УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2023 року
м. Київ
справа № 296/8761/17
провадження № 61-15436ск23
Верховний Суд у складі постійної колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду:
Грушицького А. І. (суддя-доповідач), Литвиненко І. В., Петрова Є. В.,
розглянувши касаційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Житомирського апеляційного суду від 26 вересня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа - ОСОБА_3 , про визнання майна спільною сумісною власністю, поділ майна,
ВСТАНОВИВ:
06 вересня 2023 року ОСОБА_2 подала до апеляційного суду клопотання про призначення судової оціночно-будівельної експертизи.
Ухвалою Житомирського апеляційного суду від 26 вересня 2023 року клопотання ОСОБА_2 задоволено.
Призначено по справі судову оціночно-будівельну експертизу, проведення якої доручено експертам ТОВ «Центр будівельних та земельних експертиз».
На вирішення експертів поставлено питання:
1. Якою є ринкова вартість квартири АДРЕСА_1 з технічними характеристиками, які існували до проведення реконструкції квартири, реєстраційний номер майна згідно реєстру прав власності на нерухоме майно: 1832563, в цінах на момент проведення експертизи ?
2. Якою є ринкова вартість квартири АДРЕСА_1 з технічними характеристиками, які існували до проведення реконструкції квартири, реєстраційний номер майна згідно Державного реєстру речових прав на нерухоме майно: 17790418101, в цінах на момент проведення експертизи ?
Попереджено експерта (експертів) про кримінальну відповідальність.
Витрати, пов`язані з проведенням експертизи покладено на ОСОБА_2 .
Для проведення експертизи експертам направлено цивільну справу за № 296/8761/17.
На період проведення експертизи провадження у справі зупинено.
Ухвала апеляційного суду мотивована тим, що з врахуванням завдань цивільного судочинства з метою з`ясування обставин, які є необхідними для правильного вирішення справи та потребують спеціальних знань у сфері іншій, ніж право, без яких встановити ці обставини неможливо, у справі потрібно провести судову оціночно-будівельну експертизу.
Ухвалою Житомирського апеляційного суду від 09 жовтня 2023 року поновлено апеляційне провадження у справі та призначено її до розгляду.
27 жовтня 2023 року ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою на ухвалу Житомирського апеляційного суду від 26 вересня 2023 року в указаній вище справі.
Дослідивши касаційну скаргу заявника колегія суддів дійшла висновку про відмову у відкритті касаційного провадження, з урахуванням такого.
Згідно із положенням частини другої статті 389 ЦПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 2, 3 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 389 ЦПК України учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити у касаційному порядку ухвали суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті або закриття апеляційного провадження, про повернення апеляційної скарги, про зупинення провадження, щодо забезпечення позову, заміни заходу забезпечення позову, щодо зустрічного забезпечення, про відмову ухвалити додаткове рішення, про роз`яснення рішення чи відмову у роз`ясненні рішення, про внесення або відмову у внесенні виправлень у рішення, про повернення заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, про відмову у відкритті провадження за нововиявленими або виключними обставинами, про відмову в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, про заміну сторони у справі, про накладення штрафу в порядку процесуального примусу, окремі ухвали.
Отже, пунктом 3 частини першої статті 389 ЦПК України не передбачена можливість касаційного оскарження ухвали апеляційного суду про призначення експертизи.
Відповідно до пункту 1 частини другої статті 394 ЦПК України суд відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
За таких обставин у відкритті касаційного провадження за скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Житомирського апеляційного суду від 26 вересня 2023 року в частині призначення експертизи необхідно відмовити на підставі пункту 1 частини другої статті 394 ЦПК України, оскільки в цій частині ухвала не підлягає касаційному оскарженню.
Також колегія суддів дійшла висновку про відмову у відкритті касаційного провадження із перегляду ухвали Житомирського апеляційного суду від 26 вересня 2023 року в частині зупинення провадження у справі.
Пунктом 5 частини першої статті 252 ЦПК України передбачено право суду зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Суд апеляційної інстанції, прийнявши рішення про призначення експертизи та передавши матеріали справи у розпорядження експерта, діючи в межах наданих йому процесуальним законом повноважень, дійшов мотивованого висновку в ухвалі від 26 вересня 2023 року про зупинення провадження у справі на час проведення експертизи.
Відповідно до частини четвертої статті 394 ЦПК України у разі оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи) суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосовування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.
Згідно з частинами п`ятою та шостою статті 394 ЦПК України питання про відкриття касаційного провадження у випадку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, вирішує колегія суддів у складі трьох суддів. Ухвала про відмову у відкритті касаційного провадження повинна містити мотиви, з яких суд дійшов висновку про відсутність підстав для відкриття касаційного провадження.
Оскільки правильне застосування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення, тому колегія суддів вважає, що касаційна скарга є необґрунтованою та у відкритті касаційного провадження слід відмовити.
Керуючись пунктом 1 частини другої, частинами четвертою, п`ятою та шостою статті 394 ЦПК України Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду
УХВАЛИВ:
У відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Житомирського апеляційного суду від 26 вересня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа - ОСОБА_3 , про визнання майна спільною сумісною власністю, поділ майна - відмовити.
Копію ухвали та додані до скарги матеріали направити заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: А. І. Грушицький
І. В. Литвиненко
Є. В. Петров
Суд | Касаційний цивільний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2023 |
Оприлюднено | 07.11.2023 |
Номер документу | 114684270 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Грушицький Андрій Ігорович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні