ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
"08" листопада 2023 р.м. Одеса Справа № 916/4554/23
Господарський суд Одеської області у складі судді Петренко Н.Д.,
за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю Тютюнова компанія Південна /ЄДРПОУ 43296632, адреса 54005, м. Миколаїв, вул. Шнеєрсона, 9/
до відповідача: Концерну Військторгсервіс /ЄДРПОУ 33689922, адреса 03151, м. Київ, вул. Малогвардійська, 28-а/ в особі філії «Південна» Концерну «Військторгсервіс» /ЄДРПОУ 35123222, адреса 65012, м. Одеса, провул. Штабний, 1/
про стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу у розмірі 75 023,43 грн
ВСТАНОВИВ:
19.10.2023 товариство з обмеженою відповідальністю Тютюнова компанія Південна звернулося до Господарського суду Одеської області з позовною заявою /вх. № 5117/23/ до Концерну Військторгсервіс (відповідач1), філії Південна Концерну Військторгсервіс (відповідач2) про стягнення з відповідача1 заборгованості за договором купівлі-продажу № 1-0561 від 09.01.2020 у розмірі 75 023,43 грн, з яких:
- 43 383,40 грн основний борг;
- 20 237,82 грн інфляційне збільшення;
- 11 402,21 грн пеня.
Позов сформовано у системі Електронний суд 18.10.2023 року представником позивача адвокатом Філевським Р.М.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем1 зобов`язань за договором купівлі-продажу № 1-0561 від 09.01.2020, укладеного між ТОВ Тютюнова компанія Південна та Концерном Військторгсервіс в особі філії Південна Концерну Військторгсервіс.
Ухвалою суду від 24.10.2023 залишено без руху позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Тютюнова компанія «Південна» вх. № 5117/23 від 19.10.2023; зобов`язано позивача надати суду у десятиденний строк з дня отримання ухвали суду, заяву про усунення недоліків, встановлених при поданні позовної заяви, а саме:
- зареєструвати свій електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку;
- надати відомості про наявність або відсутність електронного кабінету сторін;
- надати відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
- зазначити зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
- надати належні документи, які підтверджують відправлення відповідачу2 копії позовної заяви і доданих до неї документів;
02.11.2023 на адресу суду надійшла заява про усунення недоліків /вх. № 39604/23/ на виконання вимог ухвали суду від 24.10.2023. У заяві позивачем зазначено:
- ТОВ «Тютюнова компанія «Південна» зареєструвала свій електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку;
- у сторін наявні електронні кабінети;
- ТОВ «Тютюнова компанія «Південна» не вживалися заходи забезпечення доказів або позову;
- надано документи, які підтверджують відправлення відповідачу2 копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Також позивачем у заяві про усунення недоліків визначено відповідачем лише Концерн Військторгсервіс. Стосовно змісту позовних вимог до філії Південна Концерну Військторгсервіс позивачем зазначено, що ТОВ «Тютюнова компанія «Південна» пред`явило позов до одного відповідача, яким є Концерн «Військторгсервіс», до якого і адресовані позовні вимоги про стягнення. Філія «ПІВДЕННА» КОНЦЕРНУ «ВІЙСЬКТОРГСЕРВІС», код ЄДРПОУ ВП: 35123222, є відокремленим структурним підрозділом Концерну «Військторгсервіс» без статусу юридичної особи, тож відповідно не має господарської процесуальної правосуб`єктності, тож не може бути стороною у справі, а зазначена при формуванні позовної заяви в підсистемі «Електронний суд» як відповідач, оскільки позов пред`являвся саме до юридичної особи, Концерну «Військторгсервіс», в порядку ч. 3 ст. 29 ГПК України саме за місцезнаходженням його філії (адже договір виконувався за її місцезнаходженням, а відповідно всі документи відповідача мають зберігатися у цій філії, що має прискорити та спростити розгляд справи) та зазначеною підсистемою не передбачено технічної можливості окремо це відобразити.
Керуючись ч. 3 ст. 29 ГПК України позивач пред`являє цей позов за місцезнаходженням філії «ПІВДЕННА» КОНЦЕРНУ «ВІЙСЬКТОРГСЕРВІС». Тож філії «Південна» Концерну «Військторгсервіс» не адресовано жодних позовних вимог з вищенаведених причин.
Проаналізувавши заяву позивача про усунення недоліків /вх. № 39604/23 від 02.11.2023/, господарський суд зазначає наступне.
Згідно з частинами 2, 3 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
У відповідності зі ст. 45 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.
Відповідно до статті 64 Господарського кодексу України функції, права та обов`язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.
Відповідно до статті 95 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.
Юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями (ч.1 ст. 96 Цивільного кодексу України).
Отже, позов має бути спрямований саме до юридичної особи - Концерну «Військторгсервіс» (код 33689922) в особі філії «Південна» Концерну «Військторгсервіс» (ВП 35123222) із зазначенням їх відповідних реквізитів. І саме в такому випадку позивач вправі посилатися на положення ч. 3 ст. 29 ГПК України та пред`являти позов за місцезнаходженням філії.
За таких обставин, враховуючи зазначене судом вище та приймаючи до уваги пояснення позивача, з метою уникнення надмірного формалізму, господарський суд приходить до висновку, що з метою повного усунення недоліків, встановлених при поданні позовної заяви, позовні вимоги позивача суд трактує наступним чином:
«стягнути з Концерну «Військторгсервіс» (код 33689922) в особі філії «Південна» Концерну «Військторгсервіс» (ВП 35123222) суму боргу за договором купівлі-продажу №1-0561 від 09.01.2020 в розмірі 75023,43 грн., в т.ч. 43383,40 грн. (сума основного боргу), 20237,82 грн. (інфляційне збільшення), 11402,21 грн. (пеня)».
Вказана формулювання позовних вимог відповідає роз`ясненням, викладеним у п.п. 1.7 п. 1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції».
Відповідно до ч. 1 ст. 176 ГПК України, за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
У відповідності до ст. 20 ГПК України даний спір розглядається у порядку господарського судочинства та згідно вимог ч. 3 ст. 29 ГПК України справа підсудна Господарському суду Одеської області.
Позовна заява відповідає вимогам ст. ст. 162, 164 ГПК України та сплачена судовим збором. Підстави для залишення позовної заяви без руху або відмови у відкритті провадження, визначених у ст. 174, 175 ГПК України, відсутні.
Відповідно до ст.12 Господарського процесуального кодексу України, господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку наказного або позовного провадження /загального або спрощеного/. При цьому, спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Частиною 5 цієї ж статті Кодексу визначено, що для цілей цього Кодексу малозначними справами є справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч. 1 ст. 247 ГПК України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи.
Згідно ч. 3 ст. 247 ГПК України, при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 247 ГПК України у порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи в яких ціна позову перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч.ч.5, 7 ст.252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Положення ч.13 ст.8 ГПК України визначають, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження, відповідно до ч. 1 ст. 250 ГПК України, суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
З огляду на предмет та ціну позову дана справа підпадає під ознаки малозначної справи та не віднесена до категорії справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження. Обставини справи, що згідно частини третьої статті 247 ЦПК України, мають значення для вирішення питання про можливість розгляду справи в порядку спрощеного провадження, наразі також свідчать про наявність підстав для розгляду цієї справи в спрощеному порядку.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про те, що справа підлягає розгляду згідно ГПК України в порядку спрощеного позовного провадження.
Керуючись ст.ст. 8, 12, 176, 234-235, 247 Господарського процесуального кодексу України суд
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 916/4554/23.
2. Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження, в порядку ст.ст.247-252 ГПК України без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.
3. Роз`яснити сторонам про можливість звернення до суду у строк визначений ч. 7 ст. 252 ГПК України /відповідач - в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву/ з клопотанням про призначення проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
4. Визначити відповідачу строк у 5 днів з дня вручення ухвали для подання заяви із запереченням проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
5. Роз`яснити відповідачу, що якщо відповідач не подасть у строк у 5 днів з дня вручення ухвали такі заперечення, він має право ініціювати перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження лише у випадку, якщо доведе, що пропустив строк з поважних причин.
Направити копію ухвали сторонам.
Запропонувати відповідачу подати відзив в строк протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 165 ГПК України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Відповідно до вимог ч. 5 ст. 165 ГПК України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи. Відповідно до ч. 1 ст. 180 ГПК України у строк для подання відзиву відповідач має право пред`явити зустрічний позов.
Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом 5 днів з дня отримання відповідних заяв по суті справи. Копії вказаних документів одночасно з поданням до суду повинні бути надіслана іншим учасникам справи.
Ухвала складена та підписана 08.11.2023 року.
Ухвала набрала чинності 08.11.2023 року та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.Д. Петренко
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2023 |
Оприлюднено | 13.11.2023 |
Номер документу | 114792485 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Петренко Н.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні