У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 609/777/23
2/609/317/2023
19 жовтня 2023 року Шумський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді: Ковтуновича О.В.
за участю секретаря судового засідання: Сандулович О.М.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Шумськ цивільну справу № 609/777/23 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про виділ 1/2 частини житлового будинку з господарськими будівлями та 1/2 частини присадибної земельної ділянки в натурі, що є у спільній частковій власності,
В С Т А Н О В И В :
Шумським районним судом Тернопільської області в порядку загального позовного провадження розглядається цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про виділ 1/2 частини житлового будинку з господарськими будівлями та 1/2 частини присадибної земельної ділянки в натурі, що є у спільній частковій власності.
Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області від 28 серпня 2023 року прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання по справі.
17 жовтня 2023 року від позивача надійшла заява про зміну позовних вимог по справі про поділ між сторонами житлового будинку з господарськими будівлями та присадибної земельної ділянки в натурі відповідно до їх часток, що є у спільній частковій власності зазначивши, що ознайомившись із практикою Верховного суду України по даній категорії справ вона прийшла до висновку, що в її ситуації, де є два співвласники ідеальної частини в житловому будинку з господарськими будівлями та ідеальної частини присадибної земельної ділянки у спільній часткові власності, потрібно змінити позовні вимоги, а тому просить поділити між нею та відповідачем відповідно до їхніх часток в спільній частковій власності житловий будинок з господарськими будівлями та присадибну земельну ділянку в натурі, що розташований за адресою АДРЕСА_1 ; виділити їй і відповідачу у власність по 1/2 частині житлового будинку з господарськими будівлями та по 1/2 частині присадибної земельної ділянки; в зв`язку із проведеним поділом припинити право спільної часткової власності на житловий будинок з господарськими будівлями та присадибну земельну ділянку; стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір та судові витрати.
Крім того, 17 жовтня 2023 року від позивача надійшло клопотання про призначення судової будівельно-технічної експертизи посилаючись на ст. 103 ЦПК України, зазначає, що так як необхідні спеціальні знання у цій сфері фахівця, предметом висновку може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування, тому просить призначити в підготовчому судовому засіданні будівельно-технічну експертизу длявизначення можливихваріантів поділужитлового будинкуз господарськими будівлямита присадибноїземельної ділянки,технічної можливості їхподілу відповіднодо частокспіввласників,підрахунку вартості часток кожного із співвласників та вартості у цілому об`єкта нерухомості.
Для експертапоставити наступніпитання:
1.Чи єтехнічна можливістьвідповідно довимог нормативно-правовихактів у галузі будівництваподілити житловийбудинок згосподарськими будівлями та присадибнуземельну ділянку,які розміщеніза адресою: АДРЕСА_1 між співвласникамивідповідно доїх 1\2частини успільній частковій власності?
2.Чи можливовиділити відокремлену1/2частини житловогобудинку із самостійним виходом?
3.Чи єтехнічна можливістьпереобладнання житловогобудинку візольовані житлові приміщення, які за розміром відповідають 1/2 частині співвласників?
4. Чи можливо здійснити перепланування житлового будинку з
прирівнюванням площіжитлового будинкукожного співвласниказ розміром його частки у праві часткової власності?
5.Чи можливовиділити по1/2частині земельноїділянки внатурі кожному співвласнику?
6.Чи можливевиділення окремоїземельної ділянкикожному ізспіввласників з окремим входом?
7.Яка дійснаринкова вартістьжитлового будинкуз господарськими спорудами таприсадибної земельноїділянки,розташованою заадресою: АДРЕСА_1 станом на момент проведення експертизи?
8.Яка дійснаринкова вартість1\2частини житловогобудинку з господарськими спорудамита присадибноїземельної ділянки,розташованою за адресою: АДРЕСА_1 станом намомент проведенняекспертизи?
9.Які можливіваріанти поділужитлового будинкута господарськихспоруд відповідно до часток кожного співвласника у спільній частковій власності?
10.Які можливіваріанти поділуприсадибної земельноїділянки відповідно до часток кожного співвласника у спільній частковій власності?
11.Який перелікта вартістьрізного родубудівельних робіт,які будепотрібно виконати кожномуспіввласнику приподілі івиділенні кожномуіз нихокремих ізольованих житловихприміщень відповіднодо їхчасток успільній частковій власності?
12.Яку різницюу вартостібудівельних робітпри плануванніокремих житлових приміщень однасторона маєсплатити іншійстороні відповіднодо запропонованих варіантів експертом?
13.Яку різницюу вартостівиділених окремихізольованих приміщеньв житловому будинкута господарськихбудівель кожномуспіввласнику одна сторона зобов`язанасплатити другійстороні відповіднодо запропонованих варіантів експертом?
Проведення судовоїбудівельно-технічноїекспертизи доручитиекспертній установі за вибором суду.
В підготовче судове засідання позивач не з`явилася, однак подала до суду заяву про розгляд заяви про зміну позовних вимог по справі про поділ між сторонами житлового будинку з господарськими будівлями та присадибної земельної ділянки в натурі відповідно до їх часток, що є у спільній частковій власності та клопотання про призначення судової будівельно-технічної експертизи розглядати у її відсутність.
Відповідач у підготовче судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про день, час та місце розгляду справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Згідно із частиною першою ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Пункт 4 ч. 5 ст.12ЦПК України передбачає, що суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Щодо заяви про зміну позовних вимог по справі про поділ між сторонами житлового будинку з господарськими будівлями та присадибної земельної ділянки в натурі відповідно до їх часток,що єу спільнійчастковій власності суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2ст.49ЦПК України позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви.
ТакожЦПК Українипередбачає право позивача змінити предмет або підставу позову, необхідно чітко розуміти поняття й ознаки цих правових явищ. При цьому, під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу. Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається.
Верховний суд у постанові № 910/18389/20 зробив висновок про те, що необхідність у зміні предмету позову може виникати тоді, коли початкові вимоги позивача не будуть забезпечувати чи не в повній мірі забезпечать позивачу захист його порушених прав та інтересів.
Зміна предмету позову можлива, зокрема у такі способи:
1) заміна одних позовних вимог іншими;
2) доповнення позовних вимог новими;
3) вилучення деяких із позовних вимог;
4) пред`явлення цих вимог іншому відповідачу в межах спірних правовідносин.
Оскільки,позивач правомірноподала заявупро змінупозовних вимог,суд вважаєза необхіднезаяву прозміну позовнихвимог посправі проподіл міжсторонами житловогобудинку згосподарськими будівлямита присадибноїземельної ділянкив натурівідповідно доїх часток,що єу спільнійчастковій власності прийняти до розгляду.
Щодо клопотання про призначення судової будівельно-технічної експертизи суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Порядок призначення судової експертизи у науково-дослідних судово-експертних установах міністерства юстиції України, обов`язки, права та відповідальність судового експерта, організація та оформлення їх результатів визначається Законом України Про судову експертизу, Цивільним процесуальним кодексом України, Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та іншими нормативно-правовими актами з питань судової експертизи.
Так, відповідно до ст. 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Відповідно до ч.1 ст. 104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Згідно ч. 1ст.107ЦПК України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи.
Частиною 1статті 109ЦПК України у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Відповідно до ч.3 ст.210 ЦПК України провадження у справі на стадії її розгляду по суті зупиняється тільки з підстав, встановлених пунктами 1-3 частини першої статті 251 та пунктами 1-3 частини першої статті 252 цього Кодексу.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 5 частини першої статті 252 цього Кодексу, - на час проведення експертизи.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне клопотання позивача задоволити, а тому провадження у справі слід зупинити на час проведення експертизи.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 49, 69-70, 90-91, 103-109, 197-198, 251-253, 353 ЦПК України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Прийняти заяву позивача ОСОБА_1 про зміну позовних вимог по справі про поділ між сторонами житлового будинку з господарськими будівлями та присадибної земельної ділянки в натурі відповідно до їх часток, що є у спільній частковій власності у цивільній справі № 609/777/23 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про виділ 1/2 частини житлового будинку з господарськими будівлями та 1/2 частини присадибної земельної ділянки в натурі, що є у спільній частковій власності.
Розгляд даної справи здійснювати з урахуванням заяви про зміну позовних вимог по справі про поділ між сторонами житлового будинку з господарськими будівлями та присадибної земельної ділянки в натурі відповідно до їх часток, що є у спільній частковій власності.
Клопотання позивача ОСОБА_1 про призначення судової будівельно-технічної експертизи - задоволити.
Призначити у цивільній справі № 609/777/23 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про виділ 1/2 частини житлового будинку з господарськими будівлями та 1/2 частини присадибної земельної ділянки в натурі, що є у спільній частковій власності, будівельно-технічну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:
1.Чи єтехнічна можливістьвідповідно довимог нормативно-правовихактів у галузі будівництваподілити житловийбудинок згосподарськими будівлями та присадибнуземельну ділянку,які розміщеніза адресою: АДРЕСА_1 між співвласникамивідповідно доїх 1\2частини успільній частковій власності?
2.Чи можливовиділити відокремлену1/2частини житловогобудинку із самостійним виходом?
3.Чи єтехнічна можливістьпереобладнання житловогобудинку візольовані житлові приміщення, які за розміром відповідають 1/2 частині співвласників?
4. Чи можливо здійснити перепланування житлового будинку з
прирівнюванням площіжитлового будинкукожного співвласниказ розміром його частки у праві часткової власності?
5.Чи можливовиділити по1/2частині земельноїділянки внатурі кожному співвласнику?
6.Чи можливевиділення окремоїземельної ділянкикожному ізспіввласників з окремим входом?
7.Яка дійснаринкова вартістьжитлового будинкуз господарськими спорудами таприсадибної земельноїділянки,розташованою заадресою: АДРЕСА_1 станом на момент проведення експертизи?
8.Яка дійснаринкова вартість1\2частини житловогобудинку з господарськими спорудамита присадибноїземельної ділянки,розташованою за адресою: АДРЕСА_1 станом намомент проведенняекспертизи?
9.Які можливіваріанти поділужитлового будинкута господарськихспоруд відповідно до часток кожного співвласника у спільній частковій власності?
10.Які можливіваріанти поділуприсадибної земельноїділянки відповідно до часток кожного співвласника у спільній частковій власності?
11.Який перелікта вартістьрізного родубудівельних робіт,які будепотрібно виконати кожномуспіввласнику приподілі івиділенні кожномуіз нихокремих ізольованих житловихприміщень відповіднодо їхчасток успільній частковій власності?
12.Яку різницюу вартостібудівельних робітпри плануванніокремих житлових приміщень однасторона маєсплатити іншійстороні відповіднодо запропонованих варіантів експертом?
13.Яку різницюу вартостівиділених окремихізольованих приміщеньв житловому будинкута господарськихбудівель кожномуспіввласнику одна сторона зобов`язанасплатити другійстороні відповіднодо запропонованих варіантів експертом?
Виконання проведення судової будівельно-технічної експертизи доручити Тернопільському відділенню Київського науково - дослідного інституту судових експертиз, що знаходиться за адресою: 46025, вул. Січових Стрільців буд. № 4, м. Тернопіль.
Оплату за проведення експертизи покласти на ОСОБА_1 , роз`яснивши положенняст. 109 ЦПК України, про наслідки ухилення від участі в експертизі.
На вимогу експерта зобов`язати сторін по справі надати всі необхідні документи для проведення експертизи.
Повідомити сторони про час і місце проведення експертизи.
Попередити осіб,які безпосередньопроводитимуть судовубудівельно-технічної експертизу про кримінальну відповідальність згідно ст.ст. 384, 385 Кримінального кодексу України.
Провадження у цивільній справі № 609/777/23 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про виділ 1/2 частини житлового будинку з господарськими будівлями та 1/2 частини присадибної земельної ділянки в натурі, що є у спільній частковій власності зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Повний текст ухвали судускладено 19 жовтня 2023 року.
Суддя: О. В. Ковтунович
Суд | Шумський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 19.10.2023 |
Оприлюднено | 23.10.2023 |
Номер документу | 114289091 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: |
Цивільне
Шумський районний суд Тернопільської області
Ковтунович О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні