Ухвала
від 31.10.2023 по справі 921/703/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

31 жовтня 2023 року м. ТернопільСправа №921/703/23

Суддя Гирила І.М.

розглянув матеріали позовної заяви за вих. № 15-550вих-23 від 16.10.2023 (вх. № 765 від 18.10.2023)

за позовом Заступника керівника Тернопільської обласної прокуратури, вул. Листопадова 4, м. Тернопіль, 46000, в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України, вул. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008, Міністерства економіки України, вул. Грушевського 12/2, м. Київ, 01008

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Віконт", вул. Тютюнника Василя, буд. 5-в, м. Київ, 03150 (вул. Млинова 1, с. Миролюбівка, Тернопільський район, Тернопільська область, 47733)

про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, усунення перешкод у користуванні державним майном

Встановив:

Заступник керівника Тернопільської обласної прокуратури звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовом в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України, Міністерства економіки України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Віконт", далі - відповідач, про:

- скасування рішення реєстратора Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України, м. Київ Гуляєва Олексія Олександровича №6971915 від 19.10.2013 про державну реєстрацію права приватної власності за ТзОВ "Віконт" в розмірі частки 1/1 на об`єкт нежитлової нерухомості будівлю млина з допоміжними будівлями і спорудами (реєстраційний номер об`єкта 186303361252), за адресою: Тернопільська область, Тернопільський район, село Миролюбівка, вулиця Млинова, будинок 2, до складу якого увійшли будівля млина (А), будівля адмінбудинку (Б), будівля реммайстерні (В);

- усунення перешкоди у користування державним майном шляхом зобов`язання ТОВ "Віконт" звільнити приміщення будівлі млина з допоміжними будівлями і спорудами на вулиця Млинова 2 у селі Миролюбівка Тернопільського району відповідно до частки, визначеної у постанові Львівського апеляційного господарського суду від 15.04.2010 року у справі №6/60-1010 (10/221-4251).

Прокурор вважає, що прийняте державним реєстратором рішення призвело до порушення прав та законних інтересів держави стосовно володіння, користування та розпорядження майном. Вказує, що 19.10.2013 державний реєстратор, маючи право доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, діяв всупереч постанові Львівського апеляційного господарського суду від 15.04.2010 у справі № 6/60-1010, вчинив несанкціоновані дії щодо реєстрації за ТзОВ "Віконт" права власності на будівлі млина, адмінбудинку та реммайстерні, які знаходяться у с. Миролюбівка Тернопільського району та перебувають на балансі філії АТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" Тернопільський КХП", що призвело до втрати державного права користування часткою майна у вказаних об`єктах. Звертає увагу суду на те, що проведена державним реєстратором реєстрація права власності за ТОВ "Віконт" не відповідає резолютивній частині постанови апеляційного господарського суду від 15.04.2010 та ухвалі від 23.10.2019 у справі № 6/60-1010 (10/221-4251), а саме: не відповідає розмір частки у праві спільної власності та площі нерухомого майна, зазначені в ухвалі суду та внесені державним реєстратором при державній реєстрації. Вказує, що внаслідок реєстрації, проведеної державним реєстратором, держава позбавлена права користування 55 % будівлі млина, що є 55/100 частки у спільній частковій власності; 50 % будівлі адмінбудинку, що є 50/100 частки у спільній частковій власності; 48,5 % будівлі майстерні, що є 485/100 частки у спільній частковій власності.

Зазначає, що відповідно до Закону України "Про управління об`єктами державної власності" повноваження щодо управління державним майном здійснює Кабінет Міністрів України. П. 1 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" визначено, що основними повноваження Кабінету Міністрів України у сфері економіки, фінансів, трудових відносин, зайнятості населення, трудової міграції, оплати та охорони праці є: здійснення відповідно до закону управління об`єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами, делегування в установленому законом порядку окремих повноваження щодо управління зазначеними об`єктами міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям та відповідним суб`єктам господарювання; подання Верховній Раді України пропозиції стосовно визначення переліку об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації. Зауважує, що відповідно до Статуту ДАК "Хліб України" засновником ДАК "Хліб України" є держава в особі Кабінету Міністрів України. Майно, передане засновником до статутного фонду ДАК "Хліб України", є власністю держави і управління ним здійснює Кабінет Міністрів України. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 09.10.2019 №954-р повноваження з управління корпоративними правами держави АТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" були передані від Міністерства аграрної політики України до Міністерства економіки України. Поряд з цим, звертає увагу суду на те, що станом на даний час ні Кабінетом Міністрів України, ні Міністерством економіки України не вжито заходів до усунення порушень закону на право користування державним майном будівлею млина , адмінбудинком та реммайстернею за адресою: вул. Млинова, 2 у с. Миролюбівка Тернопільського району. Вважає, що припинення права користування держави на частину спірного майна, зміна правового режиму цього майна та його реєстрація на праві приватної власності за ТОВ "Віконт" суперечить нормам законодавства та інтересам держави, а звернення прокурора до суду з позовною заявою у цих спірних правовідносинах спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання повернення у власність держави майна, з урахуванням принципу справедливої рівноваги між суспільними інтересами та необхідністю дотримання прав власників.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.10.2023 головуючим суддею для розгляду справи №921/703/23 визначено суддю Гирилу І. М.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 23.10.2023 зазначену вище позовну заяву залишено без руху; встановлено прокурору строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до заяви за вих. № 15-566 ВИХ 23 15-993-23 від 25.10.2023 (вх. № 8608) Заступником керівника Тернопільської обласної прокуратури усунуто визначені в ухвалі від 23.10.2023 недоліки позовної заяви.

Подана позовна заява відповідає вимогам, викладеним у ст. 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України). Підстави для повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження відсутні.

Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.

За відсутності встановлених гл. 10 р. ІІІ ГПК України обставин в сукупності, справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.

Окрім того, прокурором у позовній заяві визначено третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України", вул. Саксаганського, 1, м. Київ, 01601, філію Акціонерного Товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" "Тернопільський комбінат хлібопродуктів", вул. Гайова, 21, м. Тернопіль, 46006, та Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях, вул. Василіянок, 48, м. Івано-Франківськ, 76019. В обґрунтування доцільності залучення зазначених осіб до участі у справі посилається на постанови Кабінету Міністрів України № 764 від 11.08.2010 та № 593 від 06.06.2011, накази Міністерства аграрної політики та продовольства України № 325 від 07.07.2011 та № 502 від 29.08.2019, акт приймання-передачі №22 від 20.01.2011, відповідно до яких цілісній майновий комплекс ДП ДАК "Хліб України" "Тернопільський комбінат хлібопродуктів" переданий до статутного капіталу АТ "Державна продовольчо-зернова корпорація України" (включаючи спірне майно). Вказує, що вказане майно облікується на балансі філії АТ "Державно продовольчо-зернова корпорація України" "Тернопільський комбінат хлібопродуктів". Також звертає увагу суду на постанову Верховної Ради України №88/98-ВР від 03.03.1995 "Про перелік об`єктів, які не підлягають приватизації у зв`язку з їх загальнодержавним значенням" та Закон України "Про перелік об`єктів державної власності, які не підлягають приватизації", відповідно до якої майно Тернопільського комбінату хлібопродуктів входило до переліку об`єктів права державної власності, що не підлягають приватизації. Поряд з цим, вказує, що державне майно, яке надавалось в оренду регіональним відділенням Фонду державного майна України, незаконно використовує відповідач.

Відповідно до ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов`язки, встановлені ст. 42 цього Кодексу.

Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.

З огляду на наведене, беручи до уваги те, що рішення господарського суду у даній справі може вплинути на права та обов`язки Акціонерного товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України", філії Акціонерного Товариства Державна продовольчо-зернова корпорація України" "Тернопільський комбінат хлібопродуктів" та Регіонального відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях, суд вважає за доцільне залучити останніх до участі у справі № 921/703/23 в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.

Відповідно до ст. 53, 165-169, 176, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі 921/703/23.

2. Здійснювати розгляд справи 921/703/23 за правилами загального позовного провадження.

3. Призначити у справі № 921/703/23 підготовче засідання на 14:00 год. 27.11.2023.

Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Тернопільської області за адресою: вул. Кн. Острозького, 14 А, м. Тернопіль, 46000, зал судових засідань № 3 (5-поверх).

4. Залучити до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:

- Акціонерне товариство "Державна продовольчо-зернова корпорація України", вул. Саксаганського, 1, м. Київ, 01601;

- філію Акціонерного Товариства "Державна продовольчо-зернова корпорація України" "Тернопільський комбінат хлібопродуктів", вул. Гайова, 21, м. Тернопіль, 46006;

- Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях, вул. Василіянок, 48, м. Івано-Франківськ, 76019.

5. Запропонувати учасникам справи подати/надіслати суду

Відповідачу:

- відзив на позов, оформлений згідно з вимогами ст. 165 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких він ґрунтується, якщо такі докази не надані до позовної заяви, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам судового процесу, протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі;

- заперечення на відповіді на відзив (у разі отримання), протягом 5 днів з дня їх отримання, оформлені згідно з вимогами ст. 167 ГПК України, разом із документами, що підтверджують їх надіслання (надання) учасникам справи;

- заяви з процесуальних питань (при наявності).

Прокурору:

- відповідь на відзив (у разі отримання), протягом 5 днів з дня його отримання, оформлену згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вона ґрунтується, якщо такі докази не надані відповідачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до неї доказів іншим учасникам справи;

- заяви з процесуальних питань (при наявності).

Позивачам:

- письмово викладені позиції щодо позовних вимог разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вони ґрунтуються, якщо такі докази не надані прокурором, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) зазначених пояснень іншим учасникам справи;

- відповіді на відзив (у разі отримання), протягом 5 днів з дня його отримання, оформлені згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вони ґрунтується, якщо такі докази не надані відповідачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відповідей на відзив і доданих до них доказів іншим учасникам справи;

- заяви з процесуальних питань (при наявності).

Третім особам:

- письмові пояснення по суті позову та відзиву (у разі отримання), разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вони ґрунтуються, якщо такі докази не надані сторонами, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) пояснень і доданих до них доказів іншим часникам справи (протягом 10 днів з дня їх отримання);

- заяви з процесуальних питань (при наявності).

6. Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання (31.10.2023) та оскарженню не підлягає.

7. Копію ухвали направити: Тернопільській обласні прокуратурі, Міністерству економіки України, Акціонерному товариству "Державна продовольчо-зернова корпорація України" та Регіональне відділення Фонду державного майна України по Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях до їх електронних кабінетів в електронній формі із застосуванням ЄСІТС в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про ЄСІТС; Кабінету міністрів України, вул. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008, Товариству з обмеженою відповідальністю "Віконт", вул. Тютюнника Василя, буд. 5-в, м. Київ, 03150 (вул. Млинова 1, с. Миролюбівка, Тернопільський район, Тернопільська область, 47733), Філії Акціонерного Товариства Державна продовольчо-зернова корпорація України" "Тернопільський комбінат хлібопродуктів", вул. Гайова, 21, м. Тернопіль, 46006, рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення.

Суд звертає увагу учасників процесу, що згідно ч. 6 ст. 6 ГПК України (в редакції Закону України від 29.06.2023 № 3200-IX Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами) адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.

З метою усунення негативних наслідків у вигляді повернення письмової заяви (клопотання, заперечення) заявникам без розгляду у разі, якщо її подано особами, які відповідно до ч. 6 статті 6 цього Кодексу зобов`язані зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрували його, суд роз`яснює учасникам процесу щодо необхідності здійснити реєстрацію електронного кабінету в ЄСІТС (реєстрація електронного кабінету за посиланням: https://id.court.gov.ua/).

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.

Суддя І.М. Гирила

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення31.10.2023
Оприлюднено02.11.2023
Номер документу114551994
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —921/703/23

Судовий наказ від 04.12.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Шумський І.П.

Судовий наказ від 20.11.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

Судовий наказ від 20.11.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

Ухвала від 20.11.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

Постанова від 22.10.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Волковицька Н.О.

Ухвала від 02.09.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Волковицька Н.О.

Ухвала від 19.06.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бойко Світлана Михайлівна

Постанова від 14.06.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бойко Світлана Михайлівна

Ухвала від 22.05.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бойко Світлана Михайлівна

Ухвала від 06.05.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бойко Світлана Михайлівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні