Справа № 131/1221/23
Провадження № 2/131/439/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2023 р.м. Іллінці
Іллінецький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Шелюховського М.В.,
розглянувши в підготовчому судовому засіданні без фіксації процесуальної дії технічними засобами в м. Іллінці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Іллінецької міської ради Вінницького району Вінницької області про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
До Іллінецького районного суду Вінницької області звернулась ОСОБА_1 із позовом до Іллінецької міської ради Вінницького району Вінницької області про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, в якому вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її двоюрідний брат ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, до складу якої входять земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані на території Тягунської сільської ради, з кадастровими номерами 0521287600:03:000:0011 та 0521287600:03:000:0012, право власності на які підтверджуються державними актами на право власності на земельні ділянки серії ЯЕ №686272, виданим 13 березня 2008 року та серії ЯЕ №686271, виданим 13 березня 2008 року.
Спадкодавець постійно проживав та був зареєстрований по АДРЕСА_1 .
Позивач зазначає, що її двоюрідний брат хворів, його стан здоров`я був незадовільний, та він потребував сторонньої допомоги та вона піклувалася про нього, купувала йому ліки, готувала їсти, купувала продукти та інше, лише іноді навідувались до себе додому, також вона здійснила його поховання та час відкриття спадщини позивач проживала з ОСОБА_2 .
Факт родинних відносин зі спадкодавцем встановлено в судовому порядку рішенням Іллінецького районного суду Вінницької області від 09.08.2023 року у справі №131/507/23, яке набрало законної сили 25.09.2023 року.
Для оформлення спадщини ОСОБА_1 звернулась до приватного нотаріуса Вінницького районного нотаріального округу Вінницької області Таранюка Тараса Євгеновича, який листом №27/01-16 від 24.01.2022 року відмовив у заведенні спадкової справи та видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 ОСОБА_1 необхідно звернутися до суду для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, який вона, як виявилось пропустила.
Позивач вказує, що у встановлений законодавством шестимісячний строк після смерті ОСОБА_2 вона не звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини по поважній причині, оскільки фактично проживала разом з братом, здійснювала постійний догляд за ним, таким чином вважала, що прийняла спадщину, оскільки є єдиною спадкоємицею, доглядала брата до смерті й поховала, а також відсутністю деяких документів та розбіжностями у наявних документах для підтвердження родинних відносин, ОСОБА_1 пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин і наразі змушена звертатись до суду для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Ухвалою Іллінецького районного суду Вінницької області від 02 жовтня 2023 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилась, проте подала до суду заяву із проханням вирішити справу у її відсутність, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник Іллінецької міської ради подав до суду відзив, в якому просить слухати справу без їх представника, щодо задоволення позовних вимог про визначення додаткового строку для прийняття спадщини не заперечує.
За таких обставин суд вважає за можливе вирішити справу у відсутність сторін на підставі наявних у справі письмових доказів.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, давши оцінку зібраним доказам, суд дійшов висновку про можливість ухвалення рішення та задоволення позову з таких підстав.
Так, судом установлено, що відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Тягун Іллінецького району Вінницької області у віці 52 років помер ОСОБА_2 (а.с.12).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, до складу якої входять земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовані на території Тягунської сільської ради, з кадастровими номерами 0521287600:03:000:0011 та 0521287600:03:000:0012, право власності на які підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №686272, виданим 13 березня 2008 року (а.с.14) та державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ №686271, виданим 13 березня 2008 року. (а.с.13).
Рішенням Іллінецького районного суду Вінницької області від 09 серпня 2023 року справа № 131/507/23 підтверджується факт родинних відносин між ОСОБА_1 та померлим ОСОБА_2 , а саме, що останній є двоюрідним братом ОСОБА_1 (а.с.17-18).
Бажаючи оформити свою спадкові права ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса щодо прийняття спадщини, однак листом приватного нотаріуса Віницького районного нотаріального округу Вінницької області Таранюка Т.Є., вих №27/01-16 від 24.01.2023 року (а.с.16) їй повідомлено, що для оформлення спадкових прав після смерті ОСОБА_2 , їй необхідно звернутися до суду для продовження строку для подання заяви про прийняття спадщини зв`язку з пропущенням шестимісячного терміну.
Відповідно до частини 1 статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно статті 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З матеріалів справи вбачається, що позивач пропустила строк для прийняття спадщини з поважної причини, оскільки юридично необізнана та не знала про терміни звернення із заявою про прийняття спадщини і не знала про існування заповіту на її користь.
Згідно пункту 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень статті 80 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустила строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити та визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини, а саме три місяці починаючи з дня набрання рішенням суду законної сили. Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 77-80, 258, 259, 265-268 ЦПК України, постановою Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», суд -
УХВАЛИВ:
Позов задовільнити.
Визнати поважною причину пропуску ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк у два місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Іллінецька міська рада Вінницького району Вінницької області, ЄДРПОУ 03333618, адреса: 22700, вул. Соборна, 19 м. Іллінці Вінницького району, Вінницької області.
Суддя:
Суд | Іллінецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2023 |
Оприлюднено | 01.11.2023 |
Номер документу | 114541238 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Іллінецький районний суд Вінницької області
Шелюховський М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні