Ухвала
від 02.11.2023 по справі 707/3354/23
ЧЕРКАСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

707/3354/23

2/707/1362/23

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2023 року м. Черкаси

Суддя Черкаського районного суду Черкаської області Тептюк Є.П., розглянувши матеріали за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на частку у спільному майні подружжя та визнання права власності в порядку спадкування за заповітом, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (мешканка АДРЕСА_1 ) звернулася до Черкаського районного суду Черкаської області через свого представника адвоката Ульянова Сергія Миколайовича з позовом до ОСОБА_2 (мешканки АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 (мешканки АДРЕСА_3 ) про визнання права власності на частку у спільному майні подружжя та визнання права власності в порядку спадкування за заповітом

Позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки не відповідає вимогам ст. 175 ЦПК України.

Відповідно до п. 2, п. 3, п. 4, п. 5 ч. 3, ч. 6 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; зазначення цінипозову,якщо позовпідлягає грошовійоцінці;обґрунтований розрахуноксум,що стягуютьсячи оспорюються; змістпозовних вимог:спосіб (способи)захисту правабо інтересів,передбачений закономчи договором,або іншийспосіб (способи)захисту правта інтересів,який несуперечить законуі якийпозивач проситьсуд визначитиу рішенні;якщо позовподано докількох відповідачів-зміст позовнихвимог щодокожного зних; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини. У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.

18.10.2023 року був введений в дію Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» 3200-IX від 29.06.2023 року. Даним Законом були внесені зміни і до ЦПК України, зокрема:

Згідно ч. 6 ст. 14 ЦПК України, адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.

ч. 1 ст. 185 ЦПК України визначено, що суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху також у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно дочастини шостоїстатті 14 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що позовна заява складена, підписана та подана представником позивача адвокатом Ульяновим С.М.

Дані про наявність у адвоката електронного кабінету, в матеріалах справи відсутні, у зв`язку з чим останнім не виконані вимоги ч. 6 ст. 14 ЦПК України.

Крім того, представником позивача не обґрунтовано ціну позову. Наявні у матеріалах позовної заяви довідки про оціночну вартість об`єкта нерухомості не підтверджують ринкову вартість спірного нерухомого майна на час звернення з позовом до суду.

Згідно п. а ст. 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 20 від 22 грудня 1995 року «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності», вартість спірного майна визначається за погодженням сторін, а за його відсутності - за дійсною вартістю майна на час розгляду спору. Під дійсною вартістю розуміється грошова сума, за яку майно може бути продано в даному населеному пункті чи місцевості.

Відповідно дост.3Закону України«Про оцінкумайна,майнових правта професійнуоціночну діяльністьв Україні»,незалежною оцінкоюмайна вважаєтьсяоцінка майна,що проведенасуб`єктомоціночної діяльності-суб`єктомгосподарювання. Процедури оцінки майна встановлюються нормативно-правовими актами з оцінки майна. У випадках проведення незалежної оцінки майна складається звіт про оцінку майна. У випадках самостійного проведення оцінки майна органом державної влади або органом місцевого самоврядування складається акт оцінки майна.

Отже, в матеріалах позовної заяви відсутні належні докази на підтвердження дійсної вартості спірного майна та відповідно дійсної ціни позову, що позбавляє суд можливості перевірити правильність сплати позивачем судового збору за заявлені вимоги майнового характеру.

До того ж, позивач заявляє вимоги до двох відповідачів, однак не викладає їх окремо та не зазначає, яке право позивача порушено кожним відповідачем.

Згідно ч. 3 ст. 49 ЗУ «Про нотаріат», на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.

В матеріалах позовної заяви відсутня постанова нотаріуса про відмову позивачу у видачі свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя та у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом.

Крім того, предметом спору є домоволодіння по АДРЕСА_1 та дві земельні ділянки за кадастровими номерами: 7124980500:01:001:0100 та 7124980500:01:002:0024. Проте, у мотивувальній частині позовних вимог представник позивача зазначає про сім об`єктів нерухомого майна, яке входить до складу спадщини, підтверджуючи вказані обставини відповідними доказами, натомість вимоги по всім об`єктам, які входять до спадкової маси не заявляє, у зв`язку з чим є незрозумілим викладення у позовній заяві обставин, які не стосуються предмету спору.

І на останнє, у мотивувальній частині позовної заяви представник позивача ставить вимоги про витребування доказів. Суд роз`яснює адвокату, що чинне законодавство України розділяє поняття «позовна заява» та «клопотання про витребування доказів», у зв`язку з чим, вимога про витребування доказів не може бути викладена у мотивувальній частині позовної заяви, і повинна відповідати положенням ст. 84 або ст. 116 ЦПК України.

Відповідно до ч. 1, ч. 2 та ч. 3 ст.185ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Отже, стороні позивача необхідно:

виконати вимоги ч. 6 ст. 14 ЦПК України, а саме адвокату Ульянову С.М. потрібно зареєструвати електронний кабінет в ЄСІТС і повідомити про це суд;

визначити ціну позову станом на день звернення з позовною заявою до суду та обгрунтувати її експертним висновком/актом про оцінку нерухомого майна;

у разі зміни ціни позову (збільшення) доплатити судовий збір і надати суду підтверджуючий сплату документ;

зазначити про наявність/відсутність постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії;

конкретизувати позовні вимоги;

викласти позовні вимоги окремо щодо кожного відповідача з зазначенням, яке саме право позивача порушено кожним із них;

викласти клопотання про витребування доказів, відповідно до положень ЦПК України

З урахуванням вищевикладеного, позовну заяву необхідно залишити без руху і надати стороні позивачів строк для усунення вищевказаних недоліків.

Керуючись ст. ст. 175, 185 ЦПК України,-

у х в а л и в :

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання права власності на частку у спільному майні подружжя та визнання права власності в порядку спадкування за заповітом - залишити без руху.

Надати стороні позивачів строк для усунення недоліків позовної заяви, який не може перевищувати 10 днів з дня отримання позивачем або представником позивача, який діє від імені свого довірителя, копії даної ухвали.

Роз`яснити стороні позивачів, що у разі невиконання ухвали суду, позовна заява вважається неподаною та повертається позивачу.

Ознайомитись з повним текстом ухвали суду, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.

Суддя: Є. П. Тептюк

СудЧеркаський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення02.11.2023
Оприлюднено06.11.2023
Номер документу114621716
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них:

Судовий реєстр по справі —707/3354/23

Ухвала від 11.12.2024

Цивільне

Черкаський районний суд Черкаської області

Тептюк Є. П.

Ухвала від 19.07.2024

Цивільне

Черкаський районний суд Черкаської області

Тептюк Є. П.

Ухвала від 24.07.2024

Цивільне

Черкаський районний суд Черкаської області

Тептюк Є. П.

Ухвала від 19.07.2024

Цивільне

Черкаський районний суд Черкаської області

Тептюк Є. П.

Ухвала від 03.04.2024

Цивільне

Черкаський районний суд Черкаської області

Тептюк Є. П.

Ухвала від 07.11.2023

Цивільне

Черкаський районний суд Черкаської області

Тептюк Є. П.

Ухвала від 02.11.2023

Цивільне

Черкаський районний суд Черкаської області

Тептюк Є. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні