ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2024 року Черкаси справа №925/1145/23
Господарський суд Черкаської області у складі судді Кучеренко О.І., без виклику учасників справи, розглянув заяву фізичної особи-підприємця Остріщенка Юрія Васильовича про розподіл судових витрат у справі
за позовом фізичної особи-підприємця Остріщенка Юрія Васильовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Трейд Логістік» (вул.Верхня Горова, 1, офіс 4, м.Черкаси, 18002, ідентифікаційний код 41921458)
про стягнення 45951,03 грн,
ВСТАНОВИВ:
25.08.2023 фізична особа-підприємець Остріщенко Юрій Васильович звернувся у Господарський суд Черкаської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Трейд Логістік», у якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість за договором на перевезення вантажів автомобільним транспортом в міжнародному та міжміському сполученні №14112022/71 від 14.11.2022 у розмірі 43882,32 грн, 3% річних у розмірі 696,11 грн та інфляційні збитки у розмірі 1372,60 грн. У позовній заяві позивач також просить суд стягнути з відповідача на свою користь судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2684,00 грн.
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 30.10.2023 позов задоволено частково та стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Трейд Логістік» на користь фізичної особи-підприємця Остріщенка Юрія Васильовича 43882,32 грн основної заборгованості, 674,47 грн річних, 428,85 грн інфляційних витрат та 2627,61 грн судового збору.
07.11.2023 до суду надійшла заява фізичної особи-підприємця Остріщенка Юрія Васильовича про розподіл судових витрат, у якій позивач просить суд стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 10000,00 грн. Заява мотивована тим, що у позовній заяві позивач зазначив, що він очікує понести судові витрати у розмірі 10000,00 грн на професійну правничу допомогу. Оскільки справа №925/1145/23 розглядалась за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, то про наявність ухваленого судом рішення позивачу стало відомо 30.10.2023, в день його ухвалення з системи «Електронний суд». Отже, заява про розподіл судових витрат подається позивачем в межах п`ятиденного строку із дня ухвалення судом рішення.
Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 09.11.2023 прийнято до розгляду заяву фізичної особи-підприємця Остріщенка Юрія Васильовича про розподіл судових витрат у справі за позовом фізичної особи-підприємця Остріщенка Юрія Васильовича до Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Трейд Логістік» про стягнення 45951,03 грн. Розгляд заяви вирішено здійснювати без виклику учасників справи. Відповідачу встановлено строк для подання письмових пояснень чи заперечень стосовно заяви про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу протягом 10 днів з моменту отримання цієї ухвали.
Ухвала Господарського суду Черкаської області від 09.11.2023 про прийняття заяви позивача про розподіл судових витрат була направлено судом на адресу місцезнаходження відповідача рекомендованим листом та 22.11.2023 була вручена відповідачу (його представнику), про що свідчить його підпис на рекомендованому повідомленні про врученні поштового відправлення (Т.1, а.с.86).
06.12.2023 на виконання ухвали Північного апеляційного господарського суду від 04.12.2023, згідно із супровідним листом №925/1145/23/15801/2023 справу №925/1145/23 направлено до Північного апеляційного господарського суду.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 15.04.2024 рішення Господарського суду Черкаської області від 30.10.2023 у справі №925/1145/23 залишено без змін, стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Трейд Логістік» на користь фізичної особи-підприємця Остріщенка Юрія Васильовича 3700,00 грн витрат на професійну правничу допомогу адвоката, понесених ним у суді апеляційної інстанції.
03.05.2024 (під час перебування судді Кучеренко О.І. у відпустці) справа повернулася у Господарський суд Черкаської області.
Як зазначалось судом вище, відповідач був належним чином повідомлений про прийняття до розгляду заяви позивача про розподіл судових витрат та про його право на подачу заперечень щодо вказаної заяви. Проте, відповідач своїм правом не скористувався та будь-яких письмових пояснень чи заперечень стосовно заяви про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу суду не надав.
Відповідно до положень частини 1 статті 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:
1) стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення;
2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що потрібно виконати;
3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення у тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється у тому самому порядку, що й судове рішення (частина 3 статті 244 Господарського процесуального кодексу України).
Частиною першою статті 123 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи, до яких відповідно до пункту 1 частини третьої зазначеної статті належать витрати на професійну правничу допомогу.
Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи (частина перша статті 124 Господарського процесуального кодексу України).
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами (частина друга статті 126 Господарського процесуального кодексу України). Поряд з цим, згідно з вимогами частини восьмої статті 129 цього Кодексу розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Відповідно до статті 16, 58 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом. Представником у суді може бути адвокат.
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро (організаційні форми адвокатської діяльності).
Частиною 5 статті 14 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» стороною договору про надання правової допомоги є адвокатське бюро. У свою чергу пункт 4 частини 1 статті 1 вказаного закону визначає, що договір про надання правової допомоги це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
У статті 126 Господарського процесуального кодексу України встановлено для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, у тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті у порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. Наявність документального підтвердження витрат на правову допомогу та їх розрахунок є підставою для задоволення вимог про відшкодування таких витрат.
У позовній заяві позивачем зазначено, що попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат на правову допомогу, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи становить 10000,00 грн.
На підтвердження витрат пов`язаних з наданням правничої допомоги позивачем надано договір про надання правової допомоги та представництво інтересів №240/22 від 18.11.2022, який укладений між адвокатським об`єднанням «Туголукови та партнери» (колегія адвокатів) та фізичною особою-підприємцем Остріщенком Юрієм Васильовичем (замовник), ордер на надання правничої (правової) допомоги фізичній особі-підприємцю, який виданий адвокатом Середа А.П., договір про співробітництво №240/22-1 від 18.11.2022, який укладений відповідно до частини 6 статті 15 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» між адвокатським об`єднанням «Туголукови та партнери» (колегія адвокатів) та адвокатом Середою Анною Петрівною (адвокат), рахунок на оплату №23 від 02.11.2023 на суму 10000,00 грн, платіжне доручення №22429 від 02.11.2023 про сплату фізичною особою-підприємцем Остріщенко Ю.В. на рахунок адвокатського об`єднання «Туголукови та партнери» 10000,00 грн витрат на правову допомогу за договором №240/22, додаткову угоду №1 від 02.11.2022 до договору про надання правової допомоги та представництво інтересів №240/22 від 18.11.2022, акт приймання-передачі наданих послуг №1 від 02.11.2023 до договору про надання правової допомоги та представництво інтересів №240/22 від 18.11.2022.
Колегія адвокатів приймає зобов`язання надавати правову допомогу та представляти інтереси замовника у судах всіх інстанцій, в органах ДВС, перед приватними виконавцями, а також у всіх державних та недержавних установах, організаціях всіх форм власності (в органах МВС, СБУ, прокуратури, ДПС, управліннях національної поліції, тощо) по всім категоріям справ, пов`язаних із захистом прав, свобод та законних інтересів Замовника (адміністративні, цивільні, кримінальні, господарські), а замовник зобов`язується виплатити Колегії адвокатів винагороду за надання правової допомоги та представництво інтересів (пункт 1.1 договору про надання правової допомоги та представництво інтересів №240/22 від 18.11.2022).
За надання правової допомоги замовник зобов`язується сплатити колегії адвокатів плату, що визначається додатковими угодами до цього договору. Замовник здійснює оплату на підставі виставленого рахунку на розрахунковий рахунок колегії адвокатів (розділ 4 договору про надання правової допомоги та представництво інтересів №240/22 від 18.11.2022).
Відповідно до умов договору про співробітництво №240/22-1 від 18.11.2022 колегія адвокатів залучає адвоката Середу А.П. до виконання укладеного колегією адвокатів договору №240/22 про надання правової допомоги та представництво інтересів від 18.11.2022 на представництво інтересів фізичної особи-підприємця Остріщенко Юрія Васильовича (розділ 1 договору про співробітництво №240/22-1 від 18.11.2022).
02.11.2023 між адвокатським об`єднанням та замовником було підписано додаткову угоду №1 до договору про надання правової допомоги та представництво інтересів №240/22 від 18.11.2022, відповідно до якої сторони дійшли згоди, що загальна вартість надання колегією адвокатів професійної правничої допомоги у справі №925/1145/23 за позовом фізичної особи-підприємця Остріщенка Юрія Васильовича до Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Трейд Логістік» про стягнення 45951,03 грн у Господарському суді Черкаської області складає 10000,00 грн. Сторони вирішили, що у дану суму входить повне ведення справи №925/1145/23 у Господарському суді Черкаської області - складення, подання позовної заяви тощо (фіксований розмір).
У цей же день, 02.11.2023 між адвокатським об`єднанням та замовником було підписаний акт приймання-передачі наданих послуг, згідно з яким замовник отримав від колегії адвокатів професійну правничу допомогу у справі №925/1145/23 за позовом фізичної особи-підприємця Остріщенка Юрія Васильовича до Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Трейд Логістік» про стягнення 45951,03 грн, а колегія адвокатів отримала від замовника оплату за надання професійної правничої допомоги у Господарському суді Черкаської області розмірі 10000,00 грн.
Адвокатським об`єднанням виставлено фізичній особі-підприємцю Остріщенку Ю.В. рахунок на оплату №23 від 02.11.2023 на суму 10000,00 грн за правову допомогу у справі №925/1145/23 за договором №240/22 від 18.11.2022.
Цей рахунок був оплачений позивачем, що підтверджене платіжною інструкцією №22429 від 02.11.2023, у призначенні платежу якої вказано «оплата правової допомоги у справі №925/1145/23 за договором №240/22 від 18.11.2022, згідно з рахунком №СФ-0000023 від 02.11.2023».
За змістом частини 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Про застосування критерію співмірності витрат на оплату правничих послуг відповідач не вказував, тому ці критерії суд застосовує лише у разі надання їх стороною, яка вказує на неспівмірність витрат, доказів та обґрунтування невідповідності заявлених витрат цим критеріям. Оскільки таких доказів або обґрунтувань, у тому числі розрахунків, які свідчили б про неправильність розрахунку витрат або про неналежність послуг адвоката (адвокатського об`єднання), відповідачем не надано, у суду відсутні підстави для зменшення розміру витрат на правничу допомогу.
За змістом пункту 1 частини другої статті 126, частини восьмої статті 129 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).
Судом враховано, що розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Адвокат має право у розумних межах визначати розмір гонорару, виходячи із власних міркувань, з урахуванням складності справи, кваліфікації, досвіду і завантаженості адвоката та інших обставин. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю.
При цьому адвокатський гонорар може існувати в двох формах - фіксований розмір та погодинна оплата. Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки, підставою для виплати гонорару, який зазначено як погодинну оплату, є кількість годин помножена на вартість такої години того чи іншого адвоката у залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв.
Як слідує з умов договору про надання правової допомоги та додаткової угоди до нього, сторони погодили фіксований розмір гонорару за надання адвокатом правничої допомоги у Господарському суді Черкаської області 10000,00 грн.
Суд зазначає, що втручання суду у договірні відносини між адвокатом та його клієнтом у частині визначення розміру гонорару або зменшення розміру стягнення такого гонорару з відповідної сторони на підставі положень частини четвертої статті 126 Господарського процесуального кодексу України можливе лише за умови обґрунтованості та наявності доказів на підтвердження невідповідності таких витрат фактично наданим послугам.
Відповідно до положень частини 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір та інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи наведені положення законодавства, суд вважає, що оскільки суд позовні вимоги задовольнив частково, тому на відповідача покладаються судові витрати на правову допомогу пропорційно розміру задоволених вимог у сумі 9789,90 грн.
Керуючись статтями 233-236, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Заяву фізичної особи-підприємця Остріщенка Юрія Васильовича про розподіл судових витрат задовольнити частково.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Трейд Логістік» (вул.Верхня Горова, 1, офіс 4, м.Черкаси, 18002, ідентифікаційний код 41921458) на користь фізичної особи-підприємця Остріщенка Юрія Васильовича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 9789,90 грн витрат на правову допомогу.
3.В іншій частині заяви відмовити.
Додаткове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано; у разі подання апеляційної скарги додаткове рішення набирає законної сили після прийняття судового рішення судом апеляційної інстанції. Додаткове рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня його ухвалення до Північного апеляційного господарського суду.
Суддя О.І. Кучеренко
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 17.05.2024 |
Оприлюднено | 20.05.2024 |
Номер документу | 119099284 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Кучеренко О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні