Справа № 212/6502/23
2-о/212/202/23
У Х В А Л А
19 жовтня 2023 року м. Кривий Ріг
Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого Чайкіна І.Б., розглянувши клопотання представника заявника адвоката Платошина Олега Миколайовича про призначення експертизи в цивільній справі за заявою ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Платошин Олег Миколайович, заінтересовані особи ТЕРРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА В ОСОБІ ВИСОКОПІЛЬСКОЇ СЕЛЕЩНОЇ РАДИ БЕРИСЛАВСЬКОГО РАЙОНУ ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ Дем`яненко Валентина Антонівна, ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ про встановлення факту батьківства,-
встановив:
В провадженні Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області перебуває вищевказана цивільна справа.
Адвокатом Платошиним Олегом Миколайовичем було подано клопотання, а саме просив призначити судово-молекулярну генетичну експертизу для встановлення батьківства померлого ОСОБА_2 щодо малолітньої ОСОБА_3 .
Проведення експертизи прошу доручити фахівцям Миколаївського науково- дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, яке знаходиться за адресою: 54009, м. Миколаїв, вул. Воєнна,2-А.
В судове засідання сторони не з`явилися, до суду надійшли заяви учасників процесу про розгляд клопотання за їх відсутності: заявник на клопотанні наполягає.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що воно підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до частини першої статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
За пунктом 4 частини п`ятої статті 12 ЦПК України, суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Згідно частини першої статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (частина п`ята статті 81 ЦПК України).
Положеннями статті 76 ЦПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
До таких засобів, належить і висновки експертів.
Відповідно до частини першої статті 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну (частини четверта, п`ята статті 103 ЦПК України).
Згідно частини першої статті 104 ЦПК України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Європейський суд з прав людини, рішення якого є джерелом права згідно із статтею 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», зауважив, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства («Kalacheva v. Russia», заява № 3451/05, § 34, рішення ЄСПЛ від 07 травня 2009 року).
Судова експертиза це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду (стаття 1 Закону України «Про судову експертизу» від 25 лютого 1994 року № 4038-XII).
Завданням молекулярно-генетичної експертизи є встановлення генетичних ознак людини в об`єктах біологічного походження. Генетична експертиза (експертиза ДНК на встановлення батьківства/материнства) один із видів біологічної експертизи, що спрямований на дослідження біологічного матеріалу від дитини та передбачуваних батьків з метою визначення ідентичних генетичних ознак їх ДНК-профілів з високою доказовою часткою вірогідності не нижче 99,9999%.
Приймаючи до уваги, що представник заявника наполягає на проведенні експертизи, враховуючи, що в заявлених вимогах стороною ставиться вимога, пов`язана із питанням щодо встановлення батьківства, з метою обґрунтованого вирішення питання щодо встановлення наявності чи відсутності факту біологічного батьківства померлого , суд вважає за можливе задовольнити клопотання та призначити по даній справі судову молекулярно-генетичну експертизу, оскільки з`ясування обставин, що мають істотне значення для справи потребує спеціальних знань в області генетики.
Керуючись ст. ст. 103,104,109 ЦПК України, суд
постановив:
задовольнити клопотання заявника про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи повністю.
Призначити по справі судову молекулярно-генетичну експертизу, проведення якої доручити МИКОЛАЇВСЬКОМУ НАУКОВО-ДОСЛІДНОМУ ЕКСПЕРТНО-КРИМІНАЛІСТИЧНОМУ ЦЕНТРУ МВС УКРАЇНИ, який розташований за адресою54009, м. Миколаїв, Україна, вул. 1 Воєнна, 2-А, E-mail:nikolaev@dndekc.mvs.gov.ua.
На вирішення експертів поставити наступні питання:
- чи перебуває у прямій біологічній спорідненості ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_3 ?
В якості біологічних зразків ймовірного батька використати біологічні зразки померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які знаходяться в КОМУНАЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКЕ ОБЛАСНЕ БЮРО СУДОВО-МЕДИЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ» ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ» КРИВОРІЗЬКОМУ МІЖРАЙОННОМУ ВІДДІЛІ.
Надати дозвіл судовому експерту на повне або часткове знищення об`єктів експертизи (біологічних зразків) або зміну їх властивостей та біологічного зразка померлого ОСОБА_2 .
Зробити виїмкузразків крові(абоінших генетичнихматеріалів)від трупа(абозразків генетичногоматеріалу)згідно лікарськогосвідоцтва просмерть №225від 28.09.2022року,що впізнанийяк ОСОБА_2 ,які перебуваютьуКОМУНАЛЬНОМУ ЗАКЛАДІ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКЕ ОБЛАСНЕ БЮРО СУДОВО-МЕДИЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ» ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ» КРИВОРІЗЬКОГО МІЖРАЙОННОГО ВІДДІЛУ, передавши вказані зразки ОСОБА_1 або її представнику для передання зразків до МИКОЛАЇВСЬКОГО НАУКОВО-ДОСЛІДНОГО ЕКСПЕРТНО-КРИМІНАЛІСТИЧНОГО ЦЕНТРУ МВС УКРАЇНИ.
Зобов`язати КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД«ДНІПРОПЕТРОВСЬКЕ ОБЛАСНЕБЮРО СУДОВО-МЕДИЧНОЇЕКСПЕРТИЗИ» ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇОБЛАСНОЇ РАДИ»КРИВОРІЗЬКОГО МІЖРАЙОННОГОВІДДІЛУ надати (передати) експертам МИКОЛАЇВСЬКОМУ НАУКОВО-ДОСЛІДНОМУЕКСПЕРТНО-КРИМІНАЛІСТИЧНОМУЦЕНТРУ МВСУКРАЇНИ біологічні зразки померлого у липні 2022 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та/або з бази (банку) даних централізованого обліку генетичних ознак людини (дані, матеріали, зразки) щодо померлого в разі наявності.
Відібрання біологічних зразків у дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи доручити експертам КОМУНАЛЬНОИЙ ЗАКЛАД «ДНІПРОПЕТРОВСЬКЕ ОБЛАСНЕ БЮРО СУДОВО-МЕДИЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ» ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ» КРИВОРІЗЬКОГО МІЖРАЙОННОГО ВІДДІЛУ.
Доручити Грицак Вікторії Володимирівні або її представнику здійснити необхідні дії для отримання від КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ «ДНІПРОПЕТРОВСЬКЕ ОБЛАСНЕ БЮРО СУДОВО-МЕДИЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ» ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ зразків біологічного матеріалу померлого у липні 2022 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та біологічних зразків у дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та доставлення біологічного матеріалу до МИКОЛАЇВСЬКОГО НАУКОВО-ДОСЛІДНОГО ЕКСПЕРТНО-КРИМІНАЛІСТИЧНОГО ЦЕНТРУ МВС УКРАЇНИ.
Зобов`язати заявника ОСОБА_1 забезпечити явку малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 до експертного закладу для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи, роз`яснивши позивачці положення статті 146 ЦПК України про наслідки ухилення від участі в експертизі.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 КК України.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Оплату за проведення судово-генетичної експертизи покласти на заявника.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 19 жовтня 2023 р.
Суддя І. Б. Чайкін
Суд | Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 19.10.2023 |
Оприлюднено | 23.10.2023 |
Номер документу | 114308622 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні