Справа №757/728/23-ц
2/760/6682/23
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 жовтня 2023 року Солом`янський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Букіної О.М.,
при секретарі - Щепановій І.І.,
представника позивача - Задорожного А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Універсал Банк» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , Приватного підприємства «Дніпропромбуд» про стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
У січні 2023 року Акціонерне товариство «Універсал Банк» (далі - АТ «Універсал Банк», позивач, Банк) звернулося до Печерського районного суду м. Києва із позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , відповідач-1), ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 , відповідач-2), Приватного підприємства «Дніпропромбуд» (далі ПП «Дніпропромбуд», відповідач-3) у якому просив суд:
-стягнути солідарно з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь АТ «Універсал Банк» заборгованість у розмірі 53 829,56 швейцарських франків;
-стягнути солідарно з ОСОБА_1 та ПП «Дніпропромбуд» на користь АТ «Універсал Банк» заборгованість у розмірі 53 829,56 швейцарських франків.
Позовні вимоги мотивує тим, що між ВАТ «Банк Універсальний», правонаступником якого є АТ «Універсал Банк», та відповідачем-1 16.11.2007 було укладено Генеральний договір про надання кредитних послуг № BL464 (далі - Кредитний договір).
Відповідно до п.1.1 Кредитного договору, Банк зобов`язувався надати позичальнику кредитні послуги у валютах, вказаних в цьому Договорі, в рамках ліміту, встановленого в базовій валюті, що дорівнює 67 000,00 дол. США, у порядку і на умовах, зазначених в цьому Договорі.
Відповідно до п.п. 1.1.1. Кредитного договору, умови і порядок надання, сума, строк і порядок зобов`язань, розмір і порядок плати за кредитні послуги стосовно кожної кредитної послуги в межах цього Договору оформлюється додатковою угодою до цього Договору у формі окремої індивідуальної угоди, що є невід`ємною частиною цього Договору.
Відповідно до п.п. 1.1.2. Кредитного договору, ліміт Договору розраховується в базовій валюті незалежно від валюти кредитних послуг, що надаватимуться. Сторонами погоджено, що валютою кредитних послуг можуть бути:
- долар США (USD);
- та/або гривня України (UAH);
- та/або швейцарські франки (CHF).
Відповідно до п.п. 1.1.3. Кредитного договору, базовою валютою за даним Договором є долар США (USD). Під базовою валютою розуміється валюта, в яку перераховується суми наданих та/або запитаних до отримання кредитних послуг в різних валютах даного Договору.
Відповідно до п.п. 1.1.4. Кредитного договору, сторони погодили, що протягом строку дії цього Договору, загальна сума ліміту Договору може бути змінена (збільшена/зменшена) за окремим погодженням Сторін.
Загальна сума наданих кредитних послуг розраховується шляхом складання сум наданих кредитних послуг за всіма діючими Індивідуальними угодами в кожній з валют даного Договору, помножених на курс гривні Національного Банку України до такої валюти, та поділених на курс гривні Національного Банку України до базової валюти на день укладання Індивідуальної угоди на надання кредитних послуг (п.п. 1.1.5. Договору).
Відповідно до п.п. 1.1.6., Сторони погодили, що загальна сума наданих кредитних послуг за всіма діючими Індивідуальними угодами не може перевищувати встановленого цим пунктом ліміту Договору незалежно від виду валюти наданих кредитних послуг.
Відповідно до п.п. 1.2.1., Позичальник повинен виконати свої зобов`язання по поверненню в повному обсязі використаної суми ліміту за цим Договором не пізніше 01.11.2027р., і виконати усі зобов`язання, передбачені Індивідуальними угодами в терміни, встановлені індивідуальними угодами, але в будь-якому випадку терміни виконання зобов`язань Позичальника за Індивідуальними угодами не повинні перевищувати термін, передбачений цим пунктом Договору, якщо тільки не застосовується інший коротший термін виконання зобов`язань, встановлений цим Договором та/або згідно умов відповідної угоди Сторін.
Відповідно до п. 1.3.1. сторони погодили. Що розмір ставки за користування кредитними коштами понад встановлений Договором строк застосовується до всієї простроченої суми основного боргу Позичальника за Індивідуальною угодою з дня виникнення простроченої суми основного боргу. Також сторони погодили, що згідно умов Індивідуальних угод, укладених між сторонами, може встановлюватися підвищений розмір процентної ставки за користування кредитом за цим Договором.
Нарахування процентів здійснюється щоденно за методом нарахування процентів «факт/360», починаючи з дати списання коштів з позичкового рахунку та перерахування на поточний рахунок Позичальника у відповідній валюті, вказаний у відповідній Індивідуальній угоді до цього Договору, до дати повного погашення кредиту. Проценти нараховуються на фактичний залишок заборгованості, виходячи з фактичної кількості днів у місяці й 360 днів у році.
Відповідно до п. 1.3.5. проценти нараховуються на суму кредиту, що надана Банком Позичальнику і ще не повернута останнім у власність Банку відповідно до умов Договору.
Відповідно до п. 5, сторонами погоджено, що за користування кредитними коштами понад встановлений строк Позичальник сплачує проценти за підвищеною ставкою, яка визначається в Індивідуальних угодах.
Вказує, що 16.11.2007 між ВАТ «Банк Універсальний», правонаступником якого є АТ «Універсал Банк», та ОСОБА_1 було укладено Додаткову угоду № BL464-K/1 до Генерального договору про надання кредитних послуг № ВL464 від 16.11.2007 відповідно до якої Банк зобов`язався надати Позичальнику кредитні кошти в сумі 66 000,00 швейцарських франків, а Позичальник зобов`язався прийняти, належним чином використовувати і повернути кредитні кошти та сплатити плату за користування кредитом у порядку та на умовах, зазначених у даній Індивідуальній угоді.
Строк кредитування відповідно до Додаткової угоди встановлено відповідно Графіку погашення кредиту згідно Додатку № 1 до цієї Додаткової угоди.
Відповідно до п. 2.2. Договору, Позичальник зобов`язаний повернути кредит у повному обсязі в терміни та розмірах, що встановлені Графіком погашення кредиту згідно Додатку № 1 до цієї Індивідуальної угоди, якщо тільки не застосовується інший (коротший) термін повернення кредиту відповідно до умов Генерального договору та/або цієї Індивідуальної угоди та/або згідно умов відповідної угоди Сторін.
Відповідно до п. 3.1. Додаткової угоди, за використання кредитних коштів у межах встановлено строку кредитування цією Індивідуальною угодою за користування кредитними коштами у межах встановленого строку кредитування встановлюється процентна ставка в розмірі 8,5 % річних (базова % ставка).
Відповідно до п. 3.2. Додаткової угоди, за користування кредитними коштами понад встановлений строк, процентна ставка встановлювалася на рівні 17 % річних (підвищена % ставка).
Сторони погодили, що нарахування процентів за кредитом здійснюється щоденно за методом нарахування процентів «факт/360», починаючи з дати списання коштів із позичкового рахунку, до дати повного погашення кредиту. Проценти нараховуються на фактичний залишок заборгованості, виходячи з фактичної кількості днів у місяці й 360 днів у році.
Цільове призначення кредиту - поточні потреби.
Зазначає, що 24.04.2009 між ВАТ «Універсал Банк», правонаступником якого є АТ «Універсал Банк», та ОСОБА_1 було укладено Додаткову угоду № 1 до Генерального договору про надання кредитних послуг № ВL464 від 16.11.2007 відповідно до якої Сторони погодили правомірність зміни та нарахування відсоткової ставки за кредитом, а саме:
-в період з 26.08.2008 по 23.04.2009 включно, Позичальник підтверджує правомірність нарахування Банком процентів за користування кредитом за наступними ставками: процентна ставка - 11 % річних; за користування коштами понад встановлений строк процентна ставка - 22 %, а починаючи з 24.04.2009 сплачувати Банку за користування кредитом проценти у наступному розмірі: базова процента ставка - 8,50 %; підвищена процентна ставка - 17,0 %.
Посилається, що 29.09.2016 між ПАТ «Універсал Банк», правонаступником якого є АТ «Універсал Банк», та ОСОБА_1 було укладено Додаткову угоду № 2 до Генерального договору про надання кредитних послуг № ВL464 від 16.11.2007 відповідно до якої Сторони погодили, що:
Відповідно до п.1. Сторони підтвердили, що у відповідності до Додаткової угоди № ВL464-К/1 від 16.11.2007 Банк надав Позичальнику, а Позичальник отримав кредит в сумі 66 000,00 швейцарських франків.
Пунктом 1.2., сторони погодили, що станом на 29.09.2016 фактична заборгованість Позичальника за Індивідуальною Угодою становить 54 106,32 швейцарських франків, при цьому:
Відповідно до п. 1.2.1. заборгованість минулих періодів Позичальника станом на 29.09.2016 становить 1 888,80 швейцарських франків, з них:
- 0,00 швейцарських франків - це загальна сума заборгованості минулих періодів по Кредиту;
- 1 888,80 швейцарських франків - це загальна сума заборгованості минулих періодів за процентами за користування кредитом.
Відповідно до п. 1.2.2. Строкова заборгованість Позичальника у відповідності до Індивідуальної угоди, станом на 29.09.2016 становить 52 217,52 швейцарських франків, з них:
51 921,06 швейцарських франків - сума кредиту;
296,46 швейцарських франків - сума нарахованих процентів за користування кредитом.
Пунктом 1.3.1 Додаткової угоди, Сторони погодили нові умови погашення кредиту, а саме Позичальник зобов`язується повернути Строкову заборгованість за кредитом у повному обсязі в терміни та розмірах, що встановлені Графіком погашення кредиту згідно Додатку № 1 до цієї Додаткової угоди (з урахуванням умов п. 1.3.3. цієї Додаткової угоди), якщо не встановлено інші терміни повернення кредиту.
Відповідно до п. 1.3.2.1. за користування кредитними коштами у межах встановленого строку кредитування за цією Додатковою угодою встановлюється наступна процентна ставка:
- З 01.09.2016 по 31.08.2017 - 7,5 % річних;
- З 01.09.2017 - 8,50 % річних.
Відповідно до п. 1.3.2.2. за користування кредитними коштами понад строк, встановлений за цією Додатковою угодою встановлюється наступна процентна ставка:
- З 01.09.2016 по 31.08.2017 - 15,0% річних;
- З 01.09.2017 - 17,0% річних.
Додатковою угодою № 3 від 29.09.2016, сторони погодили, що розмір плати за користування кожною з кредитних послуг, передбачених Договором (проценти за користування кредитом, комісії/плата/винагороди за надання кредиту/відкриття кредитної лінії тощо) визначається на підставі додаткової угоди до Договору, оформленої у вигляді Індивідуальної угоди.
Відповідно до п. 5 Додаткової угоди № ВL464-К/1 від 16.11.2007 погоджено, що Банк надає Позичальнику кредит шляхом списання коштів із позичкового рахунку та перерахування їх на поточний рахунок Позичальника, вказаний у цій Індивідуальній угоді для подальшого використання за цільовим призначенням.
Вказує, що підтвердженням перерахування кредитних коштів на поточний рахунок Позичальника є Виписка/Особовий рахунок з 16/11/2007 по 17/11/2007.
Зазначає, що підтвердженням зарахування відповідної суми коштів на поточний рахунок ОСОБА_1 є також меморіальні ордери № 0124263СНГ000431 від 16.11.2007 де чітко зазначено, що 16.11.2007 року з позичкового рахунку № НОМЕР_1 , на поточний рахунок позичальника № НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_1 , було зараховано суми коштів у розмірі 66 000,00 швейцарських франків.
Посилається, що факт надання Позичальнику коштів та рух коштів по рахунку також підтверджується випискою по особовому рахунку позичальника.
З метою забезпечення виконання зобов`язань за Кредитом, що виникли з Генерального договору про надання кредитних послуг № ВL464 від 16.11.2007 та Додаткової угоди № ВL464-К/1 від 16.11.2007 до Генерального договору між ВАТ «Банк Універсальний» та ПП «Дніпропромбут», в особі директора Тишнюка О.В., було укладено Договір поруки № ВL464-П від 16.11.2007; Додаткову угоду № 1 від 24.04.2009 до Договору поруки ВL464-П від 16.11.2007; та 29.09.2016 між ВАТ «Універсал Банк» та Приватним підприємством «Дніпропромбут», в особі директора Тишнюк В.В. було укладено Договір поруки № ВL464-П від 29.09.2016.
Відповідно до п.1.1. Договорів поруки, Поручитель зобов`язується перед Кредитором у повному обсязі солідарно відповідати за порушення Позичальником зобов`язань, що випливають з Генерального договору про надання кредитних послуг № ВL464 від 16.11.2007, та Додаткової угоди № ВL464-К/1 від 16.11.2007 до Генерального договору, укладеного між Кредитором та Позичальником, в повному обсязі як існуючих в теперішній час, так і тих, що можуть виникнути в майбутньому.
Відповідно до п. 1.3. Договору, Поручитель засвідчив, що йому добре відомі усі умови вищевказаного Основного договору і він погоджується з ними.
Відповідно до п. 1.5, Поручитель відповідає перед Кредитором у тому ж обсязі, що і Боржник, за всіма зобов`язаннями останнього за Основним договором, включаючи повернення основної суми богу, сплати процентів, комісій, і т.д.
Відповідальність поручителя і боржника є солідарною.
Відповідно до п. 2.4. Договору поруки № ВL464-П від 29.09.2016 договір набирає чинності з дати його укладення та діє до 01.11.2030.
Відповідно до п. 6.1. Договору поруки № ВL464-П від 29.09.2016, Сторони дійшли згоди, що у разі невиконання або неналежного виконання зобов`язань, встановлених цим Договором. Сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства України та положень цього Договору.
Вказує, що також з метою забезпечення виконання зобов`язань за Кредитом, що виникли з Генерального договору про надання кредитних послуг № ВL464 від 16.11.2007 та Додаткової угоди № ВL464-К/1 від 16.11.2007 до Генерального договору між ВАТ «Банк Універсальний» та ОСОБА_2 було укладено Договір поруки № ВL464-П-1 від 27.11.2020; та Договір поруки № ВL464-П-2 від 27.11.2020;
Відповідно до п.1.1. Договорів поруки, Поручитель зобов`язується перед Кредитором у повному обсязі солідарно відповідати за порушення Позичальником зобов`язань, що випливають з Генерального договору про надання кредитних послуг № ВL464 від 16.11.2007, та Додаткової угоди № ВL464-К/1 від 16.11.2007 до Генерального договору, укладеного між Кредитором та Позичальником, в повному обсязі як існуючих в теперішній час, так і тих, що можуть виникнути в майбутньому.
Відповідно до п. 1.3. Договору, Поручитель засвідчив, що йому добре відомі усі умови вищевказаного Основного договору і він погоджується з ними.
Відповідно до и. 1.4., Поручитель відповідає перед Кредитором у тому ж обсязі, що і Боржник, за всіма зобов`язаннями останнього за Основним договором, включаючи повернення основної суми богу, сплати процентів, комісій, і т.д.
Відповідальність поручителя і боржника є солідарною.
Відповідно до п. 2.7. Договору поруки № ВL464-П від 29.09.2016 договір набирає чинності з дати його укладення та діє до 01.11.2030.
Відповідно до п. 6.1. Договору поруки № ВL464-П від 29.09.2016, Сторони дійшли згоди, що у разі невиконання або неналежного виконання зобов`язань, встановлених цим Договором. Сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства України та положень цього Договору.
Вказує, що позивач виконав свої зобов`язання у повному обсязі, а саме: в порядку передбаченому Кредитним договором видав Відповідачу-1 кредитні кошти, шляхом переказу коштів на його рахунок.
В свою чергу, Позичальник зобов`язався своєчасно сплачувати проценти за користування кредитом, повернути кредит у визначені договором терміни, а також виконати інші свої зобов`язання згідно Кредитного договору.
Однак, в порушення умов Кредитного договору та чинного законодавства України Відповідач-1 не виконує взяті на себе зобов`язання та 03.08.2022 Відповідачу-1, Відповідачу-3 були направлені вимоги про погашення суми заборгованості від 01.08.2022, які були Відповідачами проігноровані та повернення за закінченням терміну зберігання. Позивачем повторно 30.09.2022 було направлено Відповідачу-2, Відповідачу-3 вимоги про погашення суми заборгованості від 30.09.2022, які були Відповідачами проігноровані, дії щодо погашення заборгованості Відповідачами не вчинено.
Вказує, що сума заборгованості за Генеральним договором про надання кредитних послуг № BL464 від 16.11.2007 та Індивідуальних угод до нього станом на 06.11.2022 складає 53 829,56 швейцарських франків (п`ятдесят три тисячі вісімсот двадцять дев`ять швейцарських франків 56 сантимів), з яких:
-прострочена заборгованість по кредиту - 12 773,63 швейцарських франків;
-сума дострокового стягнення кредиту - 29 115,49 швейцарських франків;
-відсотки - 11 900,92 швейцарських франків;
-підвищені відсотки - 39,52 швейцарських франків.
З урахуванням викладеного вище просив суд позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 27.01.2023 дану справу було передано за підсудністю до Солом`янського районного суду м. Києва.
21.03.2023 на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями дану справу було передано до провадження судді Букіної О.М.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 23.03.2023 у справі було відкрито провадження та призначено до розгляду у підготовчому засіданні у порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 19.06.2023 у справі було закрито підготовче провадження та призначено до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити. Проти заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідач-1 та його представник у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомленні належним чином шляхом вручення відповідачу-1 та його представнику судових повісток, що підтверджується відповідними рекомендованими повідомленнями. Про причини неявки у судове засідання відповідач-1 та його представник суд не повідомили.
Відповідач-2 та представник відповідача-3 у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлялися шляхом надсилання судових повісток на адресу відповідача-2 та відповідача-3, проте надіслана кореспонденція повернулася на адресу суду із відміткою «за закінченням терміну зберігання», що з урахуванням п. 99.1 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою КМУ №270 від 05.03.2009 року, та п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України вважається належним повідомленням особи про розгляд справи.
Відповідач-1, відповідач-2 та відповідач-3 відзиву на позовну заяву не подали.
Згідно ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов:
1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання;
2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин;
3) відповідач не подав відзив;
4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Виходячи з цього, враховуючи думку представника позивача, суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено що між ВАТ «Банк Універсальний», правонаступником якого є АТ «Універсал Банк», та відповідачем-1 16.11.2007 було укладено Генеральний договір про надання кредитних послуг № BL464 (а.с. 11-17).
Відповідно до п.1.1 Кредитного договору, Банк зобов`язувався надати позичальнику кредитні послуги у валютах, вказаних в цьому Договорі, в рамках ліміту, встановленого в базовій валюті, що дорівнює 67 000,00 дол. США, у порядку і на умовах, зазначених в цьому Договорі.
Відповідно до п.п. 1.1.1. Кредитного договору, умови і порядок надання, сума, строк і порядок зобов`язань, розмір і порядок плати за кредитні послуги стосовно кожної кредитної послуги в межах цього Договору оформлюється додатковою угодою до цього Договору у формі окремої індивідуальної угоди, що є невід`ємною частиною цього Договору.
Відповідно до п.п. 1.1.2. Кредитного договору, ліміт Договору розраховується в базовій валюті незалежно від валюти кредитних послуг, що надаватимуться. Сторонами погоджено, що валютою кредитних послуг можуть бути:
- долар США (USD);
- та/або гривня України (UAH);
- та/або швейцарські франки (CHF).
Відповідно до п.п. 1.1.3. Кредитного договору, базовою валютою за даним Договором є долар США (USD). Під базовою валютою розуміється валюта, в яку перераховується суми наданих та/або запитаних до отримання кредитних послуг в різних валютах даного Договору.
Відповідно до п.п. 1.1.4. Кредитного договору, сторони погодили, що протягом строку дії цього Договору, загальна сума ліміту Договору може бути змінена (збільшена/зменшена) за окремим погодженням Сторін.
Загальна сума наданих кредитних послуг розраховується шляхом складання сум наданих кредитних послуг за всіма діючими Індивідуальними угодами в кожній з валют даного Договору, помножених на курс гривні Національного Банку України до такої валюти, та поділених на курс гривні Національного Банку України до базової валюти на день укладання Індивідуальної угоди на надання кредитних послуг (п.п. 1.1.5. Договору).
Відповідно до п.п. 1.1.6., Сторони погодили, що загальна сума наданих кредитних послуг за всіма діючими Індивідуальними угодами не може перевищувати встановленого цим пунктом ліміту Договору незалежно від виду валюти наданих кредитних послуг.
Відповідно до п.п. 1.2.1., Позичальник повинен виконати свої зобов`язання по поверненню в повному обсязі використаної суми ліміту за цим Договором не пізніше 01.11.2027р., і виконати усі зобов`язання, передбачені Індивідуальними угодами в терміни, встановлені індивідуальними угодами, але в будь-якому випадку терміни виконання зобов`язань Позичальника за Індивідуальними угодами не повинні перевищувати термін, передбачений цим пунктом Договору, якщо тільки не застосовується інший коротший термін виконання зобов`язань, встановлений цим Договором та/або згідно умов відповідної угоди Сторін.
Відповідно до п. 1.3.1. сторони погодили. Що розмір ставки за користування кредитними коштами понад встановлений Договором строк застосовується до всієї простроченої суми основного боргу Позичальника за Індивідуальною угодою з дня виникнення простроченої суми основного боргу. Також сторони погодили, що згідно умов Індивідуальних угод, укладених між сторонами, може встановлюватися підвищений розмір процентної ставки за користування кредитом за цим Договором.
Нарахування процентів здійснюється щоденно за методом нарахування процентів «факт/360», починаючи з дати списання коштів з позичкового рахунку та перерахування на поточний рахунок Позичальника у відповідній валюті, вказаний у відповідній Індивідуальній угоді до цього Договору, до дати повного погашення кредиту. Проценти нараховуються на фактичний залишок заборгованості, виходячи з фактичної кількості днів у місяці й 360 днів у році.
Відповідно до п. 1.3.5. проценти нараховуються на суму кредиту, що надана Банком Позичальнику і ще не повернута останнім у власність Банку відповідно до умов Договору.
Відповідно до п. 5, сторонами погоджено, що за користування кредитними коштами понад встановлений строк Позичальник сплачує проценти за підвищеною ставкою, яка визначається в Індивідуальних угодах.
16.11.2007 між ВАТ «Банк Універсальний», правонаступником якого є АТ «Універсал Банк», та ОСОБА_1 було укладено Додаткову угоду № BL464-K/1 до Генерального договору про надання кредитних послуг № ВL464 від 16.11.2007 відповідно до якої Банк зобов`язався надати Позичальнику кредитні кошти в сумі 66 000,00 швейцарських франків, а Позичальник зобов`язався прийняти, належним чином використовувати і повернути кредитні кошти та сплатити плату за користування кредитом у порядку та на умовах, зазначених у даній Індивідуальній угоді (а.с. 19-20).
Строк кредитування відповідно до Додаткової угоди встановлено відповідно Графіку погашення кредиту згідно Додатку № 1 до цієї Додаткової угоди, а саме: до 01.11.2027.
Відповідно до п. 2.2. Договору, Позичальник зобов`язаний повернути кредит у повному обсязі в терміни та розмірах, що встановлені Графіком погашення кредиту згідно Додатку № 1 до цієї Індивідуальної угоди, якщо тільки не застосовується інший (коротший) термін повернення кредиту відповідно до умов Генерального договору та/або цієї Індивідуальної угоди та/або згідно умов відповідної угоди Сторін.
Відповідно до п. 3.1. Додаткової угоди, за використання кредитних коштів у межах встановлено строку кредитування цією Індивідуальною угодою за користування кредитними коштами у межах встановленого строку кредитування встановлюється процентна ставка в розмірі 8,5 % річних (базова % ставка).
Відповідно до п. 3.2. Додаткової угоди, за користування кредитними коштами понад встановлений строк, процентна ставка встановлювалася на рівні 17 % річних (підвищена % ставка).
Сторони погодили, що нарахування процентів за кредитом здійснюється щоденно за методом нарахування процентів «факт/360», починаючи з дати списання коштів із позичкового рахунку, до дати повного погашення кредиту. Проценти нараховуються на фактичний залишок заборгованості, виходячи з фактичної кількості днів у місяці й 360 днів у році.
Цільове призначення кредиту - поточні потреби.
Відповідно до п. 5 Додаткової угоди № ВL464-К/1 від 16.11.2007 погоджено, що Банк надає Позичальнику кредит шляхом списання коштів із позичкового рахунку та перерахування їх на поточний рахунок Позичальника, вказаний у цій Індивідуальній угоді для подальшого використання за цільовим призначенням.
16.11.2007 позивачем було перераховано з позичкового рахунку № НОМЕР_1 , на поточний рахунок позичальника № НОМЕР_2 , який належить відповідачу-1, грошові кошти у розмірі 66 000,00 швейцарських франків, що підтверджується випискою/особовим рахунком з 16/11/2007 по 17/11/2007 та меморіальним ордером № 0124263CHF000431 від 16.11.2017 (а.с. 65-66, 67).
24.04.2009 між ВАТ «Універсал Банк», правонаступником якого є АТ «Універсал Банк», та ОСОБА_1 було укладено Додаткову угоду № 1 до Генерального договору про надання кредитних послуг № ВL464 від 16.11.2007 відповідно до якої Сторони погодили правомірність зміни та нарахування відсоткової ставки за кредитом, а саме:
-в період з 26.08.2008 по 23.04.2009 включно, Позичальник підтверджує правомірність нарахування Банком процентів за користування кредитом за наступними ставками: процентна ставка - 11 % річних; за користування коштами понад встановлений строк процентна ставка - 22 %, а починаючи з 24.04.2009 сплачувати Банку за користування кредитом проценти у наступному розмірі: базова процента ставка - 8,50 %; підвищена процентна ставка - 17,0 % (а.с. 26-27).
29.09.2016 між ПАТ «Універсал Банк», правонаступником якого є АТ «Універсал Банк», та ОСОБА_1 було укладено Додаткову угоду № 2 до Генерального договору про надання кредитних послуг № ВL464 від 16.11.2007 відповідно до якої Сторони погодили, що:
Відповідно до п.1. Сторони підтвердили, що у відповідності до Додаткової угоди № ВL464-К/1 від 16.11.2007 Банк надав Позичальнику, а Позичальник отримав кредит в сумі 66 000,00 швейцарських франків (а.с. 32-37).
Пунктом 1.2., сторони погодили, що станом на 29.09.2016 фактична заборгованість Позичальника за Індивідуальною Угодою становить 54 106,32 швейцарських франків, при цьому:
Відповідно до п. 1.2.1. заборгованість минулих періодів Позичальника станом на 29.09.2016 становить 1 888,80 швейцарських франків, з них:
- 0,00 швейцарських франків - це загальна сума заборгованості минулих періодів по Кредиту;
- 1 888,80 швейцарських франків - це загальна сума заборгованості минулих періодів за процентами за користування кредитом.
Відповідно до п. 1.2.2. Строкова заборгованість Позичальника у відповідності до Індивідуальної угоди, станом на 29.09.2016 становить 52 217,52 швейцарських франків, з них:
51 921,06 швейцарських франків - сума кредиту;
296,46 швейцарських франків - сума нарахованих процентів за користування кредитом.
Пунктом 1.3.1 Додаткової угоди, Сторони погодили нові умови погашення кредиту, а саме Позичальник зобов`язується повернути Строкову заборгованість за кредитом у повному обсязі в терміни та розмірах, що встановлені Графіком погашення кредиту згідно Додатку № 1 до цієї Додаткової угоди (з урахуванням умов п. 1.3.3. цієї Додаткової угоди), якщо не встановлено інші терміни повернення кредиту.
Відповідно до п. 1.3.2.1. за користування кредитними коштами у межах встановленого строку кредитування за цією Додатковою угодою встановлюється наступна процентна ставка:
- З 01.09.2016 по 31.08.2017 - 7,5 % річних;
- З 01.09.2017 - 8,50 % річних.
Відповідно до п. 1.3.2.2. за користування кредитними коштами понад строк, встановлений за цією Додатковою угодою встановлюється наступна процентна ставка:
- З 01.09.2016 по 31.08.2017 - 15,0% річних;
- З 01.09.2017 - 17,0% річних.
Додатковою угодою № 3 від 29.09.2016, сторони погодили, що розмір плати за користування кожною з кредитних послуг, передбачених Договором (проценти за користування кредитом, комісії/плата/винагороди за надання кредиту/відкриття кредитної лінії тощо) визначається на підставі додаткової угоди до Договору, оформленої у вигляді Індивідуальної угоди (а.с. 40).
З метою забезпечення виконання зобов`язань за Кредитом, що виникли з Генерального договору про надання кредитних послуг № ВL464 від 16.11.2007 та Додаткової угоди № ВL464-К/1 від 16.11.2007 до Генерального договору між ВАТ «Банк Універсальний» та ПП «Дніпропромбут», в особі директора Тишнюка О.В., було укладено Договір поруки № ВL464-П від 16.11.2007; Додаткову угоду № 1 від 24.04.2009 до Договору поруки ВL464-П від 16.11.2007; та 29.09.2016 між ВАТ «Універсал Банк» та Приватним підприємством «Дніпропромбут», в особі директора Тишнюк В.В., та ОСОБА_1 було укладено Договір поруки № ВL464-П від 29.09.2016 (а.с. 42-44, 45-46, 48-52).
Відповідно до п.1.1. Договорів поруки, Поручитель зобов`язується перед Кредитором у повному обсязі солідарно відповідати за порушення Позичальником зобов`язань, що випливають з Генерального договору про надання кредитних послуг № ВL464 від 16.11.2007, та Додаткової угоди № ВL464-К/1 від 16.11.2007 до Генерального договору, укладеного між Кредитором та Позичальником, в повному обсязі як існуючих в теперішній час, так і тих, що можуть виникнути в майбутньому.
Відповідно до п. 1.3. Договору, Поручитель засвідчив, що йому добре відомі усі умови вищевказаного Основного договору і він погоджується з ними.
Відповідно до п. 1.5, Поручитель відповідає перед Кредитором у тому ж обсязі, що і Боржник, за всіма зобов`язаннями останнього за Основним договором, включаючи повернення основної суми богу, сплати процентів, комісій, і т.д.
Відповідальність поручителя і боржника є солідарною.
Відповідно до п. 2.4. Договору поруки № ВL464-П від 29.09.2016 договір набирає чинності з дати його укладення та діє до 01.11.2030.
Відповідно до п. 6.1. Договору поруки № ВL464-П від 29.09.2016, Сторони дійшли згоди, що у разі невиконання або неналежного виконання зобов`язань, встановлених цим Договором. Сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства України та положень цього Договору.
Також з метою забезпечення виконання зобов`язань за Кредитом, що виникли з Генерального договору про надання кредитних послуг № ВL464 від 16.11.2007 та Додаткової угоди № ВL464-К/1 від 16.11.2007 до Генерального договору між АТ «Банк Універсальний», ОСОБА_2 та ОСОБА_1 було укладено та Договір поруки № ВL464-П-2 від 27.11.2020 (а.с. 53-59).
Також з метою забезпечення виконання зобов`язань за Кредитом, що виникли з Генерального договору про надання кредитних послуг № ВL464 від 16.11.2007 та Додаткової угоди № ВL464-К/1 від 16.11.2007 до Генерального договору між АТ «Банк Універсальний», ПП «Дніпропромбуд», в особі директора Тишнюк В.В., та ОСОБА_1 було укладено та Договір поруки № ВL464-П-1 від 27.11.2020 (а.с. 60-64).
Відповідно до п.1.1. Договорів поруки, Поручитель зобов`язується перед Кредитором у повному обсязі солідарно відповідати за порушення Позичальником зобов`язань, що випливають з Генерального договору про надання кредитних послуг № ВL464 від 16.11.2007, та Додаткової угоди № ВL464-К/1 від 16.11.2007 до Генерального договору, укладеного між Кредитором та Позичальником, в повному обсязі як існуючих в теперішній час, так і тих, що можуть виникнути в майбутньому.
Відповідно до п. 1.3. Договору, Поручитель засвідчив, що йому добре відомі усі умови вищевказаного Основного договору і він погоджується з ними.
Відповідно до и. 1.4., Поручитель відповідає перед Кредитором у тому ж обсязі, що і Боржник, за всіма зобов`язаннями останнього за Основним договором, включаючи повернення основної суми богу, сплати процентів, комісій, і т.д.
Відповідальність поручителя і боржника є солідарною.
Відповідно до п. 2.7. Договору поруки № ВL464-П від 29.09.2016 договір набирає чинності з дати його укладення та діє до 01.11.2030.
Відповідно до п. 6.1. Договору поруки № ВL464-П від 29.09.2016, Сторони дійшли згоди, що у разі невиконання або неналежного виконання зобов`язань, встановлених цим Договором. Сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства України та положень цього Договору.
Статтею 541 ЦК України передбачено, що солідарний обов`язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема, у разі неподільності предмета зобов`язання.
Відповідно до ст. 543 ЦК України, у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
Відповідно до ст. 553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
Згідно з ч. 12 ст. 554 цього Кодексу у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову відповідальність поручителя.
Згідно з ч. 2 ст. 554 цього Кодексу поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Аналогічне положення міститься у договорах поруки - поручитель відповідає перед банком за виконання зобов`язань за кредитним договором в тому ж розмірі що і боржник включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, комісії, сплату неустойки, а також відшкодування збитків.
Відтак, позивач скористався своїм правом вимоги виконання зобов`язання поручителями і боржником, як солідарними боржниками.
Відповідно до ч. 1ст.1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Згідно з ч. 1ст. 1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому.
Позивач свої зобов`язання за Кредитним договором виконав у повному обсязі та надав відповідачу-1 грошові кошти у розмірі 66 000,00 швейцарських франків.
При цьому, відповідач-1 свої зобов`язання не виконує та сума заборгованості за Генеральним договором про надання кредитних послуг № BL464 від 16.11.2007 та Індивідуальних угод до нього станом на 06.11.2022 складає 53 829,56 швейцарських франків (п`ятдесят три тисячі вісімсот двадцять дев`ять швейцарських франків 56 сантимів), з яких:
-прострочена заборгованість по кредиту - 12 773,63 швейцарських франків;
-сума дострокового стягнення кредиту - 29 115,49 швейцарських франків;
-відсотки - 11 900,92 швейцарських франків;
-підвищені відсотки - 39,52 швейцарських франків.
Дані обставини підтверджуються розрахунком заборгованості наданим позивачем до позовної заяви (а.с. 68-74).
03.08.2022 відповідачу-1, відповідачу-3 були направлені вимоги про погашення суми заборгованості від 01.08.2022, які були відповідачами проігноровані та повернення за закінченням терміну зберігання (а.с. 75-85).
30.09.2022 позивачем було направлено відповідачу-2, відповідачу-3 вимоги про погашення суми заборгованості від 30.09.2022, які були відповідачами проігноровані та повернення за закінченням терміну зберігання (а.с. 86-91).
У вимогах Банком зазначено, що у випадку невиконання цієї вимоги термін повернення кредиту визнається Банком таким, що настав достроково на тридцять перший день з моменту отримання цієї вимоги, проте відповідачі не вчинили жодних дій, що свідчили б про намір у добровільному порядку сплатити прострочену заборгованість.
Таким чином, пред`явивши вимоги про дострокове погашення заборгованості, АТ «Універсал Банк» відповідно до частини другої статті 1050 ЦК України змінило строк виконання основного зобов`язання.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок заборгованості, суд приходить до висновку, що до сплати слід визначити суму заборгованості за кредитним договором станом на 06.11.2022 складає 53 829,56 швейцарських франків (п`ятдесят три тисячі вісімсот двадцять дев`ять швейцарських франків 56 сантимів), з яких: прострочена заборгованість по кредиту - 12 773,63 швейцарських франків; сума дострокового стягнення кредиту - 29 115,49 швейцарських франків; відсотки - 11 900,92 швейцарських франків; підвищені відсотки - 39,52 швейцарських франків.
Згідно ст. 627 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, обов`язкові відповідно до актів цивільного законодавства (ст. 628 ЦК України). Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про банки і банківську діяльність», відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договорами) між клієнтом і банком.
Згідно зі ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Так, істотними умовами кредитного договору, які регламентовано ст.ст. 1048-1052, 1054 ЦК України, виступають: мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов`язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, порядок зміни і припинення дії договору, відповідальність сторін за невиконання/ неналежне виконання умов договору.
Зі змісту оспорюваного кредитного договору вбачається, що в ньому визначено істотні умови, характерні для такого виду договорів, зазначені суму кредиту, дату його видачі, строк надання коштів, розмір процентів, умови кредитування, порядок повернення. Позичальник погодився на укладення договору саме такого змісту та на запропонованих банком і обопільно погоджених умовах, про що свідчить підписання ним договору без будь-яких зауважень чи заперечень.
Вчинення особами дій щодо виконання досягнутих домовленостей, свідчить про виконання прийнятих на себе прав і покладених обов`язків за угодою, є виконанням угоди, які сторонами кредитного договору були погоджені, зокрема із всіма його істотними умови з дотриманням вимог законодавства України.
Згідно зі ст. 192, ч.ч. 1, 3 ст. 533 ЦК України законним платіжним засобом, обов`язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України - гривня. Використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов`язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом.
Такий порядок встановлено Декретом Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 року №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю», статтею 5 якого визначено, що операції з валютними цінностями здійснюються на підставі генеральних та індивідуальних ліцензій НБУ. Операції з валютними цінностями банки мають право здійснювати на підставі письмового дозволу (генеральної ліцензії) на здійснення операцій з валютними цінностями відповідно до пункту 2 статті 5 цього Декрету.
Норма ч. 2 ст. 32 Закону України «Про Національний Банк України» містить заборону щодо випуску та обігу інших грошових одиниць на території України як нерозривної сукупності дій по їх випуску та подальшому обігу, а не як двох різних операцій - випуску або обігу. Адже стаття 44 цього ж закон закріплює за НБУ повноваження у сфері валютного регулювання, тим самим містить презумпцію правомірності використання валютних цінностей на території України у порядку, встановленому законодавством України.
Таким чином, закон не забороняє використання іноземної валюти на території України, а навпаки, регламентує порядок її використання, у тому числі фінансовими установами. Положення ст. 192, ч.ч. 1, 3 ст. 533 ЦК України також не містять посилання на те, що грошова одиниця України є єдиним платіжним засобом на території України.
Враховуючи правомірність надання банком кредиту позивачу в іноземній валюті, погодження сторонами виконання зобов`язань в іноземній валюті, що не суперечить положенням законодавства України, на переконання суду не існує правових підстав ставити під сумнів право АТ «Універсал Банк» здійснювати діяльність в рамках кредитно-договірних зобов`язань з відповідачем в іноземній валюті, у тому числі ставити за умову виконання зобов`язань в валюті надання кредиту.
Так, при укладенні кредитного договору як правочину, що базується на волевиявленні обох учасників правочину, відповідач-1 на свій розсуд та за вільним волевиявленням вирішив оформити кредит саме в іноземній валюті швейцарських франках, що не суперечить положенням ст.ст. 6, 627, 638 ЦК України, будучи належним чином обізнаним та повідомленим про наявність ризиків отримання кредиту в іноземній валюті, які він як позичальник несе сам.
Суди першої й апеляційної інстанцій встановили, що позивач уклав окремі договори поруки з відповідачем-2 і з відповідачем-3. Ці договори не передбачають солідарної відповідальності поручителів. Відтак, вказані особи не несуть солідарної відповідальності перед позивачем.
Відповідальність поручителів перед позивачем є солідарною разом з відповідачем-1 як боржником за основним зобов`язанням.
Відповідно до частини першої статті 543 ЦК України у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
Відтак, з огляду на солідарний обов`язок перед кредитором боржника за основним зобов`язанням і поручителя кредитор має право вибору звернення з вимогою до них разом чи до будь-кого з них окремо.
У цій справі заявлені однакові позовні вимоги до кожного з відповідачів щодо стягнення заборгованості за одним кредитним договором солідарно з позичальника та поручителів.
Право особи заявити однорідні позовні вимоги до кількох відповідачів передбачена у процесуальному законі незалежно від того, чи існує між цими відповідачами солідарне зобов`язання. Спільний розгляд позовних вимог кредитора до боржника за основним зобов`язанням і кількох поручителів не створює солідарного обов`язку для останніх.
За таких обставин, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню, а з відповідача-1 та відповідача-2 солідарно слід стягнути на користь АТ «Універсал Банк» заборгованість по кредиту в сумі 53 829, 56 швейцарських франків. Також з відповідача-1 та відповідача-3 солідарно слід стягнути на користь АТ «Універсал Банк» заборгованість по кредиту в сумі 53 829, 56 швейцарських франків.
Згідно вимог ст. ст. 76, 77, 79, 80 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Відповідач не надала суду будь-яких доказів, які б підтверджували виконання нею зобов`язань за договором належним чином.
З урахуванням викладеного вище, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.
Таким чином, з відповідачів підлягає стягненню на користь позивача судовий збір у розмірі 10 589, 98 грн. з кожного.
На підставі викладеного та керуючись Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30 березня 2012 року № 5 «Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин», ст.ст. 526, 527, 530, 533, 536, 541, 543, 553, 554, 610-612, 615, 629, 1054 ЦК України, 2, 4, 5, 10, 12, 76 -83, 133, 141, 209-211, 223, 247, 258, 259, 263-265, 268, 280 - 282 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов Акціонерного товариства «Універсал Банк» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , приватного підприємства «Дніпропромбуд» про стягнення заборгованості, задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 ( адреса проживання: АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_3 ) та ОСОБА_2 ( адреса проживання: АДРЕСА_2 , ІПН: НОМЕР_4 ) на користь Акціонерного товариства «Універсал Банк» (адреса: м.Київ, вул. Автозаводська,54/19, код ЄДРПОУ 21133352) кредитну заборгованість у розмірі 53 829, 56 швейцарських франків.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_3 ) та Приватного підприємства «Дніпропромбуд» (адреса: м.Київ, вул. Новоукраїнська,2/6, кв.23, к.7, код ЄДРПОУ 34620544) на користь Акціонерного товариства «Універсал Банк» (адреса: м.Київ, вул. Автозаводська,54/19, код ЄДРПОУ 21133352) кредитну заборгованість у розмірі 53 829, 56 швейцарських франків.
Стягнути з ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_3 ), ОСОБА_2 (адреса проживання: АДРЕСА_2 , ІПН: НОМЕР_4 ), Приватного підприємства «Дніпропромбуд» (адреса: м.Київ, вул. Новоукраїнська,2/6, кв.23, к.7, код ЄДРПОУ 34620544) на користь Акціонерного товариства «Універсал Банк» (адреса: м.Київ, вул. Автозаводська,54/19, код ЄДРПОУ 21133352) судовий збір у розмірі 10 589, 98 грн. з кожного.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Повний текст рішення складено 06.11.2023.
Суддя: Букіна О.М.
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2023 |
Оприлюднено | 08.11.2023 |
Номер документу | 114689916 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Солом'янський районний суд міста Києва
Букіна О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні