Єдиний унікальнийномер 142/460/22
Номер провадження 2/142/70/23
РІШЕННЯ
іменем України
31 жовтня 2023 року смт. Піщанка
Піщанський районний суд Вінницької області
В складі:
Головуючого судді Нестерука В.В.,
за участю секретаря судового засідання Яворської О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в смт. Піщанка Вінницької області
цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Піщанської селищної ради Вінницької області про визнання права власності на майно, яке входить до складу спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
01 листопада 2022 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовною заявою до Піщанської селищної ради Вінницької області, про визнання права власності на майно, яке входить до складу спадщини, в якій просить суд встановити факт, який має юридичне значення, а саме те, що ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є дядьком по лінії матері ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 та визнати право власності ОСОБА_1 на майно та майнові права, які входять до складу спадщини, яка відкрилась після смерті дядька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , до складу якої входить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,4472 га, кадастровий номер 0523283400:01:001:0174, вартістю 35788,77 грн., розташована в межах Піщанської селищної ради, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 365687, виданого 11 квітня 2007 року, та земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,6088 га, кадастровий номер 0523283400:01:002:0500, вартістю 39008,72 грн., розташована в межах Піщанської селищної ради, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 365688, виданого 11 квітня 2007 року, внаслідок спадкування за законом.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що після смерті її дядька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , і який до дня смерті мешкав за адресою: с. Козлівка Піщанського району Вінницької області, залишилась спадщина. Позивач зазначає, що покійний ОСОБА_2 був рідним братом її матері ОСОБА_4 , а тому відповідно положень ст. 1265 Цивільного кодексу України, вона являється спадкоємцем п`ятої черги на його майно, оскільки крім неї спадкоємців вказаної спадщини не залишилось. При зверненні до Піщанської районної державної нотаріальної контори з заявою про видачу Свідоцтва про право на спадщину позивач отримала відмову в оформленні спадщини, якою її повідомили, що видати Свідоцтво про право на спадщину за законом не вбачається можливим, оскільки нею не надано рішення суду на підтвердження родинних відносин або проживання однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини, а тому іншим чином, крім як в порядку, передбаченому п. 1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України, захистити своє право на спадщину, позивач не вбачає.
Ухвалою суду від 04 листопада 2022 року в даній справі було відкрито провадження, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 03 січня 2023 року продовжено строк підготовчого провадження в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Піщанської селищної ради Вінницької області про визнання права власності на майно, яке входить до складу спадщини, витребувано удержавногонотаріуса Піщанськоїдержавної нотаріальноїконтори Центрально-Західногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції(м.Хмельницький)Шигиди І.В.належним чиномзасвідчену копію спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Козлівка Піщанського району Вінницької області, та Витяг (інформаційну довідку) зі Спадкового реєстру про наявність (відсутність) посвідченого заповіту, спадкового договору, заведеної спадкової справи та виданого свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Козлівка Піщанського району Вінницької області.
02 лютого 2023 року на адресу суду від Піщанської державної нотаріальної контори надійшов лист №15/01-16 від 02.02.2023 року, відповідно якого спадкова справа до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 не відкривалась, відомості щодо заповіту відсутні, да надано інформаційну довідку зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) №71340216, та інформаційну довідку зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №71340188.
27 квітня 2023 року представником позивача ОСОБА_1 адвокатом Близнюком В.В. для приєднання до матеріалів справи було надано довідку Піщанської селищної ради Вінницької області від 17.03.2023 року № 487 про спільне проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в с. Чорномин Тульчинського району Вінницької області на день смерті останього.
Ухвалою судувід 27квітня 2023року буловідмовлено уприйнятті визнаннявідповідачем Піщанськоюселищною радоюВінницької областіпозову ОСОБА_1 до Піщанської селищної ради Вінницької області про визнання права власності на майно, яке входить до складу спадщини, закрито підготовче провадження по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Піщанської селищної ради Вінницької області про визнання права власності на майно, яке входить до складу спадщини та призначити справу до судового розгляду по суті.
29 травня 2023 року представником позивача ОСОБА_1 адвокатом Близнюком В.В. для приєднання до матеріалів справи було надано копію витягу про реєстрацію у спадковому реєстрі № 72625237 від 27 травня 2023 року про реєстрацію спадкової справи після смерті ОСОБА_2 .
Ухвалою судувід 29травня 2023року буловитребувано удержавного нотаріуса Піщанської державної нотаріальної контори Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шигиди І.В. належним чином засвідчену копію спадкової справи № 18/2023 заведеної 27 травня 2023 року до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , який помер в с. Козлівка Піщанського району Вінницької області, та Витяг (інформаційну довідку) зі Спадкового реєстру про наявність (відсутність) заведеної спадкової справи та виданого свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Козлівка Піщанського району Вінницької області.
20 травня 2023 року від державного нотаріуса Піщанської державної нотаріальної контори Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шигиди І.В. на адресу суду надійшла копія спадкової справи № 18/2023 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .
Позивач ОСОБА_1 та її представник адвокат Близнюк В.В. в судове засідання 31 жовтня 2023 року не з`явились, проте від представника позивача на адресу суду надійшла заява, в якій він просить розгляд справи проводити без їхньої з позивачем участі, позовні вимоги підтримує повністю, просить суд їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач Піщанська селищна рада Вінницької області в судове засідання 31 жовтня 2023 року повноважного представника не направив, проте на адресу суду від селищного голови Крижановського О. надійшло клопотання, в якому він просить розгляд справи проводити без участі представника відповідача на підставі наявних письмових матеріалів, позовні вимоги визнає, не заперечує проти задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 2 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали даної цивільної справи, вивчивши правові норми, що регулюють дані правовідносини, приходить до висновку про необхідністьвідмови уприйнятті визнаннявідповідачем позову,оскільки вважає,що такевизнання суперечитьзаконута приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.ч.1, 5, 6 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Як передбачено ч.1 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Пунктом 27 Постанови № 2 Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009 року «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» передбачено, що, виходячи з принципу процесуального рівноправ`я сторін, та, враховуючи обов`язок кожної сторони довести ті обставини, на які вона посилається, необхідно в судовому засіданні дослідити кожний доказ, наданий сторонами на підтвердження своїх вимог або заперечень, який відповідає вимогам належності та допустимості доказів.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Козлівка Піщанського району Вінницької області помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.11).
Відповідно до відомостей зазначених в довідці Піщанської селищної ради Вінницьокої області № 646 від 23 серпня 2018 року ОСОБА_2 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.18)
Відповідно до копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 365687 виданого ОСОБА_2 , який проживає в с. Чорномин Піщанського району, останній відповідно до розпорядження Піщанської районної державної адміністрації від 24.11.2006 року №331 являється власником земельної ділянки площею 1,4472га у межах згідно з планом з кадастровим номером 0523283400:01:001:0174, яка розташована на території Чорноминської сільської ради Піщанського району Вінницької області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.14).
Згідно витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформованого 22 вересня 2022 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 0523283400:01:001:0174 складає 35788,77 грн. (а.с.15)
Відповідно до копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 365688 виданого ОСОБА_2 , який проживає в с. Чорномин Піщанського району, останній відповідно до розпорядження Піщанської районної державної адміністрації від 24.11.2006 року №331 являється власником земельної ділянки площею 1,6088 га у межах згідно з планом з кадастровим номером 0523283400:01:002:0500, яка розташована на території Чорноминської сільської ради Піщанського району Вінницької області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.16).
Згідно витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, сформованого 22 вересня 2022 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 0523283400:01:002:0500 складає 39008,72 грн (а.с.17)
07 жовтня 2022 року державним нотаріусом Піщанської державної нотаріальної контори Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) Шигидою І. В. було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, згідно якої ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, яка відкрилася після смерті її дядька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 через неподання документів, які підтверджують споріднення між спадкодавцем та спадкоємцем (а.с.20).
У зв`язку з цим позивач звернулася до суду із вказаним позовом в якому просить в тому числі встановити факт, який має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є її дядьком по лінії матері ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки вважає, що встановлення даного юридичного факту необхідне для захисту її права на спадщину, яка відкрилася після смерті її дядька ОСОБА_2 .
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно роз`яснень,викладених уп.2 ПостановиПленуму ВерховногоСуду УкраїниПро судовупрактику усправах проспадкування №7від 30.05.2008,Справи проспадкування розглядаютьсясудами за правилами позовного провадження, якщо особазвертається досуду звимогою провстановлення фактів, щомають юридичнезначення, які можутьвплинути на спадкові права й обов`язкиінших осібта (або)за наявностіінших спадкоємціві споруміж ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Пункт 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», передбачає, що відповідно до п.1 ст.273 ЦПК суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
Разом, з тим з долучених до позовної заяви письмових доказів, а саме копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 вбачається, що позивач ОСОБА_1 до реєстрації 29 червня 2007 року шлюбу з ОСОБА_5 мала дошлюбне прізвище « ОСОБА_6 » (а.с.8)
Наявна в матеріалах справи копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 ОСОБА_7 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Козлівка Піщанського району Вінницької області вказує на те, що її батьками являються ОСОБА_8 та ОСОБА_9 (а.с.7)
З копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 слідує, що до укладення 25 вересня 1983 року шлюбу з ОСОБА_8 , ОСОБА_9 мала дошлюбне прізвище « ОСОБА_10 » (а.с.13)
Відповідно до відомостей, які зазначені в свідоцтві про народження ОСОБА_11 серії НОМЕР_5 , копія якого долучена до позовної заяви, батьками останньої зазначено ОСОБА_12 та ОСОБА_13 (а.с.12)
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 , ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Козлівка Піщанського району Вінницької області та його батьками вказано ОСОБА_12 та ОСОБА_13 (а.с.9).
Таким чином на підставі наданих суду та досліджених під час судового розгляду судом доказів беззаперечно встановлено, що ОСОБА_9 , яка являється матір`ю позивача по справі ОСОБА_1 , та ОСОБА_2 , були рідними сестрою та братом, а тому відповідно ОСОБА_2 являється дядьком позивача по справі ОСОБА_1 .
На підставі вищевикладеного, враховуючи, що наявність родинних відносин між позивачем та спадкодавцем підтверджена письмовими документами, які є належними, достатніми та достовірними, повністю узгоджуються між собою, суд приходить до висновку, що даний факт не підлягає встановленню в судовому порядку, а тому вимоги в частині встановлення факту, який має юридичне значення, а саме те, що ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є дядьком по лінії матері ОСОБА_3 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , задоволенню не підлягають.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо нотаріусом обгрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні. За відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
В пункті1 Листа Вищогоспеціалізованого судуУкраїни зрозгляду цивільнихі кримінальнихсправ "Просудову практикурозгляду цивільнихсправ проспадкування" від 16.05.2013року № 24-753/0/4-13,зазначено,що прирозгляді справпро спадкуваннясуди маютьвстановлювати місцевідкриття спадщини; колоспадкоємців,які прийнялиспадщину; законодавство, яке підлягає застосуванню щодо правового режиму спадкового майна та часу відкриття спадщини.
Відповідно до 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ст.1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
Відповідно до 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 нього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
При цьому відповідно до положень ст. 1265 ЦК України у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
В частині 1 ст. 1269 ЦПК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Нормами ч. 1 ст. 1297 ЦК України встановлено обов`язок спадкоємця, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.
Відповідно до положень п. 3.1 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 якщо спадкоємець не прийняв спадщину, його вимоги про визнання права власності на спадкове майно не підлягають задоволенню судом. Прийняття спадщини спадкоємцем, який звертається з вимогою про визнання права власності на спадкове майно, має встановлюватись належними доказами: копіями документів із спадкової справи, якщо така справа заводилася нотаріусом, довідками з житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.
Тобто, до предмету доказування за даним позовом налажать обставини прийняття чи неприйняття спадщини позивачем.
Аналіз норм ЦК України вказує на те, що спадкоємець є таким, що прийняв спадщину, якщо він постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, або якщо на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем а подав нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування протягом шести місяців з дня відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Під час судового розгляду судом було встановлено та не спростовано учасниками справи та жодними доказами той факт, що позивач ОСОБА_1 зареєстрована та проживає в АДРЕСА_2 , а спадкодавець ОСОБА_2 помер в с. Козлівка Піщанського районну Вінницької області.
При цьомудовідка Чорноминськоїсільської радиПіщанського районуВінницької області№ 646від 23серпня 2018року (а.с.18)та відповідьПіщанської селищноїради Вінницькоїобласті №487від 17березня 2023року (а.с.93)не можутьбути взяті судомдо увагияк достовірні тадостатні доказипо справі,оскільки вонимістять протилежнівідомості щодооднієї ітієї жобставини,а самемісця проживання спадкодавцята осіб,які зним проживалина деньсмерті,тобто напідставі вказаних письмовихдокументів неможливо встановитидійсні обставинисправи та дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Також суд не розцінює заяву ОСОБА_9 від 22 грудня 2020 року, справжність підпису в якій посвідчено приватним нотаріусом Піщанського районного нотаріального округу, як заяву про відмову від прийняття спадщини після смерті її брата ОСОБА_2 (а.с.19), оскільки частиною першою статті 1273 Цивільного кодексу України визначено, що відмова від спадщини може бути здійснена тількипротягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Крім того, з Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 71340188 від 02 лютого 2023 року, наданої державним нотаріусом Піщанської державної нотаріальної контори Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) на виконання вимог ухвали суду, станом на 02 лютого 2023 року спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася (а.с.70-72).
З копії витягу про реєстрацію у спадковому реєстрі № 72625137 від 27 травня 2023 року та копії спадкової справа № 18/2023 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 слідує, що спадкова справа була зареєстрована в Піщанській державній нотаріальній конторі 27 травня 2023 року на підставі заяви ОСОБА_1 від 27 травня 2023 року про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 .
Таким чином, факт прийняття спадкоємцем п`ятої черги ОСОБА_1 спадщини, яка відкрилася після смерті її дядька ОСОБА_2 не знайшов свого підтвердження під час судового розгляду, оскільки судом встановлено, що ОСОБА_1 вимоги ст. ст. 1269, 1270 ЦК України не виконала та не звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у встановлений законом шестимісячний строк, а також постійно не проживала із спадкодавцем на день його смерті, тобто ОСОБА_1 є такою, що не прийняла спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , а тому її вимоги про визнання права власності на спадкове майно не підлягають задоволенню судом.
Крім того, слід зазначити, що відповідно достатті 392 Цивільного кодексу Українивласник майна можепред`явити позовпро визнання його права власності, якщо це правооспорюється або не визнається іншою особою, а також у разівтрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємцядодаткового строку для прийняття спадщини, про що зазначено в листі Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753740-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування». Також у вказаному листі зазначено, що у справах про спадкування права власності на нерухоме майно суди не повинні задовольняти позовні вимоги про визнання права власності в порядку спадкування за законом чи за заповітом за відсутності спору між спадкоємцями стосовно спадщини, оскільки реалізація прав позивачів має інші механізми: звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, встановлення факту прийняття спадщини, продовження строку прийняття спадщини (у разі відкриття спадщини до 1 січня 2004 року), про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, про встановлення факту постійного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем щодо правовідносин, які виникли після набрання чинностіЦК України.
Крім того, в п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування», зазначено, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини,
спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Також, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Таким чином, на підставі досліджених судом доказів та встановлених судом обставин, враховуючи, що судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 не прийняла спадщину, яка відкрилася після смерті її дядька ОСОБА_2 , а також беручи до уваги виключне право позивача визначати предмет та підстави спору, враховуючи, що визнання позовних вимог суперечить закону, та за відсутності інших законних підстав для задоволення позовних вимог, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 доПіщанської селищної радиВінницької областіпро визнанняправа власностіна майно,яке входитьдо складуспадщинислід відмовити.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд керується положеннями ст. 141 ЦПК України, та враховуючи, що судом відмовлено в задоволенні позовних вимог покладає судові витрати по справі на позивача.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 141, 206, 247, 258, 259, 263-265 ЦПК України, 1216-1218, 1220-1223,1258,1261-1265,1268-1270,1272 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 доПіщанської селищної радиВінницької областіпро визнанняправа власностіна майно,яке входитьдо складуспадщини,-відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення (ч.1 ст.354, ст.355 ЦПК України).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду (ч.ч.1, 2 ст.273 ЦПК України).
Сторони по справі:
позивач: ОСОБА_1 , яка зареєстрована та проживає в АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 ;
відповідач: Піщанськаа селищна рада Вінницької області, що знаходиться в смт. Піщанка Тульчинського району Вінницької області, вул. Центральна, 85, код ЄДРПОУ 04325986.
Суддя:
Суд | Піщанський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2023 |
Оприлюднено | 03.11.2023 |
Номер документу | 114582550 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Піщанський районний суд Вінницької області
Нестерук В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні