Справа № 204/5739/23
Провадження № 2/204/3021/23
КРАСНОГВАРДІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
49006, м. Дніпро, проспект Пушкіна 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2023 року Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська в складі:
головуючої судді Дубіжанської Т.О.
за участю секретаря Єфімової А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі цивільну справу за позовною заявою Першого заступника керівника Волноваської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Головного управління Держгеокадастру уДонецькій області до ОСОБА_1 , третя особа Селянське (фермерське) господарство «Берегове» про конфіскацію земельної ділянки, -
В С Т А Н О В И В :
У квітні 2023 року Перший заступник керівника Волноваської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Головного управління Держгеокадастру уДонецькій області до ОСОБА_1 , третя особа Селянське (фермерське) господарство «Берегове» про конфіскацію земельної ділянки про конфіскацію земельної ділянки.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідач ОСОБА_2 , яка є громадянкою російської федерації, після смерті свого чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , успадкувала за законом земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 1421584000:07:000:0101 площею 6,60 га, яка знаходиться на території Миколаївської сільської ради, колишнього КСП ім. Чкалова, Волноваського району Донецької області. На підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 06.12.2015 року за ОСОБА_4 зареєстровано право власності на вказану земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №12388926 від 06.12.2015 року. Вказана земельна ділянка на підставі договору оренди землі від 30.12.2019 року перебуває в оренді у Селянському (фермерське) господарству «Берегове». Крім того, відповідно до інформації Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, відомостей про належність до громадянства України та документування паспортом громадянина України та паспортом громадянина України за кордон відносно ОСОБА_5 , не встановлено. Прокурор в у позові посилається на те, що перебування у приватній власності відповідачки зазначеної земельної ділянки суперечить ст.ст.13,14,41 Конституції України, ст.ст.80,81,145 Земельного кодексу України у зв`язку з тим, що землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню. У разі невиконання цієї вимоги настають наслідки, передбачені ч. 2, 4 ст. 145 Земельного кодексу України, а саме, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду. Враховуючи, що відповідачка ОСОБА_2 , будучи іноземною громадянкою, упродовж року після набуття права власності на земельні ділянки: сільськогосподарського призначення (з 06.12.2015 року по даний час) не відчужила її, що є підставою для її конфіскації у власність держави.
У судове засідання прокурор Волноваської окружної прокуратури не з`явився, надавши заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав, та проти заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідачка ОСОБА_2 , у судове засідання також не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася заздалегідь належним чином, причини неявки суду не повідомила.
Відповідачка у встановлений судом строк не надала суду відзив на позовну заяву, у зв`язку з чим, суд розглядає справу за наявними матеріалами.
06.06.2023 року третя особа приватний нотаріусДніпровського районногонотаріального округуКудрявцева Т.М.у судовезасідання нез`явилась, надавши суду заяву про слухання справи без її участі, у зв`язку із великим навантаженням справ.
Представник третьої особи Селянське (фермерське) господарство «Берегове» в судове засідання не з`явився, про день та час слухання справи повідомлений судом належним чином, заяв та клопотань не подавав.
Вивчивши та дослідивши письмові матеріали справи у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, у зв`язку з наступним.
Судом встановлено, що на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом від 06.12.2015 року, зареєстрованого в реєстрі за № 457, виданого приватним нотаріусом Волноваського районного нотаріального округу Донецької області Степаніщенко Л.І., ОСОБА_2 (громадянка Російської Федерації) успадкувала після смерті свого чоловіка ОСОБА_3 , земельну ділянку з кадастровим номером 1421584000:07:000:0101, площею 6,60 га, яка розташована на території Миколаївської сільської ради, колишнього КСП ім. Чкалова, Волноваського району Донецької області (а.с. 10).
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, за ОСОБА_4 зареєстровано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1421584000:07:000:0101, площею 6,60 га, яка розташована на території Миколаївської сільської ради, колишнього КСП ім. Чкалова, Волноваського району Донецької області, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна77008514215 (а.с. 11-13).
Згідно договоруоренди землівід 30.12.2019року, ОСОБА_2 передала воренду Селянському(фермерському)господарству «Берегове» належну їй земельну ділянку з кадастровим номером 1421584000:07:000:0101, площею 6,60 га, строком дії 15 років з річною орендною платою у розмірі 10000 грн., з правом пролонгації (а.с. 14-18).
На запит Волноваської окружної прокуратури від 14.02.2023 року №51-174вих23, чи видавався паспорт громадянина України ОСОБА_6 (громадянка Російської Федерації), Управлінням ДМСУ у Донецькій області надано інформацію, що відомостей про належність до громадянства України та документування паспортом громадянина України та паспортом громадянина України за кордон відносно ОСОБА_5 , не встановлено (а.с. 21-23, 26).
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що окружною прокуратурою виявлено порушення статей 13, 14, 41 Конституції України, та статей 80, 81, 145 ЗК України при використанні ОСОБА_4 зазначеної земельної ділянки.
Положення ст. ст. 13,14 Конституції України, визначають, що земля є об`єктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.
Суб`єктами права приватної власності на землю згідно зі ст. 80 ЗК України, визначено громадян України та юридичних осіб. Проте з урахуванням змісту ч. 2 ст. 81 та інших норм Земельного кодексу України суб`єктами права приватної власності на землю визнаються також іноземні громадяни та особи без громадянства.
Зокрема, іноземні громадяни та особи без громадянства відповідно до ч. 2 ст. 81 ЗК України, можуть набувати права власності на земельні ділянки несільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, а також на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві приватної власності.
Згідно із ч. 3 ст. 81 ЗК України, іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки відповідно до частини другої цієї статті у разі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; б) викупу земельних ділянок, на яких розташовані об`єкти нерухомого майна, що належать їм на праві власності; в) прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 5 ст. 22 ЗК України, набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснюється з урахуванням вимог ст. 130 цього Кодексу, а саме: іноземцям, особам без громадянства та юридичним особам заборонено набувати частки у статутному (складеному) капіталі, акції, паї, членство у юридичних особах (крім як у статутному (складеному) капіталі банків), які є власниками земель сільськогосподарського призначення.
Одночасно за змістом ч. 4 ст. 81 ЗК України, землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.
У разі невиконання цих вимог настають наслідки, передбачені ч. 2, 4 ст. 145 ЗК України, у разі якщо відповідно до закону власник земельної ділянки зобов`язаний відчужити її протягом певного строку і земельна ділянка не була відчужена ним протягом такого строку, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду. Позов про конфіскацію земельної ділянки подається до суду органом, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. Конфіскована земельна ділянка за рішенням суду підлягає продажу на земельних торгах.
Пунктом 10 ч. 1ст. 346 ЦК України, визначено конфіскацію як одну з підстав припинення права власності.
Згідно із ст. 356 ЦК України, до особи може бути застосовано позбавлення права власності на майно за рішенням суду як санкція за вчинення правопорушення (конфіскація) у випадках, встановлених законом.
Конфісковане майно переходить у власність держави безоплатно, крім випадків, визначених законом. Обсяг та порядок конфіскації майна встановлюються законом.
Частиною 5 ст. 41 Конституції України, визначено, що конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.
Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_2 , будучи іноземною громадянкою, упродовж року після набуття права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення (з 06.12.2015 року по даний час) не відчужила її, як це передбачено законом, є підстави для конфіскації зазначеного нерухомого майна у власність держави.
Згідно зі ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно ч. 1ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З огляду на характер спірних правовідносин, не вбачається невідповідності заходу втручання держави в право власності відповідачки критеріям правомірного втручання в право особи на мирне володіння майном, так і порушення принципу пропорційності, котрі сформовані у сталій практиці ЄСПЛ.
Обраний спосіб захисту порушеного права власності на земельну ділянку, яку відповідачка незаконно використовує, є ефективним та належним способом захисту порушених прав держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, як уповноваженого органу на здійснення функцій держави щодо конфіскації у власність держави земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які незаконно використовуються іноземними громадянами, оскільки зазначений спосіб захисту чітко визначений ч. 4 ст. 81 Земельного кодексу України.
Таким чином, особу може бути позбавлено її власності лише в інтересах суспільства, на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права, а при вирішенні питання про можливість позбавлення особи власності має бути дотримано справедливої рівноваги між інтересами суспільства та правами власника.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги Першого заступника керівника Волноваської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Головного управління Держгеокадастру уДонецькій області до ОСОБА_1 , третя особа Селянське (фермерське) господарство «Берегове» про конфіскацію земельної ділянки за законом підлягають захисту у судовому порядку, є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Відповідно дост.141ЦПК України,судовий збірпокладається насторони пропорційнорозміру задоволенихпозовних вимог.Оскільки позовзадоволено,то звідповідачки накористь позивачанеобхідно стягнутисудовий збірза подачупозову урозмірі 2684грн.
На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, ст. ст. 22, 80-81, 145 ЗК України, ст. ст. 346, 354, 374 ЦК України, ст .ст. 4, 12, 13, 76-81, 137, 141, 258, 259, 263-265, 280, 282, суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги Першого заступника керівника Волноваської окружної прокуратури (місце знаходження: м. Дніпро, вул. Боброва, буд. 32, код ЄДРПОУ 25707002) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Головного управління Держгеокадастру уДонецькій області (місце знаходження: м. Полтава, вул. Уютна, буд. 23, код ЄДРПОУ 39767332) до ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РОНКПП НОМЕР_1 ), третя особа Селянське (фермерське) господарство «Берегове» (місце знаходження: Донецька область, м. Волноваха, вул. Короленко, буд. 20, код ЄДРПОУ 23422821) про конфіскацію земельної ділянки задовольнити.
Конфіскувати у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області земельну ділянку, яка на праві власності належить ОСОБА_7 , а саме: земельну ділянку з кадастровим номером 1421584000:07:000:0101, площею 6,60 га, яка розташована на території Миколаївської сільської ради, колишнього КСП ім. Чкалова, Волноваського району Донецької області.
Стягнути з ОСОБА_1 накористь Волноваськоїокружної прокуратури судовий збір у розмірі 2684 грн.
Заочне рішення суду може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його переглядякщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Т.О. Дубіжанська
Суд | Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2023 |
Оприлюднено | 30.10.2023 |
Номер документу | 114477836 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Красногвардійський районний суд м.Дніпропетровська
Дубіжанська Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні