ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2023 року Черкаси справа №925/1145/23
Господарський суд Черкаської області у складі судді Кучеренко О.І.,
без виклику учасників справи, розглянув справу
за позовом фізичної особи-підприємця Остріщенка Юрія Васильовича ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 )
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Трейд Логістік» (вул.Верхня Горова, 1, офіс 4, м.Черкаси, 18002, ідентифікаційний код 41921458)
про стягнення 45951,03 грн,
25.08.2023 фізична особа-підприємець Остріщенко Юрій Васильович звернувся у Господарський суд Черкаської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Трейд Логістік», у якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість за договором на перевезення вантажів автомобільним транспортом в міжнародному та міжміському сполученні №14112022/71 від 14.11.2022 у розмірі 43882,32 грн, 3% річних у розмірі 696,11 грн та інфляційні збитки у розмірі 1372,60 грн. У позовній заяві позивач також просить суд стягнути з відповідача на свою користь судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2684,00 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач виконав свої зобов`язання за договором з перевезення вантажу відповідача та здійснив перевезення вантажу згідно із заявками від 14.11.2022 та від 28.11.2022, проте відповідач частково оплатив надані позивачем послуги за заявкою від 28.11.2022 у сумі 102 392,00 грн. 03.02.2023 вантаж за заявкою від 14.11.2022 було доставлено отримувачу та 09.02.2023 розвантажено, про що було повідомлено відповідача, просте останній свої зобов`язання з оплати вартості наданих послуг з перевезення вантажу за заявкою від 28.11.2022 не виконав, внаслідок чого у відповідача наявна заборгованість перед позивачем у сумі 43882,32 грн, за стягненням якої разом із нарахованими на неї річними та інфляційними витратами позивач і звернувся з цим позовом до суду.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 30.08.2023 відкрито провадження у справі, справу ухвалено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву і всіх письмових та електронних доказів, що підтверджують заперечення проти позову у строк 15 днів з дня вручення цієї ухвали та заперечень на відповідь на відзив (у разі їх наявності) не пізніше 10 днів з дня отримання відповіді на відзив, а позивачу строк для подання відповіді на відзив відповідача на позов не пізніше 10 днів з дня отримання відзиву.
Відповідач у встановлений судом строк, відзив на позов або клопотання про розгляд справи з викликом учасників справи суду не надав. Ухвала Господарського суду Черкаської області від 30.08.2023 про відкриття провадження у справі 31.08.2023, направлена на адресу місцезнаходження відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення (судом був замовлений Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), проте вручена відповідачу не була та 15.09.2023 повернулась до суду із відміткою Акціонерного товариства «Укрпошта» «адресат відсутній за вказаною адресою».
Про відкриття провадження у справі відповідача також було повідомлено судом шляхом оприлюднення на офіційному сайті Господарського суду Черкаської області оголошення.
Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, у порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Днем вручення судового рішення відповідно до частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України, є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Згідно з частиною 7 статті 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Відповідно до частини 4 статті 122 Господарського процесуального кодексу України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
З огляду на наведені правові норми, суд вважає, що ним виконано обов`язок щодо належного повідомлення відповідача, тому з метою забезпечення на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку справа розглядається за наявними у справі документами.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.
14.11.2022 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Глобал Трейд Логістик (експедитор) та фізичною особою-підприємцем Остріщенком Юрієм Васильовичем (перевізник) було укладено договір на перевезення вантажів автомобільним транспортом в міжнародному та міжміському сполученні №14112022/71 від 14.11.2022 (далі договір). За умовами цього договору експедитор замовляє, а перевізник надає послуги з міжнародних і міжміських перевезень вантажів автомобільним транспортом, а також з організації таких перевезень (пункт 1.1 договору).
Перевізник зобов`язується прийняти і доставити ввірений йому експедитором вантаж до пункту призначення і передати його вантажоодержувачу, а експедитор зобов`язується оплатити перевезення вантажу, відповідно до умов цього договору (пункт 1.2 договору).
Вартість перевезення, форма і схема оплати вказуються в заявці на перевезення, яка є невід`ємною частиною цього договору (пункт 1.4 договору).
На підставі даного договору експедитор замовляє, а перевізник надає одну або декілька послуг:організовує перевезення вантажів автомобільним транспортом в міжнародному та міжміському сполученні на підставі відповідних заявок; виконує розсилання товарно-транспортної документації, акти виконаних робіт, CMR; приймає участь в складанні актів у випадках встановлених чинним законодавством та вирішує з експедитором претензійні питання; за згодою сторін виконує домовлені доручення експедитора (пункт 2.1 договору).
Детальні умови по кожному замовленню обговорюються в заявці. Допускається отримання заявки по факсимільному зв`язку або по електронній пошті, така заявка має юридичну силу (пункт 2.2 договору).
Міжнародні автомобільні перевезення вантажів виконуються відповідно до положень чинних Конвенцій про міжнародні перевезення, а також відповідно до вимог чинних на території України нормативних актів (пункт 2.3 договору).
Експедитор зобов`язується своєчасно оплачувати послуги перевізника (пункт 3.1.4 договору).
Перевізник зобов`язується доставити вантаж у відповідності з поданою заявкою в пункт призначення і здати його вантажоодержувачу (пункт 3.2.11 договору).
Ціни в договорі встановлені в національній валюті України гривні (пункт 4.1 договору).
Ціни, які відповідають конкретному перевезенню (групі однотипових перевезень) погоджуються додатково перед кожним перевезенням (групою перевезень). Ціни на послуги узгоджуються сторонами в замовленнях на перевезення і вказуються у рахунках-фактурах перевізника. Ціни є договірними та вираховуються виключно виходячи із конкретної ситуації на транспортному ринку. Порядок та строк оплати обговорюються у разовій заявці, яка направляється перевізнику перед визначеним перевезенням (групою однотипових перевезень (пункти 4.2-4.6 договору).
Розрахунки за цим договором здійснюються у безготівковій формі у національній валюті України шляхом переведення коштів з розрахункового рахунку експедитора на розрахунковий рахунок перевізника, протягом 5-ти (п`яти) банківських днів після отримання рахунка-фактури перевізника, товарно-транспортної накладної (CMR) з відміткою вантажоодержувача про отримання вантажу, акт виконаних робіт, якщо в заявці не вказані інші умови оплати за кожне окреме перевезення (пункт 4.7 договору).
Якщо сторонами в замовленні на перевезення визначено вартість перевезення вантажу - в іноземній валюті, то розрахунки здійснюються в національній валюті України за офіційним курсом НБУ на день розвантаження, якщо інше не вказано в заявці (пункт 4.8 договору).
У разі затримки експедитором оплати послуг перевізника, перевізник зобов`язується уточнити чи відбувся розрахунок з експедитором за надані послуги його контрагентом (замовником) (пункт 4.9 договору).
Всі спірні питання, які виникають в ході реалізації договору, вирішуються сторонами шляхом переговорів. У випадках неможливості врегулювати спір шляхом переговорів, вирішення спорів відбувається в порядку передбаченому чинним законодавством (пункт 8.1 договору).
Сторони несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання своїх обов`язків за цим договором у відповідності з чинним законодавством (пункт 8.2 договору).
Сторона яка отримала претензію, зобов`язана розглянути її та надати відповідь не пізніше одного місяця з часу отримання претензії. Відсутність відповіді на претензію є підставою для звернення до Господарського суду у відповідності з законодавством України (пункт 8.3 договору).
У випадку виникнення претензій перевізник зобов`язаний повідомити експедитора на протязі трьох днів та направити претензію в письмовій формі. В іншому випадку претензія розглядатися не буде (пункт 8.4 договору).
За фактом надання послуг сторони складають та підписують акт виконаних робіт (пункт 9.1 договору).
Договір, заявки, зміни та доповнення до договору, отримані від експедитора за допомогою факсимільного зв`язку або електронної пошти, мають юридичну силу (пункт 9.3 договору).
Договір вступає в силу з моменту підписання і діє до 31 грудня 2023 року. Якщо жодна із сторін за тридцять днів до закінчення строку дії договору не попередить іншу сторону про розірвання договору, то даний договір зберігає свою силу для сторін кожного разу ще на один рік (пункт 9.7 договору).
Договір підписаний уповноваженими представниками перевізника та експедитора та скріплений їх відповідними печатками.
На виконання умов договору 14.11.2022 між експедитором та перевізником було укладено заявку на перевезення вантажу міжнародного сполучення (далі заявка від 14.11.2022). У цій заявці сторони за договором узгодили наступні умови перевезення: маршрут руху м.Київ (Україна) м.Астана (Казахстан). Дата і час завантаження: 21.11.2022, об`єм, вага вантажу: 2 палети 700 кг. Термін доставки вантажу: 45-55 днів. Ставка на перевезення 1200,00 доларів США. Умови оплати: Б/Г до вивантаження.
28.11.2022 між експедитором та перевізником було укладено ще одну заявку на перевезення вантажу міжнародного сполучення (далі заявка від 28.11.2022). У цій заявці сторони за договором узгодили наступні умови перевезення: маршрут руху м.Київ (Україна) м.Костанай (Казахстан). Дата і час завантаження: 01.12.2022-02.12.2022, об`єм, вага вантажу: 5-6 палети 2500 кг. Термін доставки вантажу: 45-50 днів. Ставка за перевезення 2800,00 доларів США. Умови оплати: Б/Г до вивантаження. Після виконання цієї заявки, відповідач повністю розрахувався з позивачем, перерахувавши 31.01.2023 на рахунок позивача 102 392,00 грн, що підтверджується випискою по рахунку фізичної особи-підприємця Остріщенка Юрія Васильовича.
На виконання умов договору та заявки від 14.11.2022, позивач здійснив перевезення вантажу за маршрутом м. Київ (Україна) м. Астана (Казахстан) та 03.02.2023 вантаж було доставлено отримувачу, що підтверджується міжнародними товарно-транспортними накладними CMR №2699-63Т та 2699-64Т (а.с.17-18).
У листі №08/02 від 08.02.2023 позивач просив згоди відповідача на розвантаження вантажу згідно з пунктом 6.8 договору та зазначив про необхідність розрахунків згідно з умовами заявки від 14.11.2022, тобто до вивантаження.
У своїй відповіді на запит №08/02 від 08.02.2023, відповідач надав згоду на вивантаження вантажу, який перевозився за маршрутом м. Київ (Україна) м. Астана (Казахстан) та зазначив, що оскільки позивачем порушено декілька пунктів договору №14112022/71 від 14.11.2022, проведе оплату за перевезення після отримання скан копії ЦМР з печаткою та підписом вантажоотримувача.
09.02.2023 вантаж, який перевозився позивачем за заявкою від 14.11.2022 було розвантажено.
10.02.2023 позивач на електронну адресу відповідача, яка зазначена у договорі, надіслав міжнародні товарно-транспортні накладні CMR та рахунок на оплату, проте відповідач своїх зобов`язань зі сплати вартості перевезення не виконав та не перерахував грошові кошти позивачу, внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість перед позивачем у сумі 1200,00 доларів США.
У зв`язку із несплатою відповідачем вартості перевезення вантажу за заявкою від 14.11.2022, позивач звернувся до відповідача із претензією №16/02/23 від 16.02.2023, у якій просив відповідача в тридцяти денний термін з дня отримання претензії сплатити суму заборгованості за договором у сумі 43882,32 грн та 3% річних у сумі 25,25 грн. Також у цій претензії позивач повідомив відповідача про намір звернутися до суду і разі ненадання відповіді на претензію.
Проте ця претензія отримана відповідач (його представником) не була та повернулась на адресу позивача із причиною повернення «за закінченням терміну зберігання».
Отже, станом на момент звернення позивача з цим позовом до суду, відповідач не розрахувався з позивачем за надані послуги з перевезення вантажу згідно з умовами договору та заявки від 14.11.2022, його заборгованість, враховуючи курс Національного банку України станом на день розвантаження вантажу 36,5686 грн за 1 долар США, становить 43882,32 грн, яку позивач просить суд стягнути у примусовому порядку з відповідача разом із нарахованими на неї інфляційними витратами та річними.
Мотиви та джерела права, з яких виходить суд при прийнятті рішення та оцінка аргументів учасників справи.
Перевезенням вантажів згідно з положеннями статті 306 Господарського кодексу визнається господарська діяльність, пов`язана з переміщенням продукції виробничо-технічного призначення та виробів народного споживання залізницями, автомобільними дорогами, водними та повітряними шляхами, а також транспортування продукції трубопроводами.
Суб`єктами відносин перевезення вантажів є перевізники, вантажовідправники та вантажоодержувачі.
Перевезення вантажів здійснюють вантажний залізничний транспорт, автомобільний вантажний транспорт, морський вантажний транспорт та вантажний внутрішній флот, авіаційний вантажний транспорт, трубопровідний транспорт, космічний транспорт, інші види транспорту.
Допоміжним видом діяльності, пов`язаним з перевезенням вантажу, є транспортна експедиція.
За договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
Договір перевезення вантажу укладається в письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням перевізного документа (транспортної накладної, коносамента тощо) відповідно до вимог законодавства. Перевізники зобов`язані забезпечувати вантажовідправників бланками перевізних документів згідно з правилами здійснення відповідних перевезень (стаття 307 Господарського кодексу).
Згідно із статтею 909 Цивільного кодексу України за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).
У силу частини 2 статті 307 Господарського процесуального кодексу України укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням перевізного документа (транспортної накладної, коносамента тощо) відповідно до вимог законодавства. Перевізники зобов`язані забезпечувати вантажовідправників бланками перевізних документів згідно з правилами здійснення відповідних перевезень.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність» відносини в галузі транспортно-експедиторської діяльності регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, законами України «Про транспорт», «Про зовнішньоекономічну діяльність», «Про транзит вантажів», цим Законом, іншими законами, транспортними кодексами та статутами, а також іншими нормативно-правовими актами, що видаються відповідно до них.
Транспортно-експедиторська діяльність підприємницька діяльність із надання транспортно-експедиторських послуг з організації та забезпечення перевезень експортних, імпортних, транзитних або інших вантажів (стаття 1 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність».
Відповідно до статті 9 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність» за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу. Договір транспортного експедирування укладається у письмовій формі. Істотними умовами договору транспортного експедирування є: відомості про сторін договору: для юридичних осіб - резидентів України: найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України; вид послуги експедитора; вид та найменування вантажу; права, обов`язки сторін; відповідальність сторін, у тому числі в разі завдання шкоди внаслідок дії непереборної сили; розмір плати експедитору; порядок розрахунків; пункти відправлення та призначення вантажу; порядок погодження змін маршруту, виду транспорту, вказівок клієнта; строк (термін) виконання договору; а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Перевезення вантажів супроводжується товарно-транспортними документами. Такими документами можуть бути: міжнародна автомобільна накладна (CMR); накладна СМГС (накладна УМВС); коносамент (Bill of Lading); накладна ЦІМ (CIM); вантажна відомість (Cargo Manifest); інші документи, визначені законами України. Факт надання послуги експедитора при перевезенні підтверджується єдиним транспортним документом або комплектом документів (залізничних, автомобільних, авіаційних накладних, коносаментів тощо), які відображають шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення.
Судом встановлено та підтверджено належними доказами, що між позивачем та відповідачем виникли правовідносини з перевезення вантажів та транспортно-експедиторських послуг з організації та забезпечення перевезень, які урегульовані укладеним між ними договором та відповідних заявок.
На виконання умов цього договору відповідач направив відповідачу дві заявки на перевезення вантажу з м.Києва у Казахстан, за однією з яких відповідач не розрахувався з позивачем за надані останнім послуги з перевезення.
На підтвердження виконання умов договору та заявки від 14.11.2022 позивачем надані міжнародні товарно-транспортні накладні за якими 03.02.2023 вантаж було доставлено одержувачу. Вартість послуг за цією заявкою сторони визначили у розмірі 1200,00 доларів, а відповідно до умов договору якщо сторонами в замовленні на перевезення визначено вартість перевезення вантажу - в іноземній валюті, то розрахунки здійснюються в національній валюті України за офіційним курсом НБУ на день розвантаження. За розрахунками позивача станом на 09.02.2022 (день розвантаження товару) ця сума еквівалентна 43882,32 грн (з урахуванням курсу Національного банку України станом на день розвантаження вантажу (09.02.2023) 36,5686 грн за 1 долар США).
Згідно зі статтею 524 Цивільного кодексу України зобов`язання має бути виражене у грошовій одиниці Україні - гривні. Сторони можуть визначити грошовий еквівалент зобов`язання в іноземній валюті.
Відповідно до частини першої статті 533 Цивільного кодексу України грошове зобов`язання має бути виконане у гривнях. Разом із тим частина друга статті 533 Цивільного кодексу України допускає, що сторони можуть визначити в грошовому зобов`язанні грошовий еквівалент в іноземній валюті.
У такому разі сума, що підлягає сплаті за зобов`язанням, визначається в гривнях за офіційним курсом НБУ, встановленим для відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не передбачений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.
Розрахунки за цим договором здійснюються протягом 5-ти (п`яти) банківських днів після отримання рахунка-фактури перевізника, товарно-транспортної накладної (CMR) з відміткою вантажоодержувача про отримання вантажу, акт виконаних робіт, якщо в заявці не вказані інші умови оплати за кожне окреме перевезення. 10.02.2023 позивач на електронну адресу відповідача, яка зазначена у договорі, надіслав товарно-транспортні накладні CMR та рахунок на оплату, проте відповідач своїх зобов`язань зі сплати вартості перевезення не виконав. За умовами договору, заявки, зміни та доповнення до договору, отримані від експедитора за допомогою факсимільного зв`язку або електронної пошти, мають юридичну силу, отже і відправлення перевізником документів таким же способом є належним надсиланням документів.
Отже, на день звернення до суду, неоплаченими залишаються послуги з перевезення вантажу за заявкою від 14.11.2022 на суму 43882,32 грн.
Відповідно до статті 193 Господарського Кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. (частина 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (статті 74, 76-79 Господарського процесуального кодексу України).
З огляду на встановлені судом обставини та надані учасниками справи доказами, суд дійшов висновку, що матеріали справи містять належні докази щодо наявності у відповідача перед позивачем заборгованості у сумі 43882,32 грн, тому вимога про стягнення з відповідача заборгованості у цій сумі є обґрунтованою та підлягає до задоволення.
Позивач також заявив вимогу про стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 696,11 грн та інфляційних витрат у розмірі 1372,60 грн за період 10.02.2023 до 21.08.2023.
Згідно з частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних, суд встановив, що їх здійснено без врахування строку нарахування, оскільки позивач мав право на нарахування річних та інфляційних з 16.02.2023. Як зазначалось судом вище, розрахунки за цим договором здійснюються протягом 5-ти (п`яти) банківських днів після отримання рахунка-фактури перевізника, товарно-транспортної накладної (CMR) з відміткою вантажоодержувача про отримання вантажу, акт виконаних робіт, судом враховано, що ці документи були направлені відповідачу 10.02.2023 на його електронну пошту. Отже, відповідач був зобов`язаний протягом 5 днів після отримання таких документів сплатити на користь позивача вартість наданих послуг з перевезення вантажу.
За розрахунком суду, розмір 3% річних за період з 16.02.2023 до 21.08.2023 (дата визначена позивачем у позовній заяві) становить 674,47 грн, а розмір інфляційних витрат за цей період становить 428,85 грн, тому суд задовольняє позовні вимоги у цій частині саме у такому розмірі.
Позивачем при зверненні до суду із цим позовом використано належний, у розумінні вимог статті 16 Цивільного кодексу України та статті 20 Господарського кодексу України, спосіб захисту його порушеного права. З огляду на це суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають до часткового задоволення у частині стягнення з відповідача на користь позивача 43882,32 грн основної заборгованості, 674,47 грн річних та 428,85 грн інфляційних витрат.
Відповідно до положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір та інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги позивача задоволені частково, до відшкодування йому за рахунок відповідача підлягає судовий збір у розмірі 2627,61 грн.
Керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Трейд Логістік» (вул.Верхня Горова, 1, офіс 4, м.Черкаси, 18002, ідентифікаційний код 41921458) на користь фізичної особи-підприємця Остріщенка Юрія Васильовича ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) 43882,32 грн основної заборгованості, 674,47 грн річних, 428,85 грн інфляційних витрат та 2627,61 грн судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на рішення, рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення. Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.
Суддя О.І.Кучеренко
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2023 |
Оприлюднено | 02.11.2023 |
Номер документу | 114552208 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Кучеренко О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні