ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
УХВАЛА
19.10.2023 Справа № 914/1115/20
За заявою: Філії «Ратнівське лісомисливське господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», смт. Ратне, Волинська область
про заміну сторони у виконавчому провадженні
у справі № 914/1115/20
до відповідача: Приватного підприємства Зелений Гай, м. Маріуполь, Донецька область
про стягнення 22 863, 93 грн
Суддя Наталія Мороз
при секретарі Соломії Дицькій
Представники:
Від заявника (заінтересованої особи): не з`явився
Від позивача (стягувача): не з`явився
Від відповідача (боржника): не з`явився
Встановив:
На розгляді Господарського суду Львівської області перебуває заява Філії «Ратнівське лісомисливське господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі № 914/1115/20 за позовом Державного підприємства Спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства Ратнеагроліс до відповідача Приватного підприємства Зелений Гай про стягнення 22 863, 93 грн.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 11.08.2020 у справі № 914/1115/20 позов задоволено частково, стягнуто з Приватного підприємства Зелений Гай на користь Державного підприємства Спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства Ратнеагроліс 22 102,41 грн основного боргу, 518,94 грн 3% річних, 241,96 грн інфляційних втрат та 2101,94 грн судового збору. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Вказане рішення не оскаржувалось, набрало законної сили 07.09.2020 в порядку, встановленому ст. 241 ГПК України, та, у відповідності до приписів ч.1 ст.129-1 Конституції України і ч.1 ст.18 ГПК України, є обов`язковим до виконання на всій території України.
На виконання вказаного рішення, 07.09.2020 Господарським судом Львівської області видано наказ.
26.09.2023 через систему «Електронний суд» Філією «Ратнівське лісомисливське господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» подано заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі № 914/1115/20, згідно з якою заявник просить суд замінити сторону виконавчого провадження з виконання рішення Господарського суду Львівської області від 11.08.2020 по справі № 914/1115/20, а саме Державне підприємство Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство Ратнеагроліс на його правонаступника Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» в особі Філії «Ратнівське лісомисливське господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України».
Ухвалою суду від 29.09.2023 прийнято заяву до розгляду, розгляд заяви призначено на 19.10.2023.
Як встановлено судом та вбачається із матеріалів справи, ухвалу Господарського суду Львівської області від 29.09.2023 надіслано судом 02.10.2023 на зазначені заявником у поданій до господарського суду заяві адреси електронної пошти заявника та позивача, що підтверджується відповідним списком розсилки поштової кореспонденції від 12.09.2023.
Крім того, у зв`язку з тим, що місцезнаходженням відповідача Приватного підприємства "Зелений Гай" є Донецька область, місто Маріуполь (Кам`янсько-Дніпровська міська територіальна громада), що відноситься до тимчасово окупованої російською федерацією території України, повідомлення судом відповідача про розгляд заяви здійснювалось через оголошення на офіційному веб-сайті Судової влади України.
В судове засідання 19.10.2023 представники заявника, стягувача та боржника не з`явились, причин неявки суду не повідомили.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, судом встановлено наступне.
Подана заява про заміну боржника у виконавчому провадженні мотивована тим, що відповідно до Наказу Державного агентства лісових ресурсів України № 594 від 04.10.2021 «Про припинення державного підприємства Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство Ратнеагроліс та затвердження складу Комісії з припинення», ДП «Ратнівське лісомисливське господарство» було визначене правонаступником прав та обов`язків Державного підприємства Спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства «Ратнеагроліс», а наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 31.12.2021 № 980 затверджено передавальний акт Державного підприємства Спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства «Ратнеагроліс».
17.10.2022 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було внесено відомості про припинення Державного підприємства Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство Ратнеагроліс.
Наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 28.10.2022 № 889 «Про припинення державного підприємства «Ратнівське лісомисливське господарство» та затвердження складу Комісії з припинення» вирішено припинити Державне підприємство «Ратнівське лісомисливське господарство» (ідентифікаційний код 00991503) шляхом реорганізації, а саме приєднання до Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» (ідентифікаційний код 44768034).
Пунктом 8 вказаного наказу, визначено, що Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» є правонаступником прав та обов`язків Державного підприємства «Ратнівське лісомисливське господарство».
03.01.2023 наказом Державного агентства лісових ресурсів України № 9 затверджено передавальний акт державного підприємства Ратнівське лісомисливське господарство», відповідно до якого все наявне у Державного підприємства Ратнівське лісомисливське господарство» майно передано Державному спеціалізованому господарському підприємству «Ліси України».
Наказом Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» № 185 від 04.01.2023 майно, права та обов`язки, які передані за передавальним актом, затвердженим наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 03.01.2023 № 9 «Про затвердження передавального акту державного підприємства «Ратнівське лісомисливське господарство» закріплено за філією «Ратнівське лісомисливське господарство» державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи 45015169).
Відповідно до п.10.5.6. Положення про філію «Ратнівське лісомисливське господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», для здійснення діяльності Філії в межах, встановлених законодавством, Статутом підприємства, даним Положенням та наказами Генерального директора, підприємство делегує Філії права, зокрема, представляти інтереси підприємства в судах, в тому числі у місцевих загальних судах, господарських та адміністративних судах, а також в міжнародних арбітражах у справах, пов`язаних з діяльністю Філії; вести претензійну роботу; виступати позивачем, в тому числі цивільним, та відповідачем у судах всіх інстанцій, з усіма правами, наданими законом позивачу, відповідачу і третій особі, з правом підпису усіх процесуальних документів в межах своїх повноважень, передбачених цим положенням, представляти інтереси в правоохоронних органах та бути представником потерпілого.
Отже, як зазначено у заяві про заміну сторони, в результаті реорганізації Державного підприємства «Ратнівське лісомисливське господарство», усі майнові та немайнові права, інтереси та обов`язки перейшли до правонаступника Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в особі філії «Ратнівське лісомисливське господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України».
Як вбачається із долученої заявником до заяви копії Витягу з ЄДРЮОФОП та ГФ від 16.12.2022 № 398588242866, станом на 16.12.2022 в Реєстрі зареєстрована юридична особа Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Руставелі Шота, буд. 9А; ідентифікаційний код: 44768034), у складі якого діє відокремлений підрозділ філія «Ратнівське лісомисливське господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» (44101, Волинська область, Ковельський район, селище міського типу Ратне, вул. Хмельницького Богдана, 67; ідентифікаційний код ВП: 45015169).
Однак, судом встановлено, що згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 19.10.2023, Державне підприємство «Ратнівське лісомисливське господарство» (місцезнаходження: 44101, Волинська область, Ковельський район, селище міського типу Ратне, вул. Хмельницького Богдана, 67; ідентифікаційний код 00991503) перебуває у стані припинення.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконання судового рішення є завершальною стадією судового провадження.
У відповідності до положень ч. ч.1,2 ст.18 ГПК України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Згідно з ст. 326 ГПК України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
У відповідності до ч.1 ст.15 Закону України «Про виконавче провадження», сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.
Частиною 5 статті 15 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
У відповідності до ч.1 ст. 334 ГПК України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Частиною 3 ст. 334 ГПК України визначено, що суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Статтею 338 ГПК України передбачено, що процесуальні питання, пов`язані з виконанням судових рішень, вирішуються судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, якщо інше не визначено цим розділом.
Відповідно до ч. 2, 5 ст. 334 ГПК України, заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 52 ГПК України, у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Аналогічні положення передбачені ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження».
У відповідності до ч. 1 ст. 104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (ч. 5 ст. 104 ЦК України).
Суд зазначає, що питання процесуального правонаступництва врегульовані ч. 1 ст. 52 ГПК України, згідно з якою у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Процесуальне правонаступництво це перехід процесуальних прав та обов`язків від однієї особи до іншої. Виникнення процесуального правонаступництва безпосередньо пов`язане із переходом матеріальних прав між такими особами. Заміна сторони правонаступником відбувається, як правило, у випадках зміни суб`єкта права або обов`язку у правовідношенні, коли новий суб`єкт права (позивач, відповідач або третя особа) повністю або частково приймає на себе права чи обов`язки попередника.
Для настання процесуального правонаступництва необхідно встановити факт переходу до особи матеріальних прав попередника. У кожному конкретному випадку для вирішення питання про можливість правонаступництва господарському суду необхідно досліджувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права.
Підставою для процесуального правонаступництва є правонаступництво у матеріальному правовідношенні, яке настало після відкриття провадження у справі. Відтак, особливості здійснення процесуального правонаступництва визначаються особливостями норм матеріального права, що регулюють перехід прав й обов`язків у матеріальних правовідносинах від особи до її правонаступника, або в інших випадках зміни сторони у правовідносинах, з яких виник спір.
Отже, процесуальне правонаступництво, передбачене статтею 52 ГПК України, є переходом процесуальних прав та обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні.
Водночас, відповідно до ст. 52 ГПК України, яка визначає загальні положення процесуального правонаступництва, заміна учасника справи його правонаступником допускається не будь-коли (не впродовж невизначеного терміну), а лише на стадіях судового процесу. Тобто таке право не є абсолютним та обмежено часовими рамками певних стадій судового процесу. Аналогічну правову позицію викладено, зокрема, в постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.01.2022 у справі № 34/425.
З урахуванням наведених законодавчих приписів заміна однієї з сторін у виконавчому провадження її правонаступником здійснюється господарським судом шляхом винесення відповідної ухвали, новий наказ при цьому не видається. Підставою для заміни сторони виконавчого провадження, тобто процесуального правонаступництва, є наступництво у матеріальних правовідносинах, у наслідок якого відбувається вибуття сторони зі спірних або встановлених судом правовідносин і переходу до іншої особи прав і обов`язків вибулої сторони в цих правовідносинах.
При цьому, процесуальне правонаступництво є похідним від матеріального та випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони у матеріальному правовідношенні її правонаступником). У зв`язку з цим для вирішення судом питання про процесуальну заміну сторони у справі необхідна наявність відповідних первинних документів, які підтверджують факт вибуття особи з матеріального правовідношення та перехід її прав та обов`язків до іншої особи - правонаступника. Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду від 11.03.2021 у справі № 910/2954/17.
Таким чином, вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження слід здійснювати з урахуванням положень статей 74-79, 86 ГПК України, тобто за перевірки та надання оцінки доказам, наданим в обґрунтування відповідної заяви.
З врахуванням наведеного, розглянувши додані до заяви докази в сукупності з матеріалами справи, беручи до уваги недоведення заявником належними засобами доказування обставини припинення Державного підприємства «Ратнівське лісомисливське господарство» в розумінні приписів ч. 5 ст. 104 ЦК України, як передумови до правонаступництва Державним спеціалізованим господарським підприємством «Ліси України» всіх прав і обов`язків Державного підприємства «Ратнівське лісомисливське господарство», суд дійшов висновку про відсутність правових підстав до заміни сторони стягувача у виконавчому документі наказі Господарського суду Львівської області від 07.09.2020 про примусове виконання рішення від 11.08.2020 у справі № 914/1115/20.
Відтак, у заяві Філії «Ратнівське лісомисливське господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі № 914/1115/20 за позовом Державного підприємства Спеціалізованого лісогосподарського агропромислового підприємства Ратнеагроліс до відповідача Приватного підприємства Зелений Гай про стягнення 22 863, 93 грн слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 234, 334 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
У заяві Філії «Ратнівське лісомисливське господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі № 914/1115/20 відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст.235 ГПК України та може бути оскаржена в порядку та строки, визначені ст.ст. 256-257 ГПК України.
Суддя Мороз Н.В.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 19.10.2023 |
Оприлюднено | 25.10.2023 |
Номер документу | 114356692 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Мороз Н.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні