ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21
E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.10.2023 Справа № 917/1449/23
Суддя Господарського суду Полтавської області Дмитро Сірош, розглянувши матеріали справи за позовом
Товариства з обмеженою "Полтаваземлеустрій", пров. Хоткевича Гната, 4, кв. 29, м. Полтава, 36040
до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Кременчуцьке лісове господарство", вул. Шота Руставелі, 9А, м. Київ, 01601, юридична адреса філії: вул. Лісова, 17 А, с. Мала Кохнівка, Кременчуцький р-н, Полтавська обл., 39618
про стягнення суми основного боргу, інфляційних втрат та 3 % річних
Обставини справи: Товариство з обмеженою "Полтаваземлеустрій" звернулося з позовом до Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Кременчуцьке лісове господарство" в якому просить стягнути 112 046, 89грн заборгованості, з яких: 106 046,89 грн боргу за договором № 148 про надання послуг з інвентаризації земель державної власності лісогосподарського призначення, 1 644,28 грн - 3 % річних за період з 02.02.2023 до 08.08.2023 та 3 990,88 грн інфляційних за період з 02.02.2023 до 30.06.2023.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на нездійснення відповідачем в повному обсязі розрахунків за надані послуги.
Відповідач своїм правом на участь в судовому засіданні не скористався, відзив на позов, у визначений у відповідності до положень Господарського процесуального кодексу України строк, не подав.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 15.08.2023 суд прийняв позовну заяву до розгляду й відкрив провадження у справі, постановив справу розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін згідно з частиною 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України сторони суду не надали.
Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Ухвала Господарського суду Полтавської області від 15.08.2023 про відкриття провадження у справі надіслана відповідачеві рекомендованим листом з повідомленнями на зазначену в позовній заяві адресу, повернулася до суду з відмітками поштового відділення: "Адресат відсутній за вказаною адресою".
Згідно з пунктом 2 частини 7 статті 120 Господарського процесуального кодексу України, у разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Сам лише факт неотримання скаржником кореспонденції, якою суд із додержанням вимог процесуального закону надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою та яка повернулася до суду у зв`язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною невиконання ухвали суду, оскільки наведене зумовлено не об`єктивними причинами, а суб`єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на її адресу (така ж правова позиція викладена у постановах КГС ВС від 16.05.2018 у справі № 910/15442/17, від 10.09.2018 у справі № 910/23064/17).
Відповідно до частини 7 статті 120 Господарського процесуального кодексу України, зазначена ухвала вважається врученою.
Частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву, у встановлений судом строк, без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Згідно з частиною 13 статті 8 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Відповідно до частини 2 статті 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Згідно зі статтею 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У зв`язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних у матеріалах справи достатньо, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Відповідно до частини 2 статті 233 Господарського процесуального кодексу України рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 240 Господарського процесуального кодексу України).
21.09.2022 Державне підприємство «Кременчуцьке лісове господарство» (далі - Замовник) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Полтаваземлеустрій» (далі - позивач або Виконавець) укладено договір № 148 про надання послуг з інвентаризації земель державної власності лісогосподарського призначення.
Відповідно до умов зазначеного договору, Виконавець зобов`язувався протягом 2022 року надати Замовникові, послуги з інвентаризації земель державної власності лісогосподарського призначення на території Полтавської області (далі - послуги), що зазначені в Додатку 1 до договору, а Замовник - прийняти і оплатити такі послуги.
Відповідно до пункту 3.1 договору сума договору становить 153 500,00 грн без ПДВ.
Згідно з пунктом 4.1 договору оплата за надані Виконавцем послуги в сумі, передбаченій в Додатку № 1 проводиться наступним чином:
- авансовий платіж у розмірі 46 050,00 грн сплачується Замовником протягом 10 (десяти) календарних днів з моменту підписання цього договору;
- остаточний розрахунок у розмірі 107 450,00 грн сплачується Замовником після підписання Сторонами актів прийому-передачі Послуг, у місячний термін, за фактом отримання належним чином погодженої технічної документації із землеустрою та додаткових матеріалів відповідної якості Замовником в кількості, передбаченій пунктом 5.3 договору.
23.09.2022 Замовник сплатив авансовий платіж у розмірі 46 050,00 грн.
Пунктом 5.1 договору визначено, що строк надання послуг регламентується відповідно до календарного плану виконання науково-технічних послуг в галузі інженерії з інвентаризації земель державної власності лісогосподарського призначення на території Полтавської області (Додаток 2 до договору), але не пізніше 31.12.2022.
Відповідно до пункту 5.2 договору зобов`язання Виконавця щодо надання послуг вважаються виконаними у повному обсязі з моменту передачі технічної документації із землеустрою, погодженої належним чином з додатковими матеріалами, у власність Замовника за адресою, визначеною у його заявці.
Пунктом 5.3 договору визначено, що Виконавець надає Замовнику за результатами наданих Послуг матеріали в двох примірниках:
-технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель державної власності лісогосподарського призначення на території Полтавської області, яка погоджена та затверджена в порядку, встановленому статтею 186 Земельного кодексу України по кожній окремій адміністративно - територіальній одиниці (територіальній громаді) в паперовому та електронному вигляді на електронних носіях в форматі *.pdf;
-обмінні кадастрові файли (електронний документ на сформовані земельні ділянки формату XML);
-витяги з Державного земельного кадастру про земельні ділянки, відомості про які внесені до Державного земельного кадастру за результатами проведеної інвентаризації земель в паперовому вигляді з підписом і печаткою Державного кадастрового реєстратора та в електронному вигляді у форматі *.pdf (назва файлу повинна відповідати кадастровому номеру відповідної земельної ділянки).
Пунктами 10.1 та 10.2 договору визначено, що договір набирає чинності з дня його підписання Сторонами і діє до 31.12.2022 включно, але у будь-якому разі до повного виконання Виконавцем зобов`язань, передбачених цим договором. Дія договору припиняється у разі виконання Сторонами своїх зобов`язань - 31.12.2022 у разі виконання Сторонами своїх зобов`язань.
30.12.2022 Замовник та Виконавець підписали акт прийому - передачі результатів проведення інвентаризації земель, відповідно до якого Виконавець передав, а Замовник прийняв послуги, що передбачені умовами договору на суму 152 461,73 грн. В акті зазначено, що сторони одна до одної претензій не мають.
Отже, Виконавець у повному обсязі виконав свої зобов`язання за договором.
На підставі пункту 8 наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 28.10.2022 № 919 «Про припинення державного підприємства «Кременчуцьке лісове господарство» та затвердження складу комісії з припинення, наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 04.01.2023 № 37 «Про затвердження передавального акту державного підприємства «Кременчуцьке лісове господарство», визначено, що Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» є правонаступником прав та обов`язків Державного підприємства «Кременчуцьке лісове господарство».
У зв`язку із зазначеним, Додатковою угодою № 1 від 01.03.2023 (далі - Додаткова угода) до договору про надання послуг з інвентаризації земель державної власності лісогосподарського призначення №148 від 21.09.2022, укладеною Державним спеціалізованим господарським підприємством «Ліси України», в особі директора філії «Кременчуцьке лісове господарство» (відокремленого підрозділу) (далі-Відповідач)) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Полтаваземлеустрій» внесені зміни в договір, а саме змінено сторону договору, місцезнаходження та реквізити сторони, строк надання послуг та строк дії договору.
Так, відповідно до пункту 5 Додаткової угоди пункт 10.1 розділу X договору викладено в наступній редакції:
«Цей договір набирає чинності з дня його підписання Сторонами і діє до 31.07.2023включно, але у будь-якому разі до повного виконання Виконавцем зобов`язань передбачених цим договором».
Пунктом 8 Додаткової угоди визначено, що відповідно до частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України умови цієї додаткової угоди застосовуються до правовідносин між Виконавцем і Замовником з 01.03.2023.
Відповідно до статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
З огляду на що, Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України», в особі філії «Кременчуцьке лісове господарство» є правонаступником Державного підприємства «Кременчуцьке лісове господарство» до якого перейшли обов`язки та права за договором № 148 від 21.09.2022.
30.12.2022 Сторони підписали акт прийому-передачі послуг.
З урахуванням пункту 4.1 договору строк остаточного розрахунку настав 01.02.2023.
Проте відповідач заборгованість не сплатив.
Станом на 08.08.2023 заборгованість відповідача складає 106 411,73 грн.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позову, суд виходив з наступного.
Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За своєю правовою природою укладений сторонами договір є договором про надання послуг.
Відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання. Виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору (стаття 902 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 статті 903 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до статті 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За приписами статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно із статтею 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; сплата неустойки; відшкодування збитків.
Відповідно до статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Боржник, який прострочив виконання зобов`язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення. Прострочення боржника не настає, якщо зобов`язання не може бути виконане внаслідок прострочення кредитора.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач надав відповідачеві послуги на загальну суму 152 461,73 грн.
Відповідач здійснив авансовий платіж в сумі 46 050,00 грн.
Відповідач не надав доказів сплати заборгованості в розмірі 106 411,73 грн.
З огляду на викладене, позовні вимоги в частині стягнення основного боргу підлягають задоволенню в повному обсязі.
Також, позивач заявив до стягнення з відповідача 1 644,28 грн 3 % річних за період з 02.02.2023 до 08.08.2023 та інфляційних нарахувань в сумі 3 990,88 грн за період лютий 2023 - червень 2023.
Відповідно до пункту 7.1 договору у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за договором, Сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством та цим договором.
Пунктом 7.3 договору визначено, що при затримках у проведенні розрахунково-касових операцій не з вини Замовника або відсутності коштів на рахунку Замовника, штрафні санкції до Замовника не застосовуються, а також не здійснюється нарахування інфляційних нарахувань.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Матеріали справи не місять доказів повідомлення позивача про причини не проведення розрахунків у встановлений договором строк та про відсутність коштів на рахунку Замовника.
Здійснивши перевірку, поданого позивачем розрахунку в частині позовних вимог щодо стягнення з відповідача 3 % річних в сумі 1 644,28 грн за період 02.02.2023 до 08.08.2023 та інфляційних нарахувань в сумі 3 990,88 грн за період лютий 2023 - червень 2023, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги є правомірними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідного статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись статтями 129, 130, 232 - 233, 237 - 238 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» (01601, м. Київ, вул. Шота Руставелі, 9А, код ЄДРПОУ 44768034) в особі філії «Кременчуцьке лісове господарство» (39618, Полтавська область, Кременчуцький район, с. Мала Кохнівка, вул. Лісова 17 А, код ЄДРПОУ філії 45108331) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Полтаваземлеустрій» (36040, м. Полтава, провул. Хоткевича Гната, 4, кв. 29, код ЄДРПОУ 36324770) 106 411,73 грн основного боргу, 3 990,88 грн інфляційних нарахувань, 1 644,28 грн - 3 % річних та 2 684,00 грн судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Східного апеляційного господарського суду.
Суддя Дмитро СІРОШ
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2023 |
Оприлюднено | 26.10.2023 |
Номер документу | 114389259 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Сірош Д.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні