у дружніх відносинах.
Учасники процесу в судове засідання не з`явилися.
Вивчивши матеріали справи, приходжу до наступного.
Відповідно до п. 4ч. 1 ст. 75 КПК України суддя не може брати участь у кримінальному провадженні за наявності обставин, які викликають сумнів у його неупередженості.
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, безсторонність (неупередженість) суду в сенсі пункту 1 статті 6 Конвенції має визначатися згідно з (i) суб`єктивним критерієм, врахувавши особисті переконання та поведінку конкретного судді, тобто чи мав суддя особисту упередженість або чи був він об`єктивним у цій справі, та (ii) об`єктивним критерієм, іншими словами, шляхом встановлення того, чи забезпечував сам суд та, серед інших аспектів, його склад, достатні гарантії для того, щоб виключити будь-який обґрунтований сумнів у його безсторонності (рішення у справах: «Фей проти Австрії», «Ветштайн проти Швейцарії»).
Проте, між суб`єктивною та об`єктивною безсторонністю не існує беззаперечного розмежування, оскільки поведінка судді не тільки може викликати об`єктивні побоювання щодо його безсторонності з точки зору стороннього спостерігача (об`єктивний критерій), а також може бути пов`язана з питанням його або її особистих переконань (суб`єктивний критерій) (див. рішення у справі «Кіпріану проти Кіпру»).
У деяких випадках, коли докази для спростування презумпції суб`єктивної безсторонності судді отримати складно, додаткову гарантію надасть вимога об`єктивної безсторонності (рішення у справі «Пуллар проти Сполученого Королівства»). У цьому відношенні навіть вигляд має певну важливість іншими словами, «має не лише здійснюватися правосуддя ще має бути видно, що воно здійснюється». Адже йдеться про довіру, яку в демократичному суспільстві суди повинні вселяти у громадськість (рішення у справі «Де Куббер проти Бельгії»).
Суддя не вважає заяву про відвід судді безумовною підставою для відсторонення судді від участі у кримінальному провадженні. При вирішенні питання про те, чи існують обґрунтовані причини вважати, що вимог щодо неупередженості не було дотримано, точка зору сторони є важливою, але не є вирішальною. Вирішальним є те, чи таке побоювання може бути об`єктивно виправданим (рішення Європейського суду з прав людини у справі Клейн та інші проти Нідерландів).
Особиста безсторонність суду презумується, поки не надано доказів протилежного (див. у справі Ветштайн проти Швейцарії).
Неупередженість є ключовою характеристикою судді, головною ознакою судової влади та основою судового процесу і вважається очевидним фактом. Презумпція неупередженості має значну вагу. Особа, яка заявляє про упередженість, повинна бути здатна довести реальну або очевидну відсутність неупередженості у судді.
У кожній окремій справі слід визначити, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу та ступінь, що свідчать про те, що суд не є безстороннім. Наведе свідчить про те, що підстави для відводу судді можуть бути оціночною категорією, що з одного боку дає змогу реалізувати конституційну засаду незалежного розгляду справи суддею, а з іншого боку, є площиною для зловживань з боку недобросовісних учасників. Сумнів у безсторонності судді повинен бути розумним, інакше будь-який судовий процес можна було б перетворити у безкінечну недовіру до суду та відповідно змін його складу.
Зурахуванням наведеного,вважаю,що участьсудді Арбузинськогорайонного судуМиколаївської області ОСОБА_3 як головуючогопо справіу розглядікримінального провадженняза обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 194 КК України, з яким головуючий перебуває у дружніх відносинах, з точки зору стороннього спостерігача об`єктивно викликатиме сумніви щодо його неупередженості, який, виходячи з приписів п. 4 ч. 1 ст. 75 КПК, не має права брати участі у кримінальному провадженні.
На підставі викладеного приходжу до висновку про задоволення заяви судді про самовідвід.
Керуючись ст.ст. 75, 76, 80, 81, 372 КПК України, суддя
У Х В А Л И В:
Задовольнитизаяву судді Арбузинськогорайонного судуМиколаївської області ОСОБА_3 про самовідвідпо кримінальномупровадженню №12023152120000078, відомостіпро якевнесені доЄРДР 07березня 2021року,по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 194 КК України.
Відвестисуддю Арбузинськогорайонного судуМиколаївської області ОСОБА_3 від розглядукримінального провадження№ 12023152120000078, відомостіпро якевнесені доЄРДР 07березня 2021року,по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 194 КК України.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Арбузинський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 19.10.2023 |
Оприлюднено | 20.10.2023 |
Номер документу | 114273643 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Заява про відвід судді |
Кримінальне
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Закревський В. І.
Кримінальне
Арбузинський районний суд Миколаївської області
Кологрива Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні