Справа № 639/3149/23
Провадження №1-кс/639/1796/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2023 року м. Харків
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Харкова ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Харкова клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Харківській області ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю,-
ВСТАНОВИВ:
До Жовтневого районного суду м. Харкова надійшло клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Харківській області ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором відділу Харківської обласної прокуратури ОСОБА_4 про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю по кримінальному провадженню №42022222030000063 від 03.08.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 190 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що слідчими СВ ВП №1 ХРУП №3 ГУНП в Харківській області та СУ ГУНП в Харківській області за процесуального керівництва Харківською обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022222030000063 від 03.08.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.190 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , під час воєнного стану впродовж 2022-2023 років здійснили реалізацію продуктів харчування та засобів особистої гігієни, які надходили як гуманітарна допомога. Зокрема встановлено, що вказані службові особи через підконтрольні торгівельні мережі проводили реалізацію продуктів харчування та непродовольчих товарів, отриманих 27.02.2022 в ТЦ № НОМЕР_1 Філії « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , а також отриманих від ХОВА.
Спеціалістом у кримінальному провадженні ОСОБА_5 проведено документальну перевірку з питань дотримання вимог чинного законодавства України службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 при використанні гуманітарної допомоги за період 2022-2023 роки.
Відповідно до довідки спеціаліста ОСОБА_5 від 08.08.2023 встановлено, що протягом травня-грудня 2022 року ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснено використання не за цільовим призначенням гуманітарної допомоги у вигляді продуктів харчування на загальну суму 7044182, 62 грн.
На даний час в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні виникла необхідність встановити винних осіб та роль кожного з них у розумінні ст. 27 КК України (співучасть). Розслідуваний злочин міг вчинятися із залученням значної кількості осіб, якими вчинялися дії різного роду та характеру, спрямовані на досягнення злочинної мети.
Так, орган досудового розслідування вважає, що до вчинення зазначеного правопорушення може причетний голова ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ІПН НОМЕР_2 , який у своїй злочинній діяльності може використовувати особисті банківські рахунки або рахунки відкриті на рідних (батько ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІПН НОМЕР_3 , мати ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ІПН НОМЕР_4 , дружина - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІПН НОМЕР_5 ).
З метою повного, всебічного досудового розслідування та на виконання вимог ст. 91 КПК України встановлення всіх обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, а саме з метою встановлення події кримінального правопорушення (часу, місця, способу та інших обставин вчинення кримінального правопорушення), встановлення осіб, які вчинили вищевказаний злочин, а також причетних осіб, виникла необхідність у розкритті банківської таємниці та отриманні тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), розташований за адресою: АДРЕСА_2 , а саме: анкетних даних, номерів мобільних телефонів, копій паспортів, ідентифікаційних номерів, документів, що оформлялися під час відкриття рахунків, інформацію про дату, час руху грошових коштів (з розшифруванням контрагентів (у т.ч. назва підприємства, код ЄДРПОУ, анкетні дані, ідентифікаційний номери), у тому числі, реквізити їх рахунків (номер рахунку, МФО банківської установи), номери референтів, призначення та сума платежу з вказівкою вхідного та вихідного залишку на рахунках, дати та часу здійснення платежів, відомості про документи, на підставі яких були здійснені такі платежі, IP-адреси входів до Інтернет-банкінгу, фото зняття готівкових коштів з банкоматів, номери транзакцій, які свідчать про рух грошових коштів по рахункам користувачів АТ « ІНФОРМАЦІЯ_9 ».
Вказані документи необхідні для: швидкого, повного та неупередженого розслідування; встановлення осіб, які причетні до вчинення вищевказаного злочину, передбаченого ч. 5 ст. 361 КК України; використання як доказів відомостей, що містяться в даних документах, а також використання їх в ході здійснення заходів забезпечення кримінального провадження; оскільки вони самі по собі та в сукупності з матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин в даному провадженні, а також містять відомості, за відсутністю яких неможливо встановити обставини, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Вивчення отриманих у ході тимчасового доступу документів та відомостей дасть підстави та можливість викликати встановлених осіб для допиту в якості свідків, проведення інших слідчих дій та прийняття відповідних процесуальних рішень. Без фактичної наявності таких документів у органу досудового розслідування, слідство не матиме об`єктивної можливості повно, всебічно та всесторонньо здійснювати досудове розслідування у даному кримінальному провадженні. Документи що потребують вилученню не можливо отримати в інший спосіб як в ході тимчасового доступу до речей та документів. Вилучені документи та наявні у них відомості будуть доказами у даному кримінальному провадженні.
В судове засідання слідчий ОСОБА_3 та прокурор ОСОБА_4 не з`явилися, слідчим до суду подано заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій вказав, що клопотання підтримує у повному обсязі та просить його задовольнити.
Представник АТ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » в судове засідання не з`явився, про причини неявки не повідомив, що відповідно до ч.4 ст.163 КПК України, не є перешкодою для розгляду цього клопотання.
Дослідивши додані до клопотання матеріали, перевіривши доводи клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Згідно з вимогами статті 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Як вбачається з приписів, ч. 1, ч. 4 ст. 132 КПК України,заходи забезпеченнякримінального провадженнязастосовуються напідставі ухвалислідчого суддіабо суду,за виняткомвипадків,передбачених цимКодексом. Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Слідчий суддя зазначає, що при зверненні до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів слідчим не виконані вимогич. 2ст. 93 КПК, згідно з якою сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових дій), витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження (ч. 1ст. 131 КПК України), серед яких є тимчасовий доступ до речей і документів. Тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку) (ч. 1ст. 160 КПК України). Тому, тимчасовий доступ до речей і документів не є слідчою (розшуковою) чи негласною слідчою (розшуковою) дією, оскільки він є заходом забезпечення кримінального провадження - такий захід передбачає іншу мету, а саме забезпечення дієвості кримінального провадження, а не має на меті збирання доказів чи перевірку вже отриманих доказів.
Згідно з ч.5,6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
-перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
-самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
-не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Отже, кримінальний процесуальний закон покладає обов`язок обґрунтовувати наявність передбачених законом підстав для надання тимчасового доступу до речей та документів на особу, яка звертається з відповідним клопотання, та лише за одночасної наявності трьох вказаних підстав суд може постановити відповідне рішення про надання доступу.
Інформація, до якої слідчий просить надати тимчасовий доступ, відповідно до п. 5 ч.1 ст. 162 КПК України відноситься до охоронюваної законом таємниці.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про банк та банківську діяльність» інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту, є банківською таємницею.
Банківською таємницею, зокрема є: відомості про стан рахунків клієнтів, у тому числі стан кореспондентських рахунків банків у Національному банку України; операції які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійсненні ним угоди; фінансово-економічний стан клієнтів; системи охорони банків та клієнтів; інформація про організаційно правову структуру юридичної особи клієнта, її керівників, напрями діяльності.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються. (ч. 5 ст. 132 КПК України)
Дослідивши зміст клопотання слідчого, слідчий суддя вважає, що воно не відповідає вказаним вимогам процесуального закону, з огляду на наступне.
Так, до клопотання слідчого додано лише витяг з ЄРДР, постанову про створення слідчої групи для проведення досудового розслідування та повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо активного запису про шлюб, протокол огляду мобільного телефону від 20.09.2023 року та протоколи допиту свідків по даному кримінальному провадженню.
Будь-яких інших доказів до клопотання не додано.
Вищевказаними матеріалами,доданими доклопотання непідтверджується те,що голова ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ІПН НОМЕР_2 може використовувати у своїй злочинній діяльності особові банківські рахунки АТ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » або рахунки відкриті на своїх рідних (батько ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІПН НОМЕР_3 , мати ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ІПН НОМЕР_4 , дружина - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІПН НОМЕР_5 ).
Крім того, матеріали справи не містять будь-яких доказів про те, що слідчий, в порядку ч.2 ст. 93 КПК України, витребував вказані у резолютивній частині клопотання відомості безпосередньо у АТ « ІНФОРМАЦІЯ_9 ».
Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку, що матеріали справи не містять достовірних та достатніх відомостей про те, що документи та інформація, тимчасовий доступ до яких просить надати слідчий, дійсно знаходяться у володінніАТ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », не доведено, що шляхом здійснення тимчасового доступу може бути виконано завдання, для виконання якого слідчий звертається із клопотанням, а також, що потреби досудового розслідування в конкретному вищевказаному кримінальному провадженні виправдовують такий ступінь втручання, як тимчасовий доступ до інформації, що містить банківську таємницю.
Також, слідчим не доведено неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Отже, в порушення ч. 5 ст. 132 КПК України, надані суду матеріали, не містять належних та допустимих доказів, якими б підтверджувались відповідні факти, на які слідчий посилався як на підставу надання тимчасового доступу.
Враховуючи викладене,слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого єнеобґрунтованим та задоволенню не підлягає.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 159, 163, 164, 165, 166, 372 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання старшого слідчогоСУ ГУНПв Харківськійобласті ОСОБА_3 про наданнятимчасового доступудо речейі документів,які містятьохоронювану закономтаємницю відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Жовтневий районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 10.11.2023 |
Оприлюднено | 29.04.2024 |
Номер документу | 114815976 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Жовтневий районний суд м.Харкова
Васильєва Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні