УХВАЛА
26 жовтня 2023 року
м. Київ
справа №9901/437/21
адміністративне провадження №П/9901/437/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Кашпур О.В.,
суддів: Мацедонської В.Е., Мельник-Томенко Ж.М., Радишевської О.Р., Уханенка С.А.,
за участю:
секретаря судового засідання - Пушенко О.І.,
представника відповідача - Мовіле О.С.,
представника Кабінету Міністрів України - Шокуна О.В.
розглянув у судовому засіданні клопотання ОСОБА_1 в справі №9901/437/21 за його позовом,
У С Т А Н О В И В :
У провадженні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду (далі - Суд) як суду першої інстанції перебуває справа №9901/437/21 за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - Ради національної безпеки і оборони України, Кабінету Міністрів України, про визнання протиправним і нечинним Указу в частині, у якій позивач просить визнати протиправним і нечинним Указ Президента України від 21 травня 2021 року №203/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» в частині введення в дію позиції №577 ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) Додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року.
Інтереси ОСОБА_1 в Суді представляла адвокат Кляровська Л.В. на підставі ордера на надання правничої (правової) допомоги, виданого 18 листопада 2021 року на підставі договору про надання правничої допомоги №15/11-21-2 від 15 листопада 2021 року.
23 жовтня 2023 року та 24 жовтня 2023 року до Суду від адвоката Кляровської Л.В. надійшла заява з додатками, якою повідомлено про те, що в адвоката відсутні повноваження щодо представництва позивача у справі №9901/437/21, беручи до уваги угоду про припинення дії договорів про надання правничої допомоги від 09 жовтня 2023 року, яка додана до заяви, за якою адвокат Кляровська Л.В. припиняє надання правничої допомоги ОСОБА_1 по усіх наявних угодах, у тому числі, але не виключно у справі №9901/437/21. З цих підстав представництво інтересів ОСОБА_1 в справі №9901/437/21 адвокатом Кляровською Л.В. припиняється. Угода набирає законної сили з моменту підписання.
До вказаної заяви також додана заява ОСОБА_1 від 09 жовтня 2023 року, в якій він заявляє клопотання про забезпечення можливості ознайомлення з матеріалами справи №9901/437/21. Позивач зазначає, що його позбавлено посвідки на постійне проживання в Україні та видворено з України, а тому він не може ознайомитися з матеріалами справи у приміщенні суду. Договір з адвокатом Кляровською Л.В. про надання правничої допомоги припинено і вона більше представництво його інтересів не здійснює. Разом із тим, йому відомо, що у матеріалах справи №9901/437/21 наявні документи, які стали підставою для застосування щодо нього персональних санкцій, які він жодного разу не бачив і хоче ознайомитися. Наразі він знаходиться у Республіці Польща та просить надати йому можливість ознайомитися з матеріалами, на підставі яких відносно нього накладено санкції, шляхом їхнього направлення на електронну пошту за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.
Так, у справі №9901/437/21 ОСОБА_1 оскаржує Указ Президента України від 21 травня 2021 року №203/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» в частині введення в дію позиції №577 ОСОБА_1 Додатку 1 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року.
Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасники справи мають право ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень.
Разом із тим, в Україні діє Закон України «Про державну таємницю», який регулює суспільні відносини, пов`язані з віднесенням інформації до державної таємниці, засекречуванням, розсекречуванням її матеріальних носіїв та охороною державної таємниці з метою захисту національної безпеки України.
У статті 2 зазначеного Закону визначено, що відносини у сфері охорони державної таємниці регулюються Конституцією України, законами України «Про інформацію» та «Про доступ до публічної інформації», цим Законом, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з частиною першою статті 3 вказаного Закону, його дія поширюється на органи законодавчої, виконавчої та судової влади, органи прокуратури України, інші державні органи, в тому числі територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, утворені як відокремлені підрозділи центрального органу виконавчої влади без статусу юридичної особи, Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації усіх форм власності, об`єднання громадян, що провадять діяльність, пов`язану з державною таємницею, громадян України, іноземців та осіб без громадянства, яким у встановленому порядку наданий доступ до державної таємниці.
Із наведеного слідує, що при виконанні завдання адміністративного судочинства, визначеного статтею 2 КАС України, адміністративні суди повинні забезпечувати охорону державної таємниці у випадках, коли матеріали судових справ містять відповідну секретну інформацію.
За приписами Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» не підлягають передачі і розголошенню результати оперативно-розшукової діяльності, які відповідно до законодавства України становлять державну таємницю.
За передачу і розголошення цих відомостей особи, яким ці відомості були довірені при здійсненні оперативно-розшукової діяльності чи стали відомі по службі або роботі, підлягають відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відділом режимно-секретної роботи Верховного Суду отримано від Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України на виконання вимог ухвали Суду в справі №9901/437/21 докази, на підставі яких ініційовано застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) до ОСОБА_1 .
Відповідним доказам надано гриф секретності «Таємно» відповідно до статті 4.4.9 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом Служби безпеки України від 23 грудня 2020 року №383.
Відомості, наведені у доказах, за результатами оперативно-розшукової діяльності є інформацією з обмеженим доступом, що становить державну таємницю, і доступ до вказаної інформації може бути наданий за умови наявності допуску до державної таємниці за відповідною формою або спеціального дозволу на провадження діяльності, пов`язаної з державною таємницею за відповідною категорією режиму.
За наведених обставин, не надається можливим задовольнити заявлене ОСОБА_1 клопотання, оскільки ознайомитися з додатковими матеріалами до судової справи №9901/437/21, які містять відомості, що становлять державну таємницю, зі ступенем секретності «Таємно», можливо лише за умови оформленого допуску (за відповідною формою) та наданого доступу до державної таємниці в порядку, встановленому законодавством, і виключно у спеціально обладнаному для цього приміщенні (кімнаті).
Ознайомлюватися з матеріалами справи учасники справи мають право в порядку, визначеному КАС України, й наразі його норми передбачають можливість ознайомлюватися з матеріалами справи також через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами. Разом із тим, така можливість ознайомлення учасників справи з матеріалами справи не розповсюджується на її документи/відомості, що становлять державну таємницю.
Керуючись статтями 2, 44, 241, 243, 248, 256, 266 КАС України, Суд,
У Х В А Л И В :
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 відмовити.
Відкласти розгляд справи до 14 грудня 2023 року 11 год 30 хв.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий: О. В. Кашпур
Судді: В. Е. Мацедонська
Ж. М. Мельник-Томенко
О. Р. Радишевська
С. А. Уханенко
Суд | Касаційний адміністративний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 26.10.2023 |
Оприлюднено | 02.11.2023 |
Номер документу | 114562298 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України,органів,які обирають(призначають),звільняють,оцінюють членів Вищої ради правосуддя оскарження актів, дій чи бездіяльності Президента України, з них: |
Адміністративне
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду
Коваленко Н.В.
Адміністративне
Касаційний адміністративний суд Верховного Суду
Кашпур О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні