РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 609/777/23
2/609/5/2024
06 червня 2024 року Шумський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді: Ковтуновича О.В.
при секретарі судового засідання: Сандулович О.М.
за участю:
позивача: ОСОБА_1
представника позивача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шумськ під час заочного розгляду цивільну справу за позовом: ОСОБА_1
до
відповідача: ОСОБА_3
вимоги позивача: про виділ частини житлового будинку з господарськими будівлями та частини присадибної земельної ділянки в натурі, що є у спільній частковій власності,
В С Т А Н О В И В :
І. Стислий виклад позиції сторін.
1.11серпня 2023року ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до суду із позовом до ОСОБА_3 (далі відповідач) з вимогою про виділ частини житлового будинку з господарськими будівлями та частини присадибної земельної ділянки в натурі, що є у спільній частковій власності.
2. Позов обґрунтований тим, що згідно свідоцтв про право на спадщину за законом ННО 915139 та ННО 915141 від 30 січня 2019 року, посвідчених приватним нотаріусом Шумського районного нотаріального округу Тернопільської області, позивачу та відповідачу належить по частці житлового будинку з господарськими будівлями АДРЕСА_1 , а саме:
- цегляний житловий будинок, житловою площею 58.20 кв.м., загальною площею 150,70 кв.м., зазначений в генплані під літерею «А»;
- хлів-літня кухня з підвалом (шлакоблоки, цегла), площею 79,80 кв., «Б-ЛкПд»;
- гараж з підвалом (цегла, блоки, камінь), площею 55,10 кв.м., «Г-Пд»;
- огорожа (шиф.щити), площею 54,0 кв.м.;
- металеві ворота площею 3,70 кв.м.;
- металева хвіртка площею 1,0 кв.м.
Також по частці присадибної земельної ділянки площею 0,2500 га., кадастровий номер 6125881800:02:001:0156 для обслуговування житлового будину, господарських будівель і споруд.
Дане майно зареєстровано в державному реєстрі речових прав на нерухоме мйно про реєстрацію права власності у витягах, індексний номер:154464071 та 154472593 від 30.01.2019 року, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1753998261258.
Спадкове майно зареєстровано і відображено в технічному паспорті КП «Шумського БТІ», інвентаризаційна справа №1675 на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами від 08 січня 2019 року, яке залишається без змін на даний час.
Присадибна земельна ділянка відображена в технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 22.06.2016 року.
Позивач зазначає, що з 30 січня 2019 року відповідач одноособово користується спільним частковим майном, не хоче домовлятися про порядок володіння та користування спільною частковою власністю та укладати договір про порядок користування та володіння спільним майном посвідчений нотаріально, виділяти їхні частки в натурі добровільно не бажає, знаходиться із нею у неприязних відносинах, створив умови неможливості знаходження з ним в одному житловому будинку та подвір`ї. З того часу, як позивач стала власником частки майна, в домогосподарстві не проживає.
На підставі вищевикладеного просить:
-виділити їй в натурі 1/2 частину житлового будинку з господарськими будівлями АДРЕСА_1 ;
-виділити їй в натурі 1/2 частину присадибної земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 ;
- припинити право спільної часткової власності на житловий будинок з господарськими будівлями в АДРЕСА_1 та на присадибну земельну ділянку;
-зобов`язати відповідача, ОСОБА_3 , надати їй дозвіл на реконструкцію та капітальний ремонт її частки житлового будинку з господарськими будівлями АДРЕСА_1 ;
-стягнути із відповідача на її користь судовий збір та судові витрати.
3. 17 жовтня 2023 року від позивача надійшла заява про зміну позовних вимог по справі про поділ між сторонами житлового будинку з господарськими будівлями та присадибної земельної ділянки в натурі відповідно до їх часток, що є у спільній частковій власності зазначивши, що ознайомившись із практикою Верховного суду України по даній категорії справ вона прийшла до висновку, що в її ситуації, де є два співвласники ідеальної частини в житловому будинку з господарськими будівлями та ідеальної частини присадибної земельної ділянки у спільній часткові власності, потрібно змінити позовні вимоги, а тому просить поділити між нею та відповідачем відповідно до їхніх часток в спільній частковій власності житловий будинок з господарськими будівлями та присадибну земельну ділянку в натурі, що розташований за адресою АДРЕСА_1 ; виділити їй і відповідачу у власність по 1/2 частині житлового будинку з господарськими будівлями та по 1/2 частині присадибної земельної ділянки; в зв`язку із проведеним поділом припинити право спільної часткової власності на житловий будинок з господарськими будівлями та присадибну земельну ділянку; стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір та судові витрати.
4. В судовезасідання позивачне з`явився,проте представиладо судузаяву пророзгляд справиу їївідсутності,а такожклопотання ізякого слідує,що останняознайомившись іззаключенням судовоїбудівельно-технічноїта судовоїземельно-технічноїекспертиз, підтримуєв повномуобсязі своїпозовні вимоги,крім пункту5і 6та проситьсуд виділитиїй внатурі попершому варіанту поділужитлового будинкуз надвірнимибудівлями таспорудами по АДРЕСА_1 ,як другомуспіввласнику у житловому будинку наступні приміщення:
-1-1б - кімнату площею - 8,0 м2;
-1-4 - кімната площею - 20,0 м2;
-1-5 - кімната площею-12,7 м2 ;
-І-б- веранда - площею - 4,3 м2;
-II - веранда площею - 9,1 м2;
- ІІІ-б - підвал площею - 6,8 м2;
- ІІІ-2 - підвал-коридор площею - 5,0 м2;
- ІІІ-3 - коридор-ванна площею - 4,3 м2;
Площа виділених приміщень у житловому будинку другого співвласника становить: 80,6 м2.
Виділити наступні господарські будівлі і споруди:
-літ. «Б-ЛК» частина хліва (69%) вартістю - 27500 грн.;
-літ. «пд.» підвал під хлівом вартістю -10472 грн.;
-№1.1/2 огорожі вартістю - 4147 грн.;
-№2 ворота вартістю - 1889 грн.;
-№3 хвіртка вартістю - 1232 грн.
Що ставить 54/100 долей по площі вартістю домоволодіння 203 635,00 грн.
Просить виділити їй в натурі по другому варіанту судової земельно-технічної експертизи 1/2 земельної ділянки, додаток два з окремим входом площею 1234,5 кв.м., окрашену в додатку два аплікації експертизи бузкового забарвлення, кадастровий номер 6125881800:02:001:0156 по АДРЕСА_1 .
Просить суд також стягнути з відповідача в повному обсязі на її користь судовий збір та судові витрати, оскільки вважає, що є його вина, в тому, що він добровільно не бажав поділити спільне часткове майно і вона змушена була, маючи тяжкий матеріальний стан звертатися з позовом до суду і нести грошові витрати, оскільки не працює, так як знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до трьох років і має на отриманні престарілу матір.
При виборі поділу мотивується тим, що у неї з відповідачем давно склався порядок користування домогосподарством та земельною ділянкою, так на даний час вона проживає на першому поверсі будинку в житловій кімнаті 1-4 площею 20,0 м.2., де знаходяться її речі. А відповідач користується кімнатою 1-3 житловою площею 15,9 м.2 та гаражем літ. «Г» та літ. «Пд.» під гаражем, де знаходяться його речі.
Крім того, вона зареєстрована в спірному домоволодінні і веде господарство, а відповідач не зареєстрований і на даний момент в будинку не проживає,а томувважає,що має право на вищевказаний варіант поділу спільного житлового будинку з надвірними спорудами та земельної ділянки.
ІІ. Процесуальні дії у справі.
5. Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області від 15 серпня 2023 року позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про виділ 1/2 частини житлового будинку з господарськими будівлями та 1/2 частини присадибної земельної ділянки в натурі, що є у спільній частковій власності залишено без руху і надано позивачу строк до десяти днів з дня вручення ухвали суду, для усунення зазначених в ухвалі недоліків.
6. Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області від 28 серпня 2023 року прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання по справі.
7. Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області від 19 жовтня 2023 року прийнято заяву позивача ОСОБА_1 про зміну позовних вимог по справі про поділ між сторонами житлового будинку з господарськими будівлями та присадибної земельної ділянки в натурі відповідно до їх часток, що є у спільній частковій власності у цивільній справі № 609/777/23 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про виділ 1/2 частини житлового будинку з господарськими будівлями та 1/2 частини присадибної земельної ділянки в натурі, що є у спільній частковій власності.
Клопотання позивача ОСОБА_1 про призначення судової будівельно-технічної експертизи - задоволено. Призначено у даній цивільній справі № 609/777/23 будівельно-технічну експертизу.
8. Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області від 21 листопада 2023 року, у зв`язку із клопотанням експерта Тернопільського відділення Київського науково - дослідного інституту судових експертиз про погодження строків, поновлено провадження у цивільній справі № 609/777/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про виділ 1/2 частини житлового будинку з господарськими будівлями та 1/2 частини присадибної земельної ділянки в натурі, що є у спільній частковій власності. Продовжено розгляд цивільної справи у підготовчому судовому засіданні.
9.Ухвалою Шумськогорайонного судуТернопільської областівід 13грудня 2023року клопотання завідувача Тернопільського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Володимира Бутрина про погодження строків виконання експертизи у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 провиділ 1/2частини житловогобудинку згосподарськими будівлямита 1/2частини присадибноїземельної ділянкив натурі,що єу спільнійчастковій власності задоволено. Надано експертам Тернопільського відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз згоду на проведення судової будівельно-технічної експертизи, призначеної відповідно до ухвали Шумського районного суду Тернопільської області від 19жовтня 2023року у цивільній справі № 609/777/23 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про виділ 1/2 частини житлового будинку з господарськими будівлями та 1/2 частини присадибної земельної ділянки в натурі, що є у спільній частковій власності, у строк понад 90 днів. Провадження у справі на час проведення експертизи зупинено.
10. Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області від 16 квітня 2024 року, поновлено провадження у цивільній справі № 609/777/23 Продовжено розгляд цивільної справи у підготовчому судовому засіданні
11. Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області від 02 травня 2024 року, закрито підготовче провадження у даній цивільній справі, справу призначено до судового розгляду по сутті.
12. Ухвалою Шумського районного суду Тернопільської області від 16 травня 2024 року, відкладено судовий розгляд цивільної справи у зв`язку із неявкою відповідача.
13. Відповідач в судовезасідання нез`явивсяз невідомихсуду причин,хоча продень тачас розглядусправи повідомлявсяналежним чином,заперечень протипозову судуне представив. Відповідно до вимогст. 44 ЦПК Україниучасники судового розгляду повинні добросовісно користуватися своїми правами. Тому, суд вважає, що відповідач не з`явився в судове засідання без поважаних причин.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, яка відповідно дост.9 Конституції Україниє частиною правової системи України, кожна особа має право на справедливий судовий розгляд справи. Це право включає в себе доступність до правосуддя.
В той же час, як наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, кожна сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у справі за його участю, добросовісно користуватися належними йому процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Виходячи з вимогст.280 ЦПК України, суд вважає можливим провести заочний розгляд справи у відсутність відповідача.
14. Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.
15. Як вбачається із свідоцтва про право на спадщину за законом ННО 915139, спадкова справа №184/2018, зареєстрованого в реєстрі за №74 та свідоцтва про право на спадщину за законом ННО 915141, спадкова справа №184/2018, зареєстрованого в реєстрі за №76 від 30 січня 2019 року, посвідчених приватним нотаріусом Шумського районного нотаріального округу Тернопільської області Хаблюк Т.В., позивачу ОСОБА_1 та відповідачу ОСОБА_3 , належить по частці житлового будинку з господарськими будівлями АДРЕСА_1 та по частці земельної ділянки площею 0,2500 га., розташованої по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6125881800:02:001:0156 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
16. Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер витягу: 154472593 від 30.01.2019 року, за позивачем ОСОБА_1 було зареєстровано право власності на земельну ділянку, площею 0,2500 га., розташованої по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6125881800:02:001:0156, із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинну, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), форма власності: приватна; вид спільної власності: спільна часткова; розмір частки: .
17. Як слідує із Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, індексний номер витягу: 154464071 від 30.01.2019 року, за позивачем ОСОБА_1 було зареєстровано право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 , форма фласності: приватна; вид спільної власності: спільна часткова; розмір частки: .
18. Судом було встановлено, що на земельну ділянку, площею 0,2500 га., яка знаходиться по АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6125881800:02:001:0156, із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинну, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), було виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на території Великодедеркальської сільської ради Шумського району Тернопільської області.
19. Також, із матеріалів справи слідує, що позивачем ОСОБА_1 було виготовлено технічний паспорт на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами у АДРЕСА_1 .
20. Відповідно до довідки № 147 від 08.08.2023 року виданої Великодедеркальською сільською радою Кременецького району Тернопільської області вказується, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , але фактично час від часу проживає без реєстрації разом із своєю сім`єю в АДРЕСА_1 .
21. Згідно висновку експерта №1056/23-22 від 18.03.2024 року, за результатами проведеної судової будівельно-технічної експертизи, досліджувальної земельної ділянки, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер: 6125881800:02:001:0156) по площі становить 0,125 га.
Є технічна можливість здійснити поділ присадибної земельної ділянки, яка розміщена по АДРЕСА_1 між співвласниками відповідно до їх встановлених часток, з урахуванням належних будівель та споруд.
Виділення окремої земельної ділянки кожному із співвласників є можливим, однак виділення по частини в натурі земельної ділянки співвласникам земельної ділянки з кадастровим номером: 6125881800:02:001:0156, без встановлення частин земельної ділянки, що надається у спільне користування є неможливим.
Виділення окремої земельної ділянки кожному із співвласників з окремим входом є можливим.
Експертом запропоновано 2 (два) варіанти розподілу присадибної земельної ділянки, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер: 6125881800:02:001:0156).
22. Згідно висновку експерта №1057/23-22 від 28.03.2024 року, за результатами проведеної судової земельно-технічної експертизи, розподіл житловогобудинку згосподарськими будівлямита спорудами,що знаходитьсяв АДРЕСА_1 , являється можливим зтехнічної точкизору (звиконанням необхіднихпереобладнань)та запропоновановаріанти поділу.Житловий будинокбуло розподіленоекспертом надві йогочастини,проведено розподілбудівлі міждвома співвласниками.
ІV. Оцінка Суду.
23. Постановою Верховної Ради України № 807-ІХ від 17.07.2020 року Про утворення та ліквідацію районів, що набрала чинності 19.07.2020 року, змінений адміністративно-територіальний устрій нашої Держави.
Зокрема, відповідно до підпункту 19 пункту 3 та абзацу 1 підпункту 19 пункту 1 цієї Постанови ліквідований Шумський район Тернопільської області та утворений Кременецький район Тернопільської області (з адміністративним центром у місті Кременець) у складі територій Борсуківської сільської, Великодедеркальської сільської, Вишнівецької селищної, Кременецької міської, Лановецької міської, Лопушненської сільської, Почаївської міської, Шумської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
24. Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановивши обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до наступного висновку.
25. Згідно зст. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
26. Відповідно до вимогст. 5 ЦПК Україниздійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
27. Вимогамист.10 ЦПК Українипередбачено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно доКонституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановленіКонституцієюта законами України. Суд застосовує при розгляді справКонвенцію про захист прав людини і основоположних свобод1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
28. Відповідно до вимогст.12 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
29. Відповідно до ч.1ст.13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданими відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
30. У відповідності до вимог ч.1ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободкожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
31. Суд в межах заявлених позовних вимог та наданих сторонами доказів по справі встановив наступні обставини та правовідносини.
32.Зміст права власності, яке полягає у праві володіння, користування та розпорядження своїм майном визначено у статті 317 ЦК України.
33. Стаття 321 ЦК України закріплює конституційний принцип непорушності права власності, передбачений статтею 41 Конституції України. Він означає, що право власності є недоторканим, власник може бути позбавлений або обмежений у його здійсненні лише відповідно і в порядку, встановлених законом.
34. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом (стаття 328 ЦК України).
35. Згідно з частиною першою статті 356 ЦК України, власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.
36. Частинами першою-третьою статті 358 ЦК України передбачено, що право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю. Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності. У разі неможливості цього він має право вимагати від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації.
37. Згідно з частиною першою статті 367 ЦК України майно, що є у спільній частковій власності, може бути поділено в натурі між співвласниками за домовленістю між ними.
38. Відповідно до статті 364 ЦК України співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності. Якщо виділ у натурі частки із спільного майна не допускається згідно із законом або є неможливим (частина друга статті 183 цього Кодексу), співвласник, який бажає виділу, має право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки. Компенсація співвласникові може бути надана лише за його згодою. Право на частку у праві спільної часткової власності у співвласника, який отримав таку компенсацію, припиняється з дня її отримання. У разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.
39. Згідно із ч. 4ст. 86 ЗК України, - співвласники земельної ділянки, що перебуває у спільній сумісній власності, мають право на її поділ або на виділення з неї окремої частки.
40. Крім того, згідно із п. г ч. 1ст. 87 ЗК України, - право спільної часткової власності на земельну ділянку виникає за рішенням суду.
41. Згідно із положеннямист. 372 Цивільного кодексу України, у разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено між ними або законом.
42. Статтею 377 ЦК Українивизначено, що до особи, яка набула право власності на об`єкт нерухомого майна (житловий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об`єкт незавершеного будівництва, право власності на який зареєстровано у визначеному законом порядку, або частку у праві спільної власності на такий об`єкт, одночасно переходить право власності (частка у праві спільної власності) або право користування земельною ділянкою, на якій розміщений такий об`єкт, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) такого об`єкта, у порядку та на умовах, визначенихЗемельним кодексом України. Істотною умовою договору, який передбачає перехід права власності на об`єкт нерухомого майна (житловий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об`єкт незавершеного будівництва, який розміщений на земельній ділянці і перебуває у власності відчужувача, є умова щодо одночасного переходу права власності на таку земельну ділянку (частку у праві спільної власності на неї) від відчужувача (попереднього власника) відповідного об`єкта до набувача такого об`єкта.
43. Зі змістуст. 357 ЦК Українивбачається, що під терміном "визначення часток" законодавець розуміє визначення (встановлення) розміру частки співвласника у спільному сумісному майні.
44. Згідностатті 89ЗК України земельна ділянка може належати на праві спільної сумісної власності лише громадянам, якщо інше не встановлено законом.У спільній сумісній власності перебувають земельні ділянки:а) подружжя;б) членів фермерського господарства, якщо інше не передбачено угодою між ними;в) співвласників жилого будинку;г) співвласників багатоквартирного будинку. Володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою спільної сумісної власності здійснюються за договором або законом.Співвласники земельної ділянки, що перебуває у спільній сумісній власності, мають право на її поділ або на виділення з неї окремої частки, крім випадків, установлених законом.Поділ земельної ділянки, яка є у спільній сумісній власності, з виділенням частки співвласника, може бути здійснено за умови попереднього визначення розміру земельних часток, які є рівними, якщо інше не передбачено законом або не встановлено судом.
45. Відповідно до ч. 2ст. 120 ЗК Україниу разі набуття частки у праві спільної власності на об`єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об`єкт незавершеного будівництва право власності на земельну ділянку (крім земель державної, комунальної власності), на якій розміщено такий об`єкт, одночасно переходить від відчужувача (попереднього власника) такого об`єкта до набувача у розмірі належної відчужувачу (попередньому власнику) частки у праві спільної власності на такий об`єкт, крім випадку, коли попередньому власнику належала частка у праві спільної власності на земельну ділянку в іншому розмірі. Якщо відчужувачу (попередньому власнику) у праві спільної власності на такий об`єкт належала частка у праві спільної власності на земельну ділянку в іншому розмірі, право власності переходить у такому самому розмірі.
46. Системний аналіз положень статей 183, 358, 364, 379, 380, 382 ЦК України дає підстави дійти висновку, що у спорах про поділ будинку в натурі учасникам спільної часткової власності на будинок може бути виділено відокремлену частину будинку, яка відповідає розміру їх часток у праві власності. Виділ часток (поділ) житлового будинку, що перебуває в спільній частковій власності, є можливим, якщо кожній зі сторін може бути виділено відокремлену частину будинку із самостійним виходом (квартиру) або в разі, коли є технічна можливість переобладнання будинку в ізольовані квартири, які за розміром відповідають розміру часток співвласників у праві власності. Якщо виділ (поділ) технічно можливий, але з відхиленням від розміру ідеальних часток співвласників з урахуванням конкретних обставин поділ (виділ) може бути проведений зі зміною ідеальних часток і присудженням грошової компенсації співвласнику, частка якого зменшилася.
Отже, визначальним для виділу частки або поділу будинку або земельної ділянки в натурі, що перебувають у спільній частковій власності, є не порядок користування будинком або ж земельною ділянкою, а розмір часток співвласників та технічна можливість виділу частки або поділу будинку або земельної ділянки відповідно до часток співвласників.
47. Оскільки учасники спільної часткової власності мають рівні права щодо спільного майна пропорційно своїй частці в ньому, то здійснюючи поділ майна в натурі (виділ частки), суд повинен передати співвласнику частину нерухомого майна, яка відповідає розміру й вартості його частки, якщо це можливо, без завдання неспівмірної шкоди господарському призначенню майна.
48. Такі правові висновки викладено у постанові Верховного Суду від 30 травня 2018 року у справі № 1622/16834/12 (касаційне провадження № 61-4936св18).
49. Установивши, що сторони у справі не досягли згоди щодо виділу в натурі належних їм часток у праві спільної часткової власності, а запропонований висновком експерта варіант поділу для другого співвласника спірного будинковолодіння в натурі є найбільш прийнятний для позивача, а тому з точки зору доцільності, суд вважає за можливе задовольнити позов та виділити позивачці приміщення та будівлі, а також земельну ділянку за вищевказаним варіантом.
Вказаний варіант виділу в натурі не потребує значних втручань в конструкції, а тому не порушує права позивача та відповідача.
50. Статтею 152 Житлового кодексу Української РСР (далі - ЖК УРСР) передбачено, що виконання власниками робіт з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення приватного житлового фонду, які не передбачають втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, не потребує отримання документів, що дають право на їх виконання. Після завершення зазначених робіт введення об`єкта в експлуатацію не потребується.
51. Згідно з Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року № 76 (далі - Правила), переобладнання - улаштування в окремих квартирах багатоквартирних будинків індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переустаткування туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.
52. Указаними Правилами також визначено, що до елементів перепланування жилих приміщень належать: перенесення і розбирання перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів, улаштування і переустаткування тамбурів, прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків.
53. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 07 червня 2017 року № 406 затверджено перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об`єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, згідно якого це роботи з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення, а також нежилого будинку, будівлі, споруди, приміщення в них, виконання яких не передбачає втручання в огороджувальні та несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, - щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними (СС1), з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.
Отже, отримання відповідних документів на переобладнання та перепланування жилого будинку необхідне лише у випадку втручання у несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування у іншому випадку дозвільна документація не є необхідною.
54. На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, так як є обґрунтованими, доведеними позивачем, відповідають матеріальному закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. Викладені у позовній заяві обставини знайшли своє підтвердження.
V. Розподіл судових витрат між сторонами.
55. Відповідно до вимог ст. 141 ч.1 ЦПК України, понесені позивачкою витрати зі сплати судового збору і проведення експертних досліджень підлягають компенсації за рахунок відповідача, оскільки за результатами розгляду справи позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені.
Керуючись ст.ст. 4,5,11,12,13,76-82,89,141,259,263-265,273,352,354,355 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
1. Винести заочне рішення.
2. Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про виділ 1/2 частини житлового будинку з господарськими будівлями та 1/2 частини присадибної земельної ділянки в натурі, що є у спільній частковій власності задоволити повністю.
3. Виділити ОСОБА_1 частину житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться у АДРЕСА_1 та визнати за нею право власності на:
- 1-1 б - кімнату площею - 8,0 м2 ;
- 1-4 кімната площею - 20,0 м2 ;
- 1-5 кімната площею - 12,7 м2 ;
- І-б веранда площею - 4,3 м2 ;
- ІІ веранда площею - 9,1 м2 ;
- ІІІ-б підвал площею - 6,8 м2 ;
- ІІІ-2 підвал-коридор площею - 5,0 м2 ;
- ІІІ-3 коридор-ванна площею - 4,3 м2 .
-літ. «Б-ЛК» частина хліва (69%) вартістю - 27500 грн.;
-літ. «пд.» підвал під хлівом вартістю -10472 грн.;
-№1.1/2 огорожі вартістю - 4147 грн.;
-№2 ворота вартістю - 1889 грн.;
-№3 хвіртка вартістю - 1232 грн.
Площа виділених приміщень у житловому будинку співвласника становить 80,6 м2 .
Частка житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться у АДРЕСА_1 становить 54/100 долей по площі і по 50/100 долей по вартості, що на 1695,00 гривень менше від ідеальної частки.
Вартість 50/100 частини домоволодіння становить - 203 635,00 грн.
4. Виділити ОСОБА_1 в натурі по другому варіанту судової земельно-технічної експертизи частину земельної ділянки, (додаток два) з окремим входом площею 1234,5 кв.м., окрашену в додатку два аплікації експертизи бузкового забарвлення, кадастровий номер 6125881800:02:001:0156 по АДРЕСА_1 .
5. Визнати за ОСОБА_1 право власності на частину земельної ділянки, площею 1234,5 кв.м., кадастровий номер 6125881800:02:001:0156, що розташована по АДРЕСА_1 , із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинну, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), окрашену в додатку два аплікації експертизи бузкового забарвлення.
6. Виділити ОСОБА_3 частину житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться у АДРЕСА_1 та визнати за ним право власності на:
- 1-1 а - прихожа площею - 8,4 м2 ;
- 1-2 кімната площею - 9,6 м2 ;
- 1-3 кімната площею - 15,9 м2 ;
- І-а веранда площею - 6,2 м2 ;
- ІІІ-а підвал площею - 11,0 м2 ;
- ІІІ-1а підвал-кухня площею - 10,8 м2 ;
- ІІІ-4 підвал-котельня площею - 8,2 м2 ;
-літ. «Г» гараж вартістю - 34454 грн.;
-літ. «пд.» підвал під гаражем вартістю - 18726 грн.;
-літ. «Б-ЛК» частина хліва (31% біля гаражу) вартістю - 12387 грн.;
-№1.1/2 огорожі вартістю - 4148 грн.;
-№2 ворота вартістю - 1889 грн.;
-№3 хвіртка вартістю - 1232 грн.
Площа виділених приміщень у житловому будинку співвласника становить 70,1 м2 .
Частка житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться у АДРЕСА_1 становить 46/100 долей по площі і 50/100 долей по вартості, що на 1695,00 гривень більша від ідеальної частки.
Вартість 50/100 частини домоволодіння становить - 207025,00 грн.
7. Виділити ОСОБА_3 в натурі по другому варіанту судової земельно-технічної експертизи частину земельної ділянки, (додаток два) з окремим входом площею 1234,5 кв.м., окрашену в додатку два аплікації експертизи зеленого забарвлення, кадастровий номер 6125881800:02:001:0156 по АДРЕСА_1 .
8. Визнати за ОСОБА_3 право власності на частину земельної ділянки, площею 1234,5 кв.м., кадастровий номер 6125881800:02:001:0156, що розташована по АДРЕСА_1 , із цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинну, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), окрашену в додатку два аплікації експертизи зеленого забарвлення.
9. ОСОБА_1 та ОСОБА_3 для забезпечення ізольованого користування виділеними приміщеннями житлового будинку виконати наступні будівельні роботи:
По підвалу:
-в приміщенні ІІІ влаштувати стіну, розділивши приміщення на ІІІ-а і ІІІ-б;
-в приміщенні ІІІ-1 влаштувати стіну, розділивши приміщення на ІІІ-1а і ІІІ-1б;
-між приміщеннями ІІІ-а і ІІІ-1а пробити дверний проріз і влаштувати дверний блок;
-між приміщеннями ІІІ-1а і ІІІ-4 пробити дверний проріз і влаштувати дверний блок;
-між приміщеннями ІІІ-4 і ІІІ-2 демонтувати дверну коробку і замурувати дверний проріз;
-між приміщеннями ІІІб і ІІ демонтувати перекриття і влаштувати сходи.
По першому поверсі:
-в приміщенні І влаштувати стіну, розділивши приміщення на Іа і Іб;
-в приміщенні 1-1 влаштувати стіну, розділивши приміщення на 1-1а і 1-1б;
-між приміщеннями 1-1б і Іб демонтувати віконний блок і влаштувати дверний блок.
10. Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 різницю вартості за виділені частки у домоволодінні в сумі 1695 грн. 00 коп.
11. Стягнути з ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) витрати пов`язані із проведенням судової земельно-технічної експертизи в сумі 12426,96 грн. та судової будівельно-технічної експертизи в сумі 6 691,44 грн.
12. Стягнути з ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) витрати пов`язані зі сплати судового збору в сумі - 1073,60 грн. та 12346,40 грн.
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільного процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Повне рішення суду складено 06 червня 2024 року.
Реквізити сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителька АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Суддя: Олег КОВТУНОВИЧ
Суд | Шумський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 06.06.2024 |
Оприлюднено | 10.06.2024 |
Номер документу | 119571824 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: |
Цивільне
Шумський районний суд Тернопільської області
Ковтунович О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні