ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
23.10.2023Справа № 910/14289/23
Суддя Мудрий С.М., розглянувши
зустрічну позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Джет Шерінг"
до приватного акціонерне товариства "Київський електротехнічний завод "Транссигнал"
про визнання договору оренди розірваним
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду міста Києва надійшла позовна заява приватного акціонерного товариства "Київський електротехнічний завод "Транссигнал" до товариства з обмеженою відповідальністю "Джет Шерінг" про стягнення 1 069 705,90 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення умов договору оренди нерухомого майна №239 від 20.05.2021 року відповідачем в частині сплати орендної плати.
У зв`язку з чим просить суд стягнути з відповідача заборгованість зі сплати орендної плати в розмірі 737 596,04 грн., подвійну облікову ставку НБУ, що діяла на момент прострочення, за кожен день прострочення у розмірі 179 647,93 грн., 3% річних в розмірі 12 435,78 грн., 15% штрафу за прострочення внесення орендної плати більше 2-х місяців у розмірі 140 026,15 грн.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 15.09.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання), надано відповідачу строк у 15 днів з дати отримання ухвали на подання відзиву.
Вищезазначена ухвала отримана відповідачем 28.09.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0600046689043.
16.10.2023 до канцелярії суду від товариства з обмеженою відповідальністю "Джет Шерінг" надійшла зустрічна позовна заява в якій просить суд: визнати договір оренди від 20.05.2021р. №239, укладений між позивачем (за зустрічним позовом) та відповідачем (за зустрічним позовом) розірваним з 01.07.2023.
Відповідно до ч.4, 5 статті 180 ГПК України зустрічна позовна заява, яка подається з додержанням загальних правил пред`явлення позову, повинна відповідати вимогам статей 162, 164, 172, 173 цього Кодексу.
До зустрічної позовної заяви, поданої з порушенням вимог, встановлених частиною четвертою цієї статті, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
Статтею 164 Господарського процесуального кодексу України визначено перелік документів, що подаються до позовної заяви, зокрема, в пункті 1 частині 1 цієї статті вказано, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Відповідно до ч.1 статті 172 ГПК України позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Приписи ч.1 статті 172 ГПК України мають на меті забезпечення, як конституційних засад змагальності сторін та рівності усіх учасників процесу перед законом і судом (п. п. 2, 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України), так і аналогічних приписів ст. 7 Господарського процесуального кодексу України.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п. 87 Рішення у справі "Салов проти України" від 06.09.2005 року).
У Рішенні у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 року зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Однак, в якості доказу надсилання відповідачу (за зустрічним позовом) копії зустрічної позовної заяви з доданими до неї документами, поданої до Господарського суду міста Києва, позивачем надано накладну Нової Пошти №20450792407483 від 13.10.2023,без опису вкладення у цінний лист, що в свою чергу, є порушенням вимог ст. 164 Господарського процесуального кодексу України.
Частиною першою статті 164 ГПК України передбачено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують: сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" з 1 січня 2023 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2 684,00 грн.
Таким чином, за подання даної позовної заяви (про визнання договору оренди розірваним) необхідно сплатити судовий збір у розмірі 2 684,00 грн.
Позивач не долучив до позовної заяви доказів сплати судового збору у встановленому законом порядку та розмірі.
Стаття 164 ГПК України встановлює вимоги до документів, що додаються до позовної заяви, та ч. 2 указаної статті зазначає, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до ст. 91 ГПК України письмові докази, до яких належать і документи, подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
В зустрічній позовній заяві позивачем зазначено, що листами від 23.03.2023 відповідач звертався до позивача про намір розірвати договір з 01.07.2023 та листом від 23.05.2023 зі зверненням про зменшення розміру орендної плати, проте зазначені листи позивачем за зустрічним позовом до позовної заяви не додано.
Стаття 164 ГПК України встановлює вимоги до документів, що додаються до позовної заяви, та ч. 2 указаної статті зазначає, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до ст. 91 ГПК України письмові докази, до яких належать і документи, подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Пунктом 5.26 Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації (Вимоги до оформлювання документів ДСТУ 4163-2020) встановлено, що відмітка про засвідчення копії документа складається з таких елементів: слів «Згідно з оригіналом» (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії. У випадках, визначених законодавством, копії документів засвідчують відбитком печатки юридичної особи, структурного підрозділу (служби діловодства, служби кадрів, бухгалтерії тощо) юридичної особи або печатки «Для копій».
Разом з цим, як вбачається з додатків до зустрічного позову більша частина наданих документів взагалі не засвідчена (відмітка про засвідчення копії, яка передбачена п. 5.26 ДСТУ 4163-2020, на ксерокопіях відсутня).
Оскільки зустрічна позовна заява не відповідає вимогам господарського процесуального законодавства, суддя вважає необхідним залишити зустрічну позовну заяву без руху, надавши позивачу строк для усунення зазначених недоліків.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 164, 172, 174 ГПК України, суд
У Х В А Л И В:
1. Зустрічну позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу за зустрічним позовом семиденний строк з дня вручення ухвали про залишення зустрічної позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача, що відповідно до частини 4 статті 174 Господарського процесуального кодексу України, у разі якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою
4. Дана ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя С. М. Мудрий
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2023 |
Оприлюднено | 25.10.2023 |
Номер документу | 114356427 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Мудрий С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні