ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2023 року м. Черкаси справа № 925/662/23
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Костянтина ДОВГАНЯ, із секретарем судового засідання Катериною Вовчанською, за участю представників: позивача - Юлії Шпиці, за довіреністю (приймала участь в режимі відеоконференції), відповідача - Ганни Діденко, за посадою (приймала участь в режимі відеоконференції), розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Комунального підприємства "Комунальник" Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "вулиці Соборна 35" про стягнення 85 113,60 грн,
ВСТАНОВИВ:
15 травня 2023 року позивач - Комунальне підприємство "Комунальник" Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади звернулося до суду з позовною заявою про стягнення з відповідача - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "вулиці Соборна 35" 85 113,60 грн за проведений аварійний ремонт каналізаційної системи багатоповерхового будинку.
В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що ним було ліквідовано надзвичайну ситуацію, а саме руйнацію під`їзної дороги та загрози потрапляння людей та автотранспорту до вигрібної ями.
Позивач зазначив, що оскільки роботи були проведені належним чином і належної якості, то відповідач має здійснити відшкодування витрат, понесених позивачем за надані послуги. Проте відповідач відмовляється здійснювати оплату та укладення договірних зобов`язань.
Ухвалою від 16.05.2023 суд відкрив провадження у справі, вирішив розглядати її у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановив строки для подання заяв по суті справи.
05.06.2023 відповідач подав до суду відзив на позов, в якому заявлені вимоги позивача не визнав, заперечував проти їх задоволення вважаючи їх необґрунтованими та безпідставними посилаючись на те, що позивач без укладення належного договору на виконання робіт, без погодження кошторису ремонтних робіт, виконав роботу на власний розсуд, за завищеними цінами із залученням до вище вказаних робіт приватного підприємця ОСОБА_1 .
Відповідач вказував, що ніяких договірних відносин між позивачем та відповідачем не було, що свідчить про безпідставність заявлених позивачем до відповідача позовних вимог. Тобто, як вважає відповідач, позов не доведений належними, допустимими, достатніми доказами.
09.06.2023 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій позивач заперечував проти доводів відповідача та просив суд заявлені вимоги задовольнити повністю.
Суд, дослідивши наявні у справі докази, встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що 27 січня 2023 року по вулиці Соборній, 35 було виявлено аварійний стан вигрібної ями, що підтверджується Актом обстеження від 27.01.2023, в якому зафіксовано руйнацію стін вигрібної ями каналізаційної системи, відсутність поверхневого накриття, витоки каналізаційних стоків, що спричиняють руйнацію під`їзної дороги та загрози потрапляння людей та автотранспорту до вигрібної ями.
Вказана ситуація була виявлена за попереднім зверненням голови ОСББ «вулиця Соборна 35» до Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади.
З Акту обстеження вбачається, що комісія в складі чотирьох осіб: В.Плетіня, І.Курінного, В.Марчука і голови ОСББ «вулиці Соборна 35» Г.Діденко прийняла рішення про вжиття невідкладних заходів по аварійному ремонту каналізаційної системи багатоповерхового будинку по вулиці Соборній, 35 , на підставі цього акту та протоколу №2 засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади від 27.01.2023.
Згідно протоколу засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Шполянської міської ради ОТГ за № 2 від 27.01.2023 комісією було вирішено позивачу невідкладно провести аварійний ремонт каналізаційної системи багатоповерхового будинку по вул.Соборна,35 із детальним переліком робіт, а відповідачу відповідно до договору про відшкодування витрат та розрахунку провести оплату з позивачем по результатах виконання аварійного ремонту каналізаційної системи.
Для ліквідації надзвичайної ситуації позивачем було залучено фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 внаслідок чого між позивачем і підприємцем були укладені договірні зобов`язання,а саме:
- договір про надання послуг від 06.02.2023 № 25;
- договір купівлі-продажу від 06.02.2023 № 24.
15.02.2023 Шполянською міською радою об`єднаної територіальної громади відповідачу був направлений лист № 01-22/493 із повідомленням про здійснені роботи та необхідність проведення розрахунку з позивачем відповідно до сформованих рахунків.
20.02.2023 позивачем направлено відповідачу лист № 47 із договором про відшкодуванням витрат за проведені роботи і використані матеріали для підписання.
10.03.2023 відповідач направив відповідачу відповідь про відмову від оплати за ремонтні роботи із посиланням на те, що територія, де знаходилася яма, не є власністю ОСББ.
Згідно норм Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», ОСББ є однією із форм управління багатоквартирним будинком. Створення та діяльність ОСББ регулюються нормами Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку». Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче- огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Управління багатоквартирним будинком здійснюється співвласниками багатоквартирного будинку щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку. Спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників.
За приписами ст. 360 ЦК України співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
Згідно ст.385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Суд враховує, що позивач не є власником спільного майна багатоквартирного будинку по вул.Соборній, 35 .
Суд бере до уваги, що п.2 «Методичних рекомендацій щодо визначення прибудинкових територій багатоквартирних будинків», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 29.12.2011 №389 визначено, що прибудинкова територія - це територія навколо багатоквартирного будинку, яка визначена на підставі відповідної містобудівної та землевпорядної документації в межах відповідної земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі і споруди, та яка необхідна для обслуговування багатоквартирного будинку і забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир, а також нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
До складу прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку можуть входити:
- вимощення навколо житлового будинку;
- смута озеленення вздовж стін житлового будинку, місцевий проїзд, тротуар та смуга вздовж фасаду без входів, яка забезпечує проїзд пожежних машин;
- майданчики, які призначені для обслуговування мешканців тільки цього будинку, для відпочинку біля входів в житловий будинок, для ігор дітей дошкільного і молодшого шкільного віку, відпочинку населення, занять фізкультурою, а також території зелених насаджень, пішохідні доріжки, що сполучують вказані майданчики між собою;
- майданчики для сміттєзбірників;
- майданчики для господарських будівель та споруд;
- спеціально обладнані майданчики для паркування автомобілів, що належать мешканцям будинку;
- в`їзди та виїзди підземних гаражів І автостоянок (у разі їх наявності)" .
За змістом ст.1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна до якого входять не лише квартири, а й прибудинкова територія.
Згідно ст.4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання, що власне й було зроблено.
За правилами ст. 173 Господарського кодексу України господарське зобов`язання виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
З огляду на викладені вище обставини та норми чинного законодавства, суд дійшов до таких висновків.
27 січня 2023 року по вулиці Соборній, 35 було виявлено аварійний стан вигрібної ями, що підтверджується Актом обстеження від 27.01.2023 із фіксацією руйнації стін вигрібної ями каналізаційної системи, відсутністю поверхневого накриття, витоків каналізаційних стоків, що спричиняли руйнацію під`їзної дороги та загрозу потрапляння людей та автотранспорту до вигрібної ями.
Вище вказаною комісією було прийнято рішення про вжиття невідкладних заходів по аварійному ремонту каналізаційної системи багатоповерхового будинку по вулиці Соборній, 35 згідно Акту обстеження від 27.01.2023 та протоколу №2 засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Шполянської міської ради ОТГ від 27.01.2023.
Відповідно протоколу № 2 від 27.01.2023 саме на позивача було покладено обов`язок щодо усунення надзвичайної ситуації, а згідно п.2 протоколу №2 від 27.01.2023 на голову ОСББ «вулиця Соборна 35» Діденко Г.М. було покладено обов`язок відшкодувати витрати й провести оплату по результатах виконання аварійного ремонту каналізаційної системи багатоповерхового будинку по вулиці Соборна, 35 до 01.05.2023.
На підставі наказу Державного комітету України з питань житлово - комунального господарства № 76 від 17.05.2005 «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 року за № 927/11207, технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем тепло-, водопостачання, водовідведення і зливової каналізації та витрати на виконання цих робіт здійснюються відповідно до законодавства. Точкою розподілу зовнішніх і внутрішніх комунікацій (якщо інше не визначено договором) є:
- для каналізації - найближчий до будівлі оглядовий колодязь;
- для водопроводу, газопроводу, тепломережі - вентиль або трійник біля будівлі (п. 2.3.7.).
Зокрема, відповідно наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27 червня 2008 р. «Про затвердження Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07 жовтня 2008 року за № 936/15627, межею вуличної мережі водовідведення, яку обслуговує виробник, є контрольний колодязь на ній включно, а межею дворової мережі водовідведення - перший від будинку колодязь включно (п.1.9.).
З метою врегулювання взаємовідносин щодо ремонту, технічного обслуговування мереж водопостачання та водовідведення між надавачем послуги та споживачем послуги складається та підписується Акт розмежування балансової належності водопровідної мережі та мережі водовідведення.
Акт розмежування балансової належності - це офіційний документ, який містить інформацію про власника мережі, місцезнаходження комунікацій, зонах відповідальності балансоутримувача мережі (надавача послуги) та споживача.
В Акті розмежування визначаються межі балансової належності між споживачем і виробником (постачальником), із схематичною прив`язкою до елементів будинку системи водопостачання та водовідведення.
Суд бере до уваги, що питання «каналізації» на законодавчому рівні врегульовано Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, які затверджені наказом від 17.05.2005 № 76 Держжитлокомунгоспу України (далі - Правила). Виконавцем послуг є суб`єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.
П. 1.1. Правил визначає порядок надання послуг з утримання будинків і прибудинкових територій, зокрема, забезпечення нормального функціонування жилих будівель та прибудинкових територій протягом усього періоду їх використання за призначенням.
Утримання житлового фонду передбачає виконання робіт, передбачених наказом Держжитлокомунгоспу України від 10.08.2004 N150 "Про затвердження Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень будинків, споруд" (далі - Перелік).
Ремонт каналізаційних стояків відноситься до цього Переліку (п. 1.2.6.16 Переліку), також відноситься усунення засмічень внутрішньобудинкових водопровідних мереж та каналізаційних випусків (п. 1.1.13.4. Переліку).
Відповідно до п. 4.1.9. Правил виконавець послуг повинен усунути протікання, витоки, закупорки, засмічування, зриви гідравлічних затворів, санітарних приладів і негерметичність стикових з`єднань у системах каналізації.
Судом досліджувалися подані позивачем документи, а саме:
- викопіювання з генерального плану м.Шполи, Черкаської області до 2000 року;
- геолокація за допомогою зйомки супутника, розміщена в мережі інтернет;
- акт звірки взаєморозрахунків за період з січня 2023 р. по липень 2023 р. по договору на виконання сантехнічних робіт;
- акт розмежування балансової належності водопровідних та каналізаційних мереж від 01.08.2023, підписаний повноваженою особою лише позивача;
- акт позивача від 07.08.2023 про відмову від підпису акту розмежування балансової належності водопровідних та каналізаційних мереж багатоповерхового будинку по вул.Соборна,35, м.Шпола
Також, судом з`ясовано, що на балансі позивача знаходиться водопровідна мережа ДУ 150 мм, до місця приєднання споживача до міської водопровідної мережі, яка проходить по вул.Соборна,35 .
На балансі споживача (відповідача) знаходиться водопровідна мережа діаметром 50 мм, від місця приєднання до міської водопровідної мережі, яка проходить по вул.Соборна,35 , в тому числі запірна арматура, внутрішньо будинкові водопровідні мережі, вузли обліку води тощо.
Точка розподілу балансової належності та експлуатаційної відповідальності водопровідної мережі встановлена на фланцевому з`єднанні запірного вентиля.
На балансі споживача знаходиться каналізаційна мережа ДУ 150 мм, від проміжних каналізаційних колодязів до вигрібу. Отже, саме на споживача покладена відповідальність та зобов`язання утримувати мережі, запірну арматуру в стані, що відповідає Правилам технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктах України.
Підсумовуючи викладене, враховуючи вимоги ст.360 ЦК України, ст.1, ст.4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», суд приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення і з відповідача на користь позивача необхідно стягнути 85 113,60 грн витрат, понесених останнім за проведений аварійний ремонт каналізаційної системи багатоповерхового будинку по вул.Соборній,35 .
Відповідно до ст.129 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати на оплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст.ст.233, 236-241 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "вулиці Соборна 35" (код ЄДРПОУ: 43843906; вул.Соборна,35, м.Шпола,Звенигородський район, Черкаська область, 20603) на користь Комунального підприємства "Комунальник" Шполянської міської ради об`єднаної територіальної громади (код ЄДРПОУ 42065615; пров.Поштовий,буд.1, м.Шпола, Звенигородський район, Черкаська область) - 85 113,60 грн. (вісімдесят п`ять тисяч сто тринадцять грн. 60 коп.) заборгованості та 2 684,00 грн (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири грн) витрат на оплату судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.
Рішення складено 27.10.2023.
Суддя Костянтин ДОВГАНЬ
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 19.10.2023 |
Оприлюднено | 31.10.2023 |
Номер документу | 114477280 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні