Рішення
від 10.11.2023 по справі 174/805/23
ВІЛЬНОГІРСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 174/805/23

п/с № 2/174/243/2023

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2023 року м. Вільногірськ

Вільногірський міський суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді - Ілюшик І.А.,

за участю: секретаря Троцько О.В.

представника позивача - Григор`єва Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вільногірськ, Дніпропетровської області, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вільногірської міської ради Дніпропетровської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, третя особа - ОСОБА_2 ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до Вільногірського міського суду Дніпропетровської області з вищевказаним позовом.

В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що її двоюрідний племінник ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мав право приватної власності на наступне нерухоме майно: квартиру АДРЕСА_1 , квартиру АДРЕСА_2 (підстава - свідоцтво про право на спадщину, свідоцтво про право власності на житло), житловий будинок АДРЕСА_3 , земельну ділянку площею 6.1347 га. за кадастровим номером 1224586000:01:003:0091.

ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 помер,на чассвоєї смертівін бувзареєстрований тапостійно проживаву м.Вільногірську,Кам`янського району,Дніпропетровської області,у зв`язкуз чим місцем відкриття спадщини є вищевказаний населений пункт.

РішеннямВільногірського міськогосуду Дніпропетровськоїобласті від23.03.2023року усправі №174/41/23(набралозаконної сили27.04.2023року)був встановленийфакт,що вонає двоюрідноютіткою ОСОБА_3 . Після смерті ОСОБА_3 вона прийняла спадщину за законом, і подала заяву як спадкоємець п`ятої черги за законом до Вільногірської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області. Інших спадкодавців першої, другої, третьої, четвертої черг за законом після смерті ОСОБА_3 не мав, а заповітів на користь інших осіб він за своє життя не складав.

20.07.2023 року державним нотаріусом Вільногірської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області, Канюгою О.В. була винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії у вигляді видачі їй свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 у зв`язку з відсутністю у неї правовстановлюючих документів на вищевказане нерухоме майно на ім`я ОСОБА_3 та звернення до нотаріуса Лєонтьєва В.О., якій заявив, що він також є спадкоємцем ОСОБА_3 як його двоюрідний брат, однак документів про своє споріднення зі спадкодавцем не надав.

Таким чином у цей час вона може набути право власності на спірне спадкове майно тільки у судовому порядку, оскільки існує спір щодо належності вищезазначеного нерухомого спадкового майна покійному спадкодавцю і на це майно крім іншого безпідставно претендує третя особа за цим позовом.

Тому позивач просить суд позов задовольнити в повному обсязі та визнати за нею право власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом.

Ухвалою Вільногірського міського суд Дніпропетровської області від 05.09.2023 року відкрито загальне позовне провадження у вказаній справі та призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 06.10.2023 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою Вільногірського міського суд Дніпропетровської області від 27.10.2023 року поновлено судовий розгляд у справі та суд повернувся для з`ясування обставин справи.

Усі подані представником позивача клопотання судом розглянуті, запитувані відомості отримані.

Позивач в судове засідання не з`явився.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, проси його задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явилася, проте від неї надійшла заява про розгляд справи без участи представника, в який вона просила вирішити справу на розсуд суду. До заяви додана копія довіреності без обмеження повноважень.

Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, був повідомлений належним чином.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши всі надані по справі докази у їх сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити.

Судомвстановлено,що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ,що підтверджуєтьсякопією свідоцтвапро смертьсерії НОМЕР_1 , актовий запис № 929, виданий Вільногірським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (а.с. 9).

Відповідно до постанови від 20.07.2023 року, державним нотаріусом Вільногірської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області, ОСОБА_4 було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії (а.с. 5).

Відповідно до рішенням Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 23.03.2023 року, яке набрало законної сили 27.04.2023 року, було встановлено факт того, що ОСОБА_1 є двоюрідною тіткою ОСОБА_3 (а.с. 6-8).

Відповідно докопії інформаційноїдовідки проінформацію зДержавного реєструправ нанерухоме майно...№ 341618131сформованої 04.08.2023 ОСОБА_3 ,мав правоприватної власностіна наступненерухоме майно:квартиру АДРЕСА_1 , квартиру АДРЕСА_2 , житловий будинок АДРЕСА_3 , земельну ділянку площею 6.1347 га. за кадастровим номером 1224586000:01:003:0091 (а.с. 12-14), що також підтверджується відповіддю № 316477 від 10.11.2023 року з Державного реєстру прав на нерухоме майно (а.с. 36).

В судовому засіданні оглянуто оригінал спадкової справи та з`ясовано, що позивач дійсно звернулася із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори, постановою від 20.07.2023 року їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, ОСОБА_2 подав заяву про прийняття спадщини, однак документів, які підтверджують його родинні відносини із спадкодавцем не надав, до нотаріальної контори більше не звертався. Оригінал спадкової справи повернуто нотаріусу.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку встановленому законом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи чи інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб визначений законом або договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Згідно приписів ч. 4ст. 82 ЦПК Україниобставини, встановлені рішенням суду у цивільній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

За приписами ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.

Згідно зі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1223 ЦК України передбачено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст. 1261-1265 ЦК України.

За приписами ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених ст. 1259 ЦК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям за законом після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини.

Згідно з ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобовязаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, тобто зміна власника майна, що підлягає державній реєстрації, неможлива без перереєстрації права власності. Тому свідоцтво про право на спадщину є обовязковим, коли обєктом спадкування є нерухоме майно, що підлягає обовязковій державній реєстрації.

Відповідно доп.4.19,гл.10розд.ІІ Порядкувчинення нотаріальнихдій нотаріусамиУкраїни якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Положеннями ст. 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно з ст. 392 ЦК України, власник майна може предявити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Крім того, як зазначено в п. 23 Постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

За обставин цієї справи позивач не змогла оформити в нотаріальному порядку свої спадкові права на все майно, що ввійшло до складу спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , оскільки, як вказав нотаріус, у неї відсутні правовстановлюючі документи на нерухоме майно на ім`я ОСОБА_3 та до нотаріуса звернулась третьоя особа у цій справі ОСОБА_2 . При цьомуз матеріалівспадкової справивбачається,що ОСОБА_2 заявив, що він також є спадкоємцем ОСОБА_3 , як його двоюрідний брат, однак документів про своє споріднення зі спадкодавцем досі не надав.

Також рішенням Вільногірського міського суду Дніпропетровської області від 23.03.2023 року, яке набрало законної сили 27.04.2023 року, було встановлено факт того, що ОСОБА_1 є двоюрідною тіткою ОСОБА_3 .

Відтак преюдиційним рішенням суду у іншій справі встановлено те, що позивач є двоюрідною тіткою спадкодавця ОСОБА_3 .

Право власності ОСОБА_3 на майно підтверджується матеріалами справи.

Враховуючи вищенаведені фактичні обставини, встановлені судом, та правове регулювання, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про захист її спадкових прав обґрунтовані. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Враховуючи те, що у позивача існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, тому суд вважає за можливе визнати за нею право власності на спадкове майно, а позов задовольнити.

Судові витрати за клопотанням позивача покласти не неї.

Керуючись ст.ст. 81, 82, 263- 265 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Вільногірської міської ради Дніпропетровської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, третя особа - ОСОБА_2 - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , її племінника ОСОБА_3 на наступне нерухоме майно: квартиру АДРЕСА_1 , квартиру АДРЕСА_2 , житловий будинок АДРЕСА_3 , земельну ділянку площею 6,1347 га. за кадастровим номером 1224586000:01:003:0091.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , судовий збір у розмірі 10050 гривень 00 копійок.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.А. Ілюшик

СудВільногірський міський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення10.11.2023
Оприлюднено15.11.2023
Номер документу114860732
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —174/805/23

Ухвала від 16.01.2025

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Космачевська Т. В.

Ухвала від 09.12.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Космачевська Т. В.

Ухвала від 27.11.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Космачевська Т. В.

Ухвала від 08.11.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Космачевська Т. В.

Ухвала від 27.09.2024

Цивільне

Вільногірський міський суд Дніпропетровської області

Ілюшик І. А.

Ухвала від 27.09.2024

Цивільне

Вільногірський міський суд Дніпропетровської області

Ілюшик І. А.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Вільногірський міський суд Дніпропетровської області

Ілюшик І. А.

Ухвала від 31.01.2024

Цивільне

Вільногірський міський суд Дніпропетровської області

Ілюшик І. А.

Рішення від 10.11.2023

Цивільне

Вільногірський міський суд Дніпропетровської області

Ілюшик І. А.

Ухвала від 27.10.2023

Цивільне

Вільногірський міський суд Дніпропетровської області

Ілюшик І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні