Ухвала
від 07.11.2023 по справі 921/744/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

07 листопада 2023 року м. ТернопільСправа № 921/744/23

Суддя Гирила І.М.

розглянув матеріали позовної заяви за вих. № 72 від 01.11.2023 (вх. № 812 від 03.11.2023) Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Ласковецький Бровар" до відповідача Приватного акціонерного товариства "Страхова група "Ю.БІ.АЙ-КООП", про стягнення коштів в сумі 107 653, 29 грн, дійшов до висновку про наявність підстав для залишення її без руху, зважаючи на таке.

18.10.2023 введений в дію Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами" № 3200-IX від 29.06.2023.

Вказаним Законом внесено зміни до ряду статей Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

Вимоги щодо форми, змісту позовної заяви та додатків до неї закріплені у ст. 162, 164, 172 ГПК України.

Так, згідно з п. 2, 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити, зокрема, відомості про наявність або відсутність у сторін електронного кабінету та відомості щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви. Відповідно до ч. 5 ст. 91 ГПК України учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу.

Ч. 2, 5 ст. 6 ГПК України визначено, що позовні та інші заяви, скарги та інші передбачені законом процесуальні документи, що подаються до господарського суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов`язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в день надходження документів.

Суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Електронний кабінет - це персональний кабінет (веб-сервіс чи інший користувацький інтерфейс) у підсистемі (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за допомогою якого особі, яка пройшла електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації та сервісів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремих підсистем (модулів), у тому числі можливість обміну (надсилання та отримання) документами (в тому числі процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, а також між учасниками судового процесу. Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.

Ч. 6 ст. 6 ГПК України визначено, що адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Однак, всупереч наведених норм процесуального закону, позовна заява за вих. № 72 від 01.11.2023 (вх. № 812 від 03.11.2023) Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Ласковецький Бровар" не містить відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету у сторін та інформації щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви.

Окрім того, судом встановлено, що юридична особа - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Ласковецький Бровар" (код ЄДРПОУ 30749357) не має зареєстрованого Електронного кабінету в підсистемі Електронний суд ЄСІТС, що підтверджується відповіддю №242302, сформованою засобами підсистеми ЄСІТС "Електронний суд" 06.11.2023.

Поряд з цим, ч. 1 ст. 172 ГПК України визначено, що позивач, особа, яка звернулась з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.

П. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України передбачено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.

Згідно п. 17 Правил надання послуг поштового зв`язку, які затверджені Постановою КМ України №270 від 05.03.2009 (далі - Правил), з наступними змінами та доповненнями, внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю можуть прийматися для пересилання з описом вкладення та/або з післяплатою, згідно з тарифами оператора поштового зв`язку. Послуга опису вкладення до поштового відправлення полягає в підтвердженні у визначеному оператором поштового зв`язку порядку відповідно до технологічного процесу здійснення такої операції вмісту вкладення до поштового відправлення із зазначенням індивідуальних ознак відповідного вкладення (конкретний вид, кількість тощо), що відрізняє його від інших речей.

Водночас, відповідно до приписів ст. 1 Закону України "Про поштовий зв`язок" підтвердженням надання послуг поштового зв`язку є документ (розрахунковий документ) документ встановленої форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо).

Із наведених норм вбачається, що належним доказом направлення копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідачеві у справі може бути лише бланк опису вкладення, завірений відповідним відділенням зв`язку, разом з фінансовим чеком/квитанцією про відправлення.

Всупереч наведених норм чинного законодавства, до позовної заяви за вих. № 72 від 01.11.2023 (вх. № 812 від 03.11.2023) в якості доказів відправлення її копії та доданих до неї документів відповідачу додано лише фіскальний чек Укрпошти від 02.11.2023, з якого не можливо встановити кому саме і на яку адресу здійснено відправлення кореспонденції ("Кому: ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ; Куди: 04080 Київ"). Опис вкладення у цінний лист - відсутній.

Також у позовній заяві за вих. № 72 від 01.11.2023 (вх. № 812 від 03.11.2023) Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Ласковецький Бровар" визначило третьою особою ОСОБА_1 , однак не обґрунтувало на яких саме підставах та на чиїй стороні дану особу слід залучити до участі у даній справі.

Приписами ч. 1 ст. 174 ГПК України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху також у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.

Відповідно до ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави, визначеної абзацом другим частини першої цієї статті, суд у такій ухвалі зазначає про обов`язок такої особи зареєструвати електронний кабінет відповідно до статті 6 цього Кодексу.

Таким чином, позовна заява за вих. № 72 від 01.11.2023 (вх. № 812 від 03.11.2023) Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Ласковецький Бровар" підлягає залишенню без руху на підставі ч. 1 ст. 174 ГПК України.

Згідно з ч. 3 ст. 174 ГПК України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 176 цього Кодексу.

Також суд вважає за необхідне звернути увагу заявника на те, що згідно приписів ч. 4 ст. 174 ГПК України, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

На підставі наведеного, керуючись ст. 162, 164, 174, 232-235 ГПК України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Ласковецький Бровар" за вих. № 72 від 01.11.2023 (вх. № 812 від 03.11.2023) залишити без руху.

2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до Господарського суду Тернопільської області:

- відомостей про наявність у сторін електронних кабінетів;

- інформації щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви;

- доказів направлення позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу (опис вкладення у цінний лист);

- правове обґрунтування підстав залучення до участі у справі третьої особи - ОСОБА_1 .

3. Повідомити позивача - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Ласковецький Бровар" про те, що згідно з ч. 6 ст. 6 ГПК України, в редакції Закону №3200-ХІ, що введений в дію 18.10.2023, він є особою, яка в обов`язковому порядку має зареєструвати "Електронний кабінет" в ЄСІТС та про можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.

4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

5. Копію ухвали направити Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю "Ласковецький Бровар", с. Ласківці, Тернопільський район, Тернопільська область, 48153 рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення та на офіційну електронну адресу позивача, вказану ним у позовні заяві (Laskovetskuv.brovar@ukr.net).

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.

Суддя І.М. Гирила

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення07.11.2023
Оприлюднено09.11.2023
Номер документу114723123
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —921/744/23

Судовий наказ від 12.02.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Гирила І.М.

Рішення від 10.01.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Гирила І.М.

Ухвала від 18.12.2023

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Гирила І.М.

Ухвала від 22.11.2023

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Гирила І.М.

Ухвала від 07.11.2023

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Гирила І.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні